Setari Cookie-uri

Vaccinarea fetelor de 11 ani...pro sau contra?! Argumente, va rog!...

Buna seara!
Cu siguranta printre voi sunt multe mamici de fetite...Poate ca nu toate au ajuns la varsta de 11 ani ( sau poate ca unele au depasit-o deja!) insa imi puteti raspunde la o intrebare : daca la scoala vi s-ar spune ca fetita voastra poate beneficia de vaccinul contra cancerului de col uterin ( HPV) si vi s-ar cere acordul scris pentru asta, ati fi de acord? In speranta ca o sa primesc parerile voastre, va multumesc de pe-acum!...
Daniel_a
Postat pe 22 Septembrie 2009 20:34
Atata timp cat nu se cunosc inca efectele secundare mai ales pe terman lung al acestui vaccin, ba mai mult ,exista controverse si lumea medicala nu reuseste deocamdata sa se puna de-acord, parerile sunt impartite dar nici cei pro si nici cei contra nu au dovezi clare, eu nu pot sa semnez asa ceva! Nu doresc certitudine cu riscul de a-i pune viata copilului meu in pericol!
eka
Postat pe 27 Septembrie 2009 02:45
Nu iti poti folosii cu buna stiintza copilu' pe post de COBAY , parerea mea , cam asta se face cu acest vaccin ...
Dupa ce sau saturat sa testeze in africa , acum s'a gandit ca ar fi bine si in romania , eu nu mi-as pune copilu la asemenea teste nici daca m'ar platii cu 1 miliard de euro pe minut !!!
Tzin sa mentzionez ca sunt mama a 2 fete si 1 baiat !!!
vaiana
Postat pe 27 Septembrie 2009 08:42
Eu as fi categoric de acord...ganditi -a cate vaccinuri ia un copil, vaccinuri despre care nu stim cam nimic. Daca am cunoaste toate posibilele reactii adverse la toate tampeniile cica "obligatorii" cred ca nu am mai vrea sa le facem nici pe acelea. Au fost f putine cazuri de fete care au avut de suferit si asta din cauza faptului ca unele erau alergice la ceva excipienti nu la virus in sine pt ca orice vaccin e pana la urma virusul "diluat". Da, daca as avea o fiica alergica nu as lasa-o sa-si faca vaccinul dar daca e un copil sanatos, cu sistem imunitar normal, nu vad de ce nu...
ocs
Postat pe 27 Septembrie 2009 15:02
eu am facut un vaccin obligatoriu la scoala in clasa a 8 a. nu intram in capacitate daca nu il faceam. desi facusem rujeola, fiind obligatoriu l-am facut. trebuie sa mentionez ca rujeola nu se face a 2 a oara. exact la 2 saptamani (cat este perioada de incubatie a virusului) mi-a reaparut bola dar in stare avansata de aceasta data. concluzie? va las pe dumneavoastra ...
seethecoldash
Postat pe 27 Septembrie 2009 22:29
ocgiogi...esti incostienta.
delizzuk
Postat pe 27 Septembrie 2009 23:31
De la: eka, la data 2009-09-27 02:45:49Atata timp cat nu se cunosc inca efectele secundare mai ales pe terman lung al acestui vaccin, ba mai mult ,exista controverse si lumea medicala nu reuseste deocamdata sa se puna de-acord, parerile sunt impartite dar nici cei pro si nici cei contra nu au dovezi clare, eu nu pot sa semnez asa ceva! Nu doresc certitudine cu riscul de a-i pune viata copilului meu in pericol!

Doamna, ai dumneata garantia ca al tau copil isi va trimite toti partenerii inaintea actului sexual la analize sau ca isi va lua un partener/ partenera care nu va calca stramb niciodata? Cum puteti sa va expuneti viata in halul asta!!! sau poate dumneata nu ai contact cu realitatea! Vei avea mai tarziu! Sunteti incredibile mamelor! ! V-ati trezit si voi mame.
Diannnnnnna
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:39
Inmultiti fratilor numarul purtatorilor de virusi! transmiteti si copiilor! fereasca Dzeu cat obscurantism!!!!
Diannnnnnna
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:42
De la: eka, la data 2009-09-27 02:45:49Atata timp cat nu se cunosc inca efectele secundare mai ales pe terman lung al acestui vaccin, ba mai mult ,exista controverse si lumea medicala nu reuseste deocamdata sa se puna de-acord, parerile sunt impartite dar nici cei pro si nici cei contra nu au dovezi clare, eu nu pot sa semnez asa ceva! Nu doresc certitudine cu riscul de a-i pune viata copilului meu in pericol!

Cum va fi ziua cand fetita ta iubita va veni si ti va spune ca medicul i-a gasit cancer de col si ca trebuie extirpat uterul? Veti fi fericite amandoua nu? Cu atat mai mult sotul ei! Eu v-as impusca!! iresponsabilelor!
Diannnnnnna
Postat pe 28 Septembrie 2009 11:45
orice vaccin are in urma sa o istorie. poate daca si cei de pe timpuri daca ar fi avut ocazia sa se vaccineze pentru rujeola sau pentru tuberculoza, nu ar fi fost atatea epidemii si atatia morti. orice are un inceput , iar in cazul nostru vaccinul contra cancerului de col uterin. Eu in proportie de 95% mi-as da acordul (mentionez ca am o fetita care este in cls a 4-a si ma astept sa fiu intrebata. Celalalt mic procent de 0,5% fluctueaza in functie de ce intorsatura mai poate lua evenimentul. Dupa parerea mea, la acest vaccin nu i s-a facut destul de multa mediatizare, de aceea primul an a fost un asa de mare esec.
depika
Postat pe 28 Septembrie 2009 13:01
La noi in scoala, anul trecut s-a facut vaccinarea fetitelor .Majoritatea mamelor nu si-au dat acordul din cauza ca nu se stiau efectele secundare ale vaccinului .Normal ca nici eu nu mi-am dat acordul .Vaccinul are efect cica pe 4-5 ani, astfel dupa varsta de 15 ani trebuiesc revaccinate .Totusi se vehicula,ca un efect secundar al vaccinului ar fi sterilitatea .Ce ziceti ?Ati fi mai avut curaj sa vaccinati fetitele ?Cunoscand multe despre HPV as prefera ca fiica mea sa duca o viata sanatoasa ,o alimentatie sanatoasa care sa-i intareasca imunitatea organismului .Sper sa nu gresesc in ceea ce fac ,insa nici la 15 ani nu cred ca as putea sa-mi dau acordul .Mamele indecise ar fi bine sa-si educe fetitele ca atunci cand vor fi mari sa-si limiteze partenerii sexuali sa-si protejeze pe cat posibil corpul de bolie cu transmitere sexuala .De inceput cred ca este suficient ..............Sanatate !
kudika005095
Postat pe 29 Septembrie 2009 11:16
Buna,
Nu sunt de acord cu aceasta vaccinare, deocamdata, deoarece nu se cunosc inca foarte bine consecintele care pot aparea in urma acestui vaccin. Cu alte nu se cunosc inca reactiile adverse. Sau nu exista??!!
ella1978
Postat pe 29 Septembrie 2009 13:40
Ma bucur ca ati raspuns atat de prompt intrebarii mele...As fi preferat totusi, sa ,,lucram'' ca o echipa, fara apostrofari fara rost si tonuri cinice...iar la un ton jignitor nici nu vreau sa ma gandesc!
Inainte de a merge la scoala pentru anumite raspunsuri privitor la acest lucru ( chemate de medicul care se ocupa de diseminarea informatiilor!) am cautat informati pe net...am intrat pe forumurile pentru mamici si am citit parerile pro si contra, asa cum v-am cerut si voua! Am luat legatura si am cerut parerea unor medici ginecologi fie in mod direct, fie prin intermediul unor prietene care, aveau/n-aveau fete de vaccinat, m-au ajutat sa ma informez...raspunsul a fost in majoritate negativ, iar argumentele solide ( dupa parerea mea) :
1. Testarea lor nu a fost finalizata
2. In Canada unul dintre vaccinuri a fost interzis
3. Unul care la noi ajunge sub denumirea de Silgard e mult controversat in aceeasi Canada deoarece in urma vaccinarilor au aparut decese ( puteau sa n-aiba legatura cu el, dar daca moartea a survenit in urma vaccinarii si o alta cauza nu s-a stabilit, nu poate fi suspectat vaccinul?)
4. are efecte secundare de la simple dureri de cap la paralizii sau moarte

Acestea sunt cateva din lucrurile pe care le-am gasit pe net...
Apoi, lucruri care ma determina sa inclin balanta in sens negativ ar fi faptul ca ni se cere acordul scris (lucru care nu s-a intamplat de 11 ani incoace si am facut vaccinurile obligatorii si altele facultative fara probleme!); apoi alte si alte lucruri care , la o prima vedere, par suspecte (...pentru anul trecut ,in Banat, s-au adus doze aproximativ egale ca numar din Cervarix si Silgard, pentru vaccinare care duce iar cu gandul la o posibila testare si urmarire a vaccinatelor...)
N-as vrea sa par ciudata...va spun numai ca e foarte greu sa iei o decizie pentru copilul tau intr-o astfel de situatie, cand lucrurile nu sunt clare si ,,asezate'' ,fata de momentul in care iei decizia si iti asumi riscul pentru tine...
Nu ezitati sa va expuneti parerea...dovezi clare nu avem cum sa aducem, dar poate printre noi sunt si oameni din lumea medicala care ne pot impartasi parerea lor...

Daniel_a
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:22
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-28 11:39:44
De la: eka, la data 2009-09-27 02:45:49Atata timp cat nu se cunosc inca efectele secundare mai ales pe terman lung al acestui vaccin, ba mai mult ,exista controverse si lumea medicala nu reuseste deocamdata sa se puna de-acord, parerile sunt impartite dar nici cei pro si nici cei contra nu au dovezi clare, eu nu pot sa semnez asa ceva! Nu doresc certitudine cu riscul de a-i pune viata copilului meu in pericol!

Doamna, ai dumneata garantia ca al tau copil isi va trimite toti partenerii inaintea actului sexual la analize sau ca isi va lua un partener/ partenera care nu va calca stramb niciodata? Cum puteti sa va expuneti viata in halul asta!!! sau poate dumneata nu ai contact cu realitatea! Vei avea mai tarziu! Sunteti incredibile mamelor! ! V-ati trezit si voi mame.



What?
Noi vorbim despre un vaccin! Matale despre ce imi tii tu predici aicea?!

Ai avut o zi mai grea, ai luat la bord un snaps , ceva , asa, pentru a fii in ton cu realitatea asta cruda si complicata?
Tu lucido,Tu! Hai nu ma-nebuni!
Pai uite , sa dormi si tu mai bine la noapte , sa vezi ce mama responsabila sunt , eu,acum si aici imi iau angajamentul ca atunci cand fata mea VA MAI CRESTE o leaca (deocamdata are 8 ani,NU E CAZUL),sa fiu pe faza sa nu iasa din casa fara prezervativ la purtator si am sa-i tin prelegeri despre fidelitate in fiecare zi! Asta ca sa fie protejata impotriva BOLILOR CU TRANSMITERE SEXUALA.
...si, cucoana! afla ca fata mea e fata si e straight, ceea ce ma face sa cred ca isi va lua un PARTENER.Asta era evident inca de pe vremea cand era la cresa, daca-ntelegi ce vreau sa zic.(ma-ndoiesc)
SO,
care-i baiu' cu mine?!


eka
Postat pe 29 Septembrie 2009 22:42
De la: Diannnnnnna, la data 2009-09-28 11:45:30
De la: eka, la data 2009-09-27 02:45:49Atata timp cat nu se cunosc inca efectele secundare mai ales pe terman lung al acestui vaccin, ba mai mult ,exista controverse si lumea medicala nu reuseste deocamdata sa se puna de-acord, parerile sunt impartite dar nici cei pro si nici cei contra nu au dovezi clare, eu nu pot sa semnez asa ceva! Nu doresc certitudine cu riscul de a-i pune viata copilului meu in pericol!

Cum va fi ziua cand fetita ta iubita va veni si ti va spune ca medicul i-a gasit cancer de col si ca trebuie extirpat uterul? Veti fi fericite amandoua nu? Cu atat mai mult sotul ei! Eu v-as impusca!! iresponsabilelor!


Ce ai femeie?Ti s-a pus pata pe mine?! Si zii, iti plac tare sau nu ma placi deloc?Da'pe cine ai impusca tu, acolo?!Pe mine,pe fiica-mea si pe eventualui, viitor sot al ei?Haaa?Zii sa mori tu!
PROASTO
eka
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:00
Nu a murit o fetita azi din cauza asta?
Kathara
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:02
De la: Daniel_a, la data 2009-09-22 20:34:13 Buna seara!
Cu siguranta printre voi sunt multe mamici de fetite...Poate ca nu toate au ajuns la varsta de 11 ani ( sau poate ca unele au depasit-o deja!) insa imi puteti raspunde la o intrebare : daca la scoala vi s-ar spune ca fetita voastra poate beneficia de vaccinul contra cancerului de col uterin ( HPV) si vi s-ar cere acordul scris pentru asta, ati fi de acord? In speranta ca o sa primesc parerile voastre, va multumesc de pe-acum!...
nu ...clar nu
danutzza_stefi
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:06
..sincer sunt de acord cu daniela a .....de ce ni se cere acordul daca este un simplu, banal vaccin .
acum o saptamana am fost chemate toate mamicile de fetite la sc. unde invata fetita mea de 13 ani sa ne "citeasca"ce inseamna acest vaccin..totul ok.....dar cand am ripostat si am spus ca nu suntem de acord ca uni medici au spus mai bn NU, raspunsul doctoritei a fost ca nici medici ginecologi nu au toate informatiile despre acest vaccin ca toate datele au fost disribuite la cabinetele medicale din scolii .
ceea ce m-a nedumerit si am spus ca nu mi-se pare normal ca un dr. ginecolog sa nu ai stie toate informatiile despre asta, mi se pare mai in masura ...decat un medic generalist de la o sc. .....voi ce ziceti .
Eu nu zic ca poate este f. util acest vaccin, dar la noi in Romania acum un an a fost promovat exact invers ,...ce se poate intampla daca il folosesc si apoi la urma befeficiile lui.
si intrebarea ramane " DE CE MINISTERUL VREA SA NE RESPONSABILIZEZE PE NOI PARINITI" ...daca este doar un simplu Vaccin ca toate celelalte.

sa nu uitam de vaccinul de POLIATRITRA , care are destule victime.
aly_adelyn
Postat pe 1 Octombrie 2009 15:45
Doamne iarta-ma, credeam ca ati mai evoluat si voi nitel de atata amar de vreme decand n-am mai intrat, da' vad ca degeaba.... Pfffffffffffffffffffffff
crissa_909
Postat pe 3 Octombrie 2009 09:16
O elevã de 14 ani din Marea Britanie a murit dupã ce a fost vaccinatã împotriva cancerului de col uterin, în cadrul campaniei naþionale de imunizare, anunþã Times Online. În plus, ºi alte colege ale fetiþei au acuzat greaþã ºi ameþeli.

Natalie Morton, elevã la o ºcoalã din Coventry, a murit luni 28 septembrie la Spitalul Universitar din oraº, la câteva ore dupã ce i s-a fãcut vaccinul împotriva cancerului de col uterin cu Cervarix. Campania de vaccinare a fost imediat opritã de cãtre autoritãþi, ca mãsurã de precauþie. Oficialii din sãnãtate au decis demararea unei investigaþii urgente ºi susþin cã decesul nu poate fi asociat automat cu vaccinul, înaintea unor analize amãnunþite, pentru a fi stabilite cauzele morþii tinerei. Cu toate acestea, Julie Roberts, directoarea ºcolii unde învãþa fetiþa, le-a trimis o scrisoare pãrinþilor acesteia, în care scrie cã aceasta a suferit „o reacþie extrem de rarã la vaccin”.

Compania GlaxoSmithKline a emis un comunicat de presã imediat dupã anunþarea decesului elevei britanice. Aceasta este declaraþia completã:

„Compania GlaxoSmithKline a fost anunþatã de cãtre Departamentul Britanic de Sãnãtate, luni, 28 septembrie, despre decesul unei fete de 14 ani care a fost vaccinatã cu Cervarix, în cadrul programului naþional de imunizare anti-HPV.
În acest moment, GSK colaboreazã cu departamentul de sãnãtate britanic ºi cu agenþia de monitorizare a medicamentelor pentru a cerceta de urgenþã situaþia ºi pentru a înþelege care a fost cauza acestui deces. Preventiv, lotul de vaccinuri din care face parte cel cu care a fost vaccinatã fetiþa a trecut în carantinã pânã când situaþia va fi clarificatã.
În marea Britanie, 1,4 milioane de doze de Cervarix au fost folosite în cadrul programului naþional de imunizare. Pânã în prezent, marea majoritate a efectelor adverse raportate în asociere cu vaccinul Cervarix au fost legate de semne ºi simptome ale efectelor secundare cuprinse în prospectul vaccinului sau s-au datorat injecþiei ºi nu vaccinului propriu-zis.”

Efectele secundare ale acestor vaccinuri, menþionate în documente oficiale (FDA – Food and Drug Administration, o agenþie a SUA în domeniul medical ºi EMEA – Agenþia Medicalã Europeanã) sunt extrem de grave: greaþã, ameþeli, leºin, dificultate în respiraþie, urticarie ºi erupþii pe piele, dureri de cap, vãrsãturi, dureri articulare, dureri musculare, obosealã sau senzaþie de slãbiciune neobiºnuitã, leºin, senzaþie generalã de rãu, febrã, convulsii, diverse crize. Au fost raportate de asemenea ca reacþii adverse avorturi spontane, o boalã neurologicã rarã (sindromul Guillain-Barré, caracterizat prin paralizie generalã), autoimun (afecþiune care implicã o reacþie imunã îndreptatã împotriva propriilor þesuturi), trombozã (formarea unui cheag sangvin într-o arterã sau într-o venã), pancreatitã, embolie pulmonarã (obstruarea vaselor pulmonare cu sânge coagulat) sau chiar moartea. Aceste vaccinuri pot provoca sterilitate.

Deºi în România, în urma unui amplu scandal, peste 70% dintre pãrinþi au refuzat vaccinarea fetiþelor lor cu acest vaccin periculos, mass-media a reluat campania de promovare a vaccinului. Campania de vaccinare în ºcoli va fi reluatã ºi ea în aceastã toamnã.

stardancer
Postat pe 3 Noiembrie 2009 17:11
as vrea sa va indrept gandul si spre un alt unghi: de ce nu sunt vaccinate fetitzele la nastere? de ce la varsta de 10-14 ani???? cele care au fetitze nu s-au intrebat de ce? intrebati un medic ginecolog...nu cumva in aceasta perioada organul genital feminin ajunge la o anumita maturitate si este in stare sa procreeze? nu vreau sa va par paranoica...dar nu cumva in urma vaccinului exista sanse mari de sterilitate????????
vaiana
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:43
Romanii s-au nascut poeti, inteligenti, medici, politicieni, of ce natie deosebita suntem !

Nu aveti mah dreptate si vai de poporul nostru,

Eu stiu ca imaginatia poate sa intreaca limitele la maxim, insa sa fim seriosi, cu bolile nu trebuie sa ne jucam !

Vaccinarea fetelor nu trebuie sa fie in dizgratia parintilor. Nu este nimic periculos.
Din pacate, la noi in Ro, exista o tendinta nemaiintalnita de a dezinforma populatia. tema acestui vaccin a fost ambigua de la nceput, pt ca, asa cum se intampla de obicei, acest subiect in Ro poate sa fie o dezbatere de otv, si sa apara toti destepti care sa se dea cu parerea, care sa dezifnormeze si sa intoxice populatia cutoate prostiile !
Nu-i credeti, cereti parerea unei persoane autorizate, nu pe un forum in care fiecare isi scrie opinia de unde reuseste sa o culeaga, parere nefondata care poate sa sperie pe oricine care are un semn de intrebare.
Astfel, un vaccin inainte sa fie indicat populatiei, este testat, trece prin 4 faze de teste : experiemnte in laborator, experimente pe animale, experimente pe voluntari, experimente pe anumite grupuri populationale carora le este indicat. pt ca vaccinul sa fie aprobat el trebuie sa treaca cu brio peste cele 4 faze, raspunsurile trebuind sa fie f apropiate si favorabile utilizarii.

In alte tari,precum SUA, utilizarea acestui vaccin dateaza de acum 10 ani. Nu s-a inregistrat niciun deces cauzat de vaccin, toate povestile sunt baliverne. In strainatate cancerul de col uterin reprezinta a 10 cauza de deces in randul femeilor, pe cand in Ro reprezinta a 2a cauza de deces. Deeeeci, este bun vaccinu' ala !

Intradevar, da efecte adverse, ca ORICE vaccin, insa este benefic, necesar !

Daca vreti sa credeti altceva, ramaneti cu piticii vostri pe creieri, sau macar incercati sa apelati la un medic ginecolog !

Summer_
Postat pe 11 Decembrie 2009 20:33
am citit toate comentariile pe aceasta tema.am 2 fete care acum sunt mari,deci nu vor" beneficia" de acest vaccin.ma intreb insa de ce nu se fac acest vaccin la varsta mai frageda...de ce numai intre 11-14 ani??????efectele nu se cunosc perfect...dar stiu ca in intervalul 11-14 ani organismul fetitzelor devine apt de a procrea.corect? ma intreb daca nu cumva in urma vaccinarii...in viitor aceste fetitze vor mai putea avea copii...ma intreb doar! si grecii au oferit "gratuit" troienilor un cal....
vaiana
Postat pe 12 Decembrie 2009 18:26
vaccinul aceasta nu a fost indeajuns testat!exista foarte multe controverse.
plus ca nu are efect permanent,am inteles ca este valabil doar pe o perioada de 7-10 ani(daca imi aduc bine aminte) ,iar vaccinul trebuie repetat la niste intervale de timp.
ameelia
Postat pe 13 August 2010 13:26
Le testeaza pe noi, lumea a treia...
kudika226898
Postat pe 13 August 2010 17:25
stiti ce mi 'place'! ca indiferent de topic, exista cineva care sa ia la misto si sa jigneasca ...in loc sa raspunda la subiect...fiecare s a nascut "invatat" in toate domeniile si atunci cand e contrazis loveste..
tineti o tot asa !!!!
ana_34
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un subiect care ar trebui sa ne atraga atentia!!! 50 De la: life_s_good 12 Februarie 2010 22:15
Uter retrovers! 28 De la: 1 Iunie 2014 23:05
Vaccinarea fetelor de 11 ani...pro sau contra?! Argumente, va rog!... 26 De la: ana_34 24 Septembrie 2010 13:43
Salut tuturor 12 De la: Brosco 26 Decembrie 2011 00:21
virginitatea e la moda 42 De la: kudika354507 11 Decembrie 2011 22:55