Setari Cookie-uri

Diferenta de varsta "maxim tolerata" intre parteneri!

Va salut, cu drag si respect, pe toate distinsele "EVE", prezente pe forum, "active" sau potential active.

Este primul meu topic pe acest forum, dar sper ca nu va fi nici ultimul dar nici cel mai important.

Va propun, spre dezbatere, situatiile in care EL, partenerul vostru de viata, sau "necunoscutul" care tocmai bate la usa sufeltului vostru, este (mult) mai mare decat voi (m-as limita la o marja de 7-20 de ani diferenta).

M-as bucura sa aflu opiniile voastre despre:

-prejudecatile "demararii" unor astfel de relatii;

- avantajele si dezavantajele;

- "pericolele" unei astfel de "aliante";

- tentatii/fantezii.

Pentru inceput, nu as vrea sa influentez, cu opinia mea, postarile Dumneavoastra.
Insa, daca subiectul prezinta interes, iar dezbaterea prinde viata, in masura in care sunteti interesate, voi prezenta si punctul meu de vedere.
Multumesc anticipat pentru gandurile voastre si pentru "gazduire";este, in fond, un forum adresat femeilor/fetelor si sunt constient ca sunt, cel mult, un "oaspete tolerat".

Simply_The_Best
Postat pe 9 Noiembrie 2009 00:39
http://www.youtube.com/watch?v=2EWjL9wv9sg&feature=related
pufffer
Postat pe 9 Noiembrie 2009 01:27
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:39:34 Va salut, cu drag si respect, pe toate distinsele "EVE", prezente pe forum, "active" sau potential active.

Este primul meu topic pe acest forum, dar sper ca nu va fi nici ultimul dar nici cel mai important.

Va propun, spre dezbatere, situatiile in care EL, partenerul vostru de viata, sau "necunoscutul" care tocmai bate la usa sufeltului vostru, este (mult) mai mare decat voi (m-as limita la o marja de 7-20 de ani diferenta).

M-as bucura sa aflu opiniile voastre despre:

-prejudecatile "demararii" unor astfel de relatii;

- avantajele si dezavantajele;

- "pericolele" unei astfel de "aliante";

- tentatii/fantezii.

Pentru inceput, nu as vrea sa influentez, cu opinia mea, postarile Dumneavoastra.
Insa, daca subiectul prezinta interes, iar dezbaterea prinde viata, in masura in care sunteti interesate, voi prezenta si punctul meu de vedere.
Multumesc anticipat pentru gandurile voastre si pentru "gazduire";este, in fond, un forum adresat femeilor/fetelor si sunt constient ca sunt, cel mult, un "oaspete tolerat".



Din punctul meu de vedere esti un "oaspete" mai mult decat binevenit

In ceea ce priveste subiectul parerea mea este urmatoare:
Varsta partenerului nu ar trebuii sa aiba cuvantul decisiv in momentul cand te hotarasti sa te angajezi intr-o relatie, sunt alte lucruri care trebuie sa le ai in vedere...de pilda mie mi se pare mai important sa fi pe acceasi "lungime de unda" cu persoana in cauza...
Cat despre prejudectai..."gura lumii nu o poti astupa"...aici depinde cat de multa importanta dau partenerii la remarcile rautacioase si la priviriile rautacioase lae lumii....eu personal nu dau 2 bani pe ce zice lumea.
Unul dintre "pericolele" ce pot aparea intr-o astfel de "alianta" ar fii diferenta de principii...in cazul in care unul este mult mai tanar si inca doreste sa isi "traiasca " viata, pe cand celalat este deja trecut de perioada respectiva...insa si aici se pot face compromisuri din partea ambillor parteneri..in cazul in care isi doresc sa fie ceva de viitor.
Cat despre "tantatii"...in general barbatilor le plac femeile mai tinere decat ei...si, femeile tinere, uneori sunt tentate de a incerca astfel de relatii din diferite motive, acestea pot fi de ordin material, spiritual sau sexual...desigur exista si cazuri in care partenera este mai in vartsa decat partenerul...insa aceste cazuri sunt mai rare...
Calandrinon
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:50
scuze pt micile greseli de ortografie
Calandrinon
Postat pe 9 Noiembrie 2009 13:54
De la: Calandrinon, la data 2009-11-09 13:50:20
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:39:34 Va salut, cu drag si respect, pe toate distinsele "EVE", prezente pe forum, "active" sau potential active.

Este primul meu topic pe acest forum, dar sper ca nu va fi nici ultimul dar nici cel mai important.

Va propun, spre dezbatere, situatiile in care EL, partenerul vostru de viata, sau "necunoscutul" care tocmai bate la usa sufeltului vostru, este (mult) mai mare decat voi (m-as limita la o marja de 7-20 de ani diferenta).

M-as bucura sa aflu opiniile voastre despre:

-prejudecatile "demararii" unor astfel de relatii;

- avantajele si dezavantajele;

- "pericolele" unei astfel de "aliante";

- tentatii/fantezii.

Pentru inceput, nu as vrea sa influentez, cu opinia mea, postarile Dumneavoastra.
Insa, daca subiectul prezinta interes, iar dezbaterea prinde viata, in masura in care sunteti interesate, voi prezenta si punctul meu de vedere.
Multumesc anticipat pentru gandurile voastre si pentru "gazduire";este, in fond, un forum adresat femeilor/fetelor si sunt constient ca sunt, cel mult, un "oaspete tolerat".



Din punctul meu de vedere esti un "oaspete" mai mult decat binevenit

In ceea ce priveste subiectul parerea mea este urmatoare:
Varsta partenerului nu ar trebuii sa aiba cuvantul decisiv in momentul cand te hotarasti sa te angajezi intr-o relatie, sunt alte lucruri care trebuie sa le ai in vedere...de pilda mie mi se pare mai important sa fi pe acceasi "lungime de unda" cu persoana in cauza...
Cat despre prejudectai..."gura lumii nu o poti astupa"...aici depinde cat de multa importanta dau partenerii la remarcile rautacioase si la priviriile rautacioase lae lumii....eu personal nu dau 2 bani pe ce zice lumea.
Unul dintre "pericolele" ce pot aparea intr-o astfel de "alianta" ar fii diferenta de principii...in cazul in care unul este mult mai tanar si inca doreste sa isi "traiasca " viata, pe cand celalat este deja trecut de perioada respectiva...insa si aici se pot face compromisuri din partea ambillor parteneri..in cazul in care isi doresc sa fie ceva de viitor.
Cat despre "tantatii"...in general barbatilor le plac femeile mai tinere decat ei...si, femeile tinere, uneori sunt tentate de a incerca astfel de relatii din diferite motive, acestea pot fi de ordin material, spiritual sau sexual...desigur exista si cazuri in care partenera este mai in vartsa decat partenerul...insa aceste cazuri sunt mai rare...


Iti multumesc pentru placerea de a fi fost prima care a "spart gheata" pe acest subiect.
Este un comentariu de bun simt...

Simply_The_Best
Postat pe 9 Noiembrie 2009 15:15
Iubita mea e cu 18 ani mai mica decat mine... Suntem impreuna de sase ani si mai bine... Pana acum este o iubire care creste si se aprofundeaza clipa de clipa...
stardancer
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:16
De la: stardancer, la data 2009-11-09 17:16:33Iubita mea e cu 18 ani mai mica decat mine... Suntem impreuna de sase ani si mai bine... Pana acum este o iubire care creste si se aprofundeaza clipa de clipa...


BRAVO!! Sa nu o "scapi", daca va iubiti.Cred ca esti un norocos...sa ma invitati la nunta...

Simply_The_Best
Postat pe 9 Noiembrie 2009 18:58
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 18:58:47
De la: stardancer, la data 2009-11-09 17:16:33Iubita mea e cu 18 ani mai mica decat mine... Suntem impreuna de sase ani si mai bine... Pana acum este o iubire care creste si se aprofundeaza clipa de clipa...


BRAVO!! Sa nu o "scapi", daca va iubiti.Cred ca esti un norocos...sa ma invitati la nunta...



Stii care e chestia haioasa? Ca, inainte de a o cunoaste, imi doream(chiar ma rugam la Dumnezeu) sa intalnesc si eu o femeie matura, una la vreo 35 de ani sau mai mult. Numai ca lucrurile s-au legat in asa fel ca ne-am cunoscut, am inceput sa ne intalnim si... uite-asa ne "trezim" dupa cativa ani tot impreuna si multumindu-i lui Dumnezeu ca ne-a adus unul in calea celuilalt... A stiut El mai bine de ce...
In ceea ce priveste nunta... Slabe sperante... In primul rand nu vrea ea ... se uita in jurul ei la femeile maritate si nu vede nici una fericita... Si nici eu nu ma inghesui... Am avut o experienta deja... Aici suntem amandoi de acord: impreuna dar fiecare la cuibul sau e mai bine, cel putin pentru noi...
stardancer
Postat pe 9 Noiembrie 2009 23:58
De la: stardancer, la data 2009-11-09 23:58:50
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 18:58:47
De la: stardancer, la data 2009-11-09 17:16:33Iubita mea e cu 18 ani mai mica decat mine... Suntem impreuna de sase ani si mai bine... Pana acum este o iubire care creste si se aprofundeaza clipa de clipa...


BRAVO!! Sa nu o "scapi", daca va iubiti.Cred ca esti un norocos...sa ma invitati la nunta...



Stii care e chestia haioasa? Ca, inainte de a o cunoaste, imi doream(chiar ma rugam la Dumnezeu) sa intalnesc si eu o femeie matura, una la vreo 35 de ani sau mai mult. Numai ca lucrurile s-au legat in asa fel ca ne-am cunoscut, am inceput sa ne intalnim si... uite-asa ne "trezim" dupa cativa ani tot impreuna si multumindu-i lui Dumnezeu ca ne-a adus unul in calea celuilalt... A stiut El mai bine de ce...
In ceea ce priveste nunta... Slabe sperante... In primul rand nu vrea ea ... se uita in jurul ei la femeile maritate si nu vede nici una fericita... Si nici eu nu ma inghesui... Am avut o experienta deja... Aici suntem amandoi de acord: impreuna dar fiecare la cuibul sau e mai bine, cel putin pentru noi...


Lasa, cum o vrea Bunul Dumnezeu...dar si voi aveti liber-arbitru!Pana atunci...CARPE DIEM!


Simply_The_Best
Postat pe 10 Noiembrie 2009 00:08
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:39:34 Va salut, cu drag si respect, pe toate distinsele "EVE", prezente pe forum, "active" sau potential active.

Este primul meu topic pe acest forum, dar sper ca nu va fi nici ultimul dar nici cel mai important.

Va propun, spre dezbatere, situatiile in care EL, partenerul vostru de viata, sau "necunoscutul" care tocmai bate la usa sufeltului vostru, este (mult) mai mare decat voi (m-as limita la o marja de 7-20 de ani diferenta).

M-as bucura sa aflu opiniile voastre despre:

-prejudecatile "demararii" unor astfel de relatii;

- avantajele si dezavantajele;

- "pericolele" unei astfel de "aliante";

- tentatii/fantezii.

Pentru inceput, nu as vrea sa influentez, cu opinia mea, postarile Dumneavoastra.
Insa, daca subiectul prezinta interes, iar dezbaterea prinde viata, in masura in care sunteti interesate, voi prezenta si punctul meu de vedere.
Multumesc anticipat pentru gandurile voastre si pentru "gazduire";este, in fond, un forum adresat femeilor/fetelor si sunt constient ca sunt, cel mult, un "oaspete tolerat".



eu n am nimic impotriva relatiilor de genu asta. barbatul sa zic asa e mult mai matur stie ce vrea de la viata (numai e baiatul de cartier care umbla dupa fetitze) iar fata se ghideaza dupa el in viata ..formandu si amandoi un ideal de atins ..o relatie frumoasa. normal k exista si dezavantaje cel tanar vrea sa si traiasca viata p cand celalalt a trecut prn asta, dar nici asta nu este un impediment pentru ca la fel de frumos pot aman2 sa se distreze dar in momentul asta comunicarea trebuie sa si spuna cuvantul in relatie. adevarat toata lumea o sa comenteze dar cat timp exista iubire intelegere si gelozia nu si gaseste locul aici. in mintea barbatului mereu o sa existe o lupta de dat ...intrel el baiatul care gandeste cu inima si el, barbatul care gandeste cu mintea.
crys_tal
Postat pe 10 Noiembrie 2009 08:49
Buna, ma bucur ca pot sa particip la aceasta asa zis dezbatere, tocmai sunt pe cale sa ies dintr-o astfel de relatie, dupa 10 ani petrecuti imreuna. Nu stiu daca o sa va ajute ce va spun dar eu poate daca as fi avut avizul uneia sau mai multor persoane care au trait aceiasi experienta ca mine acum sunt sigura ca nu as fi inceput aceasta relatie.sunt multe cauzele pentru care o femeie incepe o relatie cu un barbat mai in virsta:inceperea unei relatii dupa un esec in alta casatorie sau relatie cu un partener din aceiasi generatie, sentimentul de siguranta, experienta pe care o degaja si impresia unui personaj inteligent, protectie sociala,cred ca sunt foarte multe cauze. Depinde apoi si de diferenta ddintre generatii, pt. ca dupa mine altfel stau lucrurile intre cineva de 45 de ani si unul de 65 si altfel stau lucrurile intre unulde 40 si alta de 20 sau unul de 50 si alta de 3o . Automat apare o dominare din partea celui cu experienta mai mare si prin dominare spunem avantaj iar in momentul in care intr-un cuplu unul este mai avantajat decit celalat apar diferente de opinii.Nu stiu cred ca ma pierd in prea multe explicatii,ceia ce stiu este ca cu toate ca aveam multe lucruri in comun si el aprecia niste lucruri la mine si eu la el casatoria nu a mers, de ce? pentru ca intr-o relatie dupa mine trebuie sa evoluieze amindoi in acelasi ritm Ori cumdeja prin diferenta de virsta unul e mai evoluat decit celalalt,pe parcursul relatiei cel mai evoluat stagneaza(el a trecut deja prin asa ceva) iar celalalt evolueaza si la un moment dat apare un decalaj care incepe sa se mareasca din zi in zi si te trezesti dupa 10 ani ca este o prapastie intre voi doi si nimic altceva.Te trezesti ca tu vrei sa traiesti inca, iar celalalt prefera sa -si joace rolul de persoana batrina cre-si rezuma activitatea doar la citeva chestii in afara de mincat , dormit si citit ziarul.Va multumesc poate ma insel dar la mine asa a fost.Astept si eu raspuns sau alte pareri.
kudika084300
Postat pe 17 Noiembrie 2009 06:48
a fost mai mare cu 8 ani ..credeam ca e mai matur, dar s-a dovedit a fi mai imatur ca mine
cristinablackeyes
Postat pe 17 Noiembrie 2009 11:46
Buna...si eu sunt la inceput pe acest site si...chiar ai ce vedea Si eu am o relatie cu un baiat mai mare decat mine cu 11 ani,dar asta nu ne impiedica sa ne iubim....sa ne respectam,sa facem lucruri comune....din contra! sa ai un partener mai mare iti ofera de cele mai multe ori siguranta...echilibru...maturitate...ceea ce o femeie cauta in ziua de azi ;) Eu sunt fericita :D
cucciola21
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:49
buna sant pentru prima data pe acest site sotulmeu e cu 31 de ani mai mare ca si mine si ced sa fim fericiti
kudika084783
Postat pe 19 Noiembrie 2009 01:41
da e adevarat sa functioneze relatia trebuie sa fi tolerant
kudika084783
Postat pe 19 Noiembrie 2009 01:43
De la: kudika084783, la data 2009-11-19 01:41:17buna sant pentru prima data pe acest site sotulmeu e cu 31 de ani mai mare ca si mine si ced sa fim fericiti

scuza-ma dar la diferente asa mari de varsta nu are cum sa mai fie din iubire!
sau da el iubeste tineretea ta si tu banii lui!
one_size
Postat pe 19 Noiembrie 2009 10:49
eu sunt de 35 ani iar el de 45 ani si ne intelegem bine ...
kudika084081
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:20
nu suntem casatoriti suntem de 1 ani si ceva impreuna dar fiecare la casa lui ...
kudika084081
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:21
De la: Simply_The_Best, la data 2009-11-09 00:39:34 Va salut, cu drag si respect, pe toate distinsele "EVE", prezente pe forum, "active" sau potential active.

Este primul meu topic pe acest forum, dar sper ca nu va fi nici ultimul dar nici cel mai important.

Va propun, spre dezbatere, situatiile in care EL, partenerul vostru de viata, sau "necunoscutul" care tocmai bate la usa sufeltului vostru, este (mult) mai mare decat voi (m-as limita la o marja de 7-20 de ani diferenta).

M-as bucura sa aflu opiniile voastre despre:

-prejudecatile "demararii" unor astfel de relatii;

- avantajele si dezavantajele;

- "pericolele" unei astfel de "aliante";

- tentatii/fantezii.

Pentru inceput, nu as vrea sa influentez, cu opinia mea, postarile Dumneavoastra.
Insa, daca subiectul prezinta interes, iar dezbaterea prinde viata, in masura in care sunteti interesate, voi prezenta si punctul meu de vedere.
Multumesc anticipat pentru gandurile voastre si pentru "gazduire";este, in fond, un forum adresat femeilor/fetelor si sunt constient ca sunt, cel mult, un "oaspete tolerat".






... aceasta diferenta (7 - 10 ani) era normala pina la venirea comunistilor ... din multe cosiderente practice verificate dea lungul anilor si a generatiilor ... stabilitate materiala, emotionala, fizica ... multi barbatii, cu atit mai mult cei de astazi, se maturizeaza mult mai greu, fug de responsabilitati si se comporta infantil ... pentru o femeie incapacitatea acestora de a se maturiza poate fi fatala in cazul in care nu o cintaresc cu grija ... iar cu sexul nu se merge prea departe ...

marco918
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:30
... maturitatea adevarata e si mai greu de obtinut astazi datorita multitudinii de fetitze care iau de buni orice mucosi si se ofera fara nici o garantie iar cind dau de fundul sacului pling si suspina ... s-a creat un cerc vicios in care femeile au intrat singure ... li s-a inoculat ideea ca ele trebuie sa se comporte precum gheisele de pe vremea samurailor si sint disponibile permanent ... cu asa oferta gratis (ca datul din gura nu costa) e greu de gasit/creat barbati maturi si responsabili ...
marco918
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:34
Daca partenerii se iubesc, se inteleg si au teluri comune, atunci nici o diferenta de varsta nu mai conteaza...
Daca insa nu, atunci orice diferenta - conteaza.
Sa nu uitam si cazurile in care unul dintre parteneri este mai mare,insa se comporta cu imaturitate...

http://verze.ro Site-ul verzelor, fff. simpatic!
tequila_cu_varza
Postat pe 19 Noiembrie 2009 11:46
De la: tequila_cu_varza, la data 2009-11-19 11:46:55Daca partenerii se iubesc, se inteleg si au teluri comune, atunci nici o diferenta de varsta nu mai conteaza...
Daca insa nu, atunci orice diferenta - conteaza.
Sa nu uitam si cazurile in care unul dintre parteneri este mai mare,insa se comporta cu imaturitate...

http://verze.ro Site-ul verzelor, fff. simpatic!




... cu citate nu au supravietuit prea multi ... citatele sint ca ordonantele de urgenta ... fara norme de aplicare corecte si realistice nu valoreaza doi bani ... simple cuvinte de efect ...
marco918
Postat pe 19 Noiembrie 2009 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragostea m-a dus la rascrucea vietii - numai pentru cei fara prejudecati 126 De la: Cristinakitty 20 Ianuarie 2010 14:29
Ce fel de om sa fie..acest ...barbat? 12 De la: heaven2007 22 Iulie 2009 08:48
am si eu o intrebare... 123 De la: angelo_micnegrusiurat 8 Septembrie 2010 13:49
Orice sfat e bine venit. 11 De la: Silvia_Slv_1 27 Mai 2014 04:58
Ce vrea de la mine ? 89 De la: xardasxp 5 August 2011 21:38