Setari Cookie-uri

joburi si prietenie

Ce am ajuns sa suport deoarece nu imi pot gasi un job decent (2 facultati si degeaba).
Ce a devenit jobul meu din cauza unei prietene .
Dintr-un job placut, unde colaboram la care imi era drag sa vin , a ajuns sa devina cel mai urat cosmar al vietii mele.
O colega m-a ajutat sa ma angajez ,imi era prietena odata, acum a ajuns sa imi faca zilele amare sa devina una dintre cele mai aprige dusmane, sa ma determine sa plec ,sincer nu ma unde sa ma angajez ca as fii plecat demult .Eram prietene ne povesteam tot, ne ajutam, acum se pare ca sunt vrajitoare ,spustine ca ii fac rau ,ca ii fac farmece . Oare cine a mai auzit de asa ceva ,crede cineva in astfel de lucruri ?
Prima oara am auzit de la ea de asa zisa existenta a vrajilor ,sustinea ca a plecat de la facultatea din Iasi deoarece o colega de camera ii facea vraji,acasa sustine ca bunicasa din partea tatalui ii face vraji ,la un momendat inainte sa vin la acest job caserita din firma ii facea vraji asta se intampla cand eram prietena cu ea acum ca sa certat cu mine eu sunt persoana care ii face vraji si caserita ii este prietena.
E o fire credincioasa asa sustine in toate amenintarile ei pe langa faptul ca ma bate, ma omoara ,ma baga in spital ,eu nu am cum sa o acuz niciodata deoarece ea il are pe cumnatusul procuror si daca o dau in judecata scapa si mai are si relatii la politie ..in ce lume am ajuns sa traim, daca avem relatii putem sa si omoram ca oricum scapa cu bazma curata. Referitor la credinta inainte cand imi era prietena spunea de caserita ca nu se gandeste ca are copii acasa ca D-zeu o vede si o sa pedepseasca,acum imi spune mie ca nu ma gandesc ca am frati acasa ca D-zeu vede si o sa-i pedepseasca ,cum poate sa spuna astfel de lucruri eu o evit cat pot de mult incerc sa nu intru in conflict cu ea ,imi este frica de ea .....intr-un lucru sunt impacata D-zeu exista vede intradevar ca nu i-am facut nimic ,ca imi este frica dea ea .Daca aceasta fata este credincioasa ,o sa aleaga praful de noi .
Ca sa intelegeti ce zis cand ma refer la credincioasa imi povestea ca face rugagiuni noaptea mi le-a aratat avea o farfurie in camera in care pune lumanari vreo 33 sau cam asa si le ardea si spunea acele rugagiuni de nu stiu cate ori ....exista vreu astfel de ritual ? Ce reprezinta ?
Inca una din povestirile ei sustine ca si-a regasit mama dintr-o alta viata ,ia zis o doamna din Bucuresti cand a bagat-o sub hipnoza,si ca are calitati care ii poate vindeca pe ceilalti le poate lua durerea etc
In ce lume traim oare Doamne?
Cum poate oare sa-ti dea D-zeu sa-ti dea astfel de calitati daca faci atat rau ?
Stau si ma gandesc de la ce ne-am certat ,nici pana in ziua de azi nu stiu ce a determinat-o sa devina persoana din ziua de azi?Stiu doar atata ca nu am mers cu ea la mare ,cu toate ca i-am promis ,deoarece am preferat sa am duc cu prietenul meu ,ca i-am spus ca prietenul meu e mai presus decat ea ca pun accent mai mult pe iubire decat pe prietenie.
Cat a avut nevoie de mine mi-a fost prietena cand nu a mai avut nevoie de mine ,ma aruncat ca pe o carpa astia sunt prietenii din ziua de azi pe interes toti.Am fost colege la aceeasi facultate avea interese comune cu mine sa o ajut la examene,cand m-a ajutat sa ma angajez primul an ne-am inteles de minune era la master iar avea nevoie de mine si in firma la fel ,a terminat mastreul nu ii mai sunt de folos iar dupa precizarile ei ea imi este superioara asa se crede ....pentru ca are master, nici macar seful pe care il am nu se comporta asa cum se comporta ea .
Lumea imi spune ca o sa ma imbolnavesc cu nervii din cauza ei ,in fiecare zi la munca e un cosmar trebuie sa existe ceva care nu ii convine si sa se ia de mine, D-zeu stiie foarte bine ca imi caut alt job numai ca nu gasesc ,vreau sa scap de acesta persoana , sa nu o mai vad niciodata, toti prietenii mei si cunostintele mele m-au avertizat in privinta ei dat nu i-am ascultat le-am spus ca imi este prietena si acum se comport ca cea mai mare ticaloasa,perversa si razbunatoare persoana .Niciodata nu o sa stii cine iti este intradevar prieten si cine nu .

elenatoma2007
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:29
tu vrei sa-ti schimbi jobul din cauza unei singure persoane??? sa inteleg ca nu prea iti place ce faci, nu?

in orice loc de munca va exista cineva care sa te sape, care sa nu te suporte et co. Intr-adevar, acest caz e cam extremist, dar mai bine te-ai concentra pe slujba ta, sa ai realizari si sa fii apreciata de sef. E drept ca gagica are nevoie de o vizita la psihiatru urgent, dar nu prea cred ca ai ce face in afara de a o ignora. Sincer, ma indoiesc ca se mai poate concentra pe sarcinile de serviciu asa cum trebuie, asa ca tu vezi-ti de treaba ta acolo, ca o sa-i vina ei timpul.... sau isi va indrepta veninul spre altcineva dupa o perioada....
kitty_krieger
Postat pe 11 Noiembrie 2009 15:10
mersi mult pentru incurajare ,imi place ce fac ,jobul e super ,seful ma apreciaza cu ceilalti colegi ma inteleg bine ,numai cu ea am probleme,vroiam sa ma descarc sa spun ce ma pe suflet ,vroiam sa aflu parerea si la altii deja imi puneam problema ca poate am eu o problema .mersi mult pentru sfaturi
elenatoma2007
Postat pe 12 Noiembrie 2009 11:48
incearca sa vorbesti cu ea..sa o intrebi si sa lamuriti unde s-a produs ruptura prieteniei voastre.daca e inabordabila,ignoranta e o binecuvantare.deci sa o tratezii asa.
amondineeee
Postat pe 1 Decembrie 2009 11:30
oaaau!
greierash_is_back
Postat pe 1 Decembrie 2009 13:11
si eu credeam cã sunt singura
blondiewishes
Postat pe 1 Decembrie 2009 13:14
Parerea mea, cred ca prietenei tale ii trebuie un consult psihiatric de urgenta. Daca ati fost prietene vechi, inseamna ca ii cunosti si familia, cred ca ar trebui, daca poti sa vb si cu acestia, sa vezi daca nu cumva si-a schimbat comportamentul si fata de ei.
miss_darine
Postat pe 1 Decembrie 2009 17:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pritenia 9 De la: yomarissaly 2 Septembrie 2010 14:18
vreau sa-mi fac prieteni... 116 De la: Full_Metal_Jacket 25 Decembrie 2009 22:28
Predictii pe - eUniversum 1 De la: gabriel32 23 Ianuarie 2012 14:13
ZoDii 181 De la: kudika_972424 19 August 2014 00:22
Un sfat...... 3 De la: kudika051287 30 August 2009 17:25