Setari Cookie-uri

Prietenie si bani


Sa va spun in ce situatia am ajuns. Exista un barbat in viata mea pe care eu il vad ca pe un bun prieten. El, in schimb, este indragostit de mine. Am incercat sa fim iubiti un timp, dar nu prea a mers pentru ca nu exista "chemistry" din partea mea.

Buuunnn, acum problema e urmatoarea. Visul amandurora e sa calatorim, dar, in timp ce el are bani (lucreaza intr-o institutie americana si e platit la nivel SUA), eu am mai putini. El s-a oferit sa-mi plateasca transportul si cazarea in excursiile noastre prin lume, dar eu nu stiu ce sa fac. Mi s-ar parea ciudat sa accept (desi i-as oferi si eu cu draga inima acelasi lucru daca situatiile ar fi invers).

Voi ce ziceti? Ati accepta?
Kathara
Postat pe 5 Ianuarie 2009 12:38
Deci nu exista "chemistry" din partea ta dar exista bani din partea lui? observ si eu ca te cam pune pe ganduri... decizie grea nu gluma

PS. Vezi ce se intampla daca nu ti-a placut chimia in scoala?
metal
Postat pe 5 Ianuarie 2009 14:18
A, nu, poate n-am fost eu clara. De calatorit o sa calatorim strict ca prieteni, deja am facut asta si nu a fost nicio problema, chiar daca a si trebuit sa impartim acelasi pat la un moment dat si nu s-a intamplat nimic.
Kathara
Postat pe 5 Ianuarie 2009 19:30
Dificila intrebarea ta.Daca ai accepta banii lui te-ai simti oarecum datoare sa-i oferi si lui ceva,mai mult decat un sarutEl numai din dragoste iti plateste calatoria,ca daca nu i-ar placea de tine fizic nu cred ca si-ar dispune banii in afacerea asta.Asta e parerea mea.Dar daca ati mai fost in calatorii impreuna eu zic sa profiti.
kassandry
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:24
daca nu simti nimic pt el,nu te folosi de banii lui.asa devin oamenii materialisti.pacat.
dana_mv
Postat pe 6 Ianuarie 2009 18:58
Ei,daca si-a pus deja problema ce sa faca,inseamna ca nu e mercantila.Cred ca si eu in locul ei nu as putea sa accept sa mi se plateasca o calatorie....dar m-as gandi bine
kassandry
Postat pe 7 Ianuarie 2009 00:57
Da, in niciun caz nu as vrea sa profit de el, deja plateste pentru lectiile noastre de dans (pentru ca eu strang bani pentru concediul urmator). Oricum, si eu i-am influentat viata foarte mult in bine, eh ...
Kathara
Postat pe 7 Ianuarie 2009 10:23
1-sunteti prieteni
2-el indragostit de tine
3-ati incercat sa fiti iubiti...dar nu exista atractie ...din partea ta ,ma gandesc
4-te invita la el.....dar nu sti ce sa faci.......si ne ceri parerea......ok.....


eu daca as fi in locul tau......si tare ma bucur ca nu sunt.......nu m-as duce........dc?!
1-e indragostit de tine......are sperante ....dar va fi dezamagit......si va suferi.......si nu cred ca ai vrea sa faci asta...doar de dragul de a-i cheltui banii...si a te plimba......
2-o relatie fie ea si de prietenie in cazul tau......el isi doreste mai mult..........nu va exista.......pt ca simte cv pt tine....
dar pana la urma......esti capabila sa iei singura decizii.......cum iti asterni asa dormi........daca iti place viata.....si barb cu banii......o vei face.....daca vrei sa cauti cv care sa te implineasca ,nu o vei face.....good luck.......

Postat pe 7 Ianuarie 2009 13:02
De la: heaven_gate, la data 2009-01-07 13:02:211-sunteti prieteni
2-el indragostit de tine
3-ati incercat sa fiti iubiti...dar nu exista atractie ...din partea ta ,ma gandesc
4-te invita la el.....dar nu sti ce sa faci.......si ne ceri parerea......ok.....


eu daca as fi in locul tau......si tare ma bucur ca nu sunt.......nu m-as duce........dc?!
1-e indragostit de tine......are sperante ....dar va fi dezamagit......si va suferi.......si nu cred ca ai vrea sa faci asta...doar de dragul de a-i cheltui banii...si a te plimba......
2-o relatie fie ea si de prietenie in cazul tau......el isi doreste mai mult..........nu va exista.......pt ca simte cv pt tine....
dar pana la urma......esti capabila sa iei singura decizii.......cum iti asterni asa dormi........daca iti place viata.....si barb cu banii......o vei face.....daca vrei sa cauti cv care sa te implineasca ,nu o vei face.....good luck.......



uite si o persoana care cunoaste si are dreptate ,,,,,,,,de ce sa ii para rau mai tarziu ,,,
sarutama
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:06
Heaven are dreptate

Daca ai pleca impreuna cu el nu ai face decat sa ii dai sperante mai departe , oricat de ,,prieten'' se da in fata ta ( presupun ca ati avut deja o discutie legata de sentimentele lui fata de tine si ati ajuns la concluzia ca ramaneti prieteni ) el inca mai spera sa-ti schimbi sentimentele.

Daca nu este urat,schiop sau orb ar putea foarte bine sa-si gaseasca o prietena intr-una din calatoriile respective.
Macar daca nu ar stii o boaba de engleza ...ai putea avea o scuza pentru a-l insoti ....adica ....sa ziceam ca ai merge cu el sa nu se plictiseasca singur sau ceva de genul.

Cum insa , sunt convinsa ca raspunsurile vor fi negative ...in cazul in care i-ai accepta propunerea s-ar putea sa te trezesti intr-o situatie neplacuta.

Sau nu ...cine stie , atmosfera de vacanta, un pahar de sampanie in plus si incepi sa-l privesti altfel.

Inainte de a lua o decizie gandeste-te la faptul ca timp de n zile va trebui sa dormi impreuna cu el ( nu cred o sa inchirieze doua cam separate ...ar fi o cheltuiala enorma si inutila ).

Daca il cunosti foarte bine si nu te astepti de la surprize care sa se lase cu alergatul prin camera sau politia .....ar fi pacat sa ratezi asa sansa.
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:36
Deep Bite, ideea e ca tu esti prea categorica.
Nu imi place sa ma dau exemplu in nici o discutie, pentru a nu-s eu vreun etalon; dar doar de data asta da-mi voie sa iti spun ca si mie mi s-a intamplat sa nu am "chimie" cu cineva la inceput, odata. Eu, in timp ce el era indragostit. Stii ce s-a intamplat pana la urma?
S-a dovedit a fi cea mai frumoasa surpriza care mi s-a'ntamplat. Viata mea fara el ar fi fost cam de o suta de ori mai saraca... Fara el, fara familia lui, fara mami a lui care mi-e cea mea draga prietena; el cu tot ce mi-a adus mi-a imbogatit viata atat de mult incat - desi nu mai e printre noi - ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut ocazia sa il am in viata mea.
E doar o poveste, nu are morala...
Dor_a
Postat pe 7 Ianuarie 2009 14:55
De la: Dor_a, la data 2009-01-07 14:55:41Deep Bite, ideea e ca tu esti prea categorica.
Nu imi place sa ma dau exemplu in nici o discutie, pentru a nu-s eu vreun etalon; dar doar de data asta da-mi voie sa iti spun ca si mie mi s-a intamplat sa nu am "chimie" cu cineva la inceput, odata. Eu, in timp ce el era indragostit. Stii ce s-a intamplat pana la urma?
S-a dovedit a fi cea mai frumoasa surpriza care mi s-a'ntamplat. Viata mea fara el ar fi fost cam de o suta de ori mai saraca... Fara el, fara familia lui, fara mami a lui care mi-e cea mea draga prietena; el cu tot ce mi-a adus mi-a imbogatit viata atat de mult incat - desi nu mai e printre noi - ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut ocazia sa il am in viata mea.
E doar o poveste, nu are morala...


Ba cam are morala povestea ta de dragoste

Calatoria asta ar putea fi inceputul unei relatii de dragoste sau sfarsitul prieteniei lor.

Acum ramane de vazut ce alege prietena mea .
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:39
off.iris..............tu amica...........ha ha ha

Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:40
Incepusem si eu sa rad, Heaven...
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:41
Ce aveti cu mine ca eu am raspuns on topic , doar pentru ca i-am oferit o floricica prietenei mele nu tre sa incepeti sa radeti de mine

Acum o sa creada katy ca am avut ganduri necurate cand i-am raspuns dar nu e adevarat
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:45
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-07 15:45:57Ce aveti cu mine ca eu am raspuns on topic , doar pentru ca i-am oferit o floricica prietenei mele nu tre sa incepeti sa radeti de mine

Acum o sa creada katy ca am avut ganduri necurate cand i-am raspuns dar nu e adevarat

Nu am ras DE tine ci asa... in general... de situatie... Te pui bine acuma? Vrei sa incepi noul an frumos?
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:47
De la: Lucia1971, la data 2009-01-07 15:47:00
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-07 15:45:57Ce aveti cu mine ca eu am raspuns on topic , doar pentru ca i-am oferit o floricica prietenei mele nu tre sa incepeti sa radeti de mine

Acum o sa creada katy ca am avut ganduri necurate cand i-am raspuns dar nu e adevarat

Nu am ras DE tine ci asa... in general... de situatie... Te pui bine acuma? Vrei sa incepi noul an frumos?


Nu m-am gandit asa departe si chiar nu cred ca daca ma ,,impac''cu cineva la inceput de an o sa imi mearga mai bine

Daca topicul ar fi fost deschis de alta persoana as fi raspuns la fel , bine ...poate nu-i ofeream floricele
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:10
Stiu ca ai vrut sa fii draguta. Toata lumea apreciaza gestul tau, dar ai grija sa nu rupa florile alea si sa arunce cu ele dupa tine...
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:15
Acuma serios si ca sa fiu on topic. Nu as putea sa ma duc intr-o calatorie (oricat de tentant ar fi) cu un om fata de care nu simt nimic decat o prietenie, in timp ce el simte mai mult. Pentru ca as avea senzatia ca s-ar chinui prea tare si s-ar duce naibii farmecul excursiei.
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:17
cu toate ca viata e prea scurta si ocazii nu prea apar la tot pasul(fac referire aici la calatorii)eu una nu as accepta sa calatoresc alaturi de un om pentru care nu simt absolut nimic!totul este de 10 ori mai frumos alaturi de persoana iubita!
shosho
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:17
De la: anne_marie_c_, la data 2009-01-07 16:17:22cu toate ca viata e prea scurta si ocazii nu prea apar la tot pasul(fac referire aici la calatorii)eu una nu as accepta sa calatoresc alaturi de un om pentru care nu simt absolut nimic!totul este de 10 ori mai frumos alaturi de persoana iubita!

mie-mi spui?
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 16:18
De la: Lucia1971, la data 2009-01-07 16:15:34Stiu ca ai vrut sa fii draguta. Toata lumea apreciaza gestul tau, dar ai grija sa nu rupa florile alea si sa arunce cu ele dupa tine...


Nu le rupe ca apreciaza gestul meu si e suficient de mare incat sa-si dea seama cand sunt serioasa cu ea si cand sunt ironica.
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:05
scuze am pierdut ceva?
GINY87
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:08
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-07 17:05:47
De la: Lucia1971, la data 2009-01-07 16:15:34Stiu ca ai vrut sa fii draguta. Toata lumea apreciaza gestul tau, dar ai grija sa nu rupa florile alea si sa arunce cu ele dupa tine...


Nu le rupe ca apreciaza gestul meu si e suficient de mare incat sa-si dea seama cand sunt serioasa cu ea si cand sunt ironica.


nu ,,,asta asa e nu rue florile ,,,,,dar ai grja la ghiveci ,,,ca ala e mai tare
sarutama
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:10
fi atenta alta data ca nu iti mai dau ce ai pierdut ...norocul meu

Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:10
Aveti dreptate , o calatorie alaturi de persoana iubita este de jde mii de ori mai placuta dar nici ofertele de genul asta nu rasar la tot pasul asa ca ....lasati fata in pace ok ?

Daca crede ca se poate descurca si nu o sa aibe surprize din partea tipului de ce nu ? trebuie doar sa stie ca daca tipul nu ar spera sa-si schimbe sentimentele fata de el cu ajutorul acestor excursii ...nu ar fi invitat-o .

Desi ....eu mi-am dus prietenele la mare pe banii mei ca de , eu aveam , ele nu ...ne simteam bine impreuna ...iar daca pe tip il dau banii afara din casa ar putea proceda la fel ...comparatia e insignifianta dar mai sunt cazuri de astea
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:12
Katy , vino draga mea sa le spui la rautatile astea ca nu dai cu ghiveciul dupa mine ....ar fi aiurea ...adica , totusi ....ne stim de atata timp .
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:15
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-07 17:12:45Aveti dreptate , o calatorie alaturi de persoana iubita este de jde mii de ori mai placuta dar nici ofertele de genul asta nu rasar la tot pasul asa ca ....lasati fata in pace ok ?

Daca crede ca se poate descurca si nu o sa aibe surprize din partea tipului de ce nu ? trebuie doar sa stie ca daca tipul nu ar spera sa-si schimbe sentimentele fata de el cu ajutorul acestor excursii ...nu ar fi invitat-o .

Desi ....eu mi-am dus prietenele la mare pe banii mei ca de , eu aveam , ele nu ...ne simteam bine impreuna ...iar daca pe tip il dau banii afara din casa ar putea proceda la fel ...comparatia e insignifianta dar mai sunt cazuri de astea

Asa-i ca si io-s prietena ta? Un litoral? Ceva?....
Lucia1971
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:18
De la: Lucia1971, la data 2009-01-07 17:18:31
De la: iris_4_ever, la data 2009-01-07 17:12:45Aveti dreptate , o calatorie alaturi de persoana iubita este de jde mii de ori mai placuta dar nici ofertele de genul asta nu rasar la tot pasul asa ca ....lasati fata in pace ok ?

Daca crede ca se poate descurca si nu o sa aibe surprize din partea tipului de ce nu ? trebuie doar sa stie ca daca tipul nu ar spera sa-si schimbe sentimentele fata de el cu ajutorul acestor excursii ...nu ar fi invitat-o .

Desi ....eu mi-am dus prietenele la mare pe banii mei ca de , eu aveam , ele nu ...ne simteam bine impreuna ...iar daca pe tip il dau banii afara din casa ar putea proceda la fel ...comparatia e insignifianta dar mai sunt cazuri de astea

Asa-i ca si io-s prietena ta? Un litoral? Ceva?....


De ce nu ?

Daca ai stii cati bani am cheltuit cu prietenii mi-ai da palme si m-ai pune la colt sa-mi vina mintea la cap desi ....putin probabil sa se intample asta ca tot nu m-am invatat minte
iris_4_ever
Postat pe 7 Ianuarie 2009 17:26
Ei, ati avut activitate, nu gluma.

Buunnn, eu am fost deja in calatorii cu el si pe la noi prin tara si pe afara si nu m-a brutalizat in nici-un fel. De obicei luam o camera twin, dar s-a intamplat sa si impartim un pat si, desi a fost cam aiurea, nu s-a intamplat nimic.

Imi place sa calatoresc cu el, si o sa o fac, singura ema intrebare era daca ar fi in ordine sa il las pe el sa ma ajute cu banii (pentru ca am calatori mai des in cazul asta) sau sa insisit sa imi platesc eu tot (cand am calatori mai rar).

Oricum, amandoi avem mania asta cu calatoriile, asa ca ....
Kathara
Postat pe 7 Ianuarie 2009 18:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
LA MULTI ANI FERICITI MAFIA_NR1!!!!!!!!!!! 12 De la: valita76 6 August 2009 23:58
niste sfaturi mi-ar fi de ajutor 20 De la: kudika_nikole 2 Decembrie 2011 01:23
de ce nu pot tine doar la un baiat?x(X(X 88 De la: yumalai 29 Septembrie 2009 11:31
help 12 De la: miss_darine 17 Octombrie 2009 20:42
iubesc si sunt iubita...DAR.... 35 De la: callybra 7 Octombrie 2011 00:44