Setari Cookie-uri

“Ori crezi în spermatozoizi, ori în Dumnezeu” - Mic tratat de sexologie creºtin-ortodoxã

Draga Marco, eu nu te-am jignit, nu mi-as permite sa te consider "nca un roman care a luat-o cu sorcova" nici nu cred ca ai avea "un loc asigurat la BALACEANCA ".
Fiindca tot vorbeai de comunism, probabil ar trebui sa stii ca aceia care se declarau fatis impotriva dogmelor comuniste erau internati in spitale psihiatrice pentru ca "doar un nebun poate contesta superioritatea visului de aur al omenirii". Repet, cred in libertate, in si in dreptul fiecaruia de a imbratisa orice religie considera ca i se potriveste , sau niciuna.
Orice cult e respectabil, atata timp cat nu neaga, cu comunista aroganta, dreptul la exercitarea liberului-arbitru.
Gresesc...?
thor_son88
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:48

Draga Thor, chiar nu conteaza ce religie ai. Parintele Cleopa a fost intrebat :

"- Cum, parinte, o sa ma judece Hristos, daca eu as fi chinez sau de alt neam, care n-am auzit niciodata de Hristos ? Ei de acolo nu au auzit de Hristos. Oare Dumnezeu pedepseste cu nedreptate ? El este drept. Cum o sa ma judece si o sa ma pedepseasca,daca eu nici nu am auzit de Evanghelia lui Hristos ?"

Iata ce frumos a raspuns parintele :

"Constiinta este judecatorul cel drept pe care l-a pus Dumnezeu inlauntrul nostru.
Constiinta nu poate fi reflexia materiei in veacul veacului. Ea este glasul lui Dumnezeu in om si ea pururea il mustra, cand greseste : " Omule, de ce ai facut asta ?"
Aceasta lege a firii o au si chinezii, o au si crestinii, o au si budistii si brahmanii si mahomedanii. Este legea cea dintai pe care a pus-o Dumnezeu in inima omului de la creatie, dupa care s-a condus lumea pana la Legea cea scrisa.

Patru legi sunt dupa care Dumnezeu va judeca tot pamantul. Nu una, ci patru. Si nimeni nu poate scapa de urgia si dreptatea lui Dumnezeu, fie chinez, fie brahman, fie budist, fie crestin, fie mahomedan, fie evreu, pentru ca Dumnezeu este drept, cum zice Apostolul : Dumnezeu este drept si tot omul mincinos. Dumnezeu, deoarece este drept, a pus legile acestea, ca pe toti sa-i judece dupa dreptate. Auzi ? Patru legi.

1. Legea cea dintai este legea firii sau legea constiintei. Prin aceasta lege a mustrat Dumnezeu pe Cain, cand a omorat pe fratele sau Abel. Ca auzi ce spune Scriptura : " Atat era mustrat de constiinta ca a cazut in deznadejde si a strigat asa : Mai mare este greseala mea, decat a mi se ierta mie ".
Legea constiintei ii spunea : " Ce-ai facut ? Ai omorat pe fratele tau !" Aude pe Dumnezeu :
- Cain, unde-i fratele tau ?Dar el, in loc sa zica : " Doamne, am gresit ", a zis :- Dar ce, eu am a pazi pe fratele meu ?Si i-a zis Dumnezeu :- Glasul sangelui fratelui tau striga catre Mine din pamant. Pentru ca ai facut aceasta cu toate pedepsele te voi pedepsi pe tine si cine te va omori pe tine de saptezeci de ori cate sapte se va pedepsi ...Si a trait Cain peste o mie de ani, cum scrie in Hronograful lui Chedrin, si nimeni nu-l omora, ca se temea de pedeapsa care era pusa de Dumnezeu asupra lui. Care au fost cele sapte pedepse ale lui Cain, pentru ca a ucis pe fratele sau, Abel ? Mai intai a fost deznadejdea, apoi tremurarea, apoi plansul, ca plangea gemand pe pamant, apoi frica,caci fugea dintr-un loc in altul,de teama ca-l vede Dumnezeu;apoi blestemarea pamantului sa nu-i dea roadele sale si celelalte, cum scrie in Sfanta Scriptura la Facere, capitolul IV.

Orice om de pe pamant, cand face rau, este mustrat de constiinta sa, care ii spune : " De ce ai facut rau ?" Aceasta este legea cea dintai data de Dumnezeu omului, numita si legea constiintei sau legea firii.

valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:04



2. A doua lege care sta in fata noastra vesnic, cum arata Sfantul Grigorie de Nissa si care, ca o trambita din inaltul cerului rasuna pururea si ne arata pe Dumnezeu, este legea zidirii sau a creatiei Ca prin contemplatia naturala in duh, noi ne suim de la ratiunile lucrurilor, la Ziditorul lor. Daca vezi corabia, trebuie sa te gandesti ca a fost un mester care a facut-o; daca vezi o haina buna pe un om, trebuie sa stii ca bun a fost si croitorul. Daca vezi un palat, o cladire arhitectonica frumoasa, sa stii ca a fost un arhitect destept. Daca vezi un ceas, negresit este un ceasornicar priceput care l-a facut. Deci, toate acestea ne arata ca este un Facator si, daca este, trebuie sa ne temem si sa ascultam de El, ca sa nu ne pedepseasca dupa DREPTATE.

3. A treia lege este Legea scrisa, data de Dumnezeu lui Moise pe Muntele Sinai, adica cele zece porunci si tot Vechiul Testament, dupa care va fi judecat poporul ales, adica evreii.

4. A patra si ultima lege este Legea Darului, Legea Desavarsirii, Legea dragostei lui Iisus Hristos, adica Sfanta Evanghelie. Dupa aceasta lege dumnezeiasca vor fi judecati toti crestinii, botezati in numele Preasfintei Treimi.


Cea dintai a fost legea firii, care ramane generala pentru toate popoarele pana la sfarsitul lumii. Cea de-a doua, legea zidirilor, este la fel cu cea dintai. Dupa cea dintai si a doua lege se vor judeca toate popoarele lumii, afara de crestini si de evrei. Dupa Legea scrisa, adica dupa Vechiul Testament se vor judeca evreii. Iar dupa Legea Darului si dupa Evanghelie vom fi judecati noi crestinii.
valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 22:05
De la: thor_son88, la data 2009-11-23 19:48:01Draga Marco, eu nu te-am jignit, nu mi-as permite sa te consider "nca un roman care a luat-o cu sorcova" nici nu cred ca ai avea "un loc asigurat la BALACEANCA ".
Fiindca tot vorbeai de comunism, probabil ar trebui sa stii ca aceia care se declarau fatis impotriva dogmelor comuniste erau internati in spitale psihiatrice pentru ca "doar un nebun poate contesta superioritatea visului de aur al omenirii". Repet, cred in libertate, in si in dreptul fiecaruia de a imbratisa orice religie considera ca i se potriveste , sau niciuna.
Orice cult e respectabil, atata timp cat nu neaga, cu comunista aroganta, dreptul la exercitarea liberului-arbitru.
Gresesc...?




... te-ai intrebat de ce comunismul implementat in romania nu a distrus bisericile ? ... pentru ca era nevoie de ele pentru a distruge identitatea oamenilor ... pentru a le discredita(dar mai ales codurile morale si etice ale ortodoxiei) complet (astazi se vad rezultatele) bazindu-se pe faptul ca oamenii nu pot rezista mult timp unor avalanshe de presiuni morale (bancuri, poante, aluzii, insinuari, care sint mult mai puternice decit orice lege) si fizice ... in feleul asta s-a sters identitatea si trecutul multora ... multi, ca si tine, care au fost si sint permanent dezamagiti prin denaturarea realitatii au inceput sa UITE sa isi mai caute trecutul si sa INVENTEZE un prezent si un viitor ... iti spun un lucru ... daca ai uitat ceea ce au fost strabunii tai ESTI TERMINAT ... e usor sa INVENTEZI sau sa IMPORTI decit sa scormonesti in trecutul tau pentru a preluat ceea ce comunistii au rupt ... asta nu este liberul arbitru ... ESTE CEEA CE TI-AM SPUS - PLECATUL CU SORCOVA ... romania s-a umplut de ''vizionari'' si reprezentanti ai diverselor secte care au fost racolati tocmai datorita GOLULUI din caracterul si valorile lor ... e usor sa dai vina continuu pe altii si sa acumulezi frustrari care sa te duca la abdicarea de la tot ceea ce au lasat strabunii tai pina la comunisti doar pentru ca nu esti capabil sa reinnozi trecutul cu viitorul ... in felul asta o gramada de mamutoi isi freaca mina vazind cum se raspindeste dezbinarea printre romani ... din ortodoxi multi s-au ''transferat'' in cele 3000 de secte care activeaza in ro ... tot ce pot sa le spun ... PACAT DE VOI ... V-ATI VINDUT (unii primesc mici atentii ca sa ramina fideli si ''convinsi'') ... ar fi multe de spus despre ''bunul-simt'' ... pentru altadata ...
marco918
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:23
De la: iacinta, la data 2009-11-17 14:38:35Si crezi ca nu sunt condamnate? Ssau ca nu vor fii condamnate? Si crezi ca preotii sunt sfinti? crezi ca ei nu pot ajunge in iad? oho, pot ajunge in iad mai usor decat altii daca fac fapte de genul asta.
Si in legatura cu linkul, ce vrei sa demonstrezi, ca n-am inteles? Ca preotul ala e gay.. asa si?Cu ce ma afecteaza pe mine?


Iad?

Vreti sa spuneti ca inca mai bat campii popii cu faza cu iadul?

Acu', in secolu' nostru?

In care biserici? Cre' ca m-as prapadi de ras, zau asa!
Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 13:41
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 13:41:06
De la: iacinta, la data 2009-11-17 14:38:35Si crezi ca nu sunt condamnate? Ssau ca nu vor fii condamnate? Si crezi ca preotii sunt sfinti? crezi ca ei nu pot ajunge in iad? oho, pot ajunge in iad mai usor decat altii daca fac fapte de genul asta.
Si in legatura cu linkul, ce vrei sa demonstrezi, ca n-am inteles? Ca preotul ala e gay.. asa si?Cu ce ma afecteaza pe mine?


Iad?

Vreti sa spuneti ca inca mai bat campii popii cu faza cu iadul?

Acu', in secolu' nostru?

In care biserici? Cre' ca m-as prapadi de ras, zau asa!

Dora, daca tu nu crezi in Iad, nu inseamna ca nu exista.
iacinta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:04
De la: iacinta, la data 2009-11-24 14:04:15

Dora, daca tu nu crezi in Iad, nu inseamna ca nu exista.


Ai ratat ocazia de a spune fraza cu conotatii atat de profunde: Daca tu nu crezi in iad, nu inseamna ca iadul nu crede in tine ( )

Asheaa... deci iadul: locul unde dracii trag de tine si te sfasie in veci de veci? Si te fierb in cazane cu smoala pentru eternitate? Si te mananca viermii cei neadormiti?

Si cum se intampla asta?
Adica... Unii sunt alesi sa fie mancati de viermi, in timp ce altii se fierb sau se hacuiesc pe veci? Sau mai schimba? Azi ii fierb, maine-i manaca viermii cei neadormiti iar poimaine ii iau dracii la transat?

(am zis io c-o sa ma prabusesc de ras )
Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:33
De la: thor_son88, la data 2009-11-23 18:43:28iacinta: "In primul rand:
Chiar nu ma intereseaza ce inseamna Hamaval-ul tau
Se vede clar ca e prea greu pentru mintea ta sa intelegi crestinismul, si chiar daca as putea sa iti explic aproape toate(unele nu pot deoarece mai am de invatat si eu) nu o voi face deoarece e ca si cum as vorbi cu peretii."

Eu doar am dat un exemplu. Havamal-ul este indrumarul meu spiritual, stiu ca nu te intereseaza, doar pot sa ti spun ca stiu mai multe despre religia ta decat tu de a mea. Restul....sunt sofisme si afirmatii fara acoperire, care nu dovedesc nimic. Deci ai putea sa-mi explici dar nu o faci..... De ce te-as crede???
valitaxx si-a calcat pe orgoliu si a incercat sa-mi explice, cu riscul ca eu , cu mintea mea slaba, sa nu pricep. Toata stima pentru ea ! Tu....mai ai ceva de lucrat la "mandrie" care, din cate stiu eu, e un pacat important.....

Acuma incerci sa o dregi macar cu o persoana deoarece nu mai ai sustinatori?
UIte, fac o fapta buna si iti incerc sa iti mai explic un lucru foarte important.
Biblia, pentru a putea fii inteleasa, trebuie mai ales sa intelegi contextul in care a fost scris, autorii sai, cui era adresat initial, dar mai ales scopul cu care a fost scrisa.
exemplu: atunci cand ai zis de contradictia intre faptul ca la un moment dat indeamna sa ne vindem haina pentru a ne cumpara o sabie(mai ales ca a fost precedat de cele 8 Fericiri), iar mai tarziu spune ca cel ce ridica sabia, de sabie va pieri(in gradina Maslinilor) sunt doua metafore care reflecta foarte mult ceea ce vor avea de indurat crestinii dupa Coborarea Duhului Sfant. In nici un caz sabia nu este folosita in sensul sau propriu. In Biblie, sabia reprezinta simbolul golului sufletesc, a suferintei sau a actului ce pricinueste o suferinta launtrica. I s-a profetit Sfintei Fecioare ca "prin inima ta va trece o sabie" exprimand astfel suferinta prin care ea va trece din cauza patimilor si a mortii Fiului ei pe cruce, si ini nici un caz faptul ca ea va muri pentru ca cineva o va injunghia.
Acum ai inteles macar atat?
iacinta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:40
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 14:33:31
De la: iacinta, la data 2009-11-24 14:04:15

Dora, daca tu nu crezi in Iad, nu inseamna ca nu exista.


Ai ratat ocazia de a spune fraza cu conotatii atat de profunde: Daca tu nu crezi in iad, nu inseamna ca iadul nu crede in tine ( )

Asheaa... deci iadul: locul unde dracii trag de tine si te sfasie in veci de veci? Si te fierb in cazane cu smoala pentru eternitate? Si te mananca viermii cei neadormiti?

Si cum se intampla asta?
Adica... Unii sunt alesi sa fie mancati de viermi, in timp ce altii se fierb sau se hacuiesc pe veci? Sau mai schimba? Azi ii fierb, maine-i manaca viermii cei neadormiti iar poimaine ii iau dracii la transat?

(am zis io c-o sa ma prabusesc de ras )

Da, ai dreptate, acea explicatie a Iadului este invechita, dar mai ales falsa.
Iadul e reprezentat de foc pentru a descrie suferintele prin care trec sufletele de acolo. De fapt nu este nici un foc, ci doar faptul ca sufletele sunt mistuite de dorinta eterna de a-L vedea pe Dumnezeu, desi acest lucru nu se va intampla nicioata.
iacinta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:45
De la: iacinta, la data 2009-11-24 14:45:43
Da, ai dreptate, acea explicatie a Iadului este invechita, dar mai ales falsa.
Iadul e reprezentat de foc pentru a descrie suferintele prin care trec sufletele de acolo. De fapt nu este nici un foc, ci doar faptul ca sufletele sunt mistuite de dorinta eterna de a-L vedea pe Dumnezeu, desi acest lucru nu se va intampla nicioata.


Si adica cum "este invechita, dar mai ales falsa" ( ) ??

Pai peste o mie si opt sute de anisori au tunat, fulgerat si spumegat din amvoane preotii de toate culorile crestinismului, povestind cele patimite de necredinciosi in iad si acum vii tu si-i contrazici?

Pe ce te bazezi, ma rog frumos?
Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 14:52
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 14:52:35
De la: iacinta, la data 2009-11-24 14:45:43
Da, ai dreptate, acea explicatie a Iadului este invechita, dar mai ales falsa.
Iadul e reprezentat de foc pentru a descrie suferintele prin care trec sufletele de acolo. De fapt nu este nici un foc, ci doar faptul ca sufletele sunt mistuite de dorinta eterna de a-L vedea pe Dumnezeu, desi acest lucru nu se va intampla nicioata.


Si adica cum "este invechita, dar mai ales falsa" ( ) ??

Pai peste o mie si opt sute de anisori au tunat, fulgerat si spumegat din amvoane preotii de toate culorile crestinismului, povestind cele patimite de necredinciosi in iad si acum vii tu si-i contrazici?

Pe ce te bazezi, ma rog frumos?

Observ ca ai chef sa iti bati joc de cineva si chiar nu vreau sa fiu eu acea persoana.
Te credeam prin cele mai rasarite persoane de pe site-ul asta si inca sper ca nu m-am inselat.
Eu cele ce am spus nu le-am spus de la mine, ci le-am invatat la scoala.
iacinta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:04
Scuze: Nu doar popii crestini.

Aia islamistii si iudaicii tot cu d-astea s-au intretinut in sus-numita perioada de timp, ca doar de la Vechiul Testament ni se trage descrierea in amanunt (!!) a iadului.
Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:06
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:04:27
Observ ca ai chef sa iti bati joc de cineva si chiar nu vreau sa fiu eu acea persoana.
Te credeam prin cele mai rasarite persoane de pe site-ul asta si inca sper ca nu m-am inselat.
Eu cele ce am spus nu le-am spus de la mine, ci le-am invatat la scoala.


Asa. Deci chestia cu iadul si cautarea lui Dumnezeu ti s-a spus la scoala. Cine, exact ti-a spus-o?

(impotriva a ceea ce crezi, nu imi bat joc, doar ca exprimarea mea a fost intodeauna mai... spumoaso-acidulata. Mai mult, am un punct de vedere in chestiunea respectiva, de aceea fa-mi placerea de a-mi raspunde)

Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:14
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 15:14:16
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:04:27
Observ ca ai chef sa iti bati joc de cineva si chiar nu vreau sa fiu eu acea persoana.
Te credeam prin cele mai rasarite persoane de pe site-ul asta si inca sper ca nu m-am inselat.
Eu cele ce am spus nu le-am spus de la mine, ci le-am invatat la scoala.


Asa. Deci chestia cu iadul si cautarea lui Dumnezeu ti s-a spus la scoala. Cine, exact ti-a spus-o?

(impotriva a ceea ce crezi, nu imi bat joc, doar ca exprimarea mea a fost intodeauna mai... spumoaso-acidulata. Mai mult, am un punct de vedere in chestiunea respectiva, de aceea fa-mi placerea de a-mi raspunde)


Pana acum am avut o serie de profesori de religie, cel actual este preot si are si doctorat in teologie.
iacinta
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:17
http://www.presaonline.com/stiri/socant/un-preot-si-a-violat-timp-de-sase-ani-fiica-cu-care-are-trei-copii-733488.html
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/galati/preot-acuzat-de-viol~ni1u2q
http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/orgie-sexuala-la-manastirea-caldarusani-un-preot-in-pat-cu-un-tanar.html
cristiana_cris
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:24
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:17:10
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 15:14:16
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:04:27
Observ ca ai chef sa iti bati joc de cineva si chiar nu vreau sa fiu eu acea persoana.
Te credeam prin cele mai rasarite persoane de pe site-ul asta si inca sper ca nu m-am inselat.
Eu cele ce am spus nu le-am spus de la mine, ci le-am invatat la scoala.


Asa. Deci chestia cu iadul si cautarea lui Dumnezeu ti s-a spus la scoala. Cine, exact ti-a spus-o?

(impotriva a ceea ce crezi, nu imi bat joc, doar ca exprimarea mea a fost intodeauna mai... spumoaso-acidulata. Mai mult, am un punct de vedere in chestiunea respectiva, de aceea fa-mi placerea de a-mi raspunde)


Pana acum am avut o serie de profesori de religie, cel actual este preot si are si doctorat in teologie.





... fata ... BRAVO ... dar e greu sa te lupti cu umbrele COMUNISMULUI ... ai in fata persoane care de cind erau mici cintau cintecele cu - noi in anul 2000 si carora li se spala creierul pina la saturatie cu clisee ca orice trebuie demonstrat matematic ... de aici gindirea ''lucida'' a multora dintre cei cu care stai de vorba ... sint IMBICSITI ... nu numai ca nu sint in stare sa isi sustina LOGIC multe dintre ''opinii'' pentru ca le lipseste tocmai ceea ce cer de la altii - demonstratia, dar au fost si educate sa combata orice idee/concept cu glumitele din aceea vreme ... de fapt in mintea lor este o varza crunta ... nu uita sa sarbatoreasca orice zi religioasa care si libera si sa spuna - doamne ajuta atunci cind logica le paraseste ... in mod sigur daca sarbatorile de craciun sau de paste nu ar fi libere habar nu ar avea CIND acestea au loc si de ce ? ... daca vrei se poate spune ca e un mariaj bazat pe prostitutie, in care se folosesc orice mijloace sau actiuni care aduc un beneficiu personal si sint negate aceleasi mijloace sau actiuni atunci cind trebuie returnat ceva in schimbul favorurilor de mai inainte ... daca vrei sa faci un test - intreaba-i daca stiu ceva despre familiilor de dinainte de al doilea razboi mondial ... habar nu au sau au niste vagi amintiri care nu au fost conservate deloc ... zombi adevarati ... ei traiesc cu ce au in mina (scuza de expresie) pentru ca nu li s-a lasat nimic (sau li s-a furat) din valorile precedente ... asa ca penduleaza si se chinuie sa inteleaga fiecare cum poate ...
marco918
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:26
Am cules de pe un singur topic al unui forum ortodox câteva perle de înþelepciune creºtineascã, pe care nu ne lasã inima sã nu le împãrtãºim poporului drept-credincios. Aºadar, fiþi cu luare-aminte la prea-sfintele învãþãturi despre cum sã ne desfãºurãm viaþa sexualã fãrã orgasm, în neîncetatã rugãciune, ºi, de asemenea, care sunt poziþiile sexuale care îþi vor asigura un loc în împãrãþia cerurilor !
of doamne...insasi preotii dau exemplu de orgasme..si violuri...asa ca....imi vine
cristiana_cris
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:26
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-24 16:26:01Am cules de pe un singur topic al unui forum ortodox câteva perle de înþelepciune creºtineascã, pe care nu ne lasã inima sã nu le împãrtãºim poporului drept-credincios. Aºadar, fiþi cu luare-aminte la prea-sfintele învãþãturi despre cum sã ne desfãºurãm viaþa sexualã fãrã orgasm, în neîncetatã rugãciune, ºi, de asemenea, care sunt poziþiile sexuale care îþi vor asigura un loc în împãrãþia cerurilor !
of doamne...insasi preotii dau exemplu de orgasme..si violuri...asa ca....imi vine




... hai nu mai exagera ... uscaturi sint peste tot ... si nu considera preot orice individ care isi prezinta ''filozofia'' pe net ... stii ce ma face sa rid ... romanii asteapta intotdeauna o VICTIMA care sa se jupoaie pentru ei in piata publica si pe care in prealabil sa o scuipe si sa o injure la liber ... fiecare si impreuna nu mai pot ... intotdeauna isi justifica barbariile si ignoranta cu aratatul altuia - vezi ala este mai rau ca mine, ala a mintiti mai mult ca mine, a inselat mai rau ... eu sint mic copil (gen vanghelie si altii ''reprezentanti'' ai maselor) ... asa ca haideti sa dam vina pe jegul si mizeria morala din romania pe ... preoti ... mai adaugam si ceva umbre ale trecutului, de prin alte tari si ... gata ... majoritatea se considera indreptatita sa continue grohaiala generala ...
marco918
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:34
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 15:06:47Scuze: Nu doar popii crestini.

Aia islamistii si iudaicii tot cu d-astea s-au intretinut in sus-numita perioada de timp, ca doar de la Vechiul Testament ni se trage descrierea in amanunt (!!) a iadului.




... tine minte ... orice minciuna are un simbure de adevar ... nimeni nu neaga anumite fapte si situatii ... daca stii putina istorie asa cum e prezentata in mai multe surse iti poti da seama cine minte ... dar asa ceva nu se dezbate in revistele pentru femei ... e fara indoiala muuuuult mai important subiecte fierbinti gen - ce anticonceptionale mi se potrivesc, ce sampon sa folosesc pentru par albastru, ce rimel da nuante verziu ... adica orice subiect fara relevanta e considerat suficient de atragator ... doamne fereste sa deschizi gura despre valori, tradtii sau trecut ... daca nu se da pomana nimic, macar o zi libera, nu sint interesante ...
marco918
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:41
De la: marco918, la data 2009-11-24 16:34:51
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-24 16:26:01Am cules de pe un singur topic al unui forum ortodox câteva perle de înþelepciune creºtineascã, pe care nu ne lasã inima sã nu le împãrtãºim poporului drept-credincios. Aºadar, fiþi cu luare-aminte la prea-sfintele învãþãturi despre cum sã ne desfãºurãm viaþa sexualã fãrã orgasm, în neîncetatã rugãciune, ºi, de asemenea, care sunt poziþiile sexuale care îþi vor asigura un loc în împãrãþia cerurilor !
of doamne...insasi preotii dau exemplu de orgasme..si violuri...asa ca....imi vine




... hai nu mai exagera ... uscaturi sint peste tot ... si nu considera preot orice individ care isi prezinta ''filozofia'' pe net ... stii ce ma face sa rid ... romanii asteapta intotdeauna o VICTIMA care sa se jupoaie pentru ei in piata publica si pe care in prealabil sa o scuipe si sa o injure la liber ... fiecare si impreuna nu mai pot ... intotdeauna isi justifica barbariile si ignoranta cu aratatul altuia - vezi ala este mai rau ca mine, ala a mintiti mai mult ca mine, a inselat mai rau ... eu sint mic copil (gen vanghelie si altii ''reprezentanti'' ai maselor) ... asa ca haideti sa dam vina pe jegul si mizeria morala din romania pe ... preoti ... mai adaugam si ceva umbre ale trecutului, de prin alte tari si ... gata ... majoritatea se considera indreptatita sa continue grohaiala generala ...

sunt uscaturi peste tot..insa asta este un exeplu grav de uscaturi...si nimeni nu il comenteaza
cristiana_cris
Postat pe 24 Noiembrie 2009 16:46
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:17:10[Pana acum am avut o serie de profesori de religie, cel actual este preot si are si doctorat in teologie.


Nu le contest doctoratele si inteleg ca vor s-o "dreaga" acum, pentru voi, copiii secolului asta, care le-ati rade-n nas daca v-ar lua cu textele si amenintarile pe care le proferau cu doar 60-70 de ani in urma ( o fac unii si acum, si sunt si ascultati... doar ca intreaga lor audienta nu aduna 80 IQ... asa, la comun... )

Pe de alta parte, uite, eu iti propun un exercitiu de imaginatie:
Dar intai incearca sa-ti amintesti de o chestie care atunci cand erai copil, era foarte importanta pentru tine. Sau de un baiat de care te-ai indragostit si credeai ca viata nu are nici un sens fara el...

Acum, revino la prezent si spune-mi: Cat de lipsite de importanta ti se par lucrurile alea care ti se pareau vitale atunci? Cata pierdere de timp si emotii pentru nimic, nu-i asa? Cata teama, cate sperante, cate nopti nedormite.. Si pentru ce?

Aici vine exercitiul de imaginatie:
Si daca Dumnezeu nu ne pedepseste, totusi?
Si daca, odata trecute la alta stare de... constiinta, energie, "spiritele", "sufletele" doar isi dau seama de faptul ca au risipit timpul pe care l-au avut aici. Au dintr-o data intregul tabloul al tuturor ambitiilor, al cruzimilor, al tuturor lucrurilor pe care le-ar fi putut face altfel, mai bine, dar nu le-au dat atentie... Nu crezi ca asta e de ajuns?

Dumnezeu nu poate fi decat iubire... Iar pedepsele, mai ales cele fara sfarsit, nu sunt acte de iubire.
Pentru ca, draga mea, daca exista Dumnezeu, nu cu pedepsele si-ar ocupa el timpul. Ma gandesc eu.

Cat despre ce iti spuneam mai sus, ceea ce voiam sa subliniez e ca multi spun ce le spun popii (cu doctorate in teologie au ba) dar cati chiar pun mana pe Biblie, si o citesc, asa, din scoarta-n scoarta, incepand cu Vechiul Testament.
Tu n-ai facut-o. Doar repeti ce ti s-a spus.
Daca ai face-o, tu, copilul secolului tau, ai intelege mult mai bine de ce iti spun ce-ti spun.

Nu uita, religia nu are nimic in comun cu Divinitatea iar religia a fost unealta cea mai simpla de a manipula masele.

Dor_a
Postat pe 24 Noiembrie 2009 21:29
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 21:29:33
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:17:10[Pana acum am avut o serie de profesori de religie, cel actual este preot si are si doctorat in teologie.


Nu le contest doctoratele si inteleg ca vor s-o "dreaga" acum, pentru voi, copiii secolului asta, care le-ati rade-n nas daca v-ar lua cu textele si amenintarile pe care le proferau cu doar 60-70 de ani in urma ( o fac unii si acum, si sunt si ascultati... doar ca intreaga lor audienta nu aduna 80 IQ... asa, la comun... )

Pe de alta parte, uite, eu iti propun un exercitiu de imaginatie:
Dar intai incearca sa-ti amintesti de o chestie care atunci cand erai copil, era foarte importanta pentru tine. Sau de un baiat de care te-ai indragostit si credeai ca viata nu are nici un sens fara el...

Acum, revino la prezent si spune-mi: Cat de lipsite de importanta ti se par lucrurile alea care ti se pareau vitale atunci? Cata pierdere de timp si emotii pentru nimic, nu-i asa? Cata teama, cate sperante, cate nopti nedormite.. Si pentru ce?

Aici vine exercitiul de imaginatie:
Si daca Dumnezeu nu ne pedepseste, totusi?
Si daca, odata trecute la alta stare de... constiinta, energie, "spiritele", "sufletele" doar isi dau seama de faptul ca au risipit timpul pe care l-au avut aici. Au dintr-o data intregul tabloul al tuturor ambitiilor, al cruzimilor, al tuturor lucrurilor pe care le-ar fi putut face altfel, mai bine, dar nu le-au dat atentie... Nu crezi ca asta e de ajuns?

Dumnezeu nu poate fi decat iubire... Iar pedepsele, mai ales cele fara sfarsit, nu sunt acte de iubire.
Pentru ca, draga mea, daca exista Dumnezeu, nu cu pedepsele si-ar ocupa el timpul. Ma gandesc eu.

Cat despre ce iti spuneam mai sus, ceea ce voiam sa subliniez e ca multi spun ce le spun popii (cu doctorate in teologie au ba) dar cati chiar pun mana pe Biblie, si o citesc, asa, din scoarta-n scoarta, incepand cu Vechiul Testament.
Tu n-ai facut-o. Doar repeti ce ti s-a spus.
Daca ai face-o, tu, copilul secolului tau, ai intelege mult mai bine de ce iti spun ce-ti spun.

Nu uita, religia nu are nimic in comun cu Divinitatea iar religia a fost unealta cea mai simpla de a manipula masele.


Dumnezeu este iubire, fara nici o indoiala.
Dar, in acelasi timp este drept.
Mie nu mi s-ar parea corect daca un ucigas in serie ar avea acelasi loc in Rai cu o mama care o viata intreaga si-a iubit copii si a facut mereu orice pentru cei care aveau nevoie de ajutorul ei.
Dumnezeu nu ii poate obliga pe cei care nu doresc sa fie alaturi de el in Rai . Si astfel cei care au dus o viata fara Dumenzeu nu pot merge in Cer.Iadul e absenta lui Dumnezeu si a tot ce inseamna El.
Iar partea cealalta pe care toata lumea o reproseaza crestinismului iarasi, subliez , MIE nu mi se pare adevarata.
Nimeni nu te poate obliga sa crezi si sa-l iubesti pe Dumnezeu ! Oricat ar tuna si ar fulgera pe altar un preot sau ti-ar baga pe gat toate adevarurile de credinta nu poti sa le crezi daca nu vrei(desigur, exista aparentele, nu neg acest fapt). Deci se rezuma la liberul arbitru: daca vrei sau nu.
Poate unii de 2000 mii de ani de cand exista crestinismul au crezut ca religia crestina e un lant care nu te lasa la gandesti sau sa vorbesti. Nu dragilor. Cu riscul de a ma repeta , spun totusi: crestinismul iti ofera libertatea de alegere.
iacinta
Postat pe 25 Noiembrie 2009 15:00
4 legi are firii..din care legea a 3 e facuta din 10 porunci.. atunci sa imi explici te rog daca un musulman foarte religios si drept, preacurveste dupa legea crestina prin dreptul sau de a avea 2-3 sotii, cum poate el sa fie judecat corect? sau are statut v.i.p fata de crestinii care au preacurvit? :-?
plus ca inca o lege a firii e constituita din cartea sfanta adica biblia.. care sunt sigur ca toti musulmanii si budistii si hindusii o au si respecta acele legi :/
felixcat
Postat pe 25 Noiembrie 2009 15:44
Deci cine nu crede in Dumnezeu crede in spermatozoizi?
Lucia38
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:00
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-24 16:26:01Am cules de pe un singur topic al unui forum ortodox câteva perle de înþelepciune creºtineascã, pe care nu ne lasã inima sã nu le împãrtãºim poporului drept-credincios. Aºadar, fiþi cu luare-aminte la prea-sfintele învãþãturi despre cum sã ne desfãºurãm viaþa sexualã fãrã orgasm, în neîncetatã rugãciune, ºi, de asemenea, care sunt poziþiile sexuale care îþi vor asigura un loc în împãrãþia cerurilor !
of doamne...insasi preotii dau exemplu de orgasme..si violuri...asa ca....imi vine

twisted sister - we're gonna burn in hell :))
daca asta e faza.
felixcat
Postat pe 25 Noiembrie 2009 16:22
De la: felixcat, la data 2009-11-25 15:44:524 legi are firii..din care legea a 3 e facuta din 10 porunci.. atunci sa imi explici te rog daca un musulman foarte religios si drept, preacurveste dupa legea crestina prin dreptul sau de a avea 2-3 sotii, cum poate el sa fie judecat corect? sau are statut v.i.p fata de crestinii care au preacurvit? :-?
plus ca inca o lege a firii e constituita din cartea sfanta adica biblia.. care sunt sigur ca toti musulmanii si budistii si hindusii o au si respecta acele legi :/




... o alta lege a firii spune ca fiecare om e unic ... si chiar daca nu se recunoaste inca dar si natiunile in ansamblul lor sint unice ... deci pot exista diferente apreciabile si asa trebuie sa fie daca vrem sa ne consideram inca stapinii propriilor noastre identitati si sa putem sa ne comparam, in bine sau in rau cu altii ... DAR ... orice om obiectiv realizeaza ca la diferente majore sint si explicatii care pot justifica acea diferenta ... daca vorbim de actiuni sau atitudini corecte, morale si chiar etice ... daca la musulmani era (este si astazi dar conditiile sau schimbat mult) posibil sa ai 4 neveste confrom coranului poate ar trebui sa se intrebe cineva daca nu are si o explicatie logica si chiar morala ? ... daca nu ar fi fost posibil acest lucru (casatoria cu mai multe femei) atunci ce s-ar fi intimplat cu acele femei care nu aveau un barbat numai al lor ... se pare ca in perioadele de adoptare a acestei reguli existau foarte multe femei comparativ cu barbatii ... cine ar fi avut grija de acele femei in conditile de atunci ? ... astazi la musulmani este posibil sa ai 4 neveste daaaar foaarte putini isi mai permit ... pentru ca sint niste conditii de care noi crestinii habar nu avem si nici nu am vrea sa le respectam daca am avea acest ''drept'' ... conditiile sint clare - case separate pentru fiecare dintre neveste, cadou de nunta identic, tratament egal fata de ele si copii lor, aceleasi avantaje materiale pentru fiecare ... ACUM MAI VREA CINEVA 4 NEVESTE ? ... e usor sa salivezi si sa visezi doar la SEX ...

... ginditi mai mult inainte de a fi atit de ''pertinenti'' si fini observatori ai altora ... lipsa multora de un minim de experienta de viata, de adaptibilitate, si continuitate in pastrarea si intelegerea unor valori (si ma refer la comunism care ia rupt pe multi de radacinile lor) dar si intoxicarea, prin omisiune, cu clisee si sloganuri de tip mistico-stintific ... MATURIZATI-VA ...

... cu tot respectul, dar islamismul are concepte foarte corecte pentru femeile lor (de retinut aspectul) de care niste ''crestini'' de mucava de pe la noi s-ar feri ca dreeakul de tamiie ... multor ''crestini'' le-ar iesi pe nas sa aiba si sa trateze macar 2 femei corect si egal ... ca si pe copii lor (implicit si ai lui) ... ''crestinasii'' nostri prefera una ... pe care sa o ia cu acte, sa fie buna la pat si disponibila continuu pentru asta, sa vorbeasca putin sau deloc, sa nu faca copii pina nu isi ia el masina, si sa munceasca cot la cot cu ei ... si si-o ia si pe a doua ''nevasta'' (amanta) care ii subtiaza contul si il face ''sa traiasca'' ... bineinteles ca isi bate joc de amindoua (dar deja se pare ca a devenit de la sine inteles pentru multe femei, transformarea in animale e vizibila si orientata doar spre simturi) in timp ce isi indeplineste o caricatura de rol barbatesc ... e usor sa iti justifici primitivismul folosind niste clisee despre altii ... asa cum este adevarat ca si acolo sint multi insetati de putere care rastalmacesc coranul in folosul propriilor idei ... asta ca sa fim obiectivi si in cunostinta de cauza ...
marco918
Postat pe 26 Noiembrie 2009 01:26
De la: felixcat, la data 2009-11-25 16:22:03
De la: cristiana_cris, la data 2009-11-24 16:26:01Am cules de pe un singur topic al unui forum ortodox câteva perle de înþelepciune creºtineascã, pe care nu ne lasã inima sã nu le împãrtãºim poporului drept-credincios. Aºadar, fiþi cu luare-aminte la prea-sfintele învãþãturi despre cum sã ne desfãºurãm viaþa sexualã fãrã orgasm, în neîncetatã rugãciune, ºi, de asemenea, care sunt poziþiile sexuale care îþi vor asigura un loc în împãrãþia cerurilor !
of doamne...insasi preotii dau exemplu de orgasme..si violuri...asa ca....imi vine

twisted sister - we're gonna burn in hell :))
daca asta e faza.





... prostia, tupeul, mistocareala e tot o forma de iadului (ca sa spun asa) ... nu trebuie sa ajungi acolo ca sa ''arzi'' degeaba ...
marco918
Postat pe 26 Noiembrie 2009 01:45
De la: marco918, la data 2009-11-26 01:26:16
De la: felixcat, la data 2009-11-25 15:44:524 legi are firii..din care legea a 3 e facuta din 10 porunci.. atunci sa imi explici te rog daca un musulman foarte religios si drept, preacurveste dupa legea crestina prin dreptul sau de a avea 2-3 sotii, cum poate el sa fie judecat corect? sau are statut v.i.p fata de crestinii care au preacurvit? :-?
plus ca inca o lege a firii e constituita din cartea sfanta adica biblia.. care sunt sigur ca toti musulmanii si budistii si hindusii o au si respecta acele legi :/




... o alta lege a firii spune ca fiecare om e unic ... si chiar daca nu se recunoaste inca dar si natiunile in ansamblul lor sint unice ... deci pot exista diferente apreciabile si asa trebuie sa fie daca vrem sa ne consideram inca stapinii propriilor noastre identitati si sa putem sa ne comparam, in bine sau in rau cu altii ... DAR ... orice om obiectiv realizeaza ca la diferente majore sint si explicatii care pot justifica acea diferenta ... daca vorbim de actiuni sau atitudini corecte, morale si chiar etice ... daca la musulmani era (este si astazi dar conditiile sau schimbat mult) posibil sa ai 4 neveste confrom coranului poate ar trebui sa se intrebe cineva daca nu are si o explicatie logica si chiar morala ? ... daca nu ar fi fost posibil acest lucru (casatoria cu mai multe femei) atunci ce s-ar fi intimplat cu acele femei care nu aveau un barbat numai al lor ... se pare ca in perioadele de adoptare a acestei reguli existau foarte multe femei comparativ cu barbatii ... cine ar fi avut grija de acele femei in conditile de atunci ? ... astazi la musulmani este posibil sa ai 4 neveste daaaar foaarte putini isi mai permit ... pentru ca sint niste conditii de care noi crestinii habar nu avem si nici nu am vrea sa le respectam daca am avea acest ''drept'' ... conditiile sint clare - case separate pentru fiecare dintre neveste, cadou de nunta identic, tratament egal fata de ele si copii lor, aceleasi avantaje materiale pentru fiecare ... ACUM MAI VREA CINEVA 4 NEVESTE ? ... e usor sa salivezi si sa visezi doar la SEX ...
... ginditi mai mult inainte de a fi atit de ''pertinenti'' si fini observatori ai altora ... lipsa multora de un minim de experienta de viata, de adaptibilitate, si continuitate in pastrarea si intelegerea unor valori (si ma refer la comunism care ia rupt pe multi de radacinile lor) dar si intoxicarea, prin omisiune, cu clisee si sloganuri de tip mistico-stintific ... MATURIZATI-VA ...


Fata draga, esti de o superficialitate si de o banalitate absolut iesite din comun. Tu chiar crezi ca aceia care dezbat aici nu cunosc Coranul...? Alooo....cred ca tu esti cea care "saliveaza si se gandeste la sex", las-o naibii ! Pe bune , Marco, eu am incercat sa fiu chiar tolerant si ingaduitor cu tine (desi m-ai trimis la Balaceanca...) dar deja iti permiti cam multe.... Te asigur ca iti supralicitezi atat cultura generala cat si (ca sa te citez) "un minim de experienta de viata, de adaptibilitate, si continuitate" bla, bla....
La fiecare post, vorbesti despre comunismul care ne-a rupt de nush'ce radacini, de chestii "mistico-stiintifice, de tot felul de banalitati absolut cretine pe care ni le servesti cu un penibil aer hiper-doct ! Nu ai inteles ca esti depasita...?
Asta ca sa nu mai vorbim de "gramatica vanghelizanta... Dar, desigur, a scrie corect romaneste e doar un moft impus de "comunistii care ia rupt pe multi de radacinile lor" Stii care e faza....?
Hai, mai zi o data ca sunt un comunist, ca sunt bun de internat la nebuni, ca sunt "dus cu sorcova", ca e "etic si moral" sa ai patru neveste daca-ti permiti...in putinatatea ta intelectuala, cu pretentiile tale de guru al Neamului, esti extrem de funny . Ti-as sugera totusi sa-ti maschezi quasi-analfabetismul, in fond ca sa fi (macar) semidoct trebuie sa ai niste minime notiuni gramaticale si ortografice
thor_son88
Postat pe 26 Noiembrie 2009 01:58
De la: Dor_a, la data 2009-11-24 21:29:33
De la: iacinta, la data 2009-11-24 15:17:10[Pana acum am avut o serie de profesori de religie, cel actual este preot si are si doctorat in teologie.


Nu le contest doctoratele si inteleg ca vor s-o "dreaga" acum, pentru voi, copiii secolului asta, care le-ati rade-n nas daca v-ar lua cu textele si amenintarile pe care le proferau cu doar 60-70 de ani in urma ( o fac unii si acum, si sunt si ascultati... doar ca intreaga lor audienta nu aduna 80 IQ... asa, la comun... )

Pe de alta parte, uite, eu iti propun un exercitiu de imaginatie:
Dar intai incearca sa-ti amintesti de o chestie care atunci cand erai copil, era foarte importanta pentru tine. Sau de un baiat de care te-ai indragostit si credeai ca viata nu are nici un sens fara el...

Acum, revino la prezent si spune-mi: Cat de lipsite de importanta ti se par lucrurile alea care ti se pareau vitale atunci? Cata pierdere de timp si emotii pentru nimic, nu-i asa? Cata teama, cate sperante, cate nopti nedormite.. Si pentru ce?

Aici vine exercitiul de imaginatie:
Si daca Dumnezeu nu ne pedepseste, totusi?
Si daca, odata trecute la alta stare de... constiinta, energie, "spiritele", "sufletele" doar isi dau seama de faptul ca au risipit timpul pe care l-au avut aici. Au dintr-o data intregul tabloul al tuturor ambitiilor, al cruzimilor, al tuturor lucrurilor pe care le-ar fi putut face altfel, mai bine, dar nu le-au dat atentie... Nu crezi ca asta e de ajuns?

Dumnezeu nu poate fi decat iubire... Iar pedepsele, mai ales cele fara sfarsit, nu sunt acte de iubire.
Pentru ca, draga mea, daca exista Dumnezeu, nu cu pedepsele si-ar ocupa el timpul. Ma gandesc eu.

Cat despre ce iti spuneam mai sus, ceea ce voiam sa subliniez e ca multi spun ce le spun popii (cu doctorate in teologie au ba) dar cati chiar pun mana pe Biblie, si o citesc, asa, din scoarta-n scoarta, incepand cu Vechiul Testament.
Tu n-ai facut-o. Doar repeti ce ti s-a spus.
Daca ai face-o, tu, copilul secolului tau, ai intelege mult mai bine de ce iti spun ce-ti spun.

Nu uita, religia nu are nimic in comun cu Divinitatea iar religia a fost unealta cea mai simpla de a manipula masele.






... stii care e problema cu ''copilul secolului tau'' ... acest ''copil'' e foarte aproape de realitate ... si-a asigurat un sprijin ... MORAL ... ceea ce este un lucru deosebit ... nu viseaza si filozofeaza aiurea ... iti inchipui degeaba ca esti mai speciala decit cei care au studiat religia ortodoxa din toate aspectele ...
... mai este un aspect ... pe care nimeni nu il poate opri ... evolutia si involutia sint ciclice ... ca noi au mai fost si altii ... dupa ce au ajuns la un nivel de la care nimic nu ii mai satisfaceau, nici macar propriile religii care ii indemnau la moderatie, au luat-o usurel si sigur pe panta involutiei ... de obicei acest lucru a inceput cind partea spirituala, care ne deosebeste de animale, a inceput sa fie neglijata in defavoarea ''religiei simturilor'' ... am avut posibilitatea sa observ si sa compar acest lucru vizitind ruine romane excelent conservate datorita climei prin deserturile africane ... e incredibil la ce nivel se trai atunci ... orase cu teatre, judecatorii, primarii, saune, CIRC, toalete publice, apa si canalizare in mijlocul desertului ... lucrate cu mare arta ... diferenta era doar de tehnologie dar si acum 90% din oamenii de pe glob traiesc cu mult sub conditiile de atunci ... si totusi ... sau dus ... curba lui gauss a functionat perfect ... cu cit urci mai sus cu atit cobori mai jos ... asta ar trebui sa sperie ...
marco918
Postat pe 26 Noiembrie 2009 02:01
De la: Lucia38, la data 2009-11-25 16:00:04Deci cine nu crede in Dumnezeu crede in spermatozoizi?


Intrebarea e alta: Cine crede in existenta lui Dumnezeu, nu crede in existenta spermatozoizilor...?!
thor_son88
Postat pe 26 Noiembrie 2009 02:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre "labioplastie"? 37 De la: pickard 23 Decembrie 2010 16:32
curios.. 16 De la: kudika_964580 8 Mai 2014 15:35
15 fetisuri, potential fatale 3 De la: adyna2905 10 Februarie 2011 09:16
cum sa scapi de inhibitii??? 16 De la: morticia_adams 20 Mai 2009 15:02
masturbarea e o rusine sau e ceva normal? 114 De la: felixcat 25 Aprilie 2011 14:26