Setari Cookie-uri

“Ori crezi în spermatozoizi, ori în Dumnezeu” - Mic tratat de sexologie creºtin-ortodoxã

De la: valitaxx, la data 2009-11-19 02:51:30
De la: felixcat, la data 2009-11-19 00:32:16eu vreau sa imi povestesti despre ereditatea ADHD si manifestarea sa in cazul copiilor adopati de familiile in care exista un parinte care sufera de ADHD, si fa'mi si o referire frumoasa la DMS IV
da ma bag in seama


Daca-mi raspunzi la urmatoarea intrebare iti povestesc si eu despre ereditatea adhd.

Cum se pune diagnosticul de adhd ( pe baza caror analize?).


ADHD nu se pune pe baza de analize se pune pe baza de clasificarea comportamentelor pe anumite criterii care sunt exprimate de DSM IV care sunt minim 6 la numar si care trebuie sa intre in categoriile
hiperactivitate, deficit de atentie sau tulburare cum preferi, impulsivitate/agresivitate
de asemenea in cazul icd 9 cm manifestariile trebuie sa fie in numar de 10 dar nu le mai stiu enumera pt ca oricum nu este de referinta.
comportamentele trebuie sa fie persistente, in jur de 6 luni pt a putea pune un diagnostic clar si trebuie sa se manifeste in mai multe situatii de viata nu doar acasa sau doar la scoala ( de ex. ) de asemenea pot exista anumite "nuante" alea adhd, in functie de inclinarea spre hiperactivitate/impulsivitate sau deficit de atentie.
desi tu mi'ai raspuns la intrebare cu o alta intrebare ceea ce ma lamureste in privinta cunostintelor tale ti'am raspuns totusi.. din cap.. nu ca si tine de pe net.. pt ca eu spre deosebire de tine am lucrat cu astfel de copii si profesia mea este de specialitate
nu imi raspunde, nu vreau sa te stresezi cautand prea mult si nici nu am de gand sa te intreb de activitatile lui Vigotsky legate de adhd
atat vreau sa intelegi.. si noi stim sa folosim "gugal"
si daca vrei sa citesti ceva de referinta iti recomand cartii scrie de Ion Radu si Mircea Miclea
bafta

felixcat
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:35
imi cer scuze thor ca mi'am incurcat topicul, nu mai postez nimic legat de aiurelile de mai sus
felixcat
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:42
De la: felixcat, la data 2009-11-19 17:42:44imi cer scuze thor ca mi'am incurcat topicul, nu mai postez nimic legat de aiurelile de mai sus


Scuze acceptate, in fond erai dator cu raspunsul asta, chiar daca nu tu ai fost cel care a inceput sa o ia pe araturi psiho-pedagogice
thor_son88
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:57
De la: valitaxx, la data 2009-11-19 11:12:07
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 03:15:38
De la: valitaxx, la data 2009-11-19 02:51:30
De la: felixcat, la data 2009-11-19 00:32:16eu vreau sa imi povestesti despre ereditatea ADHD si manifestarea sa in cazul copiilor adopati de familiile in care exista un parinte care sufera de ADHD, si fa'mi si o referire frumoasa la DMS IV
da ma bag in seama


Daca-mi raspunzi la urmatoarea intrebare iti povestesc si eu despre ereditatea adhd.

Cum se pune diagnosticul de adhd ( pe baza caror analize?).



Domnisoara, iertat imi fie ca indraznesc, dar ati cam luat-o pe aratura Ce legatura are adhd cu subiectul acestui topic, ca mie-mi scapa....? Deocamdata nu mi-ati dat nicio replica la citatele din Biblie care va demonstreaza, fara tagada, ca religia crestina nu are NIMIC de a face cu "bunatatea, iubirea, toleranta...de care vorbeati!


Domnule tunet, iertati-ma va rog ca discutam cu felixcat, ia mai cititi inca o data si vedeti cine a deschis subiectul adhd.

Iubire, toleranta, bunatate.

"ªi, iatã, venind un tânãr la El, I-a zis: Bunule Învãþãtor, ce bine sã fac, ca sã am viaþa veºnicã? Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei sã intri în viaþã, pãzeºte poruncile El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Sã nu ucizi, sã nu sãvârºeºti adulter, sã nu furi, sã nu mãrturiseºti strâmb Cinsteºte pe tatãl tãu ºi pe mama ta ºi sã iubeºti pe aproapele tãu ca pe tine însuþi."

"Învãþãtorule, care poruncã este mai mare în Lege?El i-a rãspuns: Sã iubeºti pe Domnul Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu ºi cu tot cugetul tãu Aceasta este marea ºi întâia poruncã Iar a doua, la fel ca aceasta: Sã iubeºti pe aproapele tãu ca pe tine însuþi"


"Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greºi faþã de mine fratele meu ºi-i voi ierta lui? Oare pânã de ºapte ori? Zis-a lui Iisus: Nu zic þie pânã de ºapte ori, ci pânã de ºaptezeci de ori câte ºapte.
Tot aºa ºi Tatãl Meu cel ceresc vã va face vouã, dacã nu veþi ierta - fiecare fratelui sãu - din inimile voastre"


"Dacã ºtiaþi ce înseamnã: Milã voiesc iar nu jertfã, n-aþi fi osândit pe cei nevinovaþi"
"Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, cã toþi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri"


In fine, domnule tunet, inteleg ca nu esti crestin si nu crezi in Dumnezeu, dupa cum se intituleaza titlul (ori crezi in spermatozoizi, ori in Dumnezeu) ma gandesc ca dumneata daca nu crezi in Dumnezeu crezi in spermatozoid. Tare as fi curioasa sa stiu care-i rugaciunea pe care o faci spermatozoidului.



Ce-are ... cu prefectura? Ce legatura au citatele din biblie cu aberatiile emanate dintr-o minte bolnava, care are pretentia de a da "indreptare" de viata? Acest indreptar care tuna si fulgera impotriva orgasmului, si de fapt IMPOTRIVA ORICAREI PLACERI care survine in cuplu, este ceva oripilant. Nici pe vremea inchizitiei nu era asa ceva. Ma intreb ce mai urmeaza? Sa ne interzica saruturile, nu? Pe urma si mangaierile, ca si alea, oricat de nevinovate ar parea, POT PROVOCA PLACERE DACA NU CHIAR ORGASM, nu? Mai raman imbratisarile... O sa apara un "indreptar" si pentru alea.
Si uite-asa, o sa ajungem sa fim "curati", trupeste si sufleteste...
Ba nu!!! ca raman zambetele!!! Mama mama ce pacatoase pot fi si alea, si cata "smintire "pot produce!!!
Deci, fara zambete, caci numai asa suntem buni crestini. Si asa se spune ca Iisus n-a ras niciodata( nu stiu cine si de unde a tras concluzia asta)
Iar ochii trebuie sa priveasca fix si imobil, eventual numai in pamant, orice privire mai sagalnica sau mai ghidusa fiind, evident, un pacat, nu?
Totusi, cum facem cu "Cresteti si va inmultiti precum pasarile cerului?" Sunt astea cuvintele Domnului sau nu? Si daca sunt, cum se produce inmultirea? Fara spermatozoizi? Ca astia deja au anatema asupra lor, indreptarul o spune! Hai sa zicem ca aici se pot tolera zglobiile celule barbatesti. Dar ce facem ca nu mai e voie sa ne atingem?
Uraa, am gasit! INSEMINARE ARTIFICIALA!!!
Si uite-asa, datorita "pretioaselor indicatii" date de diverse indreptare, ajungem noi niste buni crestini, niste fiinte facute "dupa chipul si asemanarea Domului". Sa fie Domnul Dumnezeu chiar asa? Un robot fara sentimente?
Eu cred ca adevarul este altul... cu totul altul... Si, desi votez cu orgasmul, ma consider crestin.

P.S. Acum imi amintesc ca a mai fost cel putin un caz de societate in care religia "ultrapuritana" a mai incorsetat intr-un mod atat de absurd viata intima a omului. Iar acolo, cel care a dat acele "indreptare" era impotent declarat...
stardancer
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:58
De la: stardancer, la data 2009-11-19 20:58:19
De la: valitaxx, la data 2009-11-19 11:12:07
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 03:15:38
De la: valitaxx, la data 2009-11-19 02:51:30
De la: felixcat, la data 2009-11-19 00:32:16eu vreau sa imi povestesti despre ereditatea ADHD si manifestarea sa in cazul copiilor adopati de familiile in care exista un parinte care sufera de ADHD, si fa'mi si o referire frumoasa la DMS IV
da ma bag in seama


Daca-mi raspunzi la urmatoarea intrebare iti povestesc si eu despre ereditatea adhd.

Cum se pune diagnosticul de adhd ( pe baza caror analize?).



Domnisoara, iertat imi fie ca indraznesc, dar ati cam luat-o pe aratura Ce legatura are adhd cu subiectul acestui topic, ca mie-mi scapa....? Deocamdata nu mi-ati dat nicio replica la citatele din Biblie care va demonstreaza, fara tagada, ca religia crestina nu are NIMIC de a face cu "bunatatea, iubirea, toleranta...de care vorbeati!


Domnule tunet, iertati-ma va rog ca discutam cu felixcat, ia mai cititi inca o data si vedeti cine a deschis subiectul adhd.

Iubire, toleranta, bunatate.

"ªi, iatã, venind un tânãr la El, I-a zis: Bunule Învãþãtor, ce bine sã fac, ca sã am viaþa veºnicã? Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei sã intri în viaþã, pãzeºte poruncile El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Sã nu ucizi, sã nu sãvârºeºti adulter, sã nu furi, sã nu mãrturiseºti strâmb Cinsteºte pe tatãl tãu ºi pe mama ta ºi sã iubeºti pe aproapele tãu ca pe tine însuþi."

"Învãþãtorule, care poruncã este mai mare în Lege?El i-a rãspuns: Sã iubeºti pe Domnul Dumnezeul tãu, cu toatã inima ta, cu tot sufletul tãu ºi cu tot cugetul tãu Aceasta este marea ºi întâia poruncã Iar a doua, la fel ca aceasta: Sã iubeºti pe aproapele tãu ca pe tine însuþi"


"Atunci Petru, apropiindu-se de El, I-a zis: Doamne, de câte ori va greºi faþã de mine fratele meu ºi-i voi ierta lui? Oare pânã de ºapte ori? Zis-a lui Iisus: Nu zic þie pânã de ºapte ori, ci pânã de ºaptezeci de ori câte ºapte.
Tot aºa ºi Tatãl Meu cel ceresc vã va face vouã, dacã nu veþi ierta - fiecare fratelui sãu - din inimile voastre"


"Dacã ºtiaþi ce înseamnã: Milã voiesc iar nu jertfã, n-aþi fi osândit pe cei nevinovaþi"
"Atunci Iisus i-a zis: Întoarce sabia ta la locul ei, cã toþi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri"


In fine, domnule tunet, inteleg ca nu esti crestin si nu crezi in Dumnezeu, dupa cum se intituleaza titlul (ori crezi in spermatozoizi, ori in Dumnezeu) ma gandesc ca dumneata daca nu crezi in Dumnezeu crezi in spermatozoid. Tare as fi curioasa sa stiu care-i rugaciunea pe care o faci spermatozoidului.



Ce-are ... cu prefectura? Ce legatura au citatele din biblie cu aberatiile emanate dintr-o minte bolnava, care are pretentia de a da "indreptare" de viata? Acest indreptar care tuna si fulgera impotriva orgasmului, si de fapt IMPOTRIVA ORICAREI PLACERI care survine in cuplu, este ceva oripilant. Nici pe vremea inchizitiei nu era asa ceva. Ma intreb ce mai urmeaza? Sa ne interzica saruturile, nu? Pe urma si mangaierile, ca si alea, oricat de nevinovate ar parea, POT PROVOCA PLACERE DACA NU CHIAR ORGASM, nu? Mai raman imbratisarile... O sa apara un "indreptar" si pentru alea.
Si uite-asa, o sa ajungem sa fim "curati", trupeste si sufleteste...
Ba nu!!! ca raman zambetele!!! Mama mama ce pacatoase pot fi si alea, si cata "smintire "pot produce!!!
Deci, fara zambete, caci numai asa suntem buni crestini. Si asa se spune ca Iisus n-a ras niciodata( nu stiu cine si de unde a tras concluzia asta)
Iar ochii trebuie sa priveasca fix si imobil, eventual numai in pamant, orice privire mai sagalnica sau mai ghidusa fiind, evident, un pacat, nu?
Totusi, cum facem cu "Cresteti si va inmultiti precum pasarile cerului?" Sunt astea cuvintele Domnului sau nu? Si daca sunt, cum se produce inmultirea? Fara spermatozoizi? Ca astia deja au anatema asupra lor, indreptarul o spune! Hai sa zicem ca aici se pot tolera zglobiile celule barbatesti. Dar ce facem ca nu mai e voie sa ne atingem?
Uraa, am gasit! INSEMINARE ARTIFICIALA!!!
Si uite-asa, datorita "pretioaselor indicatii" date de diverse indreptare, ajungem noi niste buni crestini, niste fiinte facute "dupa chipul si asemanarea Domului". Sa fie Domnul Dumnezeu chiar asa? Un robot fara sentimente?
Eu cred ca adevarul este altul... cu totul altul... Si, desi votez cu orgasmul, ma consider crestin.

P.S. Acum imi amintesc ca a mai fost cel putin un caz de societate in care religia "ultrapuritana" a mai incorsetat intr-un mod atat de absurd viata intima a omului. Iar acolo, cel care a dat acele "indreptare" era impotent declarat...


Stardancer, citatele din biblie pe care le-am dat sunt pentru thor care afirma ca "religia crestina nu are NIMIC de a face cu "bunatatea, iubirea, toleranta.
valitaxx
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:07


Felix, iti multumesc frumos pentru raspuns. Mai am o neclaritate. Cum poti face diagnosticul diferential intre un individ cu temperament preponderent coleric si un individ cu adhd. Multumesc.
valitaxx
Postat pe 19 Noiembrie 2009 21:09
De la: valitaxx, la data 2009-11-19 21:09:24

Felix, iti multumesc frumos pentru raspuns. Mai am o neclaritate. Cum poti face diagnosticul diferential intre un individ cu temperament preponderent coleric si un individ cu adhd. Multumesc.


Felix si-a cerut scuze pentru "off-topic" si a spus ca nu mai posteaza pe tema asta. Tu vad ca o tii pe a ta....Ai putea foarte bine sa porti un dialog in privat cu el, sa deschizi un topic consacrat sau sa iti rezolvi nelamuririle cautand site-uri de specialitate. Desi cred ca nu e vorba de nelamuriri cat despre "testarea" lui Felix, ceea ce mi se pare deasemenea o aberatie !
Cer scuze daca am jignit pe cineva, dar as prefera sa discutati pe subiectul topicului...daca se poate ! Daca nu, evident, nu am cum sa va oblig. Luati-o ca pe o rugaminte sau un apel la bun-simt !
thor_son88
Postat pe 19 Noiembrie 2009 22:04
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 17:30:27
De la: iacinta, la data 2009-11-19 16:58:58
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 16:13:53
De la: iacinta, la data 2009-11-19 14:41:22
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 14:22:32
De la: iacinta, la data 2009-11-19 12:49:12
De la: thor_son88, la data 2009-11-18 22:46:02 Cat despre toleranta...Sa vedem...
LUCA 14:26 ,,Daca vine cineva la Mine, si NU URASTE pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insas viata sa, NU POATE fi ucenicul Meu.”

"…sa nu te invoiesti si sa nu-l asculti; sa n'arunci spre el o privire de mila, sa nu-l cruti, si sa nu-l ascunzi. Ci SA-L OMORI ; intai mina ta sa se ridice asupra lui ca SA-L OMOARE, si apoi mina intregului popor;"
DEUTEROM 13:8-9

"Acum [...] cel ce nu are sabie sã-ºi vîndã haina ºi sã-ºi cumpere" (Luca 22, 36)

Chestia e ca eu, spre deosebire de imensa majoritate a crestinilor romani, chiar am citit Biblia

Macar daca tot faci propaganda anticrestina, te rog da citatele alea corect
si nu esti singurul care a citit Biblia


Daca am citat incorect, mea culpa! V-as ruga sa furnizati citatele corecte. Nu am afirmat ca sunt singurul care a citit Biblia, am afirmat doar ca am citit-o, ceea ce nu se poate spune despre foarte multi dintre cei ce fac parte din umflatul procent de90% crestini ai Romaniei.

Luca 14:26 "Daca vine cineva la mine si nu-si pune mai prejos tatal, mama, femeia,copiii,surorile, ba chiar si propria viata, nu poate fi discipolul meu."

Am cautat pe Google citatul pe care mi l-ai dat. Zero rezultate !!!
http://www.google.ro/#hl=en&source=hp&q=Luca+14%3A26+%22Daca+vine+cineva+la+mine+si+nu-si+pune+mai+prejos+tatal%2C+mama%2C+femeia%2Ccopiii%2Csurorile%2C+ba+chiar+si+propria+viata%2C+nu+poate+fi+discipolul+meu.%22&btnG=Google+Search&aq=f&oq=Luca+14%3A26+%22Daca+vine+cineva+la+mine+si+nu-si+pune+mai+prejos+tatal%2C+mama%2C+femeia%2Ccopiii%2Csurorile%2C+ba+chiar+si+propria+viata%2C+nu+poate+fi+discipolul+meu.%22&fp=80962938c7233f4f

Apoi am cautat citatul pe care l-am dat eu anterior, cel "incorect"(!!!)... 10.900 de rezultate !!!!
http://www.google.ro/#hl=en&safe=off&q=%2C%2CDaca+vine+cineva+la+Mine%2C+si+nu+uraste+pe+tatal+sau%2C+pe+mama-sa%2C+pe+nevasta-sa%2C+pe+copiii+sai%2C+pe+fratii+sai%2C+pe+surorile+sale%2C+ba+chiar+insasi+viata+sa%2C+nu+poate+fi+ucenicul+Meu.%E2%80%9D&aq=o&oq=&fp=80962938c7233f4f

Mai e ceva de adaugat....???!?!

Tu citezi din Noul Testament ortodox, eu din cel catolic. Cumpara-ti unul catolic si beleste ochii acolo.
Daca tu te increzi in toate de pe net...no comment.
Si in al doilea rand, exista explicatie. De fapt sensul de acolo este " a iubi mai putin", nu a ura.


Am vaga impresie ca incepi sa "interpretezi" ! Tocmai tu, care spuneai ca asta conduce la erezie, si ca interpretarea este permisa doar "Magisterului Bisericii"
Repet: citatul pe care mi l-ai dat tu NU este gasit de Google, pe cand cel pe care l-am dat eu are 10.900 de repere !!! Oricat de multe rezerve ar avea cineva fata de informatiile de pe net, mi se pare totusi aberant ca de aici sa se traga concluzia ca TU ai dreptate !!!

PS:CORINTENI 14:34- 35 cum suna la voi, la catolici...?

Nenea "Toma necredinciosu' " completarea nu-mi apartine.Se regaseste in Biblie, la explicatii in subsolul paginii. Daca insisti rup foaia si ti-o trimit prin posta.
iacinta
Postat pe 21 Noiembrie 2009 08:34
A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia
iacinta
Postat pe 21 Noiembrie 2009 08:48
Stiti ceva? Biblia spune ca totul trebuie facut cu masura! Nu scrie ca nu trebuie sa avem orgasm si asa mai departe. atata timp cat tii de postu, cat te rogi, cat faci fapte bune, cat esti cu sufletul impacat, dc sa fii abstient, sau sa faci sex d dragul de a face sau cum ar venii asta? adica faci sex numai ca sa ce? sa fii ma inervos dupa , din cate stiu e singurul mod care te elibereaza de stres, de dureri etc! Daca stii sa crezi in Dumnezeu si te rogi si asa mai departe, asta nu inseamna ca trebuie sa stai k orbu in fata usii!!
ralukutzza
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:10
vad ca stiti sa spuneti lucrurile bune la care va indeamna Iisus sau Biblia, dar habar n-aveti sa le puneti in aplicare. Halal credinciosi!
kitty_krieger
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:12
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-11-21 12:12:21vad ca stiti sa spuneti lucrurile bune la care va indeamna Iisus sau Biblia, dar habar n-aveti sa le puneti in aplicare. Halal credinciosi!
la cine te referi?
ralukutzza
Postat pe 21 Noiembrie 2009 12:14
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !
thor_son88
Postat pe 21 Noiembrie 2009 15:18
De la: thor_son88, la data 2009-11-21 15:18:17
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !


Ce stii tu despre teologia religiei crestine? Ai citit Biblia si acuma te crezi cu doctorat?!? Mai nenea pagan, tu nu stii absolut nimic, DAR NIMIC din ceea ce inseamna religia crestina!
Tu chiar crezi ca stii mai mult decat mine (daca tot faci acuzatii directe) despre doctrina crestina?? HAHAHAHA! Stii macar care sunt Dogmele,Crezul, Sacramentele, Poruncile, (nu numai alea din BIblie, pe care tot te lauzi ata ca ai citit-o)?!? tu stii ce inseamna sa fii crestin?!?SIGUR NU!
Esti un amarat de om care nici macar nu stii ce vrea sa faca!
Esti pagan? Si paganii cred intr-un zeu sau mai multi zei! Dar sunt sigura ca tu nu crezi in NIMIC!
Si ca sa-ti satisfac obsesia cronica legata de citatul din Corinteni.
Daca tot te crezi asa expert, ai stii ca atunci cand au fost scrise aceste scrieri sfinte, femeia avea un alt statut! Si spre deosebire de romani care tratau cu mult mai rau femeia, dar si pe oricine altcineva crestinismul a produs numeroase reforme ale societatii!
Tu chiar crezi ca prin faptul ca ai deschis un amarat de topic vei putea sa zdruncini religia crestina?
HOHO! a rezistat crestinismul atator prigoane, crezi ca tu insemni ceva? iti spun eu...NU!

ps: LEGEA reprezenta TORA(la evrei) sau Pentateuhul(sigur nici asta nu o stii ce insemna), asa pentru cultura ta generala.
iacinta
Postat pe 21 Noiembrie 2009 18:54
De la: iacinta, la data 2009-11-21 18:54:16
De la: thor_son88, la data 2009-11-21 15:18:17
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !


Ce stii tu despre teologia religiei crestine? Ai citit Biblia si acuma te crezi cu doctorat?!? Mai nenea pagan, tu nu stii absolut nimic, DAR NIMIC din ceea ce inseamna religia crestina!
Tu chiar crezi ca stii mai mult decat mine (daca tot faci acuzatii directe) despre doctrina crestina?? HAHAHAHA! Stii macar care sunt Dogmele,Crezul, Sacramentele, Poruncile, (nu numai alea din BIblie, pe care tot te lauzi ata ca ai citit-o)?!? tu stii ce inseamna sa fii crestin?!?SIGUR NU!
Esti un amarat de om care nici macar nu stii ce vrea sa faca!
Esti pagan? Si paganii cred intr-un zeu sau mai multi zei! Dar sunt sigura ca tu nu crezi in NIMIC!
Si ca sa-ti satisfac obsesia cronica legata de citatul din Corinteni.
Daca tot te crezi asa expert, ai stii ca atunci cand au fost scrise aceste scrieri sfinte, femeia avea un alt statut! Si spre deosebire de romani care tratau cu mult mai rau femeia, dar si pe oricine altcineva crestinismul a produs numeroase reforme ale societatii!
Tu chiar crezi ca prin faptul ca ai deschis un amarat de topic vei putea sa zdruncini religia crestina?
HOHO! a rezistat crestinismul atator prigoane, crezi ca tu insemni ceva? iti spun eu...NU!

ps: LEGEA reprezenta TORA(la evrei) sau Pentateuhul(sigur nici asta nu o stii ce insemna), asa pentru cultura ta generala.


De ce te-ai enervat....? Fiindca nu poti sa-mi raspunzi la provocari....? O, cu cata siguranta afirmi ca nu stiu nimic....
"Daca tot te crezi asa expert, ai stii ca atunci cand au fost scrise aceste scrieri sfinte, femeia avea un alt statut! Si spre deosebire de romani care tratau cu mult mai rau femeia, dar si pe oricine altcineva crestinismul a produs numeroase reforme ale societatii! "
Pai Biblia se presupune ca a fost scrisa ca un indreptar atemporal, nu mai e valabila azi Epistola catre Corinteni...? Voi, crestinii, adaptati Biblia cum va taie capul, in functie de imprejurari...?! Tot nu mi-ai raspuns (deja am obosit...): sa-mi vand haina ca sa-mi cumpar sabie sau nu...?:sml- De ce sa-mi cumpar sabie, daca nu am voie s-o scot din teaca...?
Asadar Isus a venit sa intareasca Pentateuhul? Inseamna ca si voi, his followers, sunteti OBLIGATI sa respectati respectiva TORA ! Nu am nimic impotriva, pofta buna !happy0009:
"Esti un amarat de om care nici macar nu stii ce vrea sa faca! " Asta e o afirmatie de a dreptul calomnioasa. Eu nu mi-am permis sa te cataloghez in vreun fel. Nu ma cunosti, nu te cunosc, am acceptat imixtiunea ta intr-o dezbatere de idei si nu mi-a trecut prin cap sa te jignesc.
"Stii macar care sunt Dogmele,Crezul, Sacramentele, Poruncile, (nu numai alea din BIblie, pe care tot te lauzi ata ca ai citit-o)?!? tu stii ce inseamna sa fii crestin?!?SIGUR NU!"
Lasand la o parte faptul ca tu NU AI DE UNDE SA STII ce stiu eu, ti-as putea raspunde si eu cu aceeasi moneda: stii tu macar Havamal-ul...? Stii ce inseamna sa fii pagan...?
Sau poate ma crezi iar neoprotestant.....
thor_son88
Postat pe 23 Noiembrie 2009 00:33
De la: thor_son88, la data 2009-11-23 00:33:59
De la: iacinta, la data 2009-11-21 18:54:16
De la: thor_son88, la data 2009-11-21 15:18:17
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !


Ce stii tu despre teologia religiei crestine? Ai citit Biblia si acuma te crezi cu doctorat?!? Mai nenea pagan, tu nu stii absolut nimic, DAR NIMIC din ceea ce inseamna religia crestina!
Tu chiar crezi ca stii mai mult decat mine (daca tot faci acuzatii directe) despre doctrina crestina?? HAHAHAHA! Stii macar care sunt Dogmele,Crezul, Sacramentele, Poruncile, (nu numai alea din BIblie, pe care tot te lauzi ata ca ai citit-o)?!? tu stii ce inseamna sa fii crestin?!?SIGUR NU!
Esti un amarat de om care nici macar nu stii ce vrea sa faca!
Esti pagan? Si paganii cred intr-un zeu sau mai multi zei! Dar sunt sigura ca tu nu crezi in NIMIC!
Si ca sa-ti satisfac obsesia cronica legata de citatul din Corinteni.
Daca tot te crezi asa expert, ai stii ca atunci cand au fost scrise aceste scrieri sfinte, femeia avea un alt statut! Si spre deosebire de romani care tratau cu mult mai rau femeia, dar si pe oricine altcineva crestinismul a produs numeroase reforme ale societatii!
Tu chiar crezi ca prin faptul ca ai deschis un amarat de topic vei putea sa zdruncini religia crestina?
HOHO! a rezistat crestinismul atator prigoane, crezi ca tu insemni ceva? iti spun eu...NU!

ps: LEGEA reprezenta TORA(la evrei) sau Pentateuhul(sigur nici asta nu o stii ce insemna), asa pentru cultura ta generala.


De ce te-ai enervat....? Fiindca nu poti sa-mi raspunzi la provocari....? O, cu cata siguranta afirmi ca nu stiu nimic....
"Daca tot te crezi asa expert, ai stii ca atunci cand au fost scrise aceste scrieri sfinte, femeia avea un alt statut! Si spre deosebire de romani care tratau cu mult mai rau femeia, dar si pe oricine altcineva crestinismul a produs numeroase reforme ale societatii! "
Pai Biblia se presupune ca a fost scrisa ca un indreptar atemporal, nu mai e valabila azi Epistola catre Corinteni...? Voi, crestinii, adaptati Biblia cum va taie capul, in functie de imprejurari...?! Tot nu mi-ai raspuns (deja am obosit...): sa-mi vand haina ca sa-mi cumpar sabie sau nu...?:sml- De ce sa-mi cumpar sabie, daca nu am voie s-o scot din teaca...?
Asadar Isus a venit sa intareasca Pentateuhul? Inseamna ca si voi, his followers, sunteti OBLIGATI sa respectati respectiva TORA ! Nu am nimic impotriva, pofta buna !happy0009:
"Esti un amarat de om care nici macar nu stii ce vrea sa faca! " Asta e o afirmatie de a dreptul calomnioasa. Eu nu mi-am permis sa te cataloghez in vreun fel. Nu ma cunosti, nu te cunosc, am acceptat imixtiunea ta intr-o dezbatere de idei si nu mi-a trecut prin cap sa te jignesc.
"Stii macar care sunt Dogmele,Crezul, Sacramentele, Poruncile, (nu numai alea din BIblie, pe care tot te lauzi ata ca ai citit-o)?!? tu stii ce inseamna sa fii crestin?!?SIGUR NU!"
Lasand la o parte faptul ca tu NU AI DE UNDE SA STII ce stiu eu, ti-as putea raspunde si eu cu aceeasi moneda: stii tu macar Havamal-ul...? Stii ce inseamna sa fii pagan...?
Sau poate ma crezi iar neoprotestant.....

In primul rand:
Chiar nu ma intereseaza ce inseamna Hamaval-ul tau
Se vede clar ca e prea greu pentru mintea ta sa intelegi crestinismul, si chiar daca as putea sa iti explic aproape toate(unele nu pot deoarece mai am de invatat si eu) nu o voi face deoarece e ca si cum as vorbi cu peretii. Ce rost ar avea sa iti explic daca tu tot vei gasi nod in papura?!?
Spor la lupta cu morile de vant.

iacinta
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:53
ps: acum sigur sigur vei spune ca ai castigat(ce naiba ai castigat, nu stiu)...uite ca te declar eu invingator, desi nu ai reusit sa faci nimic.
Iti doresc o viata frumoasa!
iacinta
Postat pe 23 Noiembrie 2009 11:56
NOUL TESTAMENT:
"Sã nu credeþi cã am venit sã schimb Legea sau Proorocii; AM VENIT NU SÃ STRIC, cã sã împlinesc." Matei 5:17 Asadar, Isus din Noul Testament a venit sa implineasca Vechiul Testament, nu sa-l contrazica cu ceva !
"Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! "
valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 13:48
O sa iti raspund eu la intrebarile de mai sus.

Legea veche ne da cele 10 porunci, oamenii care au respectat-o sunt judecati dupa fapta, dupa cum respecta legea. Hristos ne da cele 2 porunci noi, ale iubirii, care nu modifica vechea lege ci o implinesc pentru ca iubirea pentru Dumnezeu si pentru aproapele nostru desavarseste intreaga lege veche
“Iubirea este deci implinirea legii” (Romani XIII, 10). Iubirea este mai presus de PORUNCA si de OPRIRE , caci ea infraneaza mai mult decat i se cere si face mai mult decat ne asteptam de la ea.

Daca noi am respecta aceste doua mari porunci, ale iubirii, din noul testament, daca noi l-am iubi pe Dumnezeu , pe Iisus Hristos si pe ceilalti semeni ai nostrii, nu am putea sa mai facem rau, nu am putea sa furam, sa ucidem , sa juram stramb, nu am putea sa nu ne cinstim parintii, nu am mai pofti la ceea ce nu este al nostru, n-am lua in desert numele lui Dumnezeu, si asa mai departe, si in felul acesta, practic am respecta si poruncile din vechiul testament.

Acum, te intrebi tu, daca ridicam sau nu sabia asupra dusmanilor nostrii. Ei bine, dupa legea noua nu ar trebui, caci cine ridica sabia de sabie va pieri, adica putem sa ne pedepsim dusmanii atunci cand suntem indreptatiti, insa la randul nostru vom fi judecati ( pedepsiti si iertati), dupa fapta si credinta, in masura in care pedepsim si iertam, nu degeaba in rugaciunea Tatal nostru zice : „Si ne iarta noua gresalele noastre / Precum si noi iertam gresitilor nostri”.
valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 13:50
De la: felixcat, la data 2009-11-17 12:52:20ejaculare fara orgasm.. daca asa ne'am inmultii toti pamantul ar fi tare pustiu

tare acest topic
cristiana_cris
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:05
De la: valitaxx, la data 2009-11-23 13:50:46 O sa iti raspund eu la intrebarile de mai sus.

Legea veche ne da cele 10 porunci, oamenii care au respectat-o sunt judecati dupa fapta, dupa cum respecta legea. Hristos ne da cele 2 porunci noi, ale iubirii, care nu modifica vechea lege ci o implinesc pentru ca iubirea pentru Dumnezeu si pentru aproapele nostru desavarseste intreaga lege veche
“Iubirea este deci implinirea legii” (Romani XIII, 10). Iubirea este mai presus de PORUNCA si de OPRIRE , caci ea infraneaza mai mult decat i se cere si face mai mult decat ne asteptam de la ea.

Daca noi am respecta aceste doua mari porunci, ale iubirii, din noul testament, daca noi l-am iubi pe Dumnezeu , pe Iisus Hristos si pe ceilalti semeni ai nostrii, nu am putea sa mai facem rau, nu am putea sa furam, sa ucidem , sa juram stramb, nu am putea sa nu ne cinstim parintii, nu am mai pofti la ceea ce nu este al nostru, n-am lua in desert numele lui Dumnezeu, si asa mai departe, si in felul acesta, practic am respecta si poruncile din vechiul testament.

Acum, te intrebi tu, daca ridicam sau nu sabia asupra dusmanilor nostrii. Ei bine, dupa legea noua nu ar trebui, caci cine ridica sabia de sabie va pieri, adica putem sa ne pedepsim dusmanii atunci cand suntem indreptatiti, insa la randul nostru vom fi judecati ( pedepsiti si iertati), dupa fapta si credinta, in masura in care pedepsim si iertam, nu degeaba in rugaciunea Tatal nostru zice : „Si ne iarta noua gresalele noastre / Precum si noi iertam gresitilor nostri”.

Corect! Dar sa nu crezi ca nu ma gasii si ceva gresit in porunca Iubirii, ca doar daca e "Gica Contra" sa fie pana la sfarsit,nu?

iacinta
Postat pe 23 Noiembrie 2009 14:53
De la: thor_son88, la data 2009-11-19 16:29:42 Atat pentru iacinta cat si pentru valitaxx....
S-ar crede ca ardoarea cu care ma combateti deriva din faptul ca sunteti crestine. Biblia insa va spune ca nu, iata de ce:

CORINTENI 14:34- 35 "Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit sa ia cuvintul in ele, ci sa fie supuse, cum zice si Legea. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa; caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in Biserica."

Ce sa inteleg...? Ca va bateti joc de Lege....?
A nu se intelege ca as fi misogin, ca nu va respect opiniile sau ca as fi de acord cu cele scrise in numita Lege...Tocmai pentru ca Nu sun crestin, consider ca femeia este egala cu barbatul (in unele privinte , chiar superioara) ca este inzestrata cu capacitatea de a avea o opinie si dreptul ei de a discuta si de a "lua cuvantul" nu poate fi ingradit !

Dar aveti si libertatea de a fi "supuse, cum zice si Legea", daca asta va doriti...


Thor draga, iti voi raspunde si la aceasta nelamurire astfel:

" Caci toti sinteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Iisus. Toti care ati fost botezati pentru Hristos, v-ati imbracat cu Hristos. Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob, nici slobod; NU mai este NICI PARTE BARBATEASCA, NICI PARTE FEMEIASCA, fiindca toti sinteti una in Hristos Isus. Si daca sinteti ai lui Hristos, sinteti saminta lui Avraam, mostenitori prin fagaduinta” (Gal. 3:23-29).
valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 15:41
"Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii..."

Poate te lamureste asta:

"Iata, eu, Pavel, va spun ca, daca va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic. Si marturisesc iarasi inca o data oricarui om care primeste taierea imprejur, ca ESTE DATOR sa implineasca TOATA LEGEA. Voi, care voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin LEGE, v-ati despartit de Hristos, ati cazut din har. ... Caci in IIsus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n-au vreun pret, ci CREDINTA care lucreaza prin DRAGOSTE” (Gal. 4:24 - 5:6).
valitaxx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 16:01
De la: valitaxx, la data 2009-11-23 16:01:33"Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii..."

Poate te lamureste asta:

"Iata, eu, Pavel, va spun ca, daca va veti taia imprejur, Hristos nu va va folosi la nimic. Si marturisesc iarasi inca o data oricarui om care primeste taierea imprejur, ca ESTE DATOR sa implineasca TOATA LEGEA. Voi, care voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin LEGE, v-ati despartit de Hristos, ati cazut din har. ... Caci in IIsus Hristos, nici taierea imprejur, nici netaierea imprejur n-au vreun pret, ci CREDINTA care lucreaza prin DRAGOSTE” (Gal. 4:24 - 5:6).


Multumesc !
Imi place cum ai explicat, chiar daca nu sunt neaparat de aceeasi religie cu tine. Vreau sa se inteleaga ca, asa cum nu fac prozelitism pentru credinta mea, de asemenea nu condamn pe nimeni pentru credinta pe care o are. Nu suport insa fundamentalismu, bigotismul, excesele de orice fel. Asta a fost motivul pentru care am postat acest topic despre sexul fara orgasm, etc.
Serios, imi plac oamenii care isi sustin punctul de vedere argumentat, fara sa se enerveze si fara atacuri la persoana.
Iti doresc numai bine :)
thor_son88
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:36
iacinta: "In primul rand:
Chiar nu ma intereseaza ce inseamna Hamaval-ul tau
Se vede clar ca e prea greu pentru mintea ta sa intelegi crestinismul, si chiar daca as putea sa iti explic aproape toate(unele nu pot deoarece mai am de invatat si eu) nu o voi face deoarece e ca si cum as vorbi cu peretii."

Eu doar am dat un exemplu. Havamal-ul este indrumarul meu spiritual, stiu ca nu te intereseaza, doar pot sa ti spun ca stiu mai multe despre religia ta decat tu de a mea. Restul....sunt sofisme si afirmatii fara acoperire, care nu dovedesc nimic. Deci ai putea sa-mi explici dar nu o faci..... De ce te-as crede???
valitaxx si-a calcat pe orgoliu si a incercat sa-mi explice, cu riscul ca eu , cu mintea mea slaba, sa nu pricep. Toata stima pentru ea ! Tu....mai ai ceva de lucrat la "mandrie" care, din cate stiu eu, e un pacat important.....
thor_son88
Postat pe 23 Noiembrie 2009 18:43
De la: thor_son88, la data 2009-11-21 15:18:17
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !






... religia TA ... phiiiii ... inca un roman care a luat-o cu sorcova ... mamaaaa, ce jale a lasat comunismul in urma ... cind aud romanii care au ''religia'' lor deja ii incadrez intr-o categorie care, in pofida aparentelor de normalitate, de cele mai multe ori ar avea un loc asigurat la BALACEANCA ... cum s-a ajuns aici ... povestile din timpul comunismului, maculatura si bancurile bine tintite care circulau, lasau impresia unui viitor luminos, in care e suficient sa fii spui - sint om ... si totul se deschidea ... intre timp s-au adunat frustrari imense, se parea ca s-a rupt visul prea repede ... unii mai smecheri, in virtutea acelorlasi ''valori'' au adunat averi bazindu-se pe prostia majoritatii care adula(si inca o face) smecherii si smecheria ...
... asa au ajuns unii sa se ''identifice'' cu tot felul de bizarerii, aparent corecte dar pe tiparul idealistic construit de comunist, si sa nege ceea ce cei dinaintea lor le-au lasat ... apartenenta la orice alta ''religie'' (tot felul de aberatii stintifico-mistice) le da simpla senzatie ca au un ascendent asupra ''prostimii'' ... fals ... negarea trecutului si a valorilor lasate de inaintasi e ultima treapta in pierderea completa a identitatii ... PACAT ... romanii nu meritau sa isi bata joc singuri de ei si de valorile lor ...


marco918
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:06


... havamal-ul ti se pare atit de important pentru ca reprezinta ceea ce cunosti si ti-a fost explicat ... daca ajungeai prin africa probabil ca explicai de zeul bonga ... din asia veneai cu hinduism sau islamism ... sau niste ''rezumate'' lipite la crestinism ... degenerarea e clara in conditiile nu reusesti sa gasesti ceea ce inaintasii gaseau corect si normal ... si nu e vorba de inapoierea acelor timpuri ... majoritatea romanilor stiau scriptura pe de rost si pildele sfintilor chiar daca nu stiau sa scrie sau sa citeasca ... acum multi romani INVENTEAZA diverse aberatii si le dau diverse apropieri doar se lipesc de ceva mai mult adepti ... in confuzia generala e usor sa lasi semne de intrebare ...


marco918
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:13
ce spune thorson e corect......
Tavishnar
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:28
De la: marco918, la data 2009-11-23 19:06:37
De la: thor_son88, la data 2009-11-21 15:18:17
De la: iacinta, la data 2009-11-21 08:48:30A si inca o chestie, DA am gasit chichitza cu care ne scoti ochii mie si lui valitaxx. Dar mi se pare ceva infim daca ma iau dupa tine.. Daca tu tot o tii sa arati cate absurditati prezinta Biblia, de ce nu te domnule draga de chestii cu adevarat "aberante"... Cum ar fii indemnul lui Isus prin care ne spune sa ne rugam pentru dusmani, sau sa ne iubim aproapele,sa iertam de 70 de ori cate 7, sau sa ii ajutam pe saraci,sa-i vizitam pe cei in inchisoare, sa ne fie mila de cei in suferinta?UIte astea sunt chestiile de baza pe care tu , care vrei sa scoti in evidenta "defentele" Bibliei, ar trebui sa le punctezi.

Ps:mi se pare ciudat faptul ca tu nu numai ca ai citit Biblia, dar o si stii pe dinafara!Ca altfel nu-mi dau seama cum ai ai putea gasi si aminti atat de usor versete intregi! Bravo!
Sau ai tu vreo conexiune cu vreo secta neoprotestanta, ca numai aia stii atat de bine Biblia


Chicita cu care iti scot ochii...?! De ce ti-as scoate ochii? Voiam doar sa stiu daca un crestin practicant respecta acest "indrumar spre Mantuire" care este Biblia, in intregul sau, sau doar partial, acolo unde ii convine....Serios, cum procedati voi, crestinii...?! Credeti intr-un Dumnezeu "gelos" si intolerant, sau intr-unul al Iubirii si iertarii...? Biblia prezinta ambele aspecte. Va vindeti haina ca sa va cumparati sabie, iar dupa aceea nu o scoateti din teaca, caci "cine ridica sabia , de sabia va pieri"...?! Imi reprosezi ca am citit Biblia si nu numai atat, dar o stiu pe dinafara ! Atitudine tipic catolica, sa nu uitam ca mii de oameni au fost ucisi in chinuri de Inchizitie pentru ca au indraznit sa citeasca cartea de capatai a crestinilor ! Cat despre insinuarea ta ca as fi neo-protestant, e gratuita, eu mi-am declarat apartenenta religioasa de multa vreme : sunt PAGAN !
Daca as fi crestin (de orice cult) nu as discuta cu tine , vezi CORINTENI 14:34- 35.....Am mai dat citatul , ti-am mai adresat intrebari legate de acest subiect, la care nu ai binevoit sa raspunzi. Nu stiu cum esti tu, dar eu, daca as fi crestin mi s-ar parea rusinos pentru mine sa vina un pagan sa mi demonstreze ca stie mult mai bine temeiurile teologice ale religiei MELE !






... religia TA ... phiiiii ... inca un roman care a luat-o cu sorcova ... mamaaaa, ce jale a lasat comunismul in urma ... cind aud romanii care au ''religia'' lor deja ii incadrez intr-o categorie care, in pofida aparentelor de normalitate, de cele mai multe ori ar avea un loc asigurat la BALACEANCA ... cum s-a ajuns aici ... povestile din timpul comunismului, maculatura si bancurile bine tintite care circulau, lasau impresia unui viitor luminos, in care e suficient sa fii spui - sint om ... si totul se deschidea ... intre timp s-au adunat frustrari imense, se parea ca s-a rupt visul prea repede ... unii mai smecheri, in virtutea acelorlasi ''valori'' au adunat averi bazindu-se pe prostia majoritatii care adula(si inca o face) smecherii si smecheria ...
... asa au ajuns unii sa se ''identifice'' cu tot felul de bizarerii, aparent corecte dar pe tiparul idealistic construit de comunist, si sa nege ceea ce cei dinaintea lor le-au lasat ... apartenenta la orice alta ''religie'' (tot felul de aberatii stintifico-mistice) le da simpla senzatie ca au un ascendent asupra ''prostimii'' ... fals ... negarea trecutului si a valorilor lasate de inaintasi e ultima treapta in pierderea completa a identitatii ... PACAT ... romanii nu meritau sa isi bata joc singuri de ei si de valorile lor ...



Deci sa inteleg din alambicata argumentatie ca oricine nu e crestin, e spalat pe creier de comunism...?! Cu ce se deosebeste totalitarismul bolsevic de fundamentalismul crestin la care faci apel? Unul din beneficiile unui sistem democratic este libertatea de constiinta.
Apoi...cum ai tras tu concluzia ca paganismul e o bizarerie pe tiparul idealistic construit de comunisti????? Stii ce inseamna pagan?
Spui ca eu neg "ceea ce cei dinaintea lor le-au lasat"...? Deloc. Dimpotriva. Crestismul a facut asta. Cei dinaintea crestinismului ne-au lasat paganismul. Apoi comunistii au negat ceea ce ne-a lasat crestinismul. Eu m-am intors la radacini. Simplu. Asa cum am explicat si mai sus, scopul acestui topic e de a prezenta aberatiile ortodoxe de pe prima pagina. Am discutat si cu crestini practicanti, oameni care merg la Biserica si au duhovnic, si mi-au spus acelasi lucru.
Am prieteni crestini care stiu ca sunt pagan, eu nu incerc sa i convertesc pe ei, ei nu incearca sa ma "mantuiasca" cu sila pe mine. Se numeste libertate de constiinta si liber-arbitru. Ti se pare ca asta aduce a comunism....???
thor_son88
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:34
De la: Tavishnar, la data 2009-11-23 19:28:29ce spune thorson e corect......


dar si morco scrie corect!!
geo_xx
Postat pe 23 Noiembrie 2009 19:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce spuneti de pastilele maraton forte:> 4 De la: kudika_22856 22 August 2014 13:42
ce parere aveti despre inselat?? 71 De la: kudika030058 22 Iunie 2009 18:46
amortesc cand fac sex 8 De la: kudika098645 9 Iunie 2010 05:06
ajutati-ma! 10 De la: coffeeta 7 Iunie 2009 21:21
Sunt toate relatiile o minciuna?!? 6 De la: kudika084234 11 Mai 2010 17:46