Setari Cookie-uri

Un sfat?... va rog!

Salutare!
Apelez la voi la si la experienta voastra de viata pentru a capata un sfat (cat de mic, sau macar o parere) in legatura cu o problema.
Am o prietena care de vreo cateva saptamani se confrunta cu o situatie de confuzie sentimentala, sa zicem. Momentan ea este implicata intr-o relatie de vreo 2 ani si toate au fost bune si frumoase pana cand i s-a pus ei pata pe un alt tip. Trebuie sa mentionez ca ea are vreo 21 de ani si e masteranda in economie. Mai nou, a dat de un tip doctorand in acelasi domeniu care sa zic eu a fascinat-o, dar dupa parerea mea, cumva numai la nivel intelectual. Nu pot spune ca actualul ei iubit e mai putin intelectual, el e la Calculatoare si planuieste sa plece cu o bursa de studiu in Franta.
Problema e ca ea e o persoana foarte loiala, dar in acelasi timp ii palc provocarile si nu poate sa stea o clipa fara sa faca nimic. Chiar ea mi-a recunoscut aceste lucruri. Intre timp a discutat de mai multe ori cu tipul doctorand si a inceput sa fie destul de atasata de el, desi el nu ii da de inteles ca ar avea vreo intentie amoroasa fata de ea si (dupa cum spune ea) este un tip mai serios.
Ea se simte destul de prost in situatia de fata, deoarece nu ar vrea sa strice relatia cu actualul iubit si se gandeste ca e doar o fantezie trecatoare de-a ei. Dar pe de alta parte o chinuie foarte mult gandul ca ar putea fi ceva intre ea si tipul cel nou. Ce imi subliniaza ea de fiecare data cand deschide subiectul sunt discutiile pe care le poarta ei, in sensul ca o atrage foarte mult felul lui de a fi si de a pune problema. Mai ales ca ea este pasionata de literatura si citit in general, iar el ii ofera tot felul de feddback-uri pe tema asta, in timp ce cu iubitul ei nu prea poate sustine asemenea conversatii.
Parerea mea personala e ca nu ar trebui sa se lase dusa de val chiar asa, pentru ca eu chiar nu vad o eventuala relatie intre ei, mai ales cand are langa ea un baiat atat de bun care tine foarte mult la ea. Eu il vad pe acest doctorand ca un model de cariera pentru ea si nu stiu daca pe asta se poate baza o relatie si daca se merita sa dea cu piciorul la relatia de acum.
Voi ce credeti ca ar trebui sa ii spun? Sa o consolez cu ideea ca e doar ceva trecator sau sa o pun in garda?
Va multumesc anticipat tuturor celor care veti avea amabilitatea de a ma lamuri intr-un fel sau altul!
Amy_K
Postat pe 17 Noiembrie 2009 00:12
Amy in legatura cu prietena ta...chiar dak eu am debea 14 ani...am trecut printr`o faza asemanatoare...doar k` la mine sa intamplat cu cel mai bun prieten al iubitului meu...in vara asta...si am ales k` sa renunt la iubitul meu pentru prietenul lui....chiar daca tineam mult unul la altul...eram de nedespartit si cat am fost cu el nu ne`am certat delok....mam combinat cu prietenul lui...si credema ca e doar o atractie...un sentiment de moment...pe ea a atras`o felul lui de a gandi...de a vorbi...si e ca un model de cariera pentru ea cum ai spus si tu...asa ca sfantuieste`o sa nu se desparta de actualul iubit daca tine mult la ea...petru el...
KauloKaty
Postat pe 20 Noiembrie 2009 14:31
Eu sincer, sa fiu in locul ei as alege doctorandul si l-as pune in fiecare seara sa-mi tina cate un colocviu in pat!
miss_darine
Postat pe 20 Noiembrie 2009 20:41
De la: Amy_K, la data 2009-11-17 00:12:45Salutare!
Apelez la voi la si la experienta voastra de viata pentru a capata un sfat (cat de mic, sau macar o parere) in legatura cu o problema.
Am o prietena care de vreo cateva saptamani se confrunta cu o situatie de confuzie sentimentala, sa zicem. Momentan ea este implicata intr-o relatie de vreo 2 ani si toate au fost bune si frumoase pana cand i s-a pus ei pata pe un alt tip. Trebuie sa mentionez ca ea are vreo 21 de ani si e masteranda in economie. Mai nou, a dat de un tip doctorand in acelasi domeniu care sa zic eu a fascinat-o, dar dupa parerea mea, cumva numai la nivel intelectual. Nu pot spune ca actualul ei iubit e mai putin intelectual, el e la Calculatoare si planuieste sa plece cu o bursa de studiu in Franta.
Problema e ca ea e o persoana foarte loiala, dar in acelasi timp ii palc provocarile si nu poate sa stea o clipa fara sa faca nimic. Chiar ea mi-a recunoscut aceste lucruri. Intre timp a discutat de mai multe ori cu tipul doctorand si a inceput sa fie destul de atasata de el, desi el nu ii da de inteles ca ar avea vreo intentie amoroasa fata de ea si (dupa cum spune ea) este un tip mai serios.
Ea se simte destul de prost in situatia de fata, deoarece nu ar vrea sa strice relatia cu actualul iubit si se gandeste ca e doar o fantezie trecatoare de-a ei. Dar pe de alta parte o chinuie foarte mult gandul ca ar putea fi ceva intre ea si tipul cel nou. Ce imi subliniaza ea de fiecare data cand deschide subiectul sunt discutiile pe care le poarta ei, in sensul ca o atrage foarte mult felul lui de a fi si de a pune problema. Mai ales ca ea este pasionata de literatura si citit in general, iar el ii ofera tot felul de feddback-uri pe tema asta, in timp ce cu iubitul ei nu prea poate sustine asemenea conversatii.
Parerea mea personala e ca nu ar trebui sa se lase dusa de val chiar asa, pentru ca eu chiar nu vad o eventuala relatie intre ei, mai ales cand are langa ea un baiat atat de bun care tine foarte mult la ea. Eu il vad pe acest doctorand ca un model de cariera pentru ea si nu stiu daca pe asta se poate baza o relatie si daca se merita sa dea cu piciorul la relatia de acum.
Voi ce credeti ca ar trebui sa ii spun? Sa o consolez cu ideea ca e doar ceva trecator sau sa o pun in garda?
Va multumesc anticipat tuturor celor care veti avea amabilitatea de a ma lamuri intr-un fel sau altul!

sa nu renunte la actualul prieten...ce crede ea ca simte pt tipul acela...e doar o fantezie
clau19
Postat pe 20 Noiembrie 2009 20:54
Intradevar , e vorba de o simpla fantezie care se poate transforma foarte usor intr-o relatie daca tipul si-ar dori asa ceva.

Nu conteaza ca e mic ,negru si urat atata timp cat ea este atrasa de intelectul lui si cum e putin probabil sa se prosteasca cu trecerea timpului , exista o mare posibilitate ca cei doi sa aiba o relatie frumoasa.

Din punctul meu de vedere totul depinde de tip.Daca o vrea pe prietena ta , o va avea.
iris_4_ever
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:05
De la: Amy_K, la data 2009-11-17 00:12:45
Voi ce credeti ca ar trebui sa ii spun?


exact ce ne-ai spus si noua
kitty_krieger
Postat pe 20 Noiembrie 2009 21:47
Buna feteleor,stie careva dintre voi unde ii pot adresa cateva intrebari unui psiholog pe acest site?!
Va pup
monicas2007
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:16
vezi sectiunea Experti Kudika
ema_kiss
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:22
De la: iris_4_ever, la data 2009-11-20 21:05:16Intradevar , e vorba de o simpla fantezie care se poate transforma foarte usor intr-o relatie daca tipul si-ar dori asa ceva.

Nu conteaza ca e mic ,negru si urat atata timp cat ea este atrasa de intelectul lui si cum e putin probabil sa se prosteasca cu trecerea timpului , exista o mare posibilitate ca cei doi sa aiba o relatie frumoasa.

Din punctul meu de vedere totul depinde de tip.Daca o vrea pe prietena ta , o va avea.

Da...ideea e ca nu cred ca el vrea asta, cel putin deocamdata. Prietena mea a fost cea care a "inceput povestea " sa zic asa, el nu i-a facut nici un avans sau ceva efectiv. Nu neg ca daca el ar vrea totul se poate schimba la 180 grade, dar parerea mea e ca in momentul de fata el nu da nici un semn ca ar vrea ceva mai mult si de aceea ea nu ar trebui sa isi faca atatea iluzii.
Amy_K
Postat pe 22 Noiembrie 2009 00:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poate moda sa schimbe o societate? 13 De la: _dulcik_ 5 Martie 2009 13:19
ce parere aveti despre barbatul din zodia taur? 23 De la: ingerasul_noptii 12 Martie 2012 19:45
vreau un sfat 9 De la: bortoi 22 Octombrie 2008 08:31
tratament cu ovule 7 De la: lilianagr 14 Iulie 2009 19:37
femei inselate 6 De la: blaa 29 Martie 2010 16:30