Setari Cookie-uri

vreau si eu parerea voastra

Buna fetelor.
De mai bine de un an am cunoscut pe cineva, un baiat cu 4 ani mai mic decat mine( eu am 30) , un om de care m-am indragostit si cu care am hotarat sa-mi intemeiez o familie( de fapt am hotarat amandoi). Saptamana trecuta a aflat ca un prieten plecat din tara a murit acum o luna. Vestea nu este placuta dar nu reprezinta nici sfarsitul lumii. Ideea este ca alaltaieri mi-a trimis un mesaj prin care imi spunea ca are nevoie sa stea el cu gandurile lui , sa fie lasat in pace. M-a deranjat , avand in vedere ca eu consider ca intr-un cuplu lucrurile se rezolva impreuna. Seara cand am ajuns acasa, l-am gasit mancand( ajungem aproape in acelasi timp, cu diferenta de maxim un sfert de ora) lucru care nu mi-a placut, dar am hatarat sa nu-i spun nimic, si-a luat mancarea si a plecat la televizor. Nu ma simteam deloc in largul meu, ca dupa 9 ore de lucru sa ajung acasa si sa nu am cu cine sa schimb un cuvant. L-am lasat in pace, m-am dus in alta camera, lasandu-l sa doarma , in ideea ca mai tarziu, se va trezi si vom putea sta si noi impreuna( oricum sunt putine momentele pe care le petrecem amandoi), dar surpriza, se aprinde lumina in cealalta camera, dar nimic, nici un semn. Am mai asteptat putin, dupa care m-am dus la el. Statea cu castile pe urechi si cu ochii in calculator, ignorand total faptul ca eram in incapere. Mi-am gasit de lucru dar la un moment dat nu am mai suportat si i-am spus ca eu nu sunt piesa de mobilier si ca ma simt ignorata. Raspunsul lui a fost foarte rautacios , spunandu-mi ca o sa plece o saptamana sa stea la ai lui. M-am enervat, i-am reprosat ca asa rezolva el toate lucrurile, fugind, moment in care s-a ridicat, si-a impachetat cateva haine si a plecat la parintii lui.
Vrea sa stiu parerea voastra , voi ce spuneti?
kiddcat
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:28
1. Cat de bun prieten ii era respectivul?
2. Ai tipat la el?
3. Te-ai gandit ca poate voia sa fie doar singur, el cu gandurile lui?
kitty_krieger
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:49
Erau prieteni destul de buni. nu am tipat decat in momentul in care mi-a spus ca pleaca la ai lui o saptamana( atunci chiar m-am enervat). Si de gandit m-am gandit la multe lucruri. Veste a aflat-o joi, ce povestesc eu se intampla marti. Cat de singur vrei sa fi? Sau , sa pun altfel problema, e chiar necesar sa te izolezi, sa ma indepartezi? Cam la asta m-am gandit
kiddcat
Postat pe 19 Noiembrie 2009 14:54
daca ii era prieten destul de bun e normal sa sufere... unii oameni asa isi manifesta suferinta, in tacere; vor sa fie lasati singuri si in pace pana se vindeca sau gasesc puterea de a merge mai departe. Altii considera semn de slabiciune daca vorbesc despre sentimentele lor. Ideea e sa ii intelegi si sa le acorzi spatiul de care au nevoie si sa-i asiguri ca daca vreodata vor vrea sa vorbeasca cu tine, vei fi acolo sa-i asculti - fara a da sfaturi sau critici, doar sa asculti.

Mie imi pare ca te-ai pus pe tine pe primul plan in aceasta situatie. El a simtit asta si nu i-a placut deloc, caci mai mult ca sigur s-a pus si el pe primul plan. Problema de comunicare, de usoara imaturitate?


De-aia imi plac mie barbatii mai mari ca mine
kitty_krieger
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:01
Oamenii au nevoie de libertate, intimitate, au nevoie de spatiu !
Asa ca lasa-l sa-si revina, sa fie singur cu gandurile lui, cu aceasta atitudine nu vei face decat sa il indepartezi.
Daca nu ai trecut prin asa ceva, este greu sa ii intelegi starea !
Summer_
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:06
mda, toti suferim si ne manifestam suferinta in diverse feluri, dar in viata asta exista probleme mult mai mari, pierderi mult mai mari si cel mai bine e sa treci peste greutati in doi decat singur. Asta am vrut sa-i spun , ca stand singur nu face altceva decat sa adanceasca suferinta. Oricum, parte ce m-a deranjat a fost cea cu plecatul. Nu poti sa te iei si sa pleci pt ca poate in anumite momente celalalt nu te intelege sau nu e pe aceasi lungime de unde cu tine.
kiddcat
Postat pe 19 Noiembrie 2009 15:11
Parerea mea este ca el a reactionat imatur,si intr-adevar ai dreptate,in aceste momente in care sufera el trebuia sa se agate de tine,de asta sunteti impreuna la bine si la rau asa ar trebui.Nu a fost tocmaii frumos ce a facut ,in loc sa stea cu tine,sa discutati,sa-si deschida sufletul in fata ta el a preferat sa fuga la mamica si la taticu...........foarte imatur din partea lui...........ce pot sa-ti spun nu stiu exact care a fost atitudinea ta poate nici tu nu ai stiut sa comunici cu el,numai voi stiti ce s-a petrecut intre voi...........dar sfatul meu este sa te gandesti de doua ori inainte sa te casatoresti cu el,iar ceea ce a facut a fost tocmai o incercare a relatiei voastre din care el nu prea ti-a aratat ce viata frumoasa veti trai voi impreuna.
riada22
Postat pe 22 Noiembrie 2009 21:47
De la: kiddcat, la data 2009-11-19 15:11:43mda, toti suferim si ne manifestam suferinta in diverse feluri, dar in viata asta exista probleme mult mai mari, pierderi mult mai mari si cel mai bine e sa treci peste greutati in doi decat singur. Asta am vrut sa-i spun , ca stand singur nu face altceva decat sa adanceasca suferinta. Oricum, parte ce m-a deranjat a fost cea cu plecatul. Nu poti sa te iei si sa pleci pt ca poate in anumite momente celalalt nu te intelege sau nu e pe aceasi lungime de unde cu tine.

se vede ca tie nu iti prea pasa ca respectivul a murit, asta nu inseamna ca totul se vede din perspectiva ta, daca intelegi bine..daca nu.. poate o sa ai surprize neplacute in viitor.
felixcat
Postat pe 22 Noiembrie 2009 23:40
cu siguranta ca ek te iubeste si ca te vrea linga el, insa unele persoane simt nevoia sa se izoleze la durere sau la necaz, nu pot fi toti expansivi sa lacrimeze in public, sa se vaite, s aurle chiar de durere. Ai rabdare cu el si situatia cred ca va reveni la normal !
Aproape_eu
Postat pe 2 Decembrie 2009 10:46
Poate chiar te iubeste si vrea putina libertate inainte de " marele legamant "
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2009 10:48
Evident ca trebuie sa-l ingori daca a ales sa treaca singur prin suferinta provocata de pierderea prietenului...Barbatii in general au doar 2 feluri de a se manifesta raportat la femei: 1. inevitabil vin cand ii ignora si se prefac usor dezinteresate, si 2. fug cat ii tin picioarele cand acestea "se urca" pe ei...So, sfatul meu, aplica acest "joc al puterii" existent din Evul Mediu, dar care, la barbati inca mai tine, si sigur se va intoarce la tine. Rabdare si bafta!
str82miki
Postat pe 4 Decembrie 2009 13:03
..deci..eu cred k da chiar suferea si smtea nevoia de a fi sngur..nu trebuia sa te ignore in asa fel inkat tu sa'ti dai seama k el vrea sa fie singur..sunteti oameni maturi ce d'zeu...trebuia sa discute cu tine sa'ti spuna cum sta treaba nu sa fuga ca un copil...dovada de imaturitate....
parca vroia o relatie serioasa cu o familie..si daca de pe acum cu deastea apay...nu stiu cum va fi mai incolo....normal k nu i'a cazut bine fapul k a pierdut un prieten..dar odata toti murim...nu e nevoie sa te deie la o parte....dak mergea la parintii lui ce rezolva acolo?....kred k tot singur era...e aiurea atitudinea lui..e efectic copilareasca in acest moment...
infine..eu sper sa se rezolve...si alta data sa inteleaga k dak sufera u vei fi mereu acolo pt el..nu trebuie sa se simta singur....sa deschida ochii..viata merge inainte...
kido_O
Postat pe 6 Decembrie 2009 14:53
http://sentimentepierdute.blogspot.com/
blue_angel1986
Postat pe 29 Decembrie 2009 03:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa-l schimb!!! 21 De la: gabitzatanas 6 Iulie 2010 23:28
logodnici straini 36 De la: ana_r_1979 11 Martie 2009 23:56
cadoul perfect pt un barbat care are tot ce isi doreste 32 De la: kudika_1011377 26 Mai 2016 08:59
nu stiu ce sa fac.... un sfat .. :d 30 De la: juwairiyah 8 Februarie 2009 16:42
Mai este ceva de facut?S-au gata...este totul pierdut desi il iubesc... 21 De la: Adella92 7 Ianuarie 2012 21:38