Setari Cookie-uri

Am si eu o intrebare. Va rog mult fetelor raspunde-ti!

Exista cazuri si cazuri. Oameni si oameni. Ceea ce persista totusi e frica copiilor de reactia parintilor. De ce oare? Pentru ca in familii inceperea vietii sexuale la o varsta frageda sau in afara casatoriei e vazuta ca o greseala. Multi dintre parintii nostri au crescut cu alte principii.
Acum sa va spun ceva in legatura cu varsta de incepere a realtiilor sexuale, un lucru care m-a frapat. Exista in ziua de azi fete care isi incep viata sexuala la 11-12 ani. De exemplu, la unul dintre cursurile de terapie la care am participat, profesorul (terapeutul in cazul de fata) ne-a prezentat cazul unei fete de 12 ani care are o relatie cu un tip de 28 de ani, iar parintii nici nu banuiesc. Atata timp cat ea invata bine si e la timp acasa pentru ei nu conteaza. La terapeut a ajuns pentru o problema de imagine de sine (dar nu mai dezvolt acum si acest aspect). A cui sa fie vina in toata povestea asta? E vorba de un copil pana la urma.
danamaria13
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:36
De la: danamaria13, la data 2009-12-09 15:36:20Exista cazuri si cazuri. Oameni si oameni. Ceea ce persista totusi e frica copiilor de reactia parintilor. De ce oare? Pentru ca in familii inceperea vietii sexuale la o varsta frageda sau in afara casatoriei e vazuta ca o greseala. Multi dintre parintii nostri au crescut cu alte principii.
Acum sa va spun ceva in legatura cu varsta de incepere a realtiilor sexuale, un lucru care m-a frapat. Exista in ziua de azi fete care isi incep viata sexuala la 11-12 ani. De exemplu, la unul dintre cursurile de terapie la care am participat, profesorul (terapeutul in cazul de fata) ne-a prezentat cazul unei fete de 12 ani care are o relatie cu un tip de 28 de ani, iar parintii nici nu banuiesc. Atata timp cat ea invata bine si e la timp acasa pentru ei nu conteaza. La terapeut a ajuns pentru o problema de imagine de sine (dar nu mai dezvolt acum si acest aspect). A cui sa fie vina in toata povestea asta? E vorba de un copil pana la urma.


a parintilor......eu una asa consider......pentru ca parintii ar trebui sa fie cei care sa faca...primul pas....in a discuta cu copii lor aspectele vietii...in a-i pregati pentru viata !!....nu sa vina copilul sa te traga de maneca....sau si mai rau....sa-i fie frica de tine !!.......
etta
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:42
De la: one_size, la data 2009-12-09 10:12:55
De la: kristall92, la data 2009-12-09 10:05:44da.. am 17 ani .in 29 ianuarie fac 18 .. si cat despre informare, consider ca am citit destul si am vorbit cu multe prietene despre asa ceva, incat sa consider ca am facut-o si cu capul, nu doar cu inima . asa ca limiteaza te rog sa raspunzi daca ma poti ajuta. nu sa ma mai si critici. ( ceea ce ma nelinisteste este snagerarea aia foarte puternica..nu altceva )

daca ai fi la fel de inteligenta pe cat esti de tupeista crede-ma ca ai fi consultat un medic demult timp!
sau ai vrea sa fim noi medici online?

Multe intrebuintari s-au gasit la forumul asta, dar se pare ca majoritatea sunt gresite!
iar tu fatuco, kristall92, faci tu 18 acusi dar nu ai in cap mai mult de 3 neuroni ca sa realizezi ca nu vei primi un raspuns corect in intregime pe un forum!Nimeni de pe acest forum nu este obligat sa o ajute pe saracuta de tine!!
iacinta
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:05
De la: etta, la data 2009-12-09 15:15:47
De la: one_size, la data 2009-12-09 15:08:00
De la: etta, la data 2009-12-09 14:57:08
De la: one_size, la data 2009-11-30 12:39:12
De la: miss_darine, la data 2009-11-29 17:07:38N-am inteles, ce-s alea "niste disconforturi"? And by the way, aceste intrebari nu le poti pune mamei tale?

pai ce e proasta?
si sa ii zica ceva de genul stii mamico eu mi-am tras-o!si am niste disconforturi!
by the way are 16 ani!


daca mama ei pana la varsta de 16 ani....nu a stiut ca...mai ales in zilele de azi....TREBUIE....sa discute cu fata ei....DA....si-ar merita-o sa-i zica fata ei asa ceva in fata !!.....eu asa prefera ca fiica mea(daca as fi avut)...chiar si daca a gresit....sa-mi spuna.....in loc sa se duca sa afle ...informatii....care mai de care mai gresite....sau rautacioase !!......asa ar mai fi o sanasa sa se repare ceva !!!.....si in viata fetei ....si in relatia mama-fiica.....!!...mai important decat ....comunicarea intre copii si parinti....nu cred ca este decat....dragostea parinteasca !!....dar si dragostea ....fara comunicare nu e suficienta !!.....


asa gandim noi ca ar fi normal!
dar pune-te in situatia ei! cand crede ca mama ei o sa o bata..jigneasca..sa o alunge din casa!
nu poti spune ca daca la 16 ani vine fiica-ta si iti spune ca si-a inceput viata sexuala tu o feliciti..sa fim sinceri!


normal ca nu as felicita-o !!.....dar nici de alungat din casa n-as face-o ...cu siguranta !!!.....ci as realiza ....poate in al 12-lea ceas....CA ARE NEVOIE DE MINE !!!.......si asa incerca sa gasesc o cale de rezolvare........in aceasta problema........

si stiu ce vb....pentru ca si eu am fost fata....si m-am ferit de mama mea in anumite probleme!!...si tocmai de acees...INSIST in a spune.......ca mamele trebuie sa comunice cu fiicele lor......

intr-adevar....cand vezi ca n-ai cu cine discuta......normal ca ti-e frica sa spui parintilor.....fiecare face si procedeaza dupa cum crede ca-i va fi mai bine...in familie....eu am tacut si m-am descurcat cum am putut....si consider eu ca ...onorabil !!...

pai asta spun ca tu vb din punctul tau de vedere! dar nu ai de unde sa stii cum sunt parintii ei! poate sunt ca ai tai si trebuie sa minta!
one_size
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:06
De la: iacinta, la data 2009-12-09 16:05:11
De la: one_size, la data 2009-12-09 10:12:55
De la: kristall92, la data 2009-12-09 10:05:44da.. am 17 ani .in 29 ianuarie fac 18 .. si cat despre informare, consider ca am citit destul si am vorbit cu multe prietene despre asa ceva, incat sa consider ca am facut-o si cu capul, nu doar cu inima . asa ca limiteaza te rog sa raspunzi daca ma poti ajuta. nu sa ma mai si critici. ( ceea ce ma nelinisteste este snagerarea aia foarte puternica..nu altceva )

daca ai fi la fel de inteligenta pe cat esti de tupeista crede-ma ca ai fi consultat un medic demult timp!
sau ai vrea sa fim noi medici online?

Multe intrebuintari s-au gasit la forumul asta, dar se pare ca majoritatea sunt gresite!
iar tu fatuco, kristall92, faci tu 18 acusi dar nu ai in cap mai mult de 3 neuroni ca sa realizezi ca nu vei primi un raspuns corect in intregime pe un forum!Nimeni de pe acest forum nu este obligat sa o ajute pe saracuta de tine!!

asa fii rea!
one_size
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:08
De la: one_size, la data 2009-12-09 16:08:03
De la: iacinta, la data 2009-12-09 16:05:11
De la: one_size, la data 2009-12-09 10:12:55
De la: kristall92, la data 2009-12-09 10:05:44da.. am 17 ani .in 29 ianuarie fac 18 .. si cat despre informare, consider ca am citit destul si am vorbit cu multe prietene despre asa ceva, incat sa consider ca am facut-o si cu capul, nu doar cu inima . asa ca limiteaza te rog sa raspunzi daca ma poti ajuta. nu sa ma mai si critici. ( ceea ce ma nelinisteste este snagerarea aia foarte puternica..nu altceva )

daca ai fi la fel de inteligenta pe cat esti de tupeista crede-ma ca ai fi consultat un medic demult timp!
sau ai vrea sa fim noi medici online?

Multe intrebuintari s-au gasit la forumul asta, dar se pare ca majoritatea sunt gresite!
iar tu fatuco, kristall92, faci tu 18 acusi dar nu ai in cap mai mult de 3 neuroni ca sa realizezi ca nu vei primi un raspuns corect in intregime pe un forum!Nimeni de pe acest forum nu este obligat sa o ajute pe saracuta de tine!!

asa fii rea!

serios acum...ma dispera cand vine unele ca cea care a deschis topicul sau cealalta de 18 ani care dupa ce ca pun intrebarile cele mai nepotrivite mai improsca si cu venin ca vai vezi Doamne ele trebuie respectate si intelese...ca neuronul hiberneaza pe timp de iarna.. dehhh
iacinta
Postat pe 9 Decembrie 2009 16:14
Eu chiar nu va inteleg! Inainte de toate e un forum... si, culmea! e un forum pentru, cu si despre femei. Prin urmare poti vorbi despre orice, poti intreba orice si poti raspunde sau nu. Inteleg ca unele dintre voi sunteti plictisite, scarbite, obosite sa tot dati sfaturi (aceleasi sfaturi)... Dar exista si optiunea sa NU apesi pe butonul "adauga mesaj". Exista si varianta sa ignori.
Pana la urma, proaste, naive, "parasute", sau cum vreti sa le mai numiti voi.. sunt fetele noastre, traiesc in jurul nostru.. si invata de la noi.
Daca nu exista o mama sa le asculte.. e de apreciat faptul ca isi cauta raspunsurile aici. Indiferent cat de stupide ni se par noua intrebarile.. toate aceste fete merita un raspuns. Unul serios si la obiect.. pe cat ne sta in putinta s-o facem Altfel nu suntem cu nimic mai bune decat acele mame pe care le aratati cu degetul ca nu se preocupa de soarta copilului lor. Nu suntem cu nimic mai bune decat profesorii care predau sictiriti aceeasi lectie de ani buni si apoi se grabesc sa plece acasa in timp ce elevii sunt violati sau batuti in urma lor.. in scoala. Nu suntem cu nimic mai bune decat gramada de trecatori care se opreste si-si da coate cand vede violenta in jurul ei... dar nu face nimic s-o opreasca.
Esti disperata ca...? Nu mai citi. Dar, mai ales, nu raspunde. Ea, in naivitatea ei... in problema ei, uriasa pentru ea si infima pentru tine.. e la fel de disperata. Si aici cauta ajutor.. nu dispret.
rashela
Postat pe 9 Decembrie 2009 19:18
De la: iacinta, la data 2009-12-09 16:05:11
De la: one_size, la data 2009-12-09 10:12:55
De la: kristall92, la data 2009-12-09 10:05:44da.. am 17 ani .in 29 ianuarie fac 18 .. si cat despre informare, consider ca am citit destul si am vorbit cu multe prietene despre asa ceva, incat sa consider ca am facut-o si cu capul, nu doar cu inima . asa ca limiteaza te rog sa raspunzi daca ma poti ajuta. nu sa ma mai si critici. ( ceea ce ma nelinisteste este snagerarea aia foarte puternica..nu altceva )

daca ai fi la fel de inteligenta pe cat esti de tupeista crede-ma ca ai fi consultat un medic demult timp!
sau ai vrea sa fim noi medici online?

Multe intrebuintari s-au gasit la forumul asta, dar se pare ca majoritatea sunt gresite!
iar tu fatuco, kristall92, faci tu 18 acusi dar nu ai in cap mai mult de 3 neuroni ca sa realizezi ca nu vei primi un raspuns corect in intregime pe un forum!Nimeni de pe acest forum nu este obligat sa o ajute pe saracuta de tine!!


1. Nu ma cunosti si ca atare nu ai de unde sti ce am in cap..
2. Daca am postat pe acest forum a fost ca sa imi raspunda cineva in cunostinta de cauza, nu una ca tine care se crede ca le-a vazut sau le-a auzit pe toate.. (asta daca doreste sa raspunda cineva)
3. Daca te depaseste subiectu stai deoparte.
iar 4. Parintii mei nu sunt genu de oameni imposibili sau inculti cu care nu se poate discuta nimic.. doar ca in ultima vreme au probleme foarte mari si nu am gasit niciun moment pentru a dscuta despre asa ceva- (asa ca mam gandit ca poate mai sunt si alte fete care trec prin aceiasi problema, cu care as putea vorbi..) Dar nu poti cere de la toti acelasi lucru ;))
kristall92
Postat pe 9 Decembrie 2009 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PRODUSE PROFESIONALE PT PAR 10 De la: anastasia_m 2 Februarie 2010 12:34
buna 22 De la: cristiana_cris 15 Octombrie 2009 09:50
Exista Femei ninfomane? 54 De la: alegro6543 8 Februarie 2011 18:29
kudika ajutor! 7 De la: mobilewave 19 Decembrie 2010 16:14
nu stiu ce s`a intamplat !!!! 108 De la: ionelaela 15 Septembrie 2009 00:30