Setari Cookie-uri

Cand trebuie sa consideri ca o relatie s-a incheiat?

Despre ce este vorba?
Am o relatie de 3 ani si jumatate. Dupa primul an de relatie ne-am decis sa ne mutam impreuna. Zis si facut. A mers bine, insa problemele nu au intarziat sa apara. Initial a fost vorba despre chestii organizatorice legate de gatit, facut curatenie, etc. Cu timpul, aceste probleme s-au accentuat, au intervenit altele, el este nemultumit de familia, de prietenii mei, nu il mai multumeste nimic din ceea ce ma inconjoara. Altminteri, sustine ca ma iubeste f mult. Se enerveaza foarte repede, din motive neinsemnate si atunci vorbeste foarte urat, ma jigneste des si destul de violent verbal, atat pe mine cat si familia mea. De ceva timp incoace m-a tot amenintat cu despartirea, in care conditii eu am incercat sa trag de relatie sa o aduc pe fagasul normal. Nu a mers si a intervenit ruptura. Ne-am separat, in prezent nu mai locuium impreuna, insa suntem vecini. Chiar si dupa acestea, am continuat relatia cu gandul de a incerca sa reparam. Ne-am gandit ca poate faptul ca am locuiut impreuna a facut sa se deterioreze relatia, iar faptul ca locuim separat ne va apropia mai mult. Asta pana ne-am certat iar. Doua sapt nu am mai avut nici un contact unul cu celalalt. Mi-am propus atunci sa renunt la tot si sa inchei relatia. Dupa aceste doua sapt s-a intors la mine cu rugaminti de impacare. Am refuzat. Mi-a vorbit urat si a fost destul de agresiv si fizic fata de mine.
Nu am vrut sa mai stiu de el.
Iar a venit la mine recunoscand ca a gresit, cerandu-si iertare.
Dar parca acestea s-au petrecut atat de des de-a lungul relatiei noastre (fara violenta fizica) incat nu mai am incredere sa continuu.
Parca vreau sa se termine si sa incerc altceva. Orice altceva. Fie mai bine, fie mai rau. Insa in fata lui nu pot fi hotarata si mi-e foarte greu sa ii spun asta, pentru ca in ciuda comportamentului sau, stiu ca el ma iubeste f mult. Si nu este vorba numai de asta, ci este si teama mea constienta ca se va termina intr-adevar totul. Pe langa asta eu sunt toata familia lui (nu are parinti, are numai un frate).
Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac: sa trec peste toate si sa continuu relatia stiind ca vom avea acelasi regim de viata (o sapt de iubire, doua sapt de nebagare in seama) sau sa rup relatia si sa imi vad de viata mea, eventual sa incerc sa cunosc pe altcineva . Mentionez ca am 26 ani si imi doresc o familie, un sot, copii.

Ms mult.




kudika029236
Postat pe 3 Decembrie 2009 17:01
Vorbeste urat si e agresiv dar de fapt te iubeste? daca iti place genul asta de "iubire" mergi mai departe, daca nu, rupe relatia imediat!
Nu ai obligatii (copii, casatorie, etc) asa ca acum poti schimba ceva pentru viitorul tau. Succes
metal
Postat pe 3 Decembrie 2009 17:21
Draga mea eu zic ca nu e suficient doar sa iubesti un om daca nu stii sa il si respecti,e calr ca el nu te respecta si crede-ma ca asta conteaza foarte mult intr-o relatie,dupa cum l-ai descris tu,eu cred ca nu vei avea o viata frumoasa langa un om ca el,esti inca tanara,e pacat sa-ti pierzi timpu langa un om care nu stie sa te rescpecte, si o sa vezi ca mai tarziu va fi si mai rau alaturi de un om ca el.Dar decizia iti apartine,daca asta e viata care vrei s-o duci ,atunci mergi mai departe.
rahela11
Postat pe 9 Decembrie 2009 12:00
Ai 26 de ani si aceasta relatie ti-a mancat deja 3 ani din viata, crezi ca merita sa ramai din mila linga un om?
miss_darine
Postat pe 9 Decembrie 2009 18:42
De la: rahela11, la data 2009-12-09 12:00:23Draga mea eu zic ca nu e suficient doar sa iubesti un om daca nu stii sa il si respecti,e calr ca el nu te respecta si crede-ma ca asta conteaza foarte mult intr-o relatie,dupa cum l-ai descris tu,eu cred ca nu vei avea o viata frumoasa langa un om ca el,esti inca tanara,e pacat sa-ti pierzi timpu langa un om care nu stie sa te rescpecte, si o sa vezi ca mai tarziu va fi si mai rau alaturi de un om ca el.Dar decizia iti apartine,daca asta e viata care vrei s-o duci ,atunci mergi mai departe.


Arthur_Rogers
Postat pe 10 Decembrie 2009 00:28
Intrebarea ta suna retoric. Eu cred ca stii raspunsul dar ai nevoie de un branci ca sa ii spui "STOP".
Relatia s-a terminat in momentul in care ti-ai dat seama ca vrei altceva. Nu mai astepta sa se schimbe, i-ai dat destul timp. Te-ai intrebat vreodata daca el e barbatul cu care te vezi casatorita? (ma refer la el asa cum e acum nu cum iti imaginezi tu ca o sa fie). Eu cred ca meriti mai mult de la o relatie.
danamaria13
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:17
De la: metal, la data 2009-12-03 17:21:13Vorbeste urat si e agresiv dar de fapt te iubeste? daca iti place genul asta de "iubire" mergi mai departe, daca nu, rupe relatia imediat!
Nu ai obligatii (copii, casatorie, etc) asa ca acum poti schimba ceva pentru viitorul tau. Succes


nu dar i s-o intiparit banuiesc in minte ca il iubeste si gata..multe fac asa si realizeaza in final ca a fost doar o obsesie....si o sa ii multumeasc cerului ca i-a dechis ochii
iulia069834
Postat pe 12 Decembrie 2009 18:13
A iubii inseamna in primul rand sa ai respect unul fata de celelalt, iar din cate observ in relatia voastra nu este cazul din partea lui.
De obicei adevarata fata a unei persoane se vede atunci cand intampina probleme ( de orice natura) si trebuie sa ia niste decizii...atunci masca aluneca destul de repde de pe fata si iti poti da seama cu cine ai de-a face .
Putem detalia mult si bine insa iti voi spune pe scurt :
Fa o schimbare , incepe o viata noua, timpul trece...
Mult noroc.
O seara minunata.
G_Bogdan
Postat pe 12 Decembrie 2009 18:30
De la: G_Bogdan, la data 2009-12-12 18:30:58A iubii inseamna in primul rand sa ai respect unul fata de celelalt, iar din cate observ in relatia voastra nu este cazul din partea lui.
De obicei adevarata fata a unei persoane se vede atunci cand intampina probleme ( de orice natura) si trebuie sa ia niste decizii...atunci masca aluneca destul de repde de pe fata si iti poti da seama cu cine ai de-a face .
Putem detalia mult si bine insa iti voi spune pe scurt :
Fa o schimbare , incepe o viata noua, timpul trece...
Mult noroc.
O seara minunata.

din nou iti dau dreptate...
Lucia38
Postat pe 12 Decembrie 2009 18:31
Schimba acum partenerul cat nu ai copii, esti tanara si nu ai si alte obligatii. Lupul isi schimba parul dar naravul ba.
speranta1
Postat pe 14 Decembrie 2009 09:51
Daca totusi iti doresti o familie, vorbeste cu el despre asta si vezi ce spune, din ce ai scris am inteles ca asta e dorinta ta cea mai mare, o familie, daca el iti va spune ca in nici un caz nu vrea asa ceva, inseamna ca nu aveti aceleasi dorinte si nu are rost sa mai continui Si pana la familie, gandeste-te daca ai suporta sa traiesti alaturi de el...oricum il poti intreba sa vezi daca merita osteneala sa te mai impaci cu el, poate el vrea familie peste 10 ani si pierzi timpul degeaba modelandu-l pt tine, bafta
oana84onutza
Postat pe 15 Decembrie 2009 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
soacra 23 De la: Lorena26 4 August 2009 22:23
mi-ar place sa aud cateva pareri 5 De la: kudika_pudika 18 Aprilie 2011 16:23
sa ma marit cu cine vor parintii? 8 De la: Indiana_Jones 20 Septembrie 2011 22:58
Am renuntat la o relatie minunata ! 9 De la: alexutzab 24 Septembrie 2008 11:32
Sechestrata in casa de parintii mei !!! 21 De la: kudika_16468 30 Octombrie 2012 21:31