Setari Cookie-uri

i neea some help!

am 18 ani fac 19 in august...si parintii mei nu ma lasa sa ies in casa decat daca ii sun sau imi iau telu sa ma suna ei si nu ma lasa sa am pritenen....am incercat da ma prind..dar nu e normal ce sa fac?
kudikahelp
Postat pe 6 Decembrie 2009 21:07
dc nu te lasa parintii tai sa ai prieten?
yulyana_c
Postat pe 6 Decembrie 2009 21:17
De la: danyella_c, la data 2009-12-06 21:17:47dc nu te lasa parintii tai sa ai prieten?


.
kudikahelp
Postat pe 6 Decembrie 2009 21:36
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:36:00
De la: danyella_c, la data 2009-12-06 21:17:47dc nu te lasa parintii tai sa ai prieten?


.


nu ma lasa pur si simplu..nu vor
kudikahelp
Postat pe 6 Decembrie 2009 21:36
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:36:25
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:36:00
De la: danyella_c, la data 2009-12-06 21:17:47dc nu te lasa parintii tai sa ai prieten?


.


nu ma lasa pur si simplu..nu vor

Orice parinte e posesiv cu copilul lui. Si chiar daca ii vrea numai binele, uneori, chiar si parintele cel mai deschis la minte uita ca a avut candva si el 18 ani.
Lucia38
Postat pe 6 Decembrie 2009 21:40
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:07:04am 18 ani fac 19 in august...si parintii mei nu ma lasa sa ies in casa decat daca ii sun sau imi iau telu sa ma suna ei si nu ma lasa sa am pritenen....am incercat da ma prind..dar nu e normal ce sa fac?


sa astepti sa te mariti sa pleci la studi in strainatatte sau poarta o discutie cu ei..sau pur si simplu nu le zice ..tre sa le zici?eu la ai mei nu le-am zis cand am avut prima data prieten si a fost ok...multe fete au facut asa...
iulia069834
Postat pe 16 Decembrie 2009 14:29
hmmmn damn
blondiewishes
Postat pe 16 Decembrie 2009 19:37

nu te vad bine!

genul acesta de fete tind sa mearga undeva la facultate cat mai departe de parinti, si dupa ce se vad "eliberate" intr-o oarecare masura de ochii grijulii ai parintilor...o iau razna! isi fac de cap..si uneori...risca sa sara calul..urat de tot!
ai grija sa nu te arzi cu mirajul libertatii odata ce-i simti gustul....
Calandrinon
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:43
eu am zis intotdeauna ca ar fi nevoie de o forma de invatamant obligatorie pt. meseria de parinte
miss_darine
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:46
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:07:04am 18 ani fac 19 in august...si parintii mei nu ma lasa sa ies in casa decat daca ii sun sau imi iau telu sa ma suna ei si nu ma lasa sa am pritenen....am incercat da ma prind..dar nu e normal ce sa fac?


retrage-te la o manastire.
Tazmanian
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:46
mai asteapta si u putin pana dai la facultate, dar sa fie undeva departe de parinti.... apoi ai sa ai timp sa faci ce-ti pofteste inimioara
freakbabe
Postat pe 16 Decembrie 2009 20:51
De la: miss_darine, la data 2009-12-16 20:46:49eu am zis intotdeauna ca ar fi nevoie de o forma de invatamant obligatorie pt. meseria de parinte

exact la tanc !
blondiewishes
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:53
ce urat..de ce nu incerci sa vorbesti cu ei? sa le explici ca ai nevoie de o apropiere cu un baiat si ca nu vei sari calul..sau pur si simplu le dai de ales ori te lasa sa ai o relatie cu un baiat ori vei trece pe fete din cate am inteles nu au zis nimic de o relatie intre fete
anonnym_girl
Postat pe 16 Decembrie 2009 23:57
Mai, foarte bine, inseamna ca vor sa aiba grija de tine. Prieten, e adevarat, nu e bine sa ai decat eventual un amic care sa vrea sa te ia in casatorie religioasa daca ar vrea sa faca dragoste cu tine. Mi-a zis un preot catolic calugar franciscan ca nu e bine nici sa te saruti cu el sau sa te mangai cu el... El imi spunea asa, cand il vezi, poti sa il pupi, asa, pe obraz, poti chiar sa il imbratisezi, dar nu trebuie sa se repete atingerile...
Stii, zicea Sf. Paul ca nu e bine pentru om sa se atinga de femeie. Daca vrea sa se atinga, sa se casatoreasca. Dar, zicea el, "mai bine pentru om este sa ramana cum sunt eu isumi. |"El era necasatorit. Deci vezi, chiar daca nu te casatoresti neaparat, e mai bine. Depinde cum vrea Dumnezeu pentru fiecare. Oricum Isus este Mirele intregii creatii. Pentru Dumnezeu fiecare creatura este unica.
Daca te casatoresti, stiu ca la ortodocsi cica iti da voie sa te recasatoresti... De fapt mi-a zis calugarul catolic franciscan ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate recasatori.
kudika081126
Postat pe 17 Decembrie 2009 00:49
De la: kudikahelp, la data 2009-12-06 21:07:04am 18 ani fac 19 in august...si parintii mei nu ma lasa sa ies in casa decat daca ii sun sau imi iau telu sa ma suna ei si nu ma lasa sa am pritenen....am incercat da ma prind..dar nu e normal ce sa fac?


imi pare rau pentru tine ... daca nu vei rezolva cumva problema, atunci cand vei scapa din mana lor o vei lua direct pe aratura si hop in p... nu intentionez sa te jignesc dar cunosc cazuri destule si cam asa s-au terminat toate
din cate cunosc eu, au inceput si pe la noi prin scoli sa apara psihologii .... iti recomand sa apelezi la unul si cu ajutorul lui sa discuti cu parintii tai problema care e grava rau ... pe langa faptul k nu te lasa sa iti faci un prieten, tu mai esti si sechestrata in casa
Arthur_Rogers
Postat pe 17 Decembrie 2009 01:17
Fetele te-au intrebat de ce nu vor parintii tai. Si tu ai spus: "asa, pur si simplu!"... Eu nu zic ca n-or fi si capsomani din astia.. dar parca e prea usor sa spui: "fiindca´s ai drakului, de-aia". Cu siguranta au o motivatie. Ma gandeam.. de ce nu mi-as lasa fata la 18 ani sa aiba un iubit. Poate pentru ca fiica mea nu mi-a dat pana acum de inteles ca ar fi suficient de responsabila; poate ca in jurul nostru roiesc numai derbedei si mi-ar fi teama ca se incurca cu cine stie ce drogat; poate ca tipul cu care am prins-o ultima data.. avea faima de golan si asta m-a facut sa cred ca fiica mea nu stie sa-si aleaga iubitul; poate ca am investit bani si timp, mi-am pus serantele in viiitorul fiicei mele si ii dorersc o viata mai buna... Toate astea (si multe altele) pot fi motivatia parintilor.
Desigur, asa cum spuneam mai sus.. exista si cei care nu vor si pace.. ridicand din umeri si invocand autoritatea parinteasca.
Tu ii cunosti (sau cunosti situatia) cel mai bine. Daca se poate sta de vorba cu ei.. atunci fa-o deschis. In nici un caz eu nu te-as sfatui sa ii minti si sa-ti faci un iubit pe ascuns. Daca fac parte din categoria celor.. "eu te-am facut, eu te omor".. nu m-ar mira ca la un eventual esec.. sa primesti si un sut in fund.. pentru ca nu i-ai ascultat.

Cel mai simplu e sa le spui: am un prieten. Si vezi ce reactie au.. O tii pe a ta .. pana se obisnuiesc cu ideea. Daca e prea rau.. atunci recunosti ca a fost un test. Dar macar vei sti la ce te poti astepta cu adevarat.

Tare incurcata o asemenea situatie!
rashela
Postat pe 17 Decembrie 2009 03:20
parca e un film horror cu sectancti
felixcat
Postat pe 17 Decembrie 2009 13:14
poate ai facut tu ceva care sa i faca sa isi piarda incredere in tine?
Aphrodite
Postat pe 22 Decembrie 2009 19:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna fetelor..am si eu nevoie de sfaturi:* va multumesc 21 De la: PICCKARD 10 Septembrie 2011 10:12
barbatul din trafic! 3 De la: denis_roxana 4 Ianuarie 2011 18:14
Ce faci cand ¨fostele¨ sunt ......in prezent ...¨prietene¨? 17 De la: nocturnalia 10 Iunie 2009 16:26
Pareri :) 12 De la: surubelnita 28 Decembrie 2014 10:45
Despre barbati 35 De la: Naz_13 2 Aprilie 2015 16:15