Setari Cookie-uri

increderea.........

Am o dilema de mult timp, ma poate ajuta cineva?........Cum pot unele persoane sa capete incredere in sine, cand parintii sun decat "lasa ca stiu eu ca o sa fie bine, te descurci tu ca esti fata isteata", ori de cate ori exista probleme sau impasuri?
Flory_403
Postat pe 9 Decembrie 2009 11:28
mdaa imi e cunoscut.nu prea poti sa faci nimic atat timp cat ei te considera neajutorata si puiul lor orice varsta ai avea.
eu m-am mutat anul acesta cu iubitul meu dupa 4 ani de relatie si mama mea este extrem de suparata pe mine cum am putut sa ii fac asa ceva ca eu trebuia sa o aleg pe ea,sa stau cu ea si nu cu el!
este o meserie complicata cea de parinte pe care eu una poate am s-o inteleg cand si eu voi avea copii.
multa bafta
legally_oana
Postat pe 9 Decembrie 2009 11:36
De la: Flory_403, la data 2009-12-09 11:28:05Am o dilema de mult timp, ma poate ajuta cineva?........Cum pot unele persoane sa capete incredere in sine, cand parintii sun decat "lasa ca stiu eu ca o sa fie bine, te descurci tu ca esti fata isteata", ori de cate ori exista probleme sau impasuri?


1.daca spun asta inseamna ca au incredere in tine ca poti sa rezolvi problema
2.daca rezolvi problema singura fara ajutor din partea altcuiva..inseamna ca poti si ar trebui sa ai incredere singura in tine!
3.doar nu ai vrea sa fie pesimisti sa iti zica ca esti proasta?
one_size
Postat pe 9 Decembrie 2009 13:05

1.daca spun asta inseamna ca au incredere in tine ca poti sa rezolvi problema
2.daca rezolvi problema singura fara ajutor din partea altcuiva..inseamna ca poti si ar trebui sa ai incredere singura in tine!
3.doar nu ai vrea sa fie pesimisti sa iti zica ca esti proasta? [/quote]

cu siguranta nu mi-as dori sa-mi zica ca sunt proasta, atat mi-ar mai trebui, dupa ce ca imi zic ca sunt mototoala, asta pentru ca nu am incredere in mine si ma deranjeazaca nu ma inteleg si nu-mi asculta parerile; cum ca nu as avea dreptate.
Flory_403
Postat pe 9 Decembrie 2009 19:15
apropo si atunci cand rezolv singura unele probleme nici macar nu-mi lauda rezultatul, cand e bun, cand e rau mai au putin si ma si bat...
Flory_403
Postat pe 9 Decembrie 2009 19:18
De asta zic ca as vrea sa fac ceva sa capat incredere in mine.....ma poate sfatui cineva ceva???????
Flory_403
Postat pe 9 Decembrie 2009 19:20
ai niste parinti tampiti! si din nefericire nu ne putem alege parintii si nici copii!
oricum nu te astepta la ajutor si laude..caci o sa fii dezamagita ca acum!
one_size
Postat pe 10 Decembrie 2009 12:39
Imi pare rau de tine, ca parintii tai au uitat cum este sa fii copil, ca ai nevoie de incurajare,lauda, critici constructive, timp sa-ti fie ascultate problemele, ca ai nevoie de un umar pe care te poti sprijini s.a.m.d. Poate au fost si ei la randul lor crescuti cum te cresc pe tine si nu stiu sa se poarte altfel.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Decembrie 2009 12:45
incearca s at e bucuri d erealizarile pe car ele ai , sa gindesti pozitiv si sa faci toate eforturile ca sa iti iasa ceea ce ti ai dorit. Increderea vine din interior, din tine , nu trebuie s ao astepti de la cei din jur. Viata e o competitie dura si tu trebuie sa iti spui mereu ca esti cea mai buna si c ao sa reusesti in tot ce ti ai propus. Succes !
Aproape_eu
Postat pe 13 Decembrie 2009 13:00
Increderea in tine......va veni chiar de la tine !!!.....atata timp cat tu stii ca ai facut ceea ce trebuie...ca ai facut lucruri bune.....apreciaza-te.....fara sa ai nevoie momentan de aprecierile celorlalti..!!!......si mai mult.....fii constienta de ...valoarea ta ...ca om !!.....si de aici iti va veni si increderea in tine !!!......si ai sa vezi apoi....caci in momentul cand lumea te va vedea sigura pe tine si cu o atitudine de ...invingatoare.....va incepe sa recunoasca....adevarata forta din tine !!......
etta
Postat pe 13 Decembrie 2009 13:23
Increderea in tine......va veni chiar de la tine !!!.....atata timp cat tu stii ca ai facut ceea ce trebuie...ca ai facut lucruri bune.....apreciaza-te.....fara sa ai nevoie momentan de aprecierile celorlalti..!!!......si mai mult.....fii constienta de ...valoarea ta ...ca om !!.....si de aici iti va veni si increderea in tine !!!......si ai sa vezi apoi....caci in momentul cand lumea te va vedea sigura pe tine si cu o atitudine de ...invingatoare.....va incepe sa recunoasca....adevarata forta din tine !!...... [/quote]

ceva de genul sa fiu mandra de mine de cate ori fac ceea ce=mi doresc bine?... si asta sa-mi dea forta sa am incredere in mine?
ma simt bine, implinita, cand fac lucuri bune .....astea ar trebui sa fie un avantaj?
Flory_403
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:30
De la: kentfarafiltru, la data 2009-12-13 13:00:53incearca s at e bucuri d erealizarile pe car ele ai , sa gindesti pozitiv si sa faci toate eforturile ca sa iti iasa ceea ce ti ai dorit. Increderea vine din interior, din tine , nu trebuie s ao astepti de la cei din jur. Viata e o competitie dura si tu trebuie sa iti spui mereu ca esti cea mai buna si c ao sa reusesti in tot ce ti ai propus. Succes !


kentfarafiltru... atunci cand gandesc pozitiv se intampla chiar invers ca sunt o fire foarte pesimista....cand gandesc negativ se intampla sa patesc exact opusul... ce pot sa fac?
Flory_403
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:34
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-12-10 12:45:31Imi pare rau de tine, ca parintii tai au uitat cum este sa fii copil, ca ai nevoie de incurajare,lauda, critici constructive, timp sa-ti fie ascultate problemele, ca ai nevoie de un umar pe care te poti sprijini s.a.m.d. Poate au fost si ei la randul lor crescuti cum te cresc pe tine si nu stiu sa se poarte altfel.


de cate ori am incercat sa le vorbesc despre problemele mele mi-au reprosat ca ma gasesc sa le zic numai cand au ei probleme, ca nu le au ei pe ale lor ce mai vin si eu?
de aia uneori fac ce cred eu cai bine sau ce ma taie capul.
Flory_403
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:36
De la: Flory_403, la data 2009-12-13 16:34:11
De la: kentfarafiltru, la data 2009-12-13 13:00:53incearca s at e bucuri d erealizarile pe car ele ai , sa gindesti pozitiv si sa faci toate eforturile ca sa iti iasa ceea ce ti ai dorit. Increderea vine din interior, din tine , nu trebuie s ao astepti de la cei din jur. Viata e o competitie dura si tu trebuie sa iti spui mereu ca esti cea mai buna si c ao sa reusesti in tot ce ti ai propus. Succes !


kentfarafiltru... atunci cand gandesc pozitiv se intampla chiar invers ca sunt o fire foarte pesimista....cand gandesc negativ se intampla sa patesc exact opusul... ce pot sa fac?[/quote

esti extrem d etinara si nu vad de ce ai gindi negativ pina la urma. Pe toti ne apasa dureri, framiuntari amev cu toii supararile ne mai calca prahgul sufletului dar incearca s anu te lasi doborita de ele !]
Aproape_eu
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:02
Draga mea,niciodata nu trebuie sa ai asteptari pentru ca poti fii dezamagita!!Asa ca nu te astepta la nimic de la nimeni..cee ace poti face tu fa-si fii mandra,ceea ce nu poti nu poti-asta e!nu le putem avea pe toate in viata!
ank_poop
Postat pe 17 Decembrie 2009 12:26
Sa inteleg ca nu esti bucuroasa ca parintii te incurajeaza sa te descurci singura, esti o norocoasa in general parintii sunt foarte protectorii cu copii si de cele mai multe ori ajung la dispute datorita conflictului dintre generatii.Eu zic sa iei viata asa cum este si sa te bucuri de tinerete, cand faci lucruri bune este OK, iar cand nu iese totul chiar ca la carte cauta partea buna a lucrurilor si incearca sa iti asumi responsabilitatea faptelor, si vei vedea mai mult roz decat negru.
kudika090185
Postat pe 17 Decembrie 2009 12:36
De la: kudika090185, la data 2009-12-17 12:36:56Sa inteleg ca nu esti bucuroasa ca parintii te incurajeaza sa te descurci singura, esti o norocoasa in general parintii sunt foarte protectorii cu copii si de cele mai multe ori ajung la dispute datorita conflictului dintre generatii.Eu zic sa iei viata asa cum este si sa te bucuri de tinerete, cand faci lucruri bune este OK, iar cand nu iese totul chiar ca la carte cauta partea buna a lucrurilor si incearca sa iti asumi responsabilitatea faptelor, si vei vedea mai mult roz decat negru.


nu e vorba ca nu ma incurajeaza, ei imi zic "lasa ca stiu eu ca te descurci", deci nimic mai mult si tocmai de asta sunt mai pesimista, bine cred ca si din cauza ca daca nu fac bine ma cearta si am permanent o frica in mine si cand fac bine "pt tine faci nu pt mn" . daca incerc sa ma bucur ca sunt tanara si inca nu am gasit servici ma ia la rost ca nu fac nimic trandavesc toata ziua (bina mai fac treburi prin casa ca de), deci de aia nu stiu ce sa mai fac.
Flory_403
Postat pe 18 Decembrie 2009 14:53
si eu niste parinti cam ca ai tai totusi niciodata nu m-am descurajat, cred in mine, in Dumnezeu si vreau sa lupt pt fericirea mea chiar daca toate nu imi ies asa cum as vrea, azi plang maine zambesc am credinta ca totul va fii bine
yumy
Postat pe 18 Decembrie 2009 14:57
Fata mea tot asa vroia sa fie perfectionista , dar numai ca in viata nu ne iese mereu totul perfect, mai este o vorba: SA STII CUM SA PIERZI SI RAZBOIUL ESTE CASTIGAT , cred ca mai degraba in viata trebuie sa fii echilibrat, nu zic sa nu aspirii la ceva dar depinde de ce sacrificii faci pentru a obtine acel lucru si la ce trebuie sa renunti si daca consideri ca merita atunci faci acel lucru.
Cumva ajungi pe locul 1, mai greu este sa te mentii acolo.
La multi ani si sarbatori fericite, capul sus.
kudika090185
Postat pe 18 Decembrie 2009 15:48
Si eu am niste parinti asemanatori si inteleg problema. Si eu sunt uneori nesigura si am trait mereu dorindu-mi pe deoparte sa fiu independenta si pe partea celalta sa-i fac sa se simta mandri de mine. Am crescut cu exemplul unei mame aproape perfecte, care a fost un copil bun, a intrat la facultate fara pic de meditatii, a luat 10 la licenta desi era maritata si insarcinata in luna a saptea cu mine, a avut o cariera de succes, s-a descurcat mereu in viata, are o multime de prietene. Eu am fost copilul rebel, care incerca sa-si impuna mereu vointa si sa o faca sa priceapa ca suntem persoane diferite si ca nu vreau si nu pot sa fiu ca ea. Cu toate astea am tanjit mereu dupa aprobarea ei si parerile ei au fost mereu foarte importante pentru mine. Nu a fost langa mine niciodata cand am avut un esec, nici ea, nici tatal meu, nu au inteles niciodata ca sa-i fi alaturi copilului tau atunci cand sufera nu inseamna sa fi neaparat de acord cu prostiile pe care le-a facut. Eu sunt multumita de viata mea, am invatat sa ma autoeduc si sa am incredere in mine, chiar daca ei nu erau acolo pentru mine si asta a fost destul de dureros. Nu m-a "aplaudat" nimeni si pentru cele doua facultati terminate, pentru proiectele mele incununate de succes, pentru ca am obtinut un post ravnit foarte usor dupa facultate fara nici un fel de pile, dar nici nu am simit nevoia. Am inteles ca le fac pentru mine si ca ei se bucura in felul lor. E de vina si educatia pe care au primit-o, asa ca nu ii judeca prea aspru. Eu am incercat sa le inteleg limitele chiar daca asta ma doare si sa ma motivez singura. Trebuie sa faci ceea ce consideri tu potrivit pentru tine, sa nu astepti multe laude daca nu le sta in fire [fi convinsa ca in sinea lor se bucura pentru reusitele tale si sunt foarte mandri] si sa nu te intristeze si dezamageasca prea tare criticile lor. Adu-ti aminte mereu ca nu o fac cu rautate, educatia pe care au primit-o la randul lor e de vina si aici trebuie sa schimbam noi ceva cand vom avea copii nostri. Curaj si capul sus! Crede mereu in tine, gaseste-ti talentele si lucrurile la care te pricepi si fa-ti mereu mici bucurii. Pupici.
tweegirl
Postat pe 18 Decembrie 2009 17:00
multumesc tuturor pt sfaturi.uneori imi fac singura curaj dar il pierd in fata situatiei in care sunt pusa, cu gandul daca gresesc, daca nu fac bine si ma cearta (cum fac mereu in cazul acesta) de ce unuu parinti nu accepta faptul ca odraslele lor nu vor la tara, nu le place si totusi ii obliga sa mearga? oricum daca le spunem ce avem de spus in legatura cu asta nu tin cont si ne cearta ne zic sa nu mai venim cu prietenii in casa, afara si atat, ca daca ii prind in casa ne scoate pe toti afara si ne iau si cheile sa dormim unde vrem?
cum sa fac oare sa fie bine si sa nu ma mai supar din orice?
Flory_403
Postat pe 19 Decembrie 2009 17:27
Lasa tu ca asa mi-au zis si mie,ca ma descurc,ca rezolv eu.Adevarul e singura m-am descurcat si asa va fi si de acum incolo.Cica atitudinea asta te intareste
Lady_Pisy
Postat pe 20 Decembrie 2009 23:26
De la: Flory_403, la data 2009-12-09 19:20:51De asta zic ca as vrea sa fac ceva sa capat incredere in mine.....ma poate sfatui cineva ceva???????


si eu trec printr-o situatie asemanatoare defapt e mai rau itizi c cu asa rude ca ale mele nu ai nevoie de dusmani
iulia069834
Postat pe 23 Decembrie 2009 11:34
De la: Flory_403, la data 2009-12-09 11:28:05Am o dilema de mult timp, ma poate ajuta cineva?........Cum pot unele persoane sa capete incredere in sine, cand parintii sun decat "lasa ca stiu eu ca o sa fie bine, te descurci tu ca esti fata isteata", ori de cate ori exista probleme sau impasuri?



autosugestia te poate ajuta, exerseaza asta:
sunt o persoana echilibratathats all waht i rememberficienta si generoasa, care merita sa aiba succes. sunt perfect calma, fericita si increzatoare. pe zi ce trece devin persoana care doresc sa fiu.

Bafta!
Aphrodite
Postat pe 26 Decembrie 2009 16:13
De la: one_size, la data 2009-12-09 13:05:28
De la: Flory_403, la data 2009-12-09 11:28:05Am o dilema de mult timp, ma poate ajuta cineva?........Cum pot unele persoane sa capete incredere in sine, cand parintii sun decat "lasa ca stiu eu ca o sa fie bine, te descurci tu ca esti fata isteata", ori de cate ori exista probleme sau impasuri?


1.daca spun asta inseamna ca au incredere in tine ca poti sa rezolvi problema
2.daca rezolvi problema singura fara ajutor din partea altcuiva..inseamna ca poti si ar trebui sa ai incredere singura in tine!
3.doar nu ai vrea sa fie pesimisti sa iti zica ca esti proasta?


za uan iz za best!
greierash_is_back
Postat pe 26 Decembrie 2009 18:27
Incearca sa-ti gasesti un model in viata, incearca sa te zbati sa devi independenta si sa nu mai depinzi de nimeni, incearca sa te muti de langa parintii tai si o sa gandesti altfel cand or sa se intample astea. Multa bafta.
dorulina
Postat pe 28 Decembrie 2009 06:31
tot timpul trebuie sa avem incredere in noi si nicodata in cei din jur
kudika021786
Postat pe 29 Decembrie 2009 19:28
Nu toate deciziile care le luam in viata sunt Ok sau aduc fericirea tuturor, prin urmare chiar si daca faci ceva si nu iese bine, nu trebuie sa te lasi influentata de observatiile altora, in fond si la urma urmei, trebuie sa iti asumi deciziile fara sa dai prea multa importanta celor din jur, si in momentul in care vei putea sa faci chestia asta, fara sa iti reprosezi ceva sau sa ai remuscari, inseamna ca ai incredere in tine
oana84onutza
Postat pe 29 Decembrie 2009 19:32
Stai sa vezi cum este cand parintii iti spun ca nu esti in stare, bucura-te ca ti-au spus ca "rezolvi". Mie asa -mi spuneau. Cand am dat la facultate tata-mi spunea ca nu sunt instare si mama ma intreba la ce-mi trebuie . Acum sunt licentiata....si nici numai recunosc ca spuneau asa ceva. Parintii nu tii alegi asta e. Sa fim noi sanatosi
speranta1
Postat pe 30 Decembrie 2009 11:53
Nu mai asteota sa fi aprobata saiu laudata AI INCREDERE IN TINE
speranta1
Postat pe 30 Decembrie 2009 11:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voua vi se pare ok? 15 De la: missscorpyo 9 Februarie 2010 17:15
judecati-ma dar cititi, poate meritã 31 De la: greierash_is_back 2 Noiembrie 2009 16:03
Dragoste vesnica 20 De la: mmar_cella 11 Iulie 2009 20:52
Disponibil 14 De la: kudika_6067 27 Aprilie 2012 07:02
Menaje a trois 3 De la: roz5blue6lila7 19 Decembrie 2010 21:54