Setari Cookie-uri

Concurs: Viata incepe vineri

Viata mea a inceput intr-o zi de miercuri, 11 iulie. Dar viata noastra incepe in fiecare zi, in fiecare dimineata trebuie sa multumim Celui de Sus ca ne-a mai dat o zi de trait.
bocsa
Postat pe 17 Decembrie 2009 23:38
Fie ca este vorba despre viata ,asa cum o stim si o traim cu totii,in forma ei primara,de zi cu zi,sau de "viata" la modul cel mai inaltator,viata este,nu incepe si nu se termina,ea este,pur si simplu.

Desi oamenii,animalele,toate fiintele se nasc si mor,viata este fara sfarsit,mi-a fost greu sa inteleg asta,dar acum stiu ca viata este ceva minunat si de care trebuie sa te bucuri ...pur si simplu...asa cum ma bucur eu acum,scrind acest mesaj.
Nu este "nimic nou sub soare",totul exista ,se repeta,cu mici modificari ce tin de evolutie,sau, involutie,insa viata este un continuu.

Viata incepe vineri,titlul cartii,este binenteles o metafora ce sugereaza ideea cartii pe care abia astept s-o citesc.
Pentru mine viata sper sa "inceapa" mereu,zi de zi,zi cu zi,pentru cat mai multe zile.
asteri
Postat pe 18 Decembrie 2009 04:12
Pentru mine viata incepe in fiecare zi a saptamanii, dar samabata ma simt mai energic ca niciodata, pentru ca abia atunci scap de toate indatoririle si pot sa fac tot ce vreau
copilutz_bad
Postat pe 18 Decembrie 2009 09:42
Pentru mine viata incepe joi, pentru ca deja simt ca se apropie weekendul, desi cred ca vinerea este cea mai grea zi din saptamana.
O fi din cauza ca am fost nascuta intr-o zi de joi?! Nu stiu, dar incepand de joi sunt mai energica.
copilutz_demonash
Postat pe 18 Decembrie 2009 09:48
pentru mine lunea incepe viata pentru ca mereu o iau de la capat la inceputul saptamaniii cu mai multa speranta !
mihakudika
Postat pe 18 Decembrie 2009 13:43
Pentru mine viata a inceput atunci cand m-am nascut.De aceea ziua de nastere din fiecare an reprezinta inceputul unui nou drum..Atunci simt ca ma renasc invaluita in clepsidra timpului.Atunci imi simt fortele revigorate,pregatite pentru ceea ce voi infrunta si pentru ceea ce imi vor face sufletul sa zambeasca.Dar nu in ultimul rand,viata nu poate incepe fara cei iubiti alaturi de tine!
ChrySs
Postat pe 18 Decembrie 2009 14:42
Curios si ciudat in acelasi timp,dar...totul incepe luni si se termina..nu,nu se termina!Inceputul nu e cand imi propun sa devin mai buna,sa iubesc mai mult,sau sa zambesc mai des..E atunci cand incep sa devin mai buna,sa iubesc,sa...sa scap de acel „dar„ ce ma impiedica mereu sa fiu multumita.
Am inceput sa ma gandesc cum ar fi daca in fiecare zi ar fi luni...doamne,cate sanse!..Schimbarile, singura constanta in univers. Le accept cu curiozitate, teama si bucurie (nu stiu cand s-au imprietenit cele doua, dar la meciul asta le vad umar langa umar)-nu conteaza,va fi luni si maine si poimaine..Da!
Cert este ca de acum o iau mai usor - masa va fi masa, lectura - lectura, conversatia cu prietenii va fi conversatie, mersul va fi normal.
Nu stiu exact cum voi face asta, poate va trece de la sine, poate am urcat din greseala in vreun carusel care ma va rejecta singur pentru lipsa performantelor notabile (unii alearga mai mult decat mine si chiar cu disperare, care mie imi lipseste, eu alerg partial neconvinsa si cam nedumerita) sau, voi fi atenta la fiecare miscare pe care o fac si imi voi impune sa o iau mai usor, voi selecta mai atenta ce fac, cand si cum.

Si asta de maine. Vroiam sa zic de azi, dar e deja azi… e trecut de miezul noptii si e clar ca sunt inca in carusel…e luni!
kudicik
Postat pe 18 Decembrie 2009 15:35
Sambata incepe viata pentru mine,pentru ca este week-end!
ClaudiaLungu
Postat pe 18 Decembrie 2009 17:09
joia, pentru ca urmeaza un weekend prelungit.
danuzzta
Postat pe 19 Decembrie 2009 08:08
Vineri pentru ca se termina programul la serviciu.
veronicadrobota
Postat pe 19 Decembrie 2009 18:44
anul asta putem recunoaste k viata incepe vineri pt k, pe de-o parte, tocmai intr-o vinere va fi craciunul de anul acesta. dupa cum bine stim, acesta simbolizeaza nashterea mantuitorului ceea ce ne trimite cu gandul la o alegorie subtila a semnificatiei craciunului: inceputul vietii in creshtinatate. "viata incepe vineri" reprezinta o realitate profunda in contextul de fata. pe de alta parte, intr-o vinere te poti simti eliberat de toate problemele cotidiene, deoarece incepe weekendul. abia astept sa citesc si cartea pentru a-mi da seama de ce vinerea presupune inceputul vietii in lucrarea ioanei parvulescu, desi, dupa cate mi-am dat seama in descrierea kudika, este vorba despre o renashtere, o innoire a identitatii personajului principal. eu am ales sa comentez acest raspuns in plan obictiv, referitor si la titlui operei, dar, in perceptia mea, viata incepe luni, pt k am ocazia sa-mi vad toti ceilalti colegi , muzicieni k si mine si pt k, impreuna, creem muzica in timp real,... noi, jazzomanii
Tigerlily
Postat pe 19 Decembrie 2009 23:49
Viata mea incepe cu fiecare rasarit de soare! Fiecare zi ofera o noua provocare, o alta bucurie, este un nou capitol in formarea romanului vietii mele!
andra_alexandra
Postat pe 20 Decembrie 2009 12:44
De la: andra_alexandra, la data 2009-12-20 12:44:30Viata mea incepe cu fiecare rasarit de soare! Fiecare zi ofera o noua provocare, o alta bucurie, este un nou capitol in formarea romanului vietii mele!
`

7 iunie 1992 atunci a inceput viata mea dar cea mai buna zi e in continuare vinerea ca ma pot bucura de timpul liber alaturi de prieteni familie si de iubit
iulia069834
Postat pe 20 Decembrie 2009 21:37
De la: geo_xx, la data 2009-12-16 22:45:35
De la: concursKudika, la data 2009-12-16 17:37:00Lansarea cartii "Viata incepe vineri" de Ioana Parvulescu va avea loc la Carturesti, Cafe Verona, 18 decembrie, ora 18.00, iar evenimentul ii va avea drept Invitati pe Valentina Sandu-Dediu, Gabriel Liiceanu, Vlad Zografi. Cu aceasta ocazie, Kudika si editura Humanitas te invita la concurs!

Tot ceea ce trebuie sa faci este sa ne spui pe forum in ce zi a saptamanii incepe viata pentru tine si de ce.

Poti gastiga unul dintre cele trei pachete de carti formate din 2 carti ale Ioanei Parvulescu (dintre care un este, evident, "Viata incepe Vineri") oferite de editura Humanitas.

Concursul se desfasoara in perioada 17.12.2009 - 02.01.2010.
Castigatorii vor fi alesi prin tragere la sorti dupa data de 11.01.2009



viata mea a inceput sambata. pe la pranz.


a mea duminica si in ciuda obiceiurilor proaste ce le-am deprins,dis-de-dimineata
mitura
Postat pe 20 Decembrie 2009 21:45
VINEREA, cand incepe relaxantul weekend:D
kudika096207
Postat pe 21 Decembrie 2009 05:09
De la: kudika096207, la data 2009-12-21 05:09:17VINEREA, cand incepe relaxantul weekend:D

a mea pe 13, care in mare parte pana acum a picat vinerea. deci... vineri 13
vali_pc2007
Postat pe 21 Decembrie 2009 05:12
De la: vali_pc2007, la data 2009-12-21 05:12:32
De la: kudika096207, la data 2009-12-21 05:09:17VINEREA, cand incepe relaxantul weekend:D

a mea pe 13, care in mare parte pana acum a picat vinerea. deci... vineri 13
despre ziua de nastere era vorba
vali_pc2007
Postat pe 21 Decembrie 2009 05:34
saptamana mea incepe miercuri, deoarece deja au trecut 2 zile de munca, mai urmeaza doua si apoi am la dispozitie toata durata celor 58 de ore de weekend, sa ma relaxez, sa ma plimb si sa petrec timp alaturi de familia mea.
mirinuca
Postat pe 21 Decembrie 2009 11:08
De cate ori ma trezesc dimineata si-mi vad copiii sanatosi, am impresia ca o noua viata incepe pentru mine, am alte ganduri, alte forte, alte sentimente, gasesc o multime de lucruri pe care sa le cer de la viata, pe care sa le daruiesc celorlalti. Datorita copiilor, traind asa de intens fiecare clipa, parca am trait 100 de vieti. Nu ma deranjeaza trecerea timpului. E o mare diferenta fata de atunci cand nu-i aveam. Chiar daca nu aveam probleme, simteam o tristete ca viata trece.
kudika045288
Postat pe 21 Decembrie 2009 13:47
VIATA INCEPE MIERCUREA, M-AM NASCUT INTR-O MIERCURI SI ATUNCI A INCEPUT TOTUL PT MINE.
ryiy
Postat pe 21 Decembrie 2009 15:21
interesant concurs
http://www.dracusori.eu/loryy08
kudika092792
Postat pe 21 Decembrie 2009 20:23
VIATA INCEPE CAND TE TREZESTI PLIN DE EA!Viata incepe cand iubesti cu adevarat si fara sa astepti nimic in schimb.Viata incepe in fiecare secunda.
Iubesc viata in orice zi ar incepe ea!
giany_gesica
Postat pe 23 Decembrie 2009 10:23
Viata incepe vineri cand ma trezesc si realizez ca este ultima zi din saptamana in care lucrez, ma gandesc ca am 2 zile in care pot sa-mi fac de cap...
mlesnita
Postat pe 24 Decembrie 2009 02:05
FIECARE ZI PENTRU MINE ESTE UNICA. VIATA POATE INCEPE ATAT INTR-O ZI DE LUNI, ATUNCI CAND PLEC LA SERVICIU DAR LA FEL DE BINE POATE INCEPE INTR-O ZI DE WEEK-END, DE EXEMPLU SAMBATA. CE-AR FI SA INCEPEM SA TRAIM MAI INTENS FIECARE ZI CA SI CAND AR FI PRIMA? DAR OARE CUM AM TRAI-O DACA AM AFLA CA ESTE ULTIMA. ASA CA VIATA INCEPE CAND MA TREZESC, ADICA IN FIECARE DIMINEATA DAR NU SE TERMINA SEARA LA CULCARE.
minedelcu
Postat pe 24 Decembrie 2009 13:00
viata incepe in orice zi...important este sa simti k traiesti...orce zi este buna pt a simti lucrul asta.
http://www.dracusori.eu/loryy08
asta cred eu...
kudika092792
Postat pe 24 Decembrie 2009 16:05
vinerea pt ca atunci am mai mult timp liber,pt mine
rainbowdots
Postat pe 25 Decembrie 2009 10:16
La MINE INCEPE VINEREA DE L ORA 5 SI 5 MIN KMD IES D L MUNCA . IMI PLACE SA AGAT TOT CE IMI IESE IN cale. De Sambata pana Duninica beau bere fara acid :)) . Si lunea din nou l munca odihnit dupa un weekend bun
andrutzu08
Postat pe 25 Decembrie 2009 16:55
viata incepe vineri, 25 dec 2009, cand am aflat ca sunt insarcinata...
mlesnita
Postat pe 25 Decembrie 2009 18:14
Viata pentru mine incepe sambata la amiaza si tine pana duminica seara, luni incepe o noua saptamana de lucru.
matyas
Postat pe 26 Decembrie 2009 21:29
Viata pentru mine incepe vinerea dupa masa, doar urmeaza un weekend de 2 zile.
cecyly
Postat pe 26 Decembrie 2009 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs "Sotia perfecta" - Hallmark 500 De la: Luluk_g 9 Martie 2010 10:28
Kudika si Papucei.ro te invita la concurs! 3374 De la: ge_iana 16 Aprilie 2010 17:10
Castiga unul dintre cele 10 seturi de ingrijire a parului oferite de Dove! 70 De la: ruxmax 27 Iunie 2014 18:32
Kudika si Editura Humanitas te invita la concurs! 779 De la: vanettymanea 20 Aprilie 2010 20:25
Concurs: Castiga un roman cu autograf de Paulo Coelho! 678 De la: concursKudika 24 Februarie 2012 21:18