Setari Cookie-uri

pot sa-mi dau doctorul in judecata?

si mai ales ce sanse de izbanda as avea?eu am nascut in noiembrie o fetita dignosticata cu sindromul down si cu malformatie cardiaca. Pe parcursul sarcinii am fost monitorizata de acelasi doctor ginecolog care mi-a facut ecografii in fiecare luna si la 5 luni tot el mi-a facut 4 D . In urma acestor analize nu a observat nicio problema.Fetita a murit in urma unei hemoragii la cateva zile dupa ce s-a nascut.Doctorul nu are nici macar constiinta patata, a dat vina tot pe mine ca nu am facut amniocenteza ca sa fiu sigura ca este un copil sanatos ca acele teste pe care mi le-a recomandat au fost orientative, dar atunci nu mi-a spus asa.As vrea sa-l dau in judecata si sa-l lovesc acolo unde il doare cel mai tare: la bani.Am si dovezi pastrez rezultatul analizelor.Voi ce ziceti ? ce sfat imi dati?
corrinescu
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:06
De la: corrinescu, la data 2010-01-06 09:06:21si mai ales ce sanse de izbanda as avea?eu am nascut in noiembrie o fetita dignosticata cu sindromul down si cu malformatie cardiaca. Pe parcursul sarcinii am fost monitorizata de acelasi doctor ginecolog care mi-a facut ecografii in fiecare luna si la 5 luni tot el mi-a facut 4 D . In urma acestor analize nu a observat nicio problema.Fetita a murit in urma unei hemoragii la cateva zile dupa ce s-a nascut.Doctorul nu are nici macar constiinta patata, a dat vina tot pe mine ca nu am facut amniocenteza ca sa fiu sigura ca este un copil sanatos ca acele teste pe care mi le-a recomandat au fost orientative, dar atunci nu mi-a spus asa.As vrea sa-l dau in judecata si sa-l lovesc acolo unde il doare cel mai tare: la bani.Am si dovezi pastrez rezultatul analizelor.Voi ce ziceti ? ce sfat imi dati?


E foarte ciudat ca doctorul respectiv nu te-a trimis sa faci tripplu test pentru down!!!!!!!!!
Pe mine doctorita mea m-a obligat sa fac toate testele posibile in sensul asta, dar pentru ca testul de down a iesit ok nu a mai fost nevoie si de amniocenteza.Mare neglijentza din partea lui.

Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:09
Un proces cu un doctor pentru malpraxis am si eu. Dar asta al meu era cat pe'aci sa ma omoare prin prostia lui, asta dupa ce abia am scapt dintr-un accident de masina :D
Daca iti iei un avocat bun si esti disponibila sa investesti multi bani in proces este posibil sa faci ceva. Problema pe care o vad eu este ca nu stiu daca se poate incadra in malpraxis si pare a avea multe portite de iesire.
Oricum, cel mai recomandat este sa vorbesti cu un avocat, ii prezinti faptele si probabil iti va spune cam ce sanse de reusita ai, nu un forum de femei.
mihaib
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:28
De la: corrinescu, la data 2010-01-06 09:06:21si mai ales ce sanse de izbanda as avea?eu am nascut in noiembrie o fetita dignosticata cu sindromul down si cu malformatie cardiaca. Pe parcursul sarcinii am fost monitorizata de acelasi doctor ginecolog care mi-a facut ecografii in fiecare luna si la 5 luni tot el mi-a facut 4 D . In urma acestor analize nu a observat nicio problema.Fetita a murit in urma unei hemoragii la cateva zile dupa ce s-a nascut.Doctorul nu are nici macar constiinta patata, a dat vina tot pe mine ca nu am facut amniocenteza ca sa fiu sigura ca este un copil sanatos ca acele teste pe care mi le-a recomandat au fost orientative, dar atunci nu mi-a spus asa.As vrea sa-l dau in judecata si sa-l lovesc acolo unde il doare cel mai tare: la bani.Am si dovezi pastrez rezultatul analizelor.Voi ce ziceti ? ce sfat imi dati?

Nu vreau sa te demoralizez, dar pentru asemenea problema se gasesc foarte multe justificari din partea medicului. Avocatul iti va spune ca ai sanse, dar atata timp cat n-a fost creat inca un precedent (vezi caz Ciomu...), s-ar putea sa dai chix. Oricum, eu iti doresc bafta indiferent de calea pe care o vei urma.
Lucia38
Postat pe 6 Ianuarie 2010 11:34
nu prea ai sanse..el nu e obligat sa iti faca amniocenteaza, tu trebuie sa ceri o astfel de analiza.
pot totusi sa intreb de ce ai facut acest topic la Barbati?! chiar nu vad relevanta.
felixcat
Postat pe 6 Ianuarie 2010 16:19
De la: felixcat, la data 2010-01-06 16:19:36nu prea ai sanse..el nu e obligat sa iti faca amniocenteaza, tu trebuie sa ceri o astfel de analiza.
pot totusi sa intreb de ce ai facut acest topic la Barbati?! chiar nu vad relevanta.


Daca la interpretarea testului de down( triplu test) medicul constata ca exista risc de trisomia 21 sau 18 are obligatia de a prezenta gravidei si metoda investigarii prin amniocenteza.Nu tu ca pacient ci el ca medic are obligatiza de a impune o astfel de analiza daca gravida prezinta risc ridicat de a naste copilul cu sindrom Down.Been there, done that! Pisoi dragalas ce mai faci?Nu te supara ca te-am corectat dar este obligatia medicului sa faca toate testele necesare ca sa evite o astfel de problema majora.

Postat pe 7 Ianuarie 2010 09:05
Il vei da degeaba in judecata, te va juca pe degete !
Summer_
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:09
va multumesc pentru sfaturile voastre,voiam sa stiu daca este cineva printre voi care a auzit de un asemenea proces. Si ma iertati daca am indraznit sa deranjez pe unii cu asemenea subiec, dar mi se pare o problema cu care ne confruntam la o adica toata lumea:suntem batjocora celor care lucreaza in sistemul sanitar.
corrinescu
Postat pe 7 Ianuarie 2010 19:23
De la: scorpio67, la data 2010-01-07 09:05:48
De la: felixcat, la data 2010-01-06 16:19:36nu prea ai sanse..el nu e obligat sa iti faca amniocenteaza, tu trebuie sa ceri o astfel de analiza.
pot totusi sa intreb de ce ai facut acest topic la Barbati?! chiar nu vad relevanta.


Daca la interpretarea testului de down( triplu test) medicul constata ca exista risc de trisomia 21 sau 18 are obligatia de a prezenta gravidei si metoda investigarii prin amniocenteza.Nu tu ca pacient ci el ca medic are obligatiza de a impune o astfel de analiza daca gravida prezinta risc ridicat de a naste copilul cu sindrom Down.Been there, done that! Pisoi dragalas ce mai faci?Nu te supara ca te-am corectat dar este obligatia medicului sa faca toate testele necesare ca sa evite o astfel de problema majora.

nu ma supar chiar deloc, nu lucrez in medicina.
chiar azi am intrebat totusi legat de amniocenteza si am inteles ca aceasta este facuta doar in centre specializate nu la orice spital si ca se face doar in cazurile in care exista suspiciunea de existenta trisomiei 21 nu la orice femeie care este gravida.
eu tot raman de parere ca nu ai sanse, nu ca am ceva impotriva,
lucrez cu astfel de copii, nu ma bag in detalii ca nu vreau sa fiu inteles gresit.. dar numai eu stiu cate lacrimi parintesti au udat umarul meu.
scorpio ce sa fac..uite bine, sanatos, cu munca, bine ca am de munca in plus chiar si astept inevitabilul concediu fara plata
felixcat
Postat pe 7 Ianuarie 2010 20:18
bunicul meu a cazut pe mana unor inconpetenti care in lo csa faca tratament l-au operat fara sa vada daca mai sufera de ceva....daca doctorii fac asa e mai bine sa mergeti la alt medic..cat de judecata..doctorul respectiv inca mai e in spitalul unde a fos adus bunicul meu..si nu il dau afara..de parca ar fi mai bine sa zica lumea vezi ca doctor x ii ala care nenoroceste....si dau vina pe noi.
iulia069834
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat....din experienta voastra proprie??? 2 De la: i_andra 2 Septembrie 2010 17:28
Parerea voastra 1 De la: bluenights 9 Octombrie 2010 23:48
base presedinte! 3 De la: yumalai 17 Decembrie 2009 18:01
penibilul :( 12 De la: Summer_ 2 Septembrie 2009 18:50
Despre suflet....... 48 De la: gratuit89 22 Decembrie 2009 16:26