Setari Cookie-uri

Probleme cu familia

Off nici nu stiu cum sa incep... Am o relatie de 2 ani jumatate, eu am 23 ani el 24 si de vreo 6 luni stam impreuna.... De ceva timp tot intervine familia mea peste noi si ne preseaza cand ne casatorim cand? cand? cand? : El la randul lui ar vrea sa ne casatorim dar nu acum si nici la anul...poate peste vreo 2 ani... dar mi a spus ca daca eu vreau la anul o va face de dragul meu...dar nu ma simt eu bine parca... Tot familia mea se baga si zici k de ce ne am mutat impreuna k nu facem bine, k se va plictisi de mine si tot asa nu se mai termina discutiile, m am saturat... Un sfat, o parere e binevenita... Multumesc
roxalyndaa
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:42


raspunsul ni l-ai dat noua: poate peste 2 ani .............

de ce nu ii anunti si pe parinti!!!!!!!!!! Saracii tot intreaba .........cand.|?....... cand?
anastasia_m
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:48
Daca tu simti ca trebuie sa mai astepti, atunci urmeaza-ti feelingul, nu parintii tai sunt cei care vor sta cu viitorul tau sot pina la adanci batranetzi!!!
miss_darine
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:51
Ei ar vrea anul acesta iar noi nu vrem asta, nici nu avem cum anul acesta...eu vreau la anul iar el peste 2 ani...
roxalyndaa
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:52
De la: roxalyndaa, la data 2010-01-06 17:42:03Off nici nu stiu cum sa incep... Am o relatie de 2 ani jumatate, eu am 23 ani el 24 si de vreo 6 luni stam impreuna.... De ceva timp tot intervine familia mea peste noi si ne preseaza cand ne casatorim cand? cand? cand? : El la randul lui ar vrea sa ne casatorim dar nu acum si nici la anul...poate peste vreo 2 ani... dar mi a spus ca daca eu vreau la anul o va face de dragul meu...dar nu ma simt eu bine parca... Tot familia mea se baga si zici k de ce ne am mutat impreuna k nu facem bine, k se va plictisi de mine si tot asa nu se mai termina discutiile, m am saturat... Un sfat, o parere e binevenita... Multumesc


Nu da mare atentie celor spuse de ai tai. spune-le clar si ferm ca deocamdata nu va casatoriti. E important sa faci asta cand amandoi va doriti sincer. Altfel nu cred ca are sens. Si oricum, casatoria nu garanteaza continuitatea sentimentelor si nici nu e (sau nu ar trebui sa fie) un act de proprietate asupra celuilalt.

goanga2000
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:49
De la: roxalyndaa, la data 2010-01-06 17:52:45Ei ar vrea anul acesta iar noi nu vrem asta, nici nu avem cum anul acesta...eu vreau la anul iar el peste 2 ani...


si vecini cand vor!!??
geo_xx
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:53
De la: geo_xx, la data 2010-01-06 21:53:25
De la: roxalyndaa, la data 2010-01-06 17:52:45Ei ar vrea anul acesta iar noi nu vrem asta, nici nu avem cum anul acesta...eu vreau la anul iar el peste 2 ani...


si vecini cand vor!!??


in 2011 vara ca acum e criza
valivieru96
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:56
au timp pana-n 2012
geo_xx
Postat pe 6 Ianuarie 2010 21:59
De la: geo_xx, la data 2010-01-06 21:59:17au timp pana-n 2012


e si asta o solutie .....uite asa mai scapa omul de cheltuieli
valivieru96
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:03
in 2012 vine sf lumii...
ramona_danyela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:05
De la: ramona_danyela, la data 2010-01-06 22:05:52in 2012 vine sf lumii...


oau!
ce timp putin mai avem!!
ce faci maine intre 3 si 2?
geo_xx
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:07
nu stiu inca...
ramona_danyela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:11
De la: ramona_danyela, la data 2010-01-06 22:11:12nu stiu inca...


vrei sa-ti ghicesc?
geo_xx
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:13
esti la ora de ghicit????vreau si eu!!!!!!!!!!!!!!!!
anot
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:14
sa vedem
ramona_danyela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:28
De la: roxalyndaa, la data 2010-01-06 17:42:03Off nici nu stiu cum sa incep... Am o relatie de 2 ani jumatate, eu am 23 ani el 24 si de vreo 6 luni stam impreuna.... De ceva timp tot intervine familia mea peste noi si ne preseaza cand ne casatorim cand? cand? cand? : El la randul lui ar vrea sa ne casatorim dar nu acum si nici la anul...poate peste vreo 2 ani... dar mi a spus ca daca eu vreau la anul o va face de dragul meu...dar nu ma simt eu bine parca... Tot familia mea se baga si zici k de ce ne am mutat impreuna k nu facem bine, k se va plictisi de mine si tot asa nu se mai termina discutiile, m am saturat... Un sfat, o parere e binevenita... Multumesc






... ceva imi spune ca nu te vei casatori in urmatorii 10 ani ... si nici macar cu cel de acum ...

... nu inteleg totusi ... daca relatia merge bine de ce ''prietenul'' tau nu are curajul sa vorbeasca cu parintii tai ? ... daca tot crede in ''relatia'' voastra atunci nu il deranjeaza sa discute cu socrii ... intr-o maniera matura si responsabila ... ceva ... PUTE ...
marco918
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:38
asa e
ramona_danyela
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:46
De la: ramona_danyela, la data 2010-01-06 22:28:13sa vedem


maine, intre 3 si doua, vei avea o stare de timp dat inapoi
geo_xx
Postat pe 6 Ianuarie 2010 22:54
ai dreptate, chiar asa a fost
ramona_danyela
Postat pe 7 Ianuarie 2010 16:25
De la: ramona_danyela, la data 2010-01-07 16:25:06ai dreptate, chiar asa a fost


ma fac ghicitor in stele!!
geo_xx
Postat pe 9 Ianuarie 2010 21:56
mey yo unul nu sunt de acord sa s tot bage parinti,dar exact qm am vz k ti-a mai spus cnv urmeaza-ti feeling-ul,k doar el e cel c t poate ajuta,nu stiu asta e parerea mea,si dak voi chiar va iubiti nu vad und e graba asta q nunta?sincer nu vad lucrul asta!!!dar totusi nu t grabi,pt k nu poti sa dai asa q ochii p foc chiar asa d rpd.
totusi dak vrei o parere,uit una:mai asteapta sa vz qm ce-i poate pielea,stimulati si voi o casatorie de proba asa qm qm faqt yo q exa si am vz k nu ma potrivesc,si am terminat-o.crede-ma esti tanara si nu t sfatuiesc sa-ti inchizi viata d aqm,ai tot timpul,crede-ma p qvant k suntem d aceeasi varsta si stiu c vorbesc.
aqm ramane la alegerea ta dak tii cont d parerea mea
kudika104517
Postat pe 15 Ianuarie 2010 19:09
De la: roxalyndaa, la data 2010-01-06 17:42:03Off nici nu stiu cum sa incep... Am o relatie de 2 ani jumatate, eu am 23 ani el 24 si de vreo 6 luni stam impreuna.... De ceva timp tot intervine familia mea peste noi si ne preseaza cand ne casatorim cand? cand? cand? : El la randul lui ar vrea sa ne casatorim dar nu acum si nici la anul...poate peste vreo 2 ani... dar mi a spus ca daca eu vreau la anul o va face de dragul meu...dar nu ma simt eu bine parca... Tot familia mea se baga si zici k de ce ne am mutat impreuna k nu facem bine, k se va plictisi de mine si tot asa nu se mai termina discutiile, m am saturat... Un sfat, o parere e binevenita... Multumesc


Foarte bine faci ca nu va grabiti cu casatoria, !
Uite niste idei despre ce ai putea sa le spui alor tai :
1. spune-le ca vrei sa platesti tu/ voi nunta si ca ai nevoie de timp sa strangeti bani , poate un an , doi. asta pentru ca tu vrei un anume tip de nunta foarte sofisticata, cum ti-ai dorit tu sa faci mereu , si daca nu faci asa, mai bine nu mai faci deloc!:)

ideea 2. gasesti niste rapoarte pe internet in care se spune ca divortul este mai probabil in cuplurile casatorite repede, fara sa se cunoasca mai bine, in timp si le arati si lor ..

3, asculti cu atentie ce argumente iti dau ei ca e mai bine sa te mariti repede si le demontezi cu contra-argumente logice (nervii si plansul nu au ce cauta).

de exemplu daca ei zic ca dragostea trece .. ii spui ca tot asa trece si cu si fara certificat de casatorie...si ca daca tot sunt ei asa convinsi ca va trece dragostea, decat sa intri in proceduri de divort dupa ceva timp, nu e mai bine sa nu te legi la cap cu acte circ si balamuc cu popa si fanfara ?

a, si poti duci vorba de costuri ... ca uite cat costa nunta in ziua de azi si voi ati prefera intai sa va cumaprati o casa sau macar sa faceti niste economii decat sa bagati banii in petrecerea de o seara pentru impresia artisitica ...

In principiu trebuie sa ai discutia asta o data clar si tare si sa anunti ca nu mai discuti subiectul cu ei mereu , iar si iar.,,Multa bafta si nervii tari ! daca ii iei pe partea logica, nu te pot santaja emotional ( mamele au tendinta sa faca asta, cand te fac sa te simti vinovata ca nu faci ca ele )

kudika052198
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:18
Multumesc pentru sfaturile voastre! Deocamdata situatia s a domolit... sa speram ca va fi bine.... pupici
roxalyndaa
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:13
mi se pare o prostie sa te casatoresti la insistentele parintilor iar el dragul de "el" sa fie de acord sa va nuntiti doar ca asa vrei tu, ca mai tarziu sa aiba de ce sa-ti scoata ochii. si apoi ganditi-va bine ca dupa casatorie multe lucruri se schimba in capshoarele mirilor. sa n-o dati in bara, in ziua de azi nu se mai pune accent pe nunta cum era odata. eu una nu-i mai vad rostul
Shhh
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ideei de cadou pt.nasii!! 3 De la: ghelase_any 19 Iulie 2012 13:04
Oferte speciale pentru o nunta perfecta! 1 De la: kudika_10579 24 Iulie 2012 12:09
soacra ma scoate din minti! 210 De la: speechless 24 Iulie 2014 21:24
sunt departe de casa si singur 27 De la: kudika_29209 13 Mai 2013 11:31
Casatorie intre persoane de acelasi sex 1 De la: kudika_1033628 4 August 2018 23:18