Setari Cookie-uri

care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama????

eu zic ca trebuie sa fie peste 20...
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:45
peste 35, draga mea...argumente:
1. te-ai distrat destul..
2. ai avut timp sa te gandesti serios la ce inseamna aparitia copilului
3. ai deja o slujba stabila si o cariera la apogeu
4. aparitia copilului reprezinta o mare noutate si o continua provocare care te mentine permanent in forma...

Postat pe 23 Septembrie 2008 18:04
eu zic ca pana in 28-30 maxim,aceasta mi se pare mie varsta optima,si eu zic ca e mai frumos sa fi mamica tanara,sa nu fie chiar asa difertenta mare intre generatii...
pe mine mami m-a facut la 22 de ani si eu tot timpul m-am inteles super cu ea pentru ca este inca tanara si foarte deschisa la minte,pot vb cu ea orice,de exemplu daca mami avea acum 60 de ani nu stiu daca imi mai permiteam sa vb cu ea orice...

Postat pe 23 Septembrie 2008 18:08
dupa 35? daca ai intalnit omu la 21 sa zicem, astepti si astepti...si astepti 14 ani sa te casatoresti cu el ca sa fii sigura? sau il amani ca sa te distrezi, sa te gandesti solitar la ce inseamna aparitia copilului si sa iti "construiesti cariera"? eu am 21 de ani si nu ma gandesc niciodata ca vreau sa ma distrez, si cred ca trebuie sa fii necopt sa crezi ca despre asta e vb in viata. eu abea astept sa vina vremea evenimentelor importane din viata mea: sa fac o casa si sa cresc frumos un copil, doi. defapt ce inseamna "distrat" si de ce nu merge in familie?
lauuua
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:16
dupa 35 de ani? nu mi se pare potrivit imagineaza-ti ca la varsta lui de 20 de ani tu ca mama o sa ai aproape 60...najpa.
alexutzab
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:31
De la: inocica, la data 2008-09-23 18:04:55peste 35, draga mea...argumente:
1. te-ai distrat destul..
2. ai avut timp sa te gandesti serios la ce inseamna aparitia copilului
3. ai deja o slujba stabila si o cariera la apogeu
4. aparitia copilului reprezinta o mare noutate si o continua provocare care te mentine permanent in forma...
...sunt perfect de acord!....pragmatica gandire!....si eu vreau sa ofer toate conditiile materiale copilului si deasemenea sa ma simt si eu destul de implinita sufleteste si cu o viata traita din plin pana la momentul aparitiei unui copil

Postat pe 23 Septembrie 2008 21:39
De la: alexutzab, la data 2008-09-23 21:31:36dupa 35 de ani? nu mi se pare potrivit imagineaza-ti ca la varsta lui de 20 de ani tu ca mama o sa ai aproape 60...najpa.


Tu vrei sa stii parerea altora pentru a critica? Sa te afli în treaba?

Exista altele care devin mame la 40 sau 45 si nu nici un fel de probleme cu copii...

"Mama" pentru mine- este in primul si ultimul rînd mama-fara vîrsta.
Nu ma interesat vîrsta ei niciodata.

Epitaful de "uite pe bunica cu nepotul" sunt numai idei invechite ale societatii.

Alte femei fac copii la 15...Alta la 20 si se plînge ca nu are ajutor de la stat sa-l creasca.



Full_Metal_Jacket
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:46
pai da dar in masura in care singura problema sunt banii, iar d'astia ai, atunci nu vad de ce sa astepti pana la 35.
lauuua
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:59
nu sunt doar banii problema!.....eu cred ca nu o sa fiu pregatita dpdv psihologic pana la 35 de ani!.......eu vreau sa fiu pe deplin maturizata cand voi avea un copil ca sa ii pot oferi echilbrul necesar

Postat pe 23 Septembrie 2008 22:22
nu a zis nimeni ca doar banii sunt problema, insa daca ai banii, care e diferenta intre 28 si 35 de exemplu? eu nu cred ca are legatura cu varsta, are legatura cu maturitatea si responasbilitatea (pe care nu varsta ti le garanteaza ci experienta de viata, pe care sigur nu le dobandesti cautand distractia care defapt iti amana maturizarea) + bani.
si oricum, greseli faci si la 25 si la 35.
lauuua
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:15
nu a zis nimeni ca doar banii sunt problema, insa daca ai banii, care e diferenta intre 28 si 35 de exemplu? eu nu cred ca are legatura cu varsta, are legatura cu maturitatea si responasbilitatea (pe care nu varsta ti le garanteaza ci experienta de viata, pe care sigur nu le dobandesti cautand distractia care defapt iti amana maturizarea) + bani.
si oricum, greseli faci si la 25 si la 35.
lauuua
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:18
Ideea este sa nu lungiti prea mult termenul acela de maturizare pentru a avea un copil ca ,s-ar putea sa aveti surpriza ca organismul vostru sa spuna nu conceptiei.Eu sunt mama de la 29 de ani si momentul nasterii a fost destul de greu tocmai pentru ca eram cam batrana(asa zicea moasa).Pe la vreo 36 de ani am zis ca ar fi bine sa ii fac fetitei mele o surioara sau un frate dar...surprize ,surprize...nu am mai ramas insarcinata.Spunea cineva mai sus ca sunt femei care nasc si la 40,45 de ani,da ,stiu ca sunt ,dar in urma cator ani de tratamente,pentu ca mi-e greu sa cred ca au ales ele varsta asta pentru a naste.Nu spune nimeni sa nasti la 15 ,16 ani dar daca se poate pe la 25, 26 (timp suficient pentru stabilitate emotionala si financiara)nu ar fi rau.Somn usor mamicilor, viitoarelor mamici si mai ales femeilor care nu vor avea sansa sa devina mamici.
marianarascanu
Postat pe 23 Septembrie 2008 23:49
da.ok.am o prietena ai carei parinti au varsta de 58(mama), respectiv 62(tatal).ii acorda suport material suficient, insa sunt f batrani.nu mai sunt pe aceeasi lungime de unda. si credeti-ma ca nu este f fericita!
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:29
eu in schimb cu mama ma intelef f bine pentru ca este diferenta de varsta intre noi de 21 de ani.si sunt mandra de ea ca este foarte tanara si frumoasa
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 10:30
Varsta potrivita pentru fiecare femeie sa iaba un copil cred ca este atunci cand i se trezeste instinctul de a fi mama.
Fiecare femeie are chestia asta la un moemnt dat. Eu, acum imi doresc enorm un copil. Am 28 de ani, am o cariera frumoasa, o casnicie fericita dar stam cu chirie, datorii la banci si multe alte lipsuri deci, am si motive pro si contra sa vreau si sa nu vreau sa fiu mama. Dar unde, mananca doi mai incape un biberon si-un pampers. Cand ai o familie intemeiata si amani momentul din diverse motive, cred ca ajungi mnai traziu sa te trezesti cu nefericirea de a fi prea tarziu sa te bucuri de un copil mic. Cu cat cresti si-mbatranesti, iti mai piere si rabdare si parca nu stiu iti da un sens vietii un copil..

pfuuu.. deci io's ready pentru un bebe
gio_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:09
De la: alexutzab, la data 2008-09-24 10:29:32da.ok.am o prietena ai carei parinti au varsta de 58(mama), respectiv 62(tatal).ii acorda suport material suficient, insa sunt f batrani.nu mai sunt pe aceeasi lungime de unda. si credeti-ma ca nu este f fericita!
...mama mea avea 32 de ani cand m-a facut.....la 50 de ani era inca sarmanta, senzuala, nu am simtit-o batrana sau urata (am pierdut-o cand aveam eu 19 ani)....sunt si barbati care arata f. prezentabil la 62 de ani, asta si pt ca au avut toata viata o anumita atitudine, au fost dintodeauna prezentabili.....nu toti barbatii se cocarjesc dupa o varsta, unii raman drepti pana mai tarziu.....zici ca fata aceea simte ca parintii ei ar fi f batrani?...poate au fost batraniciosi si in tinerete acei oameni...poate au avut o mentalitate inchistata dintotdeauna....mama mea era de gasca, era in pas cu moda, era adorabila la 50 de ani!...lumea ii dadea 40

Postat pe 24 Septembrie 2008 19:10
nu am generalizat.am dat un caz concret.
alexutzab
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:15
Dupa ce ai un loc de munca stabil,o relatie stabila...cred ca dupa 25 de ani...acum depinde de la caz la caz

Postat pe 26 Septembrie 2008 09:43
E destul de naspa sa ai o mama in varsta.Pe mine m-a nascut mama mea la 38 de ani si stiu asta :)Eu zic ca intre 24 si 27 de ani pentru primul copil e perfect
rowi
Postat pe 26 Septembrie 2008 10:53
Pe mine m-a nascut mama cand avea 19 ani asa ca sunt un copil cu parintii mult prea tinerii...dar eu vreau un copil dupa 24 de ani

Postat pe 26 Septembrie 2008 17:10
EU UNA AM DEVENIT MAMICA LA 18 ANI,CE-I DREPT NU AM VRUT,A FOST O GRESEALA DE-A MEA DAR AZI POT SA SPUN CA SUNT FOARTE FERICITA,AM O CASNICIE FERICITA SI UN BAIETEL CUMINTE SI DESTEPT,AU TRECUT 6 ANI DE ATUNCI SI VA SPUN CU MANA PE INIMA CA NU IMI PARE RAU.
LAURA_RAUL
Postat pe 26 Septembrie 2008 19:19
eu una pana in 30 de ani vreau sa imi nasc toti copiii, adica 3: 2 gemeni si al treilea, un praslea. mama m-a nascut la 24 si era super ok pt vremea aceea. la varsta mea, ma simt pregatita si acum, doar ca mai am ceva preocupari profesionale care ma tin "in loc". doar pe moment. la anu' ma pun pe treaba si poate in 2010 primesc in dar visatii "oinci-oinci", cum zice iubitu'. (inc-oinc= porcusor roz, which I adore)))

Postat pe 27 Septembrie 2008 16:41
aspectele legate de lipsa a suficienti bani, spatiu si bla bla mi se par pretexte. e firesc ca, pe masura ce ai, sa vrei sa ai si mai mult si sa ravnesti la alte genuri de confort si standarde. asa incat, cand vrei un copil, il faci la timp, daca poti, si cu asta basta. cresteti impreuna, daca e cazul, si restul lucrurilor firesti (o casa mai mare, o masina mai trendy, o slujba mai "de vaza" le poti face si in timp, ca nu le are nimeni pe toate dintr-o data. cum spun niste amici de-ai nostri, nu te tine copilul sa nu ai cariera sau sa nu pleci in concediu.

Postat pe 27 Septembrie 2008 16:46
eu una ador copiii dar ma sperie ca naiba: mi se pare ca nu as sti ce sa fac, ce sa le dau si ce sa le zic incat sa fie totul ok, ireprosabil. una peste alta insa, mereu e loc de mai bine, asa incat, cu prea multe teoretizari, nu te mai reproduci deloc. dupa mine, daca ai conditiile minimale, dar esentiale (o relatie stabila, convingerea ca vrei sa te reproduci cu acel "EL" si nu ai indoieli legat de asta, ai job stabil si spatiu, in limita bunului simt, daca nu mai mult, da-i bice!

de regula casa se face dupa cat de mare e familia nu familia se numara dupa cat ne permite spatiu. asta intr-o lume normala, nu intr-una ca cea din ziua de azi, cand ajung cate unii la concluzia ca au "parvenit" suficient si toarna (iertata-mi fie exprimarea!!!) cate un scremut de copil care e mai rahitic sau mai prost crescut decat unu' crescut la tara, cu mamaliga si incaltat in cizme de cauciuc...
si care stie de stima si gratitudine, nu precum citadinul consumatorist si vesnic nemultumit...


Postat pe 27 Septembrie 2008 16:56
Nu vreau sa fiu nici luata de exemplu, dar nici nebagata in seama.
Pe undeva sunt de acord cu Inocica. La 35 de ani ai mai multa minte si te achiti mai responsabil de datoria fata de familie. Dar iti si faci mai multe griji pentru acelasi lucru pe care la 20 de ani aproape ca nu-l bagai in seama.
Nu cred ca exista o varsta optima pentru a face copii. Fiecare cuplu face copilul cand simte ca e mai bine pentru copil si familie. Evident, se pot intampla si accidente care in final se dovedesc a fi fericite.
Eu m-am casatorit la 23 de ani pentru ca atunci am vrut noi.Am avut de la inceput si conditii de locuit si sursa sigura de venit. Dar voiam sa ne bucuram de viata putin. Am facut-o si pe asta. La 31 de ani am facut o fetita tot pentru ca noi am dorit atunci. E adevarat, acum am 37 de ani, dar sufletul mi-e mult mai tanar. Si cred ca asta e tot ce conteaza in fond si la urma urmei. Sa stii, sa poti si sa vrei sa te cobori la mintea copilului. Sunt convinsa ca si la 60 de ani voi putea fi prietena fiicei mele, asa cum mama mea, educata altfel, mi-a fost intotdeauna o mama extraordinara, dar nu am putut sa discut orice cu ea chiar daca ne despart 23 de ani, nu 31... Poate tocmai de aceea acum fac cu fiica mea ce mi-as fi dorit sa faca mama mea cu mine...
Lucia1971
Postat pe 27 Septembrie 2008 16:57
Varsta propice ar fi in mod normal intre 25 si 30 de ani, atunci nu esti nici prea tanara da nici prea batrana... impropriu spus batrina.. da asa se zice. Acu treaba e cat de tare iti doresti un copil. Daca intradevar ti-l doresti atunci toate povestile cu relatia, cariera, baza materiala etc nu conteaza. Eu am devenit mama la 34 de ani pentru ca mi-am dorit din tot sufletul un copil, ador copii. Da treaba e ca la varsta asta, pe langa problemele de reproducere cum zicea cineva mai inainte, mai e si faptul ca nu te mai ajuta organismul si apar tot felul de probleme iar nasterea pe cale naturala e ideal de neatins pt unele (a se vedea eu.... cezariana pe motiv de dilatatie 0 cm ). Ca sa continui cu exemplele... de cand ma stiu am fost cu tensiune mica 90 cu 50 dar asta pana in ultimele luni de sarcina cand tensiunea mi-a crescut la 160 cu 140 ceea ce e periculos pt sarcina. Am alaptat doar in prima luna pt ca nu produceam suficient si asta nu pt ca mi-ar lipsi dotarea... da la fel... varsta si-a spus cuvantul, iar bebe era flamanda tot timpul saracuta. Da tot raul spre bine... am o minunatie de fetita pe care o ador. Are 9 luni acum, e sanatoasa si super mega vioaie... sper sa am suficienta energie ca sa fac fata pe cand va incepe sa mearga singura. Asa ca nu mai tot faceti o mie de planuri si face-ti-va copii daca va doriti cu adevarat pt ca timpul nu lucreaza in favoarea noastra.
zuzulica35
Postat pe 1 Octombrie 2008 16:22
de apreciat LOV ca nu ai facut intrerupere de sarcina!
alexutzab
Postat pe 1 Octombrie 2008 19:21
crede-ma ca am vrut sa fac intrerupere dar multumesc lui dumnezeu ca m-am razgandit la timp.de cate ori ma uit la baietelul meu imi aduc aminte de prostia pe care era sa o fac,dar,ma repet sunt foarte fericita si nu as da timpul inapoi niciodata.
LAURA_RAUL
Postat pe 2 Octombrie 2008 17:50
eu am 34 ani si ''pregatesc terenul''ca sa fac un bebe dar sincera sa fiu, nu stiu ce minte si ce maturitate si ce bani iti trebuie ca sa dai viata unui copil.E suficient sa fii sanatioasa si sa ai o familie normala, iubitoare in jurul tau si copilul creste in armonie si cu tot ce are nevoie.
Dupa parerea mea e mai greu sa faci dupa 30 de ani si dpdv psihic.
Devii mai constient de ci se poate intampla, si ce inseamna sa ai un copil.Pregatit n-ai sa fii niciodata de venirea pe lume a lui.
Si eu vreau sa fac acest bebe de vreo 3 ani:''imi lipseste curajul''
Dar sunt hotarata si la anul voi face.SPER
felicitari lui zuzulica pt curajul de care ai dat dovada.Mi-ar place sa mai vb despre asta, in particular
cristal253
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:14
eu cred ca varsta portrivita la care poti deveni mama este de 24-28 ani.in viata poti s ale faci pe toate dcs ti cum,adica:poti avea si cariera si si o famile .
soryanca
Postat pe 3 Octombrie 2008 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat si de sustinere... 2 De la: marco918 19 August 2010 18:46
A divortat pentru mine dar oare e al meu? 43 De la: kudika_958855 2 Septembrie 2014 18:26
rochia de mireasa 5 De la: Geta_Mini 10 Aprilie 2012 18:19
De ceva vreme ma simt tot mai singura 57 De la: kudika125543 22 Martie 2014 21:08
Misteriosul test de personalitate OCEAN e mai valabil decât credem 149 De la: Adriana_Georgeta 18 August 2009 23:53