Setari Cookie-uri

de ce fug barbatii de angajamente?

am si eu o intrebare:e normal ca un barbat sa se sperie atunci cand aduci in discutie cuvintele pentru totdeauna si casatorie si daca da de ce?si al meu tot amana faza cu casatoria si spune ca tre sa asteptam si ca dumnezeu hotaraste cand vine momentul.vi se pare normal sa zica asa ceva sau e doar o metoda de a evita sa fim casatoriti?
desideria
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:30
De la: kudika073838, la data 2010-01-11 19:30:04am si eu o intrebare:e normal ca un barbat sa se sperie atunci cand aduci in discutie cuvintele pentru totdeauna si casatorie si daca da de ce?si al meu tot amana faza cu casatoria si spune ca tre sa asteptam si ca dumnezeu hotaraste cand vine momentul.vi se pare normal sa zica asa ceva sau e doar o metoda de a evita sa fim casatoriti?


trimite-i si tu un mail de la :
god@yahoo.com
ia-o odata!!
geo_xx
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:31
spam....
_oktober_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:32
De la: _oktober_, la data 2010-01-11 19:32:55spam....


pam-pam!
geo_xx
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:33
_oktober_
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:34
De la: kudika073838, la data 2010-01-11 19:30:04am si eu o intrebare:e normal ca un barbat sa se sperie atunci cand aduci in discutie cuvintele pentru totdeauna si casatorie si daca da de ce?si al meu tot amana faza cu casatoria si spune ca tre sa asteptam si ca dumnezeu hotaraste cand vine momentul.vi se pare normal sa zica asa ceva sau e doar o metoda de a evita sa fim casatoriti?

Nu generaliza caracteristicile iubitului tau pe toti barbatii...
Iar raspunsul la intrebarea ta depinde de circumstantele voastre (varsta, cat de mult va iubiti, dorinta de intemeia o familie impreuna ...realizarea materiala,...bla...bla...bla)
Poate ar fi mai bine sa-l lasi in plata domnului si sa-ti gasesti unul care e "stapan" pe dorintele si cerintele lui de la viata si nu asteapta un semn ceresc sau o minune sa se hotarasca sa intemeieze o familie, sa aibe o responsabilitate...bla...bla...bla
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:40
"e normal ca un barbat sa se sperie "
pai daca e genul iepurash, da
miss_darine
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:46
Aha, acum revin si te intreb, e acelasi individ care iti sopteste injuraturi dulci la ureche, de pe celalat topic? Pe asta il astepti tu sa-ti cada la picioare si sa te ceara de nevasta?
miss_darine
Postat pe 11 Ianuarie 2010 19:56
Nu toti barbatii fug de angajamente si nu numai ei....

Poate nu e momentul potrivit pentru el sau poate simte ca nu esti tu aleasa.
kitty_krieger
Postat pe 11 Ianuarie 2010 20:52
Insa, judecand dupa acest post al tau (bine ca a zis miss_darine)
"buna imi cer scuze daca deranjez dar as avea si eu nevoie de un sfat:am o relatie de 5 ani cu un tip dar stam impreuna doar de un an jumate.inainte aveam o relatie la distanta si parca altfel erau lucrurile.de cand ne-am mutat impreuna totul s-a schimbat.incet parca ne distantam unul de altul nu comunicam sau cel putin nu comunic eu si prefer sa tin in mine ce ma apasa pt ca mi-e frica ca o sa se supere pe mine si tot asa.de vreo 3 ori am vrut sa il parasesc dar m-a convins ca merita sa ne mai dam o sansa si am acceptat.sunt momente cand ne certam prea des cand ma jigneste si ma injura.apropiatii ma sfatuiesc sa il parasesc.am avut si o sarcina dar am decis ca e mai bine sa renunt la ea pt ca cica nu eram pregatiti sa fim parinti:el are 33 eu 24.un sfat va rog."

...pot sa spun ca nu e alesul nici pentru tine, argumentul cel mai mare fiind lipsa de comunicare dintre voi (daca las la o parte jignirile si trauma prin care ai trecut)
kitty_krieger
Postat pe 11 Ianuarie 2010 20:55
De la: miss_darine, la data 2010-01-11 19:56:11Aha, acum revin si te intreb, e acelasi individ care iti sopteste injuraturi dulci la ureche, de pe celalat topic? Pe asta il astepti tu sa-ti cada la picioare si sa te ceara de nevasta?


pai da...tu stii ca ea iubeste si machiajul natural!

invidioaso!
one_size
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:35
De la: kudika073838, la data 2010-01-11 19:30:04am si eu o intrebare:e normal ca un barbat sa se sperie atunci cand aduci in discutie cuvintele pentru totdeauna si casatorie si daca da de ce?si al meu tot amana faza cu casatoria si spune ca tre sa asteptam si ca dumnezeu hotaraste cand vine momentul.vi se pare normal sa zica asa ceva sau e doar o metoda de a evita sa fim casatoriti?

pãrerea mea este cã ibitul tãu nu te doreste ca sotie....nu se simte implinit langa tine....am citit undeva ca, daca dupã primele 100 zile din viata unui cuplu el nu o cere in casatorie pe ea inseamna ca el nu o considera pe ea femeia potrivita care sa ii daruiasca un copil...o familie...nu este o regula insa parerea mea este sa nu te grabesti tu de data asta...daca el nu are ganduri serioase privitoare la viitorul vostru, daca tu vrei neapãrat sa te mariti cauta persoana potrivita.....
catalina69
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:00
Cati ani ai? De cand sunteti impreuna?Amana,ca nu vrea sa se casatoreasca,nu te vrea pe tine.Asculta!la batrana(adica eu).Are ,alta legatura si nu are acel ceva pt tine.
kudika098904
Postat pe 14 Ianuarie 2010 18:53
si eu sunt pentru relatia traditionala cu acte in regula, dar poate ca el nu e pregatit inca pentru asta! Si apoi daca va iubiti mult si tineti unul la altul are asa mar eimportanta aceal ,,da,, de ls starea civila?
Aproape_eu
Postat pe 18 Ianuarie 2010 11:26
daca voiai sa te mariti , nu trebuia sa te muti cu el . atat timp cat i-ai oferit pe tava tot ce ii trebuie sa-i fie viata comoda , de ce ar trebui sa se mai complice si cu un certificat de casatorie ? le dau dreptate celor care au comentat mai sus ; esti masochista ; te jigneste , te injura , probabil te mai si ,,mangaie" cu cate-o palma , dar tu tot te incapatanezi sa-l duci in fata altarului . ce , Doamne iarta-ma , mai fata , chiar au murit toti cei 3999999999 barbati din lumea asta si disperi ca , daca nu te mai ia el , nu te mai ia nici unul ?
perce_neige
Postat pe 22 Ianuarie 2010 21:54
"Iar raspunsul la intrebarea ta depinde de circumstantele voastre (varsta, cat de mult va iubiti, dorinta de intemeia o familie impreuna ...realizarea materiala,...bla...bla...bla)
Poate ar fi mai bine sa-l lasi in plata domnului si sa-ti gasesti unul care e "stapan" pe dorintele si cerintele lui de la viata si nu asteapta un semn ceresc sau o minune sa se hotarasca sa intemeieze o familie, sa aibe o responsabilitate...bla...bla...bla"
Un coleg de-al nostru vede bine în prima parte a mesajului sãu, dar apoi aproape se contrazice. Poate cã tipul cel blamat e stãpîn pe dorinþe ºi cerinþe. Tocmai de-aia nu se opreºte SOCIAL alãturi de acea femeie. ªtie cã nu i se potriveºte pentru o perioadã CEVA MAI LUNGÃ ºide aceea lasã lucrurile aºa. Este poate un mod chiar mai responsabili decît al celor care se cãsãtoresc... pentru a nu-i produce bietei fete disconfort...
Responsabilitate. dacã nu o ai înainte, nu o vei avea nici dupã mariaj.
Relaþie pentru totdeauna. Nu existã aºa ceva. Viaþa ne schimbã. ªtiu cã Societatea vrea, în ciuda firii noastr epoligame,o relaþie pentru toatã viaþa, dar n-as strica sã aibã grijã Dumneai, Soþietatea, ºi de firea naostra cea realã, nu aceea din cãrþile roze...
Mircea_O
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:24
Nu cred cã doar bãrbaþii fug de angajamente...
ªi o femeie, cînd refuzã vreun bãrbat, fuge de responsabilitatea legãturii cu cineva care nu i se potriveºte, care nu ar fi potrivit pentru planul ei de viaþã.
Se plîng mai mult femeile în direcþia asta pentru cã Societatea condamnaã mai mult aºa-zisele semne de slãbiciune la bãrbat ("Fii bãrbat!"), cum ar fi a te plînge cãAleasa nu te prea bagã în seamã...
Mircea_O
Postat pe 24 Ianuarie 2010 09:26
Imi cer scuze ca nu iti raspund direct la intrebari! Ai incercat sa-ti pui problema si din punctul barbatului de vedere? Ce crezi ca obtine fiecare din momentul in care sunteti casatoriti?
Ion
alecsias
Postat pe 24 Ianuarie 2010 19:36
Adica daca dupa 3 luni si ceva nu te cere in casatorie inseamna ca nu te vrea??? Mi se pare o mare absurditate!
Nici macar nu apuci sa te cunosti foarte bine dar sa te mai ceara si in casatorie...
PinkAngel
Postat pe 24 Ianuarie 2010 23:56
Draga mea, e normal sa fuga...si iti spun ceva cu cat vei vorbi mai mult despre asta cu atat iti cresc sansele ca el sa fuga de langa tine, Femeia este cea ceruta in casatorie si nu barbatul. Lor le vine greu sa faca pasul asta. Conteaza ce varsta are, cat de matur este, cine locuieste, ce face si mai ales care este relatia cu parintii lui. Opreste-te in cazul in care il vrei langa tine sau continua in cazul in care vrei ca el sa o ia la goana. http://relatiidecuplu.ro/blog/
kudika109274
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:13
Inteleg din tot ceea ce scrii ca amandoi sunteti nehotarati. El are 33 de ani, ar trebui sa se gandeasca la familie, copil, responsabilitati si chestii de genul asta. Te intreb ce este frumos in relatia voastra? Stai cu el dar sunt 2 variante:ori va merge mai bine, ori mai rau. Alegerile iti apartin. Simti ca nu mai poti pleaca, simti ca nu iti ofera ce ai nevoie pleaca. Vezi care sunt ractiile lui de dupa. In cazul in care vine dupa tine trebuie sa vina doar dupa regulile tale, asta pentru ca daca vrei sa se schimbe ceva el trebuie sa iti ofere ce ai tu nevoie. Si mai ceva, atata timp cat stai cu el tu esti ca si casatorita si poate mai ai si grija de el Daca se intampla asta ai deja un copil, pe el.Asta poate sa fie unul din motivele pentru care ei facut avort. http://relatiidecuplu.ro/blog/
kudika109274
Postat pe 25 Ianuarie 2010 10:29
poate sint barbati care se gindesc foarte serios la ce va urma dpdv... ..in general chiar daca iubesc cu adevarat, nu sint lasi din contra...
kudika099473
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:33
De la: miss_darine, la data 2010-01-11 19:56:11Aha, acum revin si te intreb, e acelasi individ care iti sopteste injuraturi dulci la ureche, de pe celalat topic? Pe asta il astepti tu sa-ti cada la picioare si sa te ceara de nevasta?
ce miss barbatii astia crezi ca nu se casatoresc si ei?;))
yumy
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:36
Tare mi-e teama ca prietenul tau o sa te dezamageasca Daca are 33 de ani si sta pe ganduri si acuma fi sigura ca acest om nu va fi niciodata hotarat sa faca acel pas. Lasa-l ca are balta peste
Sonyk
Postat pe 25 Ianuarie 2010 12:54
pt ca inca mai cauta
esti o solutie temporara

barbatii nu se tem de angajamente (in general). dar daca nu simt ei ca e 100% ok nu prea se baga

cred ca e vb de pragmatism pana la urma
Fahnell
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:34
De la: geo_xx, la data 2010-01-11 19:33:40
De la: _oktober_, la data 2010-01-11 19:32:55spam....


pam-pam!


era pac-pac
oana84onutza
Postat pe 29 Ianuarie 2010 20:10
Perfect adevarat ce spune Fahnell, si eu cred ca nu simte ca esti sufletul lui pereche / femeia vietii lui, spune-i cum doresti.

Ceea ce inseamna, de asemenea, ca si tu la randul tau, vei intalni pe cineva cu care te vei potrivi mai bine si vei fi cu adevarat fericita, cineva care va vrea sa-si petreaca toata viata cu tine. Trebuie doar sa astepti si sa mai cauti..
kudika099588
Postat pe 1 Februarie 2010 13:39
pai nu mai astepta sa te ceara cere-l tu
kudika057322
Postat pe 2 Februarie 2010 17:34
............................pãi...cum sati spun ..eu.iubitul tau a fost...sau ma rog este fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff LIBERTIN....si stie ca urmeaza o perioada...LUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUNGÃÃÃÃÃÃÃ.... din viata lui cu mari responsabilitati.Cel mai bine are fi sa vb cu el si sa.i explici ca daca iî ie frica de responsabilitati spunei ca veti face copii la...30,33de ani si ca pânã la aceea vârstã vã veti distra...... poate ca asta vrea sa auda din gura ta...sau asta il va linisti si va intelege ca doar il vrei pe el mai aproape de tine
kikio
Postat pe 3 Februarie 2010 09:48
De la: miss_darine, la data 2010-01-11 19:46:50"e normal ca un barbat sa se sperie "
pai daca e genul iepurash, da


da' poate e genu' greierash!
greierash_is_back
Postat pe 3 Februarie 2010 20:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai nevoie de un sfat profesional? - eUniversum.com 8 De la: gabriel32 28 Noiembrie 2012 12:18
Traditii la nunta 13 De la: fatuk_me 29 Iulie 2009 16:56
Unde v-ar placea sa va casatoriti? 10 De la: morticia_adams 20 August 2009 22:47
cand soacra nu te vrea 23 De la: kudika421339 29 August 2011 13:43
casatorie si inscriere la facultate :p 11 De la: greierash 1 Iulie 2009 01:51