Setari Cookie-uri

Iubire si adorarea?

Care are valoare mai mare? A iubi sau a adora e sentimentul cel mai profund? In dragoste, nu in definitii din dex sau site-uri cu tenta amoroasa.
xotya
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:56
iti spun eu ca eu le stiu pe toate

atunci cand sunt prezente amandoua.
poate imi iubiesc prietenul dar nu il ador.
cainele mi-l ador, dar nu il iubesc.

zic.
Boca
Postat pe 12 Ianuarie 2010 17:45
se poate? sa existe iubire fara adorare, dar si adorare fara iubire?
xotya
Postat pe 12 Ianuarie 2010 18:29
Am gasit aici raspunsurile perfecte la intrebarea ta:

http://viatadebichon.blogspot.com/
marta_love
Postat pe 13 Ianuarie 2010 22:14
Cu adevarat poti iubi o singura data, nu-ti dai seama de acest lucru decat atunci cand se intampla. Uneori poate fi prea tarziu, pentru ca esti deja implicat intr-o relatie, pe care ai acceptat-o crezand ca iubesti.Cand iubesti si adori! si e minunat daca este si reciproc.
kudika109685
Postat pe 24 Ianuarie 2010 10:34
Valoare mai mare are prietenia aflata in spatele dragostei, iubirea se consuma... My opinion...
oana84onutza
Postat pe 26 Ianuarie 2010 20:17
Eu cred ca poate exista iubire fara adorare, insa nu poti adora pe cineva fara sa il iubesti. Oricum, iubirea e un sentiment atat de frumos..................si sincer.....nu prea des intalnit. Uneori, ne amagim ca iubim si ca suntem iubiti, dar, realitatea e alta......
angelica712
Postat pe 29 Ianuarie 2010 14:38
inainte de a simti ca il/o iubesti, mai intai adori acea persoana... pe parcus simti intes acest sentiment al iubirii care te cuprinde putin cate putin..si simti multi fluturasi in stomac...( asta am simtit eu )
mirela_roxana
Postat pe 29 Ianuarie 2010 18:00
E mai simplu sa intelegi, daca o iei cam asa : vezi un obiect sau o fiinta, iti place foarte mult si exclami - E adorabil ! Cand il vezi pe cel pe care il iubesti, evident spui - Il iubesc ! Desi exista situatii cand constati : E adorabil iubitul meu cand... ( completeaza tu, ca stii mai bine )
maria_zada
Postat pe 30 Ianuarie 2010 18:15
nu stiu....daca-s amandoua la un loc cred ca....incet, incet, te duci spre pierzanie. Si greu iti mai revii..
cristiana_T_
Postat pe 1 Februarie 2010 16:10
in umila mea opinie de neprofesionist in tainele sufletului...

eu cred ca iubirea duce la adorare
deci cand spui ca adori pe cineva, inseamna ca vezi in el ceva care ti se pare perfect si care nu trebuie sa sufere schimbari.
Calandrinon
Postat pe 1 Februarie 2010 16:25
adorarea egal obsesie.
greierash_is_back
Postat pe 1 Februarie 2010 16:43
Eu as inclina sa cred ca adorarea nu face bine la iubire, sau la o asa zisa relatie inflacarata deoarece exista tendinta adoratei(ului) sa monopolizeze sentimentele adoratorului(ei) si sa le foloseasca in interesul propriu.
Mai trebui sa zicem aici si faptul ca adorarea face rau actului sexual in sensul ca acesta deja ar reprezenta o actiune de pangarire a altarului pe care l-am ridicat pe adorat, ceea ce in mintea unora este echivalent cu aparitia blocajului.
In fine...adorarea este costisitoare, stiti voi...cadouri, mai multa apa consumata, lumanari parfumate, ofrande, jertfe, iar cum acum e criza, mai bine sa ne indragostim si sa ramanem asa cel putin pana cand vine primavara.
jenesaispas
Postat pe 2 Februarie 2010 10:41
parerea mea este ca atunci cand iubesti poti adora
dar cand adori nu stii daca e iubire sau adorarea persoanei respective din mai multe motive de exemplu poti adora o persoana din obisnuinta de zi cu zi alaturi de acea persoana pt ca te simti bine cu ea te scoate din rutina de zi cu zi dar nu poti lamuri ce simti, adori persoana pt faptu ca stii ca te poti baza pe ea ca e alaturi de tine daca ai o problema stii unde sa apelezi..altii spun ca astea sunt interese


aqm parerile sunt impartite dupa cauza..

dar oricum spunea cnv mai sus ca iubirea duce la adorare si asa este

dar cu siguranta le poti simti pe aman2 pt o singura persoana...




_PrInTzEs_
Postat pe 2 Februarie 2010 22:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pls help feteleor!!! 51 De la: spookeanu 15 Martie 2011 20:58
ce sa fac???? 5 De la: Dontyyy 19 Ianuarie 2010 14:52
Va place emisiunea lui Mircea Badea? 113 De la: yza79 15 Iunie 2009 22:10
Cum trec peste greutati?... 18 De la: roz5blue6lila7 24 Iunie 2010 19:26
cum deschizi ochii unei femei?? 100 De la: mika_ela 28 Mai 2009 20:22