Setari Cookie-uri

inca mai are sentimente pentru fosta

buna! sunt cu un baiat de 2 sapt si imi place foarte mult de el. relatia noastra este una cam rece. motivul pe care mi l-a spus el este ca acum o jumatate de an a terminat o relatie foarte lunga cu o tipa de care a fost foarte indragostit, pentru care a facut orice si ea si-a batut joc de el. el imi zice k nu mai are incredere in femei si de-asta se comporta asa. mi-a facut niste faze pe care in mod normal nu le-as accepta, dar am ajuns sa il cunosc mai bine si cred k este o persoana pentru care merita sa lupt. el vorbeste tot timpul despre ea, despre cum a ajutat-o si cum l-a rasplatit ea. As vrea sa-l ajut sa o uite dar nu stiu cum sa o fac. daca ati trecut prin ceva asemanator v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati da un sfat.

Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:40
"relatia noastra este una cam rece" inchide usa de la frigider si se va face mai cald
miss_darine
Postat pe 14 Ianuarie 2010 12:59
eu am postat mesajul dar nush ce s-a intamplat de la server si a aparut pe contul acela. ideea era sa primesc sfaturi, nu comentarii rautacioase.
lovelight
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:13
Da, am trecut prin ceva asemanator cand eram mai mica si mai naiva. Concluzia este: lasa-l! Nu-ti va oferi niciodata ce ai nevoie si nici nu vrea! Nu o sa ajungi decat sa-ti chinui sufletul pentru o persoana care iti va arata indiferenta.

Dar cred ce trebuie sa te lovesti tu capul de pragul de sus, inainte sa realizezi daca intr-adevar merita sa "lupti" pentru el sau nu.
kitty_krieger
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:20
Sorry, m-ai prins intr-o pasa mai razboinica la ora aia
Ok, sfatul meu: in 2 saptamani n-ai cum sa cunosti un om si sa spui despre el " cred k este o persoana pentru care merita sa lupt". Eu zic sa stai cuminte in banca ta si sa nu incerci sa te lupti cu morile de vant, ca nu merita!
miss_darine
Postat pe 14 Ianuarie 2010 16:37
sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.
lovelight
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:09
eu tot incerc sa ma bag pe sub pielea lui .... dar el nu reactioneaza cum ar trebui. pot sa spun k era mai dragostos inainte sa fim impreuna.
lovelight
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:11
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:11:46eu tot incerc sa ma bag pe sub pielea lui .... dar el nu reactioneaza cum ar trebui. pot sa spun k era mai dragostos inainte sa fim impreuna.
bagate pe sub pielea mea
thadoog
Postat pe 14 Ianuarie 2010 17:15
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:09:39sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.

Dar de ce tii neaparat sa ajuti un barbat care are sentimente pentru fosta.. unu cu probleme si chichite....îl "ingrijesti" pana se face bine si te lasa pentru alta....Poate chiar pentru fosta, ca nu s-a lecuit de ea....
Si iar vei deschide un topic si ceri ajutor..."dupa cate am facut pentru el, m-a lasat"...Poate sa fie un baiat de nota 20, momentul de fata e nepotrivit pentru o relatie...Sunt convinsa daca fosta duduie fluiera, merge cutu la ea....
De ce vrei sa-l ajuti? Te-a rugat el? Crezi ca te va iubi daca il ajuti? Ce tragedia, l-a lasat fosta cu ochii in soare, si gata tre salvat baiatul...Lasa-l sa se dezmeticeasca singur, sa-si faca ordine in sentimente, orgoliu ranit etc....
Daca te vrea o sa te caute cand are loc de sentimente si pentru tine, fara povesti ca se gandeste la fosta, ca e lipsit de incredere fata de femei blablabla (povesti de adormit naivele)......Daca l-ai fi dat gata -adica ar sta in limba pentru tine, ar fi uitat-o imediat pe fosta, dar asa de ajutor sa treaca momentu greu esti buna....de nimic mai mult...
Stiu ca nu-ti place raspunsul...
Preferai, lupta fata ca Donna Quijotta cu baiatul suferind, ca la urma te ia pe tine la sfarsitul filmului de nevasta.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Ianuarie 2010 21:52
Renunta la relatie !
Summer_
Postat pe 14 Ianuarie 2010 21:55
sa renunti e cel mai bine...oricat de departe crezi k ajungi in relatie iti garantez k si cu raul facut, dak ea se intoarce tot al ei va fi...asa k vezi-ti mai departe de viatza si mai cauta k sigur vei gasi...si apropo, in doua saptamani nu poti sa vorbesti de o iubire chiar atat de mare k sa te gandesti sa te lupti cu morile de vant!!!
_eu_si_cu_mine
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:02
ia-ti o bicicleta.
Tazmanian
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:05
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:09:39sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.

Mami, daca ai un suflet atat de caritabil, de ce nu cauti tu o asociatie a animalelor parasite sau poate un azil de batrani, unde sa pui umarul,pt ca toti astia chiar au nevoie de ajutor. Tu vad ca te-ai canalizat numai pe sufletzelul lui amarat de barbat parasit de muieri. Trezeste-te
miss_darine
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:11
De la: miss_darine, la data 2010-01-14 22:11:25
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:09:39sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.

Mami, daca ai un suflet atat de caritabil, de ce nu cauti tu o asociatie a animalelor parasite sau poate un azil de batrani, unde sa pui umarul,pt ca toti astia chiar au nevoie de ajutor. Tu vad ca te-ai canalizat numai pe sufletzelul lui amarat de barbat parasit de muieri. Trezeste-te



miss...nu te 'nerva
dragostea asta ... peste ceva timp deschide un topic..m-a f....si m.a lasat
blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:14
De la: blaa, la data 2010-01-14 22:14:52
De la: miss_darine, la data 2010-01-14 22:11:25
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:09:39sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.

Mami, daca ai un suflet atat de caritabil, de ce nu cauti tu o asociatie a animalelor parasite sau poate un azil de batrani, unde sa pui umarul,pt ca toti astia chiar au nevoie de ajutor. Tu vad ca te-ai canalizat numai pe sufletzelul lui amarat de barbat parasit de muieri. Trezeste-te



miss...nu te 'nerva
dragostea asta ... peste ceva timp deschide un topic..m-a f....si m.a lasat

eh, ma mai i-a cateodata valul, cand vad ca o tin langa balanga asa si tot asteapta sa le dai dreptate
miss_darine
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:22
De la: miss_darine, la data 2010-01-14 22:22:54
De la: blaa, la data 2010-01-14 22:14:52
De la: miss_darine, la data 2010-01-14 22:11:25
De la: lovelight, la data 2010-01-14 17:09:39sunt cu el de 2 sapt ... dar ne cunoastem de mai bine de o luna. avem foarte multi prieteni comuni, care "l-au laudat" ca este un prieten foarte bun si un om de nota 10. problema este ca nu mai are incredere in femei. el vrea sa treaca peste episodul acela, sau cel putin asa zice, dar vad k nu face nimik in sensul ala. imi e foarte drag, si eu ii sunt draga lui, si kiar dak nu am fi impreuna tot as vrea sa-l ajut. fata aceea l-a afectat foarte mult. erau pe punctul de a se casatori si ea a dat cu piciorul la tot.

Mami, daca ai un suflet atat de caritabil, de ce nu cauti tu o asociatie a animalelor parasite sau poate un azil de batrani, unde sa pui umarul,pt ca toti astia chiar au nevoie de ajutor. Tu vad ca te-ai canalizat numai pe sufletzelul lui amarat de barbat parasit de muieri. Trezeste-te



miss...nu te 'nerva
dragostea asta ... peste ceva timp deschide un topic..m-a f....si m.a lasat

eh, ma mai i-a cateodata valul, cand vad ca o tin langa balanga asa si tot asteapta sa le dai dreptate


eo creca de plictiseala deschid topicuri p'aici
ca pana la urma ...toate's la fel !
blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:25
De la: blaa, la data 2010-01-14 22:25:06

ca pana la urma ...toate's la fel !

Nu generaliza. Nu-s la fel...Se diferentiaza prin gradul potentat al naivitatii
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Ianuarie 2010 22:46
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-01-14 22:46:11
De la: blaa, la data 2010-01-14 22:25:06

ca pana la urma ...toate's la fel !

Nu generaliza. Nu-s la fel...Se diferentiaza prin gradul potentat al naivitatii


blaa
Postat pe 14 Ianuarie 2010 23:07
ms frumos pentru raspunsuri ... si eu m-am gandit k ar fi cazul sa renunt. eu sunt genul de persoana care se ataseaza foarte greu de cineva, iar de el mi-a placut din prima clipa. am discutat despre foarte multe lucruri si ne-am atasat unul de altul. sincer cred k el ma vede ca pe o prietena foarte buna, nu ca pe o iubita. altfel nu inteleg de ce mi-ar vorbi asa de mult despre fosta. nu urmaresc sa ma marit cu el, dar stiu ca dak nu ar fi avut trecutul asta altfel ar sta lucrurile. eu sunt mai romantica din fire si sper ca el sa treaca peste faza asta si sa incercam cu adevarat sa avem o relatie.
lovelight
Postat pe 15 Ianuarie 2010 00:37
nu mi-a cerut sa-l ajut. eu am vazut in el tot ce mi-am dorit de la un barbat ... iar el probabil a vazut o alternativa mai sigura sa nu fie ranit.
lovelight
Postat pe 15 Ianuarie 2010 01:04
De la: lovelight, la data 2010-01-15 00:37:37ms frumos pentru raspunsuri ... si eu m-am gandit k ar fi cazul sa renunt. eu sunt genul de persoana care se ataseaza foarte greu de cineva, iar de el mi-a placut din prima clipa. am discutat despre foarte multe lucruri si ne-am atasat unul de altul. sincer cred k el ma vede ca pe o prietena foarte buna, nu ca pe o iubita. altfel nu inteleg de ce mi-ar vorbi asa de mult despre fosta. nu urmaresc sa ma marit cu el, dar stiu ca dak nu ar fi avut trecutul asta altfel ar sta lucrurile. eu sunt mai romantica din fire si sper ca el sa treaca peste faza asta si sa incercam cu adevarat sa avem o relatie.


Felicitari! Acuma sper ca te'ai gandit sa renunti pentru ca asa ai vrut tu,nu pentru sfaturile pe care ti le'am dat noi.
ayyryynn
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:12
De la: ayyryynn, la data 2010-01-15 13:12:12
De la: lovelight, la data 2010-01-15 00:37:37ms frumos pentru raspunsuri ... si eu m-am gandit k ar fi cazul sa renunt. eu sunt genul de persoana care se ataseaza foarte greu de cineva, iar de el mi-a placut din prima clipa. am discutat despre foarte multe lucruri si ne-am atasat unul de altul. sincer cred k el ma vede ca pe o prietena foarte buna, nu ca pe o iubita. altfel nu inteleg de ce mi-ar vorbi asa de mult despre fosta. nu urmaresc sa ma marit cu el, dar stiu ca dak nu ar fi avut trecutul asta altfel ar sta lucrurile. eu sunt mai romantica din fire si sper ca el sa treaca peste faza asta si sa incercam cu adevarat sa avem o relatie.


Felicitari! Acuma sper ca te'ai gandit sa renunti pentru ca asa ai vrut tu,nu pentru sfaturile pe care ti le'am dat noi.


pai si noi la ce ne mai agitam pe aici?
blaa
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:17
De la: blaa, la data 2010-01-15 13:17:49
De la: ayyryynn, la data 2010-01-15 13:12:12
De la: lovelight, la data 2010-01-15 00:37:37ms frumos pentru raspunsuri ... si eu m-am gandit k ar fi cazul sa renunt. eu sunt genul de persoana care se ataseaza foarte greu de cineva, iar de el mi-a placut din prima clipa. am discutat despre foarte multe lucruri si ne-am atasat unul de altul. sincer cred k el ma vede ca pe o prietena foarte buna, nu ca pe o iubita. altfel nu inteleg de ce mi-ar vorbi asa de mult despre fosta. nu urmaresc sa ma marit cu el, dar stiu ca dak nu ar fi avut trecutul asta altfel ar sta lucrurile. eu sunt mai romantica din fire si sper ca el sa treaca peste faza asta si sa incercam cu adevarat sa avem o relatie.


Felicitari! Acuma sper ca te'ai gandit sa renunti pentru ca asa ai vrut tu,nu pentru sfaturile pe care ti le'am dat noi.


pai si noi la ce ne mai agitam pe aici?

Nu se mai agita nimeni. Cazul lovelight e ad acta. Acu merem la alea nerezolvate.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:24
De la: lovelight, la data 2010-01-15 01:04:23nu mi-a cerut sa-l ajut. eu am vazut in el tot ce mi-am dorit de la un barbat ... iar el probabil a vazut o alternativa mai sigura sa nu fie ranit.


crede-ma ca un barbat iti poate oferi mult mai mult decat acesta, ca de exemplu, iubire impartasita.
Asa credeam si eu ca pot sa-l "salvez", pana mi-am dat seama ca omul nu vrea sa fie "salvat", ci ii place sa sufere ca prostul (vorbesc de cazul meu). Acte caritabile sa fac pentru cei care cer, au nevoie si sunt recunoscatori pentru asta...
kitty_krieger
Postat pe 15 Ianuarie 2010 13:32
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-15 13:32:15
De la: lovelight, la data 2010-01-15 01:04:23nu mi-a cerut sa-l ajut. eu am vazut in el tot ce mi-am dorit de la un barbat ... iar el probabil a vazut o alternativa mai sigura sa nu fie ranit.


crede-ma ca un barbat iti poate oferi mult mai mult decat acesta, ca de exemplu, iubire impartasita.
Asa credeam si eu ca pot sa-l "salvez", pana mi-am dat seama ca omul nu vrea sa fie "salvat", ci ii place sa sufere ca prostul (vorbesc de cazul meu). Acte caritabile sa fac pentru cei care cer, au nevoie si sunt recunoscatori pentru asta...


asa speram si eu ... k o sa-l salvez ... dar cum ai zis si u ... nu sunt sigura ca vrea sa fie salvat. eu o sa port o discutie deschisa cu el pe subiectul asta .. sa vad ce vrea de la mine si dak el este dispus sa imi ofere ce am eu nevoie. eu sper sa vrea sa incerce cu adevarat o relatie cu mine. daca nu este dispus sa incerce .... ramanem amici.oricum eu il respect enorm ca om.
lovelight
Postat pe 15 Ianuarie 2010 18:45
De la: miss_darine, la data 2010-01-14 12:59:20"relatia noastra este una cam rece" inchide usa de la frigider si se va face mai cald


caaaaald si biiiiineeeee exact ca intre picioarele unei femei
Tazmanian
Postat pe 15 Ianuarie 2010 18:46
decat am vorbit cu el la tel (nu discutia aia despre care vorbeam mai devreme) si mi-am dat seama k eu kiar tin la el. nu as putea sa nu mai vorbesc cu el. ma topesc knd imi zambeste. imi place enorm cum se uita la mine si vreau sa o mai faca pentru mult timp de acum inainte. vreau sa il fac sa ma iubeasca. stiti cum se spune dak nu risti nu castigi. pana la urma avem o varsta si e normal k fiecare dintre noi sa se gandeasca la o pers din trecut.
lovelight
Postat pe 15 Ianuarie 2010 20:07
De la: lovelight, la data 2010-01-15 20:07:26decat am vorbit cu el la tel (nu discutia aia despre care vorbeam mai devreme) si mi-am dat seama k eu kiar tin la el. nu as putea sa nu mai vorbesc cu el. ma topesc knd imi zambeste. imi place enorm cum se uita la mine si vreau sa o mai faca pentru mult timp de acum inainte. vreau sa il fac sa ma iubeasca. stiti cum se spune dak nu risti nu castigi. pana la urma avem o varsta si e normal k fiecare dintre noi sa se gandeasca la o pers din trecut.

M-am uitat la profil sa vad cati ani ai,ma asteptam sa ai 16-17 !Adevarat ca inimii nu-i poti dicta si intre ratiune si simtire noi femeile o preferam pe-a doua.Lovelight e alegerea ta sa speri,dar nu poti ajuta pe cineva ,daca nu se ajuta singur.El trebuie sa isi revina,sa isi recapete increderea,e frumos ca vrei sa-l sustii,dar daca nu te poate vedea decat ca amica,tu vei fi singura care va suferii la final.Deci ai grija cat te implici,cat speri si cat o sa-ti ofere el din preitenia,sau dragostea lui.Succes,dar ai grija cat vrei sa-l faci sa te iubeasca,sa nu-l sufoci,mai ales ca e reticent la ceea ce inseamna suflet de oferit pe tava...
luyyzz
Postat pe 17 Ianuarie 2010 15:08
De la: lovelight, la data 2010-01-15 20:07:26decat am vorbit cu el la tel (nu discutia aia despre care vorbeam mai devreme) si mi-am dat seama k eu kiar tin la el. nu as putea sa nu mai vorbesc cu el. ma topesc knd imi zambeste. imi place enorm cum se uita la mine si vreau sa o mai faca pentru mult timp de acum inainte. vreau sa il fac sa ma iubeasca. stiti cum se spune dak nu risti nu castigi. pana la urma avem o varsta si e normal k fiecare dintre noi sa se gandeasca la o pers din trecut.


Draga mea, daca nu-si va taia venele pentru fosta.. atunci exista acea posibilitate ca voi doi sa aveti relatia mult visata de tine.
Numai ca.. stim deja, tu vrei.. el nu. Prin urmare, a te agata acum de el precum scaiul "sa il faci sa te iubeasca".. nu e solutia cea mai buna. Nu te va iubi. Il vei sufoca, il vei plictisi, il vei agasa si va sfarsi prin a fugi de tine.
Spuneai mai sus ca se purta mai frumos cu tine cand erati doar prieteni. Tare ciudat imi suna asta. Tie nu? Si daca da, cam ce concluzie tragi tu singurica? El nu are nevoie acum de-o iubita... are una despre care iti tot povesteste tie, zi si noapte. Si uita sa te vada si pe tine. Asa ca, retrage-te frumusel.. si ramai prietena lui. Lasa-l sa simta ca ceva a disparut de langa el.. adica tu (noua lui iubita).. Cand va realiza ca ii lipseste iubirea ta.. atunci inseamna ca a uitat-o pe cealalta.
rashela
Postat pe 20 Ianuarie 2010 05:09
Cred ca ar trebui sa ai rabdare si sa te faci ca nu auzi cand aduce vorba de ea, cu timpul daca va vedea ca nu are partener de discutie despre fosta si daca se ataseaza de tine, o va uita... Eventual ai putea sa ii spui si intr o discutie deschisa ca nu iti face placere sa readuci trecutul in prezent, astfel de barbati nu stiu sa lase in urma ce a fost, aici ar trebui sa il ajuti
oana84onutza
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 3 De la: kudika_1020447 7 Decembrie 2016 11:43
Dragoste sau cariera???? 50 De la: kudika_6458 15 August 2012 21:56
am nevoie de un sfat 21 De la: delicacy 10 Mai 2010 21:59
O iubire imposibila! 34 De la: gabi_kapa 29 Martie 2009 13:10
Au trecut 4 ani si tot degeaba 9 De la: gabbi_x 19 Iunie 2009 12:12