Setari Cookie-uri

Este prietenia prima faza a unei relatii de dragoste

De la: kudika029282, la data 2010-03-05 11:33:44
De la: soraderazboi, la data 2010-03-04 13:53:48Si daca nu exista chimie?
Inca o intrebare: sintem sclavii chimiei?
daca nu exista atractie sexuala se rupe si relatia de prietenie intre un barbat si o femeie.....mai ales ca o prietenie intre doi parteneri de sex opus se bazeaza mai mult pe atractie fizica.....

Am din ce in ce mai mult convingerea ca folosesti termenul de "prietenie" intr-un alt sens decat majoritatea dintre noi. Din punctul meu de vedere prietenia nu are nicio legatura cu sexul. Probabil ca se regaseste intr-o situatie de amicitie, dar in niciun caz atunci cand vorbim de prietenie. Acel om pe care il chemi oricand si oriunde, care vine alergand cand esti racita cobza sa-ti faca o frectie nu un masaj erotic. Nu ma pot imagina cu ochii sclipind de dorinta sexuala cand imi intra un prieten in casa, eventual insotit de sotie (daca are). Si nici nu ma vad facandu-i semn cu ochiul, aplecand-ma in fata lui sa-mi vada decolteul sau atingandu-i din greseala prohabul.. si zambindu-i "prieteneste".

De aceea, revin asupra ideii: defineste prietenia si apoi trage o concluzie.
rashela
Postat pe 9 Martie 2010 14:18
De la: kudika029282, la data 2010-01-26 20:57:47
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie
nu cred ca as avea de suferit daca as incepe sa il vad mai mult decat un prieten..de ce sa fie prostie daca il iubesc sa nu ma culc cu el...nici vorba de adio relatie

trebuie avut in vedere ca in cazul unei prietenii dintre un barbat si o femeie se poate ajunge la o relatie de dragoste de cele mai multe ori.fie ca vreti sa acceptati sau nu...viata asta a confirmat.
si ce ar fi rau in asta?
RUY_BLAS
Postat pe 9 Martie 2010 17:22
De la: sirghea, la data 2010-03-09 17:22:23
De la: kudika029282, la data 2010-01-26 20:57:47
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie
nu cred ca as avea de suferit daca as incepe sa il vad mai mult decat un prieten..de ce sa fie prostie daca il iubesc sa nu ma culc cu el...nici vorba de adio relatie

trebuie avut in vedere ca in cazul unei prietenii dintre un barbat si o femeie se poate ajunge la o relatie de dragoste de cele mai multe ori.fie ca vreti sa acceptati sau nu...viata asta a confirmat.
si ce ar fi rau in asta?
asta cred si eu intradevar sunt multe cazuri in care de la o prietenie se ppoate ajunge la o relatie de dragoste intre parteneri....
kudika029282
Postat pe 9 Martie 2010 17:37
De la: sirghea, la data 2010-03-09 17:22:23
De la: kudika029282, la data 2010-01-26 20:57:47
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie
nu cred ca as avea de suferit daca as incepe sa il vad mai mult decat un prieten..de ce sa fie prostie daca il iubesc sa nu ma culc cu el...nici vorba de adio relatie

trebuie avut in vedere ca in cazul unei prietenii dintre un barbat si o femeie se poate ajunge la o relatie de dragoste de cele mai multe ori.fie ca vreti sa acceptati sau nu...viata asta a confirmat.
si ce ar fi rau in asta?


Cind o sa vina viata sa tasteze aici, atunci s-o mai invoci.
Altfel, este vorba doar despre experientele voastre limitate, ale celora care nu cunoasteti prietenie reala cu cei de sexul opus pentru ca va arde intre picioare. Rau este ca va arde atit de tare incit nu va puteti apropia de cineva de sexul opus fara sa va ginditi ca va maninca. Prietenia este o legatura frumoasa care n-are nimic de a face cu sexul.
soraderazboi
Postat pe 9 Martie 2010 17:58
De la: soraderazboi, la data 2010-03-09 17:58:24
De la: sirghea, la data 2010-03-09 17:22:23
De la: kudika029282, la data 2010-01-26 20:57:47
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie
nu cred ca as avea de suferit daca as incepe sa il vad mai mult decat un prieten..de ce sa fie prostie daca il iubesc sa nu ma culc cu el...nici vorba de adio relatie

trebuie avut in vedere ca in cazul unei prietenii dintre un barbat si o femeie se poate ajunge la o relatie de dragoste de cele mai multe ori.fie ca vreti sa acceptati sau nu...viata asta a confirmat.
si ce ar fi rau in asta?


Cind o sa vina viata sa tasteze aici, atunci s-o mai invoci.
Altfel, este vorba doar despre experientele voastre limitate, ale celora care nu cunoasteti prietenie reala cu cei de sexul opus pentru ca va arde intre picioare. Rau este ca va arde atit de tare incit nu va puteti apropia de cineva de sexul opus fara sa va ginditi ca va maninca. Prietenia este o legatura frumoasa care n-are nimic de a face cu sexul.
duduie habar nu ai ce vorbesti...dupa ce ai spus se pare ca dumneata esti cea care te arde intre picioare si te arde asa de tare incat nu te poti apropia de vreunul fara sa te gandesti ca te maninca intre picioare.....habar nu ai pe ce lume traesti mai femeie.....
kudika029282
Postat pe 9 Martie 2010 21:30
Damn, sa opreasca cineva mascariciul asta ca s-a stricat. Functioneaza pe baza de cheita: repeta la nesfirsit aceleasi ineptii si ride ca proasta-n tirg. De asemenea specimene nici sa rizi nu-ti mai vine ca te apuca plinsul.
Mai ales repeta ce a spus cel/cea dinaintea ei. O fi vreun bot idiot.
soraderazboi
Postat pe 9 Martie 2010 22:15
De la: soraderazboi, la data 2010-03-09 22:15:15Damn, sa opreasca cineva mascariciul asta ca s-a stricat. Functioneaza pe baza de cheita: repeta la nesfirsit aceleasi ineptii si ride ca proasta-n tirg. De asemenea specimene nici sa rizi nu-ti mai vine ca te apuca plinsul.
Mai ales repeta ce a spus cel/cea dinaintea ei. O fi vreun bot idiot.


Din pacate nu poate fi oprita.Ignora, e mai bine!E "sora" cu andreea_n_x , nici aia nu poate fi oprita.Aceleasi cretinisme ilizibile.

Postat pe 10 Martie 2010 08:03
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect

pe baza experientelor mele trecute (multe ratatate pana am invatat ceva) iti raspund eu:

1) daca esti barbati functioneaza, adica un barbat se cupleaza cu o buna prietena
2) daca esti femeie nu functioneaza sau functioneaza daca tipul e dispus sa piarda mai multe resurse decat merita respectiva pentru ca femeile impart barbatii pe care ii cunosc in amici si iubiti. daca esti in barca amicilor e greu sau foarte greu sa reusesti sa o convingi ca esti o persoana fata de care ar avea un interes romantic. stii ca esti un amic atunci cand ti se spune "hai sa ramanem prieteni" sau cand ti se destainuie prea mult pentru ca e de stiut femeile au lucruri pe care le discuta cu iubitii si lucruri pe care le vorbesc cu prietenii/prietenele.
3) prin exceptie de la 2) este posibil atunci cand ea e interesata de tipul respectiv insa el nu isi mainifesta interesul romantic, dar in final reusesc amandoi sa ajunga la un consens.
leo_
Postat pe 10 Martie 2010 10:38
De la: kudika029282, la data 2010-01-15 20:17:44as vrea sa imi spuneti parerile voastre despre acest subiect



poate fi ,poate sa nu fie
depinde de fiecare......de obicei cautam intrun barbat sa ne fie iubit,amant,prieten........
dar daca totul incepe de la prietenie si pe parcurs se aprinda intre voi acea flacara a pasiunii ,why not!!!!
dar exista riscul ca aceasta relatie sa nu functioneze si astfel sa pierdem un prieten.......fie el f bun sau nu.
cunosc ,cazuri in care intre doi prieteni a inceput o idila care nu a durat dar ramanand prieteni in continuare chiar daca ea inca mai nutreste anumite sentimente!
totul depinde de noi.De alegerea pe care o facem si cat de mult ne place sa riscam!
Celia_29
Postat pe 10 Martie 2010 10:46
o relatie de dragoste care la baza o prietenie frumoasa este mult mai rezistenta.
ella13
Postat pe 10 Martie 2010 10:52
De la: soraderazboi, la data 2010-03-09 22:15:15Damn, sa opreasca cineva mascariciul asta ca s-a stricat. Functioneaza pe baza de cheita: repeta la nesfirsit aceleasi ineptii si ride ca proasta-n tirg. De asemenea specimene nici sa rizi nu-ti mai vine ca te apuca plinsul.
Mai ales repeta ce a spus cel/cea dinaintea ei. O fi vreun bot idiot.
duduiecara-te de pe topicul asta...dumneata esti un mascarici caraghios repeti la nesfarsit aceleasi idiotenii pe care le emana creierul ala atrofiat..si razi ca o proasta in targ..esti un specimen de idioata asta te caracterizeaza.....
kudika029282
Postat pe 10 Martie 2010 11:49
La mine nu a fost asa.
Noi ne uram, eram gen "soarecele si pisica", apoi am devenit iubiti si dupa aceea am devenit cei mai buni prieteni.
Si in momentul de fata este cel mai bun prieten al meu, caruia ii spun absolut tot, nu am secrete fata de el, doar cand ii fac cadouri, acesta este sotul meu.

Stiu doua persoane (el si ea), prieteni foarte buni, cand au devenit iubiti nu s-au mai inteles. (prieteni 12 ani, iubiti 2 luni).

Depinde de cele doua persoane implicate.
anastas
Postat pe 10 Martie 2010 12:15
Leo, ca de obicei, o analiza obiectiva si pertinenta. Din pacate, dupa cum observi, sint oameni care nu pot sa acceada mai sus de propriile umori. Nu ca nu ne lasam toti prada la un moment dat umorilor astora, sau hormonilor, sau impulsurilor de pe subconstient. Atita doar ca unii nu ne multimim sa fim niste papusi in bataia vintului, ci preferam sa alegem singuri, constienti, puternici si increzatori.

anastas, depinde de incarcatura pe care o poarta cu el fiecare, mai bine zis. Ceea ce nu inteleg eu este aia cu doi oameni care cica se urasc si apoi ajung sa se iubeasca. Poate ca nu inteleg pentru ca nu prea inteleg ura ... oricit de ciudat ar suna. Apoi, eu una nu mi-as putea lasa garda jos niciodata in fata unui om care a profitat de tot ce-a putut la un moment dat ca sa ma atace. Iar daca intuitia imi spune ca pot lasa garda jos, ofer blindete de la bun inceput, chiar daca rezervata. Pe de alta parte, agresivitatea ma face sa ma apar agresiv, ca o leoaica (sau o dragoana de foc ce ma aflu), astfel ca armistitiul, ba chiar alianta prin pasiune devine aproape de neconceput.

Cit despre manifestarile obsesive si mizere de pe acest forum, cam asta se intimpla in casa fara stapin sau fara pisica.
soraderazboi
Postat pe 10 Martie 2010 12:50
De la: soraderazboi, la data 2010-03-10 12:50:00Leo, ca de obicei, o analiza obiectiva si pertinenta. Din pacate, dupa cum observi, sint oameni care nu pot sa acceada mai sus de propriile umori. Nu ca nu ne lasam toti prada la un moment dat umorilor astora, sau hormonilor, sau impulsurilor de pe subconstient. Atita doar ca unii nu ne multimim sa fim niste papusi in bataia vintului, ci preferam sa alegem singuri, constienti, puternici si increzatori.

anastas, depinde de incarcatura pe care o poarta cu el fiecare, mai bine zis. Ceea ce nu inteleg eu este aia cu doi oameni care cica se urasc si apoi ajung sa se iubeasca. Poate ca nu inteleg pentru ca nu prea inteleg ura ... oricit de ciudat ar suna. Apoi, eu una nu mi-as putea lasa garda jos niciodata in fata unui om care a profitat de tot ce-a putut la un moment dat ca sa ma atace. Iar daca intuitia imi spune ca pot lasa garda jos, ofer blindete de la bun inceput, chiar daca rezervata. Pe de alta parte, agresivitatea ma face sa ma apar agresiv, ca o leoaica (sau o dragoana de foc ce ma aflu), astfel ca armistitiul, ba chiar alianta prin pasiune devine aproape de neconceput.

Cit despre manifestarile obsesive si mizere de pe acest forum, cam asta se intimpla in casa fara stapin sau fara pisica.
duduie chiar tu esti aia cu manifestari mizerabile si agresive pe acest forum...nu ti-a cerut nimeni parerea...asa ca stai in banca ta si nu te mai baga.....
kudika029282
Postat pe 10 Martie 2010 17:35
De la: soraderazboi, la data 2010-03-09 17:58:24
De la: sirghea, la data 2010-03-09 17:22:23
De la: kudika029282, la data 2010-01-26 20:57:47
De la: oana84onutza, la data 2010-01-26 20:02:26Tocmai scriam acu 5 minute unei tipe care intreba tot ceva legat de o prietenie cu un ins... un barbat in calitate de prieten poate ca este un bune confident si iti poate da intotdeauna un sfat sincer in leg cu ceilalti barbati, insa daca incepi sa il vezi mai mult decat prieten ai numai de suferit, si daca mai faci si prostia ca in termenii acelei dragi prietenii sa te mai si culci cu el,adio relatie
nu cred ca as avea de suferit daca as incepe sa il vad mai mult decat un prieten..de ce sa fie prostie daca il iubesc sa nu ma culc cu el...nici vorba de adio relatie

trebuie avut in vedere ca in cazul unei prietenii dintre un barbat si o femeie se poate ajunge la o relatie de dragoste de cele mai multe ori.fie ca vreti sa acceptati sau nu...viata asta a confirmat.
si ce ar fi rau in asta?


Cind o sa vina viata sa tasteze aici, atunci s-o mai invoci.
Altfel, este vorba doar despre experientele voastre limitate, ale celora care nu cunoasteti prietenie reala cu cei de sexul opus pentru ca va arde intre picioare. Rau este ca va arde atit de tare incit nu va puteti apropia de cineva de sexul opus fara sa va ginditi ca va maninca. Prietenia este o legatura frumoasa care n-are nimic de a face cu sexul.

... ...mai" sormia"...nu stiu cite stii tu di razbel...dar vad ca dai cu bota aiurea si in alte lucruri care sunt evidente si chiar se intilnesc mereu in viata.deci eu am crezut ca voi chiar vreti pareri si discutii despre lucruri petrecute sau cel putin care se pot petrece cu adevarat.daca vreti doar numai o anumita parere scuze...eu nu pot fi deacord...nu vreau sa polimizez cu tine...imi mentin afirmatiile.
cit despre gindit doar cu ce e intre picioare cred ca ai vazut in toate postarile mele ca nu se adevereste...mai ahtiata si mai feroce pot spune despre tine...dar e mai usor sa critici pe altii.scuze ca mi-am iesit un pic din fire ...imi mentin afirmatia...
RUY_BLAS
Postat pe 10 Martie 2010 17:57
sirghea, n-ai nici o logica. Eu spuneam chiar ca sexul sau o relatie de amor cu un prieten nu este si nici nu va fi o optiune, chiar am refuzat-o cind a fost ocazia. Iar tu vii si-mi arunci inapoi mingea, ca la gradinita, ca ba eu gindesc cu ce-am intre picioare. Nu vezi ca-i penibila lipsa de logica a reactiei tale? Da, exista o logica, te simti prost pentru ca nu ai argumente. Pentru ca, daca tu ai vazut ceva si ai o anumita experienta de viata, numai ce stii tu poate fi posibil. Ceea ce tu nu ai trait, zici ca nu exista. Cica asa te-a invatat viata.

Stii ca pentru oamenii din antichitate era evident ca Pamantul este plat? Asa cum pentru tine si alti postatori pripiti si lipsiti de argumente este evident ca un barbat si o femeie, daca sint prieteni, de cele mai multe ori vor ajunge la o relatie de dragoste. Pe voi cica asta v-a invatat viata. Cum am zis, daca voi asta ati cunoscut, nu inseamna ca nu exista decit varianta voastra. Care este exclusivista si are pretentii de adevar absolut.
Oare o sa intelegi ce tocmai ti-am scris sau o sa incerci doar, din nou, sa ajungi la mine cu nervii si nemultumirile tale?
soraderazboi
Postat pe 10 Martie 2010 18:04
De la: soraderazboi, la data 2010-03-08 11:44:52arhanghel, sint convinsa ca unele femei nu au avut niciodata asemenea prieteni. Nici unii barbati nu au avut niciodata prietene bune. Iar asta ii face sa generalizeze propria experienta la nivel global. Stii, nu? La fel fac cei care au suferit din cauza unor relatii nereusite. "Toti barbatii e porci" sau "toate femeile e curve". Poate pe ei ii ajuta sa gindeasca altfel, le da un confort si nu-si mai bat capul, nu-si mai dezvolta complexe de inferioritate.

...si ce...crezi acele femei si acei barbati...au pierdut ceva in viatza asta?..prin faptul ca nu au avut niciodata prietenii cu persoane de sex opus??...ca eu cred ca nu au pierdut nimic!
andreea_n_x
Postat pe 10 Martie 2010 23:51
..poate ca in antichitate pamantul era plat...ca de aia nu mai e antichitate acuma...
andreea_n_x
Postat pe 10 Martie 2010 23:53
soraderazboi...si daca ai fi avut relatii in genul celei pe care le negi...ai fi atat de proasta sa o recunosti pe un forum public???...unde vrei sa faci impresie buna intr/un anumit scop!...si unde stii ca astfel de pareri...te indeparteaza de impresia pe care vrei sa o lasi??
andreea_n_x
Postat pe 10 Martie 2010 23:55
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-10 23:51:13
De la: soraderazboi, la data 2010-03-08 11:44:52arhanghel, sint convinsa ca unele femei nu au avut niciodata asemenea prieteni. Nici unii barbati nu au avut niciodata prietene bune. Iar asta ii face sa generalizeze propria experienta la nivel global. Stii, nu? La fel fac cei care au suferit din cauza unor relatii nereusite. "Toti barbatii e porci" sau "toate femeile e curve". Poate pe ei ii ajuta sa gindeasca altfel, le da un confort si nu-si mai bat capul, nu-si mai dezvolta complexe de inferioritate.

...si ce...crezi acele femei si acei barbati...au pierdut ceva in viatza asta?..prin faptul ca nu au avut niciodata prietenii cu persoane de sex opus??...ca eu cred ca nu au pierdut nimic!


Poate n-au pierdut nimic...dar eu tind sa cred ca au pierdut. Orice prietenie, cu orice om, pe care am avut-o in viata mea m-a ajutat sa cresc si sa ajung cine sunt acum. Sunt sigura ca asa e pentru toata lumea de aici, sau macar...pentru, aproape, toata lumea.
arhanghel
Postat pe 11 Martie 2010 00:00
eu ii raspundeam user/ului soraderazboi....dar daca te/ai simtit tu...sa imi raspunzi...asta e alta treaba....exista prietenii din perspective diferite....functie de ....hai s/o zic pe aia dreapta...functie de rahatul in care sescalda un om intr/o viatza.....rahat in care n/are rost sa iti tragi si prietenii dupa tine....asta ca sa ma exprim elegant....
...eu vreau sa spun ca....exista oameni....formati de societatea in care au trait ei...si ma refer intai la persoane de sex masculin...sa zicem...care niciodata in ruptul capului...nu or sa creada si nu or sa inteleaga....ca intre femeia lor....si alti masculi exista o prietenie....chiar daca ea exista...sa zicem....desi ca sa fiu sincera nici eu nu cred....si nu sunt mascul...si decat sa dai motiv de cearta in casa...barbatului care poate fi gelos ca stie ca te duci sa te intalnesti cu altul...vezi Doamne...in scop de prietenie...ca doar asta fac prietenii nu?...se intalnesc sa stea de vorba...renunti la prietenie daca vrei sa ai barbat....si asta e numai o situatie....ar mai fi destule de exemplificat.......
....ca sa fiu sincera nici io nu as intelege ca barbatul meu...sa zicem ..are o prietena....adica cum?...si seduce si se intalneste cu prietena la o cafea nu?....si io ce fac?...stau ca fraiera si/i cred nu???....ce dracului scrie pe fruntea mea proasta???....adica asha de proasta sa fiu sa cred asha ceva???...nu se poate!
.....adica poate prietenii de genul asta or exista si merg inainte de casatorie...dar dupa aia nu mai merg...de ce??....pentru ca sunt acoperirea perfecta a relatiilor extraconjugale!!!
andreea_n_x
Postat pe 11 Martie 2010 01:41
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-10 23:55:49soraderazboi...si daca ai fi avut relatii in genul celei pe care le negi...ai fi atat de proasta sa o recunosti pe un forum public???...unde vrei sa faci impresie buna intr/un anumit scop!...si unde stii ca astfel de pareri...te indeparteaza de impresia pe care vrei sa o lasi??


Cu asa comentariu, nu-i de mirare ca nu ai prieteni, Andreea! E parerea ei. E parerea mea. A lui, a lor, a noastra. Iti spuneam pe un alt topic ca de vrei mai mult, ar fi timpul sa incepi sa si oferi.
rashela
Postat pe 11 Martie 2010 01:50
pai deja am oferit...daca nu ati observt...am oferit puncte de vedere....ca fiind ale mele...si in primul rand sunt ale mele....dar mai subscriu si altii la semenea pareri....chiar daca acei altii nu se gasesc pe forumul asta.....unii stiu deja cum gandesc eu.....se poate face un profil psihologic pe baza unor pareri.....cum adica io nu am oferit nimic???
andreea_n_x
Postat pe 11 Martie 2010 01:55
si...in plus de asta...eu nu intru pe forumul asta ca sa imi gasasc prieteni....cu care sa ma intalnesc in viatza reala la o cafea...sa/i chem la mine acas sa vada cu ochii lor cum traiesc eu...etc...ca altfel nu concep cum e o prietenie.....
andreea_n_x
Postat pe 11 Martie 2010 01:58
De la: andreea_n_x, la data 2010-03-11 01:41:19eu ii raspundeam user/ului soraderazboi....dar daca te/ai simtit tu...sa imi raspunzi...asta e alta treaba....exista prietenii din perspective diferite....functie de ....hai s/o zic pe aia dreapta...functie de rahatul in care sescalda un om intr/o viatza.....rahat in care n/are rost sa iti tragi si prietenii dupa tine....asta ca sa ma exprim elegant....
...eu vreau sa spun ca....exista oameni....formati de societatea in care au trait ei...si ma refer intai la persoane de sex masculin...sa zicem...care niciodata in ruptul capului...nu or sa creada si nu or sa inteleaga....ca intre femeia lor....si alti masculi exista o prietenie....chiar daca ea exista...sa zicem....desi ca sa fiu sincera nici eu nu cred....si nu sunt mascul...si decat sa dai motiv de cearta in casa...barbatului care poate fi gelos ca stie ca te duci sa te intalnesti cu altul...vezi Doamne...in scop de prietenie...ca doar asta fac prietenii nu?...se intalnesc sa stea de vorba...renunti la prietenie daca vrei sa ai barbat....si asta e numai o situatie....ar mai fi destule de exemplificat.......
....ca sa fiu sincera nici io nu as intelege ca barbatul meu...sa zicem ..are o prietena....adica cum?...si seduce si se intalneste cu prietena la o cafea nu?....si io ce fac?...stau ca fraiera si/i cred nu???....ce dracului scrie pe fruntea mea proasta???....adica asha de proasta sa fiu sa cred asha ceva???...nu se poate!
.....adica poate prietenii de genul asta or exista si merg inainte de casatorie...dar dupa aia nu mai merg...de ce??....pentru ca sunt acoperirea perfecta a relatiilor extraconjugale!!!



Daca ti-este doar prieten si nu mai mult de-atat de ce nu poti merge in oras la cafea cu sotul tau la brat ?
Si in general ne facem prieteni in locuri in care mergem mai des: scoala, serviciu...
Deci nu e neaparat nevoie sa iesiti in oras ca sa stati de vorba
arhanghel
Postat pe 11 Martie 2010 10:07
De la: soraderazboi, la data 2010-03-10 12:50:00Leo, ca de obicei, o analiza obiectiva si pertinenta. Din pacate, dupa cum observi, sint oameni care nu pot sa acceada mai sus de propriile umori. Nu ca nu ne lasam toti prada la un moment dat umorilor astora, sau hormonilor, sau impulsurilor de pe subconstient. Atita doar ca unii nu ne multimim sa fim niste papusi in bataia vintului, ci preferam sa alegem singuri, constienti, puternici si increzatori.

anastas, depinde de incarcatura pe care o poarta cu el fiecare, mai bine zis. Ceea ce nu inteleg eu este aia cu doi oameni care cica se urasc si apoi ajung sa se iubeasca. Poate ca nu inteleg pentru ca nu prea inteleg ura ... oricit de ciudat ar suna. Apoi, eu una nu mi-as putea lasa garda jos niciodata in fata unui om care a profitat de tot ce-a putut la un moment dat ca sa ma atace. Iar daca intuitia imi spune ca pot lasa garda jos, ofer blindete de la bun inceput, chiar daca rezervata. Pe de alta parte, agresivitatea ma face sa ma apar agresiv, ca o leoaica (sau o dragoana de foc ce ma aflu), astfel ca armistitiul, ba chiar alianta prin pasiune devine aproape de neconceput.

Cit despre manifestarile obsesive si mizere de pe acest forum, cam asta se intimpla in casa fara stapin sau fara pisica.


:) lucrurile astea se invata vrand-nevrand cand faci greseli in dragoste. de fapt prietenia asta atunci cand apare in urma unei tentative esuate de formare a unui cuplu este rezultatul unei greseli pe care barbatul a facut-o fata de femeia respectiva. de obicei nu rezista datorita faptului ca pana la urma unul din cei doi devine frustrat ca nu i se impartasesc sentimentele.

pe de alta parte exista prietenie sincera intre persoanele de sex opus atunci cand nu e marcata de un interes romantic.

eh, relatia mea actuala e ceva de genul ura/dragoste. explicatii cred ca as gasi multe. prima ar fi pentru ca ea nu m-a cunoscut la momentul respectiv decat din "ajutorul" acordat de prietenele ei care ma sabotau continuu si pe care a trebuit sa le scot din joc una cate una. deci imaginea despre mine era deformata si putea fi rasturnata cu o dovada care sa probeze ca e ireala. pe fir mai era si fostul ei prieten care rezista dar cu care nu se intelegea bine. acolo am reusit sa plusez si sa il indepartez la un moment dat.
a doua explicatie ar fi filozofica: din cate consider eu ura nu e opusul dragostei ci un sentiment independent. opusul dragostei eu il identific ca fiind gelozia. daca vindeci ura respectiva poate pana la urma sa existe dragoste. insa oricata dragoste ai investi nu diminuezi ura unei persoane.
leo_
Postat pe 11 Martie 2010 10:17
leo, dimpotriva, iubirea de multe ori mareste ura. De ce? Pentru ca acela care uraste are senzatia ca, cu cit va uri mai mult, cu atit va fi mai puternic si mai deasupra celuilalt. Ca-l va putea face praf. Plus ca subconstientul ar putea sa-i transmita realitatea frustranta: nu, de fapt ura lui e mizerie si micime, nicidecum putere, astfel ca sentimentul de inferioritate fata de celalalt apare.

Nu stiu ce se mai poate spune unui om care gindeste atit de primitiv, pentru care simtul proprietatii asupra partenerului de viata sau nevoia de a fi stampilata drept proprietatea cuiva este atit de puternica, incit devalorizeaza cel mai bun lucru pe care si-l pot arata oamenii unii altora: prietenie. Eu cred ca cel mai intelept este sa-i lasi sa se scalde in acea mizerie sau acel rahat despre care singuri vorbesc. Si sa fii constient ca mereu se vor ridica urlind de acolo sa te muste pentru ca ii complexezi. Pentru ca ei traiesc intr-o orizont limitat si tu nu. Ca pina la urma muscatura lor nu nimereste decit o mostra din propriu rahat, e alta poveste. Ei au sa spuna ca-i dulce si ca-i turkish delight. Si vor incerca mereu sa darime oamenii ca mine, pentru ca noi putem ceea ce ei nu pot. Din pacate pentru ei, lumea mea e prea frumoasa ca sa fie atinsa de chestiile primitive pe care ei le practica si propaga.



soraderazboi
Postat pe 11 Martie 2010 11:26
De la: soraderazboi, la data 2010-03-11 11:26:56leo, dimpotriva, iubirea de multe ori mareste ura. De ce? Pentru ca acela care uraste are senzatia ca, cu cit va uri mai mult, cu atit va fi mai puternic si mai deasupra celuilalt. Ca-l va putea face praf. Plus ca subconstientul ar putea sa-i transmita realitatea frustranta: nu, de fapt ura lui e mizerie si micime, nicidecum putere, astfel ca sentimentul de inferioritate fata de celalalt apare.

Nu stiu ce se mai poate spune unui om care gindeste atit de primitiv, pentru care simtul proprietatii asupra partenerului de viata sau nevoia de a fi stampilata drept proprietatea cuiva este atit de puternica, incit devalorizeaza cel mai bun lucru pe care si-l pot arata oamenii unii altora: prietenie. Eu cred ca cel mai intelept este sa-i lasi sa se scalde in acea mizerie sau acel rahat despre care singuri vorbesc. Si sa fii constient ca mereu se vor ridica urlind de acolo sa te muste pentru ca ii complexezi. Pentru ca ei traiesc intr-o orizont limitat si tu nu. Ca pina la urma muscatura lor nu nimereste decit o mostra din propriu rahat, e alta poveste. Ei au sa spuna ca-i dulce si ca-i turkish delight. Si vor incerca mereu sa darime oamenii ca mine, pentru ca noi putem ceea ce ei nu pot. Din pacate pentru ei, lumea mea e prea frumoasa ca sa fie atinsa de chestiile primitive pe care ei le practica si propaga.



mai femeie iara incepi cu aiurelile dumitale pe care le emana creierul ala atrofiat...pe nimeni nu intereseaza magariile dumitale asa ca vezi-ti de treaba si nu mai face terorie de prost gust....
kudika029282
Postat pe 11 Martie 2010 16:52
prietenii la serviciu??...pai de aia isi iau unele femei batuta acasa...ca sunt sotii lor gelosi....ca cine stie ce fac la serviciu....la cine ranjesc...si cu cine isi permit tot felul de glume
de aia unele femei nu pot fi independente si cu banul lor la buzunar...ca nu li se da voie sa mearga la serviciu...ca vezi Doamne...de aia se duc ..ca sa isi faca ...genul ala de relatii extraconjugale!!
andreea_n_x
Postat pe 11 Martie 2010 20:45
nu stiu dar nu/i bine sa ai prietenii la serviciu...mai ales cu persoane de sex opus...pentru case poate interpreta
andreea_n_x
Postat pe 11 Martie 2010 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce se intampla ? 34 De la: steffy91 22 August 2011 16:52
Relatie serioasa... 26 De la: piscolino 19 Septembrie 2011 10:50
o retea se prabuseste .. una se ridica 2 De la: andreea_n_x 9 Martie 2010 10:39
putin ajuror se poate???:D 8 De la: biank__ 23 Octombrie 2010 19:45
Curios dar Interesant 57 De la: iry24 18 Februarie 2009 13:33