Setari Cookie-uri

Imi pare rau ca nu am ramas in Romania

Am 19 ani si sunt in primul an la o facultate din strainatate.Dupa ce am dat in strainatate la facultate,am dat si in Romania.Am vrut sa dau la Bucuresti in Romania.Dar parintii mei au zis ca mai bine dau in orasul din care sunt ca sa nu ne deplasam pana la Bucuresti.Eu am incercat sa ii conving,dar tot nu am reusit.Ei au zis ca daca o sa reusesc sa intru acolo unde am dat in strainate inseamna ca am facut drumul degeaba pana la Bucuresti.Dar cel mai mare motiv pe care il aveau ca sa nu ma lase sa dau acolo era faptul ca daca dau in Craiova in loc de Bucuresti o sa raman cu ei.Dintre amandoi,mamei mele nu ii placea facultatea pe care vroiam sa o urmez la Bucuresti(eu vroiam genetica sau biologie).Ea zicea ca nu am castigat olimpiade pe tara la biologie sau la chimie,deci de ce sa duc?Plus ca dupa ce nu am mai putut da la Bucuresti a spus ca daca vroiam sa dau acolo la drept ma ducea pana acolo,dar pentru biologie nu.Pana la urma am dat in Craiova la biologie.Si ma gandesc ca poate daca dadeam in Bucuresti ramaneam in tara la chimie sau la biologie.
Am intrat in strainatate cu bursa la relatii internationale cu politica.Dar am intrat si in Craiova la biologie.Nu stiam ce sa fac in momentul acela pentru ca vroiam sa studiez biologia.Dar pe de alta parte, cred ca oricine ar fi zis ca as fi fost fraiera daca nu m-as fi dus in strainate.Aveam de ales dintre o facultate buna din strainate si... Craiova...Pe scurt,mi se parea facultatea din strainatate mai buna.Daca nu vroiam sa studiez deloc relatiile internationale nu mai dadeam acolo de la inceput.Problema nu era ca nu vroiam sa studiez politica si relatiile internationale,problema era ca vroiam sa studiez mai mult biologia.Dar mama ma tot speria,zicea ca ei otravesc sobolani.Nu vroiam sa ajung sa fac disectii pe animale vii.Nu vreau sa fac teste pe animale,mi-ar parea rau dupa aceea. Dar pe de alta parte vreau sa studiez biologia,acum mi-am dat seama ca poate era mai bine ramaneam acolo.Daca ar exista faculti care nu fac teste pe animale...Eu am intrebat mai multe persoane si au spus ca orice facultate face teste pe animale doar cele foarte proaste nu.Iar eu am intrebat la facultate in Craiova daca ei fac teste pe animale,iar ei mi-au spus:"Dar pe ce sa testam?".Nu te poti baza pe testele pe animale,pentru soareci s-a gasit de mult timp un leac pentru cancer,dar pentru oameni nu.Animalele raspund altfel decat oamenii la medicamente.Voi ce parere aveti?Am facut alegerea corecta?Parintii mei nu m-au obligat sa dau la relatii internationale,eu am vrut.Dupa ce au vazut unde am intrat,au zis ca e viitorul meu si ca eu aleg.
GaiaJuno
Postat pe 19 Ianuarie 2010 18:59
nu cred ca are vreo importanta care din cele 2 fac sunt mai bune dar eu zic ca ai facut alegerea corecta...."Dar mama ma tot speria,zicea ca ei otravesc sobolani" ...

oricum mama ta e tare comica....nu mai fii suparata...daca tot iti place biologia atat de mult poti da la anul..si faci 2 fac...doar esti fata desteapta
freakbabe
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:06
Multumesc!Dar tocmai asta e problema,nu pot sa fac doua faculti in acelasi timp.Din mai multe motive:
1.in strainatate nu poti sa faci doua facultati in acelasi timp;
2.nu cred ca as avea timp sa fac doua facultati in acelasi timp (e mult de citit,am eseuri de 10 pagini la fiecare materie si conteaza prezenta).
GaiaJuno
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:11
in cazul asta ai sa dai la biologie dupa ce termini q relatiile internationale....esti tinerica...tot raul spre bine
freakbabe
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:14
Multumesc pentru incurajare!
GaiaJuno
Postat pe 19 Ianuarie 2010 19:20
Facultatea ce ai ales-o de peste granita e fff buna si mai ales faptul ca ai posibilitati sa studiezi in afara e un avantaj de care ar trebui sa te simti mandra si sa nu te mai gandesti atata la biologie, pt ca poti sa faci si o suta de facultati si sa ai o suta de hartii numite diplome, in ziua de azi traim intr o societate unde e mai important sa stii sa te descurci,e un fel de ¨lege a supravietuirii¨ca sa ma exprim in termeni delicati si sa nu spun ca e aproape legea junglei, deci stai linistita ai timp sa faci cate facultati vrei si sa studiezi ce doresti, nu te mai preocupa de un fapt ce deja e consumat
oana84onutza
Postat pe 25 Ianuarie 2010 18:01
Fetelor vine promavara si trebuie sa aveti un par frumos.Eu am pt voi prodduse profesionale pt par la oferta si anume




set tigi foxy curls sampon si balsam la 750 ml la 100 ron

Tigi curls rock leave -in 40 ron

Kerastase fiole aqua oleum 4 la set 110 ron

Kerastase oleo curl masca 80 ron

kinactiff masca profesionala spaniola par degradat 50 ron

revin cu produse noi curand

livrare personala in Bucuresti 7 ron
kudika113570
Postat pe 2 Februarie 2010 11:56
De la: GaiaJuno, la data 2010-01-19 19:20:39Multumesc pentru incurajare!


Si totusi, nu exista facultate de biologie unde sa nu se faca experiente (teste) pe animale vii. Iar eu nu inteleg ce inseamna pentru tine "genetica" sau "biologie"...? Doar sa privesti cum creste firul ierbii?
rashela
Postat pe 2 Februarie 2010 12:02
tara arde si baba se piaptana.............. fata asta intreba ceva serios aici.... hop si tu cu ce te doare daca nu-i poti raspunde ceva serios mai bine lasa-te.

Draga mea afla ca ai facut alegerea corecta, vei vedea mai tarziu rezultatele, "money talk"
iulianastb
Postat pe 8 Februarie 2010 18:27
Voi ce parere aveti?Am facut alegerea corecta?Parintii mei nu m-au obligat sa dau la relatii internationale,eu am vrut.Dupa ce au vazut unde am intrat,au zis ca e viitorul meu si ca eu aleg.[/quote]

Cred ca ai facut foarte bine. Peste cativa ani o ai fi regretat daca alegeai biologie la Craiova din urmatoarele motive:

1. Biologia asta te limiteaza doar la laborator si .. analize sau ma rog la un domeniu foarte restrans ... pe cand relatiile internationale mai ales studiate intr -o tara straina iti deschid mai multe porti spre mai multe domenii de viitor( drept international, comert international, etc..) . Plus ca o sa ai abilitati de limbi straine, toti termenii economici ii vei studia direct in limba straina... e un mare avantaj , nu-t dai seama acum.... daca ramaneai la craiova studiai doar in lb romana. Plus nu stiu exact ce dotari are facultatea de biologie ca sa te ajute sa faci performanta. Stim cu totii ca performanta se face intr un mediu unde ai acces la tehnica de ultima ora.. altfel nu spera ca o sa descoperi o celula noua cu un microscop vechi de 50 de ani.

2. O sa ai contact cu lumea internationala ceea ce e foarte mare avantaj, pe care nu l aveai la Craiova. Deschidere spre idei noi insemna foarte mult la o varsta tanara.
3. Poate acum la inceput ti se pare mai greu, dar gandeste ca esti inca tanara si ai energie si pofta de viata si e foarte bine ca esti intr un mediu international. Nu cred ca dupa ce ai fi terminat facultatea la Craiova ai mai avut energia si curajul tineresc sa pleci pt studii in alta tara straina.


4 la facultatea de relatii internationala se studiaza multe materii; e imposibil sa nu-ti placa macar cateva sau una suficient de mult incat sa vrei sa lucrezi in domeniul ala .

5 dupa ce te formezi intr-o tara straina, poti sa fii mai eficienta daca decizi sa te intorci in romania, avand alta mentalitate, chiar poti sa schimbi ceva , in domeniul in care te hotarasti sa lcurezi. (daca stai aici te obisnuiesti cu : merge si asa "si ti se par normale unele chestii si nu vezi de ce ar trebui schimbate.
6. de exemplu daca te atrage asa de bilogia, poti sa deschizi o firma sau o colaborare intre o mare firma de cercetari, si o firma din romania si pentru ca ai deja cunostintele de comert si baza legala, poti anagaja persoane cu experienta in cercetari pentru a testa produsele si in acest fel vei si fi tu in mediul de laborator, daca-ti place asa de mult.

Oricum parerea mea e ca tu ai o idee personala despre studiul in biologie care s-ar putea sa nu fie conforma cu relaitatea. Poate ar fi trebuit sa te duci sa rogi un student la biologie sa te ia cu el la cursuri sau in laborator sa vezi exact ce se intampla pe acolo . ca sa te linistesti .. in cazul meu medicina mi se parea fascinanta, dupa cum vazusem la TV, la serialul "Spitalul de urgenta:))..pana cand m-a luat un amic sa vad cum se lucreaza cu un cadavru si nu mi-a mai trebuit nimic ..:))

Sunt mai multe motive pentru care ai facut o alegere foarte buna ! astea sunt cele mai importante, si asta o spune o absolventa de relatii internationale care te felicita pentru alegerea facuta.

Multa bafta ! :)
kudika052198
Postat pe 9 Februarie 2010 06:14
dupa parerea mea, ai facut fb ca ai ales facultatea din strainatate. o sa ai mult mai multe optiuni cu ea, chiar se face ceva carte afara, fata de ce se face in tara noastra. e mult mai bine fiindca o sa cunosti oameni noi, o sa iti faci multi prieteni, si cine stie, poate si ramai acolo, nu te mai intorci in tara, ca nu prea ai ce sa faci aici.
kudika067504
Postat pe 9 Februarie 2010 10:15
si mai bine nu te iei dupa parintii tai. mai bine faci cum simti tu. nu poti ramane toata viata langa ei. ei doar te-au crescut, acum ar trebui sa te lase sa iti traiesti si tu viata, ca doar ei si-au trait-o.
kudika067504
Postat pe 9 Februarie 2010 10:17
salut.eu tocmai termin biologia la iasi...si regret enorm k am ales facultatea asta..nu se fac experimente pe animale,stai linistita...deci ramai acolo si nu te gandi k biologia inseamna lucratul in lab sau analize...prea putinii ajung sa lucreze in lab...nu cred k vrei sa inveti despre culturi agricole si vreo 2000 de denumiri in latina incat la sfarsit sa ramai cu nimic...practica pe teren nu prea se face asa k ajungi sa inveti pe de rost nebuniile alea...sincer,eu regret enorm k am dat la facult asta care pe viitor nu maa ajuta deloc,pt k nu o sa-mi gasesc de munca in domeniu...nici o sansa
okishori
Postat pe 1 Aprilie 2010 08:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Beam MLM ( job la domiciliu ) 1 De la: Knifey 23 Decembrie 2010 16:22
Despre noi, oamenii,,, 3 De la: marygeo 7 Aprilie 2009 08:54
Locuri de munca pe timp de vara 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:41
saru-ma doamnelor,..salut baieti 32 De la: the_O 21 Februarie 2010 20:31
ma iubeste inca? 6 De la: kudika183384 11 Septembrie 2010 07:32