Setari Cookie-uri

dilema, dilema

Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?
anissya
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:29
stai linistita, nu e nimic... ....dar sa ai grija de acum in colo...sa stii ca berea e foarte buna pentru femeile gravide...maresc sanii
freakbabe
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:32
o nu e nimic...mama bea bere cand era gravida cu mine...si uite sant aici deci...nu e nimic..pentru linistea ta du-te la control
iulia069834
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:34
Asta-i chestia, ca mi-am facut toate anlizele, o tona de ecografii (cred ca medicul meu ma crede ipohondra), sunt tanara, am 22 de ani, totul a iesit bine...si am citit un articol medical care spune ca o unitate, doua de saptamana- ceea ce inseamna o bere sau 2 pahare de vin- este ok. Si nu beau eu asa tarii(nu de alta, dar ma ia greata) , deci maxim e vb de o bere, doua...
Mersi de raspunsuri ...incepeam sa cred ca sunt nebuna. Eu sper sa fie bine...
anissya
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:42
sa iti dea D-zeu un copil sanatos, voinic si frumos
freakbabe
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:51
De la: freakbabe, la data 2010-01-23 19:51:20sa iti dea D-zeu un copil sanatos, voinic si frumos



Multam mult . In august se va naste, o sa am un mic leusor .
anissya
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:53
atunci nu iti fa probleme..nu te stresa
iulia069834
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:59
.
De la: iulia069834, la data 2010-01-23 19:59:30atunci nu iti fa probleme..nu te stresa


Ai dreptate, imi fac mai mult rau stresandu-ma, si asa sunt mereu pe fuga peste tot! Avea dreptate doctorul meu cand mi-a zis ca pana la urma sarcina este o stare naturala, nu o boala. O sa fac bine sa ies sa dansez o salsa si nu sa mai stau in pat ca o nebuna.
Thanks .
anissya
Postat pe 23 Ianuarie 2010 23:22
De la: anissya, la data 2010-01-23 19:29:50 Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?





... foarte grav ... ... l-ai traumatizat profund ... ... o sa se nasca tipind - sa vina berea, unde sint femeile si tigarile mele !!! ...
marco918
Postat pe 24 Ianuarie 2010 00:34
De la: anissya, la data 2010-01-23 19:29:50 Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?


Nu-i bai! ;) Stai linistita! Iti faci griji degeaba... eu cand eram insarcinata mi sa facut o pofta uriasa de Mon Cheri (contin lichior) si am mancat cantitati uriase pana am simtit ca ma ia de cap :P

Sarcina usoara :) si un bebe cel putin la fel de dulce ca al meu ;)
Ella81
Postat pe 24 Ianuarie 2010 00:40
De la: marco918, la data 2010-01-24 00:34:55
De la: anissya, la data 2010-01-23 19:29:50 Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?





... foarte grav ... ... l-ai traumatizat profund ... ... o sa se nasca tipind - sa vina berea, unde sint femeile si tigarile mele !!! ...





Femeile, daaaaaa !
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:11
multa sanatate si sa te bucuri de copilasul tau
yumy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:13
yumalai, ella, multumesc mult!Sa fie de bine!
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:34
De la: anissya, la data 2010-01-24 11:34:25yumalai, ella, multumesc mult!Sa fie de bine!
pupici sa sa ne chemi la botez
yumy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:38
helllauuu....la o parte! eu sunt moasa aici...ce naiba! voi va treceti pe lista de nase eventual
_oktober_
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:40
De la: _oktober_, la data 2010-01-24 11:40:17helllauuu....la o parte! eu sunt moasa aici...ce naiba! voi va treceti pe lista de nase eventual
pey nasa vreau sa fiu :D
yumy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 11:56
Eu va chem, trageti o tura prin Timisoara !
Dar la moasa deja s-a inscris buna mea prietena, ce m-a pus sa-i juuuuuur ca nu pun pe altcineva
Asa ca daca vreti nase fetelor, facem o exceptie si sunteti toate pe lista!
Acuma .... un copil crescut cu multe femei in jur va fi tare fericit , toata lumea ii acorda atentie, nu de alta!
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:21
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:21:21Eu va chem, trageti o tura prin Timisoara !
Dar la moasa deja s-a inscris buna mea prietena, ce m-a pus sa-i juuuuuur ca nu pun pe altcineva
Asa ca daca vreti nase fetelor, facem o exceptie si sunteti toate pe lista!
Acuma .... un copil crescut cu multe femei in jur va fi tare fericit , toata lumea ii acorda atentie, nu de alta!

chiar ce va fii bebelu tau fata sau baiat sau nu stii inca:D?
yumy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:22
De la: yumalai, la data 2010-01-24 12:22:51
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:21:21Eu va chem, trageti o tura prin Timisoara !
Dar la moasa deja s-a inscris buna mea prietena, ce m-a pus sa-i juuuuuur ca nu pun pe altcineva
Asa ca daca vreti nase fetelor, facem o exceptie si sunteti toate pe lista!
Acuma .... un copil crescut cu multe femei in jur va fi tare fericit , toata lumea ii acorda atentie, nu de alta!

chiar ce va fii bebelu tau fata sau baiat sau nu stii inca:D?




Toata lumea ma intreaba . Am inteles ca in jur de 4 luni o sa stiu, macar asa, 60% sigur. Deocamdata am numai 3 luni( si multe pofte) . Ma gandeam sa fie fetita, dar acum nu mai vreau decat sa fie sanatos. Ca iubit sigur va fi .
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:28
asta e bine pey am intrebat ce va fii ca ma gandeam ca te-ai gandit la un nume pt bebel eu daca as avea o fetita as vrea sa o cheme elena, iar daca ar fii baiat nu stiu :D
yumy
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:31
Ooo, la nume ne-am gandit deja . Dupa o noapte de evaluat o mie de nume posibile si imposibile( la propriu, unele era atat de nebune ), ne-am hotarat amandoi, adica eu si prietenul meu, care-i extrem de pretentios la nume , am ales cate 2 variante.
Amelia Patricia daca va fi fetita si David Alexandru daca va fi baietel. Imi place si Elena, dar am ffff multe rude cu numele asta, am zis sa nu ma inscriu si eu in club.
Acuma sper sa nu mai vina maica-mea cu idei noi, ca deja mi-a dat cateva idei de ma pufnea rasul .
Ei, suna bine ?
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 12:45
De la: anissya, la data 2010-01-24 11:11:32
De la: marco918, la data 2010-01-24 00:34:55
De la: anissya, la data 2010-01-23 19:29:50 Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?





... foarte grav ... ... l-ai traumatizat profund ... ... o sa se nasca tipind - sa vina berea, unde sint femeile si tigarile mele !!! ...





Femeile, daaaaaa !





... sa-ti doresti sa-si gaseasca o femeie ... ca restul de femeii ii pot minca sanatatea ... si banii ...
marco918
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:59
De la: marco918, la data 2010-01-25 23:59:32
De la: anissya, la data 2010-01-24 11:11:32
De la: marco918, la data 2010-01-24 00:34:55
De la: anissya, la data 2010-01-23 19:29:50 Deci..am ramas gravida chiar inainte de craciun..si evident ca nu am stiut din prima, asa ca de craciun am mai baut cate un pahar de sampanie, de vin, nu mult, ca de sarbatori. Acum, nu stiu, am citit o mie de articole ce spun ca 1 pahar de vin pe saptamana nu e mult, si nu afecteaza cu nimic....deci stie cineva, cum e pana la urma, ca imi fac o tona de griji...acum sunt in 10 saptamani si maximum de alcool ce l-am baut a fost de 2 pahare de vin pe saptamana. Anyone ?





... foarte grav ... ... l-ai traumatizat profund ... ... o sa se nasca tipind - sa vina berea, unde sint femeile si tigarile mele !!! ...





Femeile, daaaaaa !





... sa-ti doresti sa-si gaseasca o femeie ... ca restul de femeii ii pot minca sanatatea ... si banii ...



Sa-mi doresc sa-si gaseasca una cu bani deci . Si sa sper in oameni dezinteresati (parca vorbesc de basme deja ).
anissya
Postat pe 26 Ianuarie 2010 00:28
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:45:11Ooo, la nume ne-am gandit deja . Dupa o noapte de evaluat o mie de nume posibile si imposibile( la propriu, unele era atat de nebune ), ne-am hotarat amandoi, adica eu si prietenul meu, care-i extrem de pretentios la nume , am ales cate 2 variante.
Amelia Patricia daca va fi fetita si David Alexandru daca va fi baietel. Imi place si Elena, dar am ffff multe rude cu numele asta, am zis sa nu ma inscriu si eu in club.
Acuma sper sa nu mai vina maica-mea cu idei noi, ca deja mi-a dat cateva idei de ma pufnea rasul .
Ei, suna bine ?

frumoase nume sa iti traiasca copilul si ce sa mai zic sa auzim numai de bn
yumy
Postat pe 11 Februarie 2010 18:34
buna...am si eu o intrebare...este posibil sa raman insarcinata de la acel lichid prespermatic...nu am facut sex...ci doar a intrat 2 cm o singura data...si nici nu a ejaculat nici inainte nici dupa..astept raspuns cat mai rpd
kudika121880
Postat pe 19 Februarie 2010 19:01
De la: yumalai, la data 2010-02-11 18:34:18
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:45:11Ooo, la nume ne-am gandit deja . Dupa o noapte de evaluat o mie de nume posibile si imposibile( la propriu, unele era atat de nebune ), ne-am hotarat amandoi, adica eu si prietenul meu, care-i extrem de pretentios la nume , am ales cate 2 variante.
Amelia Patricia daca va fi fetita si David Alexandru daca va fi baietel. Imi place si Elena, dar am ffff multe rude cu numele asta, am zis sa nu ma inscriu si eu in club.
Acuma sper sa nu mai vina maica-mea cu idei noi, ca deja mi-a dat cateva idei de ma pufnea rasul .
Ei, suna bine ?

frumoase nume sa iti traiasca copilul si ce sa mai zic sa auzim numai de bn




danke
anissya
Postat pe 21 Februarie 2010 12:53
De la: anissya, la data 2010-02-21 12:53:06
De la: yumalai, la data 2010-02-11 18:34:18
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:45:11Ooo, la nume ne-am gandit deja . Dupa o noapte de evaluat o mie de nume posibile si imposibile( la propriu, unele era atat de nebune ), ne-am hotarat amandoi, adica eu si prietenul meu, care-i extrem de pretentios la nume , am ales cate 2 variante.
Amelia Patricia daca va fi fetita si David Alexandru daca va fi baietel. Imi place si Elena, dar am ffff multe rude cu numele asta, am zis sa nu ma inscriu si eu in club.
Acuma sper sa nu mai vina maica-mea cu idei noi, ca deja mi-a dat cateva idei de ma pufnea rasul .
Ei, suna bine ?

frumoase nume sa iti traiasca copilul si ce sa mai zic sa auzim numai de bn




danke
yumy
Postat pe 21 Februarie 2010 12:54
De la: anissya, la data 2010-01-24 12:45:11Ooo, la nume ne-am gandit deja . Dupa o noapte de evaluat o mie de nume posibile si imposibile( la propriu, unele era atat de nebune ), ne-am hotarat amandoi, adica eu si prietenul meu, care-i extrem de pretentios la nume , am ales cate 2 variante.
Amelia Patricia daca va fi fetita si David Alexandru daca va fi baietel. Imi place si Elena, dar am ffff multe rude cu numele asta, am zis sa nu ma inscriu si eu in club.
Acuma sper sa nu mai vina maica-mea cu idei noi, ca deja mi-a dat cateva idei de ma pufnea rasul .
Ei, suna bine ?



Suna f bine ambele nume ! Si eu ma gandeam la David, pt baiat, mi se pare super frumos acest nume !
Ai grija de tine si sa ai o sarcina usoara !
Summer_
Postat pe 21 Februarie 2010 12:59
Multam mult . Cu nasterea nu stiu, deja m-am abonat la o epidurala( nu de alta, dar am o frica de travalii prelungite si alte asemenea povesti de groaza ).Dupa care m-am abonat la serviciile de ajutor ale mamicutei mele. Asta ca sa fiu sigura ca nu fac vreo tampenie.
anissya
Postat pe 21 Februarie 2010 13:10
Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!!
Asa cum a zis toata lumea pe aici, nu trebuie sa-ti faci probleme pentru faptul ca ai baut un pahar de vin. Alcoolul in exces afecteaza intradevar sarcina, dar o bere, doua pe saptamana, nu-i bai. Eventual in ultimele doua, trei luni sa nu mai consumi deloc, ma gandesc ca e mai bine asa...este o sugestie personala, nu documentata. :)
Important este ca in perioada sarcinii sa fii cat mai vesela si optimista, sa nu te enervezi, sa te alimentezi corespunzator - adica sa mananci din toate cate putin, astfel incat sa iti asiguri necesarul de vitamine si minerale, sa faci miscare si sa te simti cat mai bine! Pentru ca, nu-i asa, peste cateva luni va aparea minunea de bebelus!
Iti doresc numai bine!


Marya_b
Postat pe 22 Februarie 2010 17:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE SE POATE FACE , PTR CA O FEMEIE SA FIE INCURAJATA SA POATA PASTRA SARCINA? 64 De la: marco918 26 Noiembrie 2009 01:04
doxiciclina in combinatie cu logestul 2 De la: Diavolyta_ 20 Mai 2009 16:09
A fi sau a nu fi mamica !! 25 De la: anissya 21 Februarie 2010 13:06
ma poate ajuta cineva?? 8 De la: valivieru96 12 Iunie 2009 16:51
Mama purtatoare 2 De la: Loredana86 4 Noiembrie 2010 11:57