Setari Cookie-uri

Concurs: Dragostea. Citate

De la: _Nikki_, la data 2010-02-01 18:22:07ok.am inteles:) nu mai ca imi este greu sa aleg un singur citat,imi plac toate! Multumesc pentru sfat!


cu placere
tarky
Postat pe 1 Februarie 2010 18:26
:)
_Nikki_
Postat pe 1 Februarie 2010 18:26
Iubirea este un fum fãcut din arborii suspinelor. Purificatã, e un foc în ochii celor ce se iubesc. Tulburatã, este o mare hrãnitã cu lacrimile celor ce se îndrãgesc. ªi încã ce mai e? E nebunia cea mai înþeleaptã, fierea ce înãbuºã, dulceaþa ce ne mântuie - definiþie de William Shakespeare
albastreaua
Postat pe 1 Februarie 2010 20:09
''Nu pleca!Mai vreau sa te privesc!Vreau sa te culeg!Soapta de soapta,lumina de lumina,tristete de tristete,in ochii mei inaltati spre tine.
Nu pleca!
Mi-e sete de buzele tale insingurate,cu parfumuri de liliac alb.
Mi-e sete de ochii tai ascunzand cerul in fiecare privire cu care ma imbratiseaza.
Ramai te rog!Nu pleca!''

George Sovu-Dimineata iubirii.
dilimache
Postat pe 1 Februarie 2010 20:19
"Iubirea nu este ceva ce poate aparea sau nu. Ea reprezinta o constanta in a fi, o practica neintrerupta si un angajament de a-ti simti si de a-ti iubi propriile ziduri de aparare, de a te relaxa cu umor si de a te abandona complet, daramandu-ti zidurile de aparare inmuiate de iubire, care in caz contrar ti-ar reprima energia si ar deveni o inchisoare in jurul inimii tale." (David Deida - Draga mea iubita)
pusycat85
Postat pe 1 Februarie 2010 20:23
Love suck's
Shhh
Postat pe 1 Februarie 2010 20:25
AYO – What is love

“I think love is not in what we say, love is in what we do [...]

Love is nothing but the truth
Something inside of me, something inside of you
Love is faith and loyalty
Love is sharing, love is to believe
I think that is what love could be
And so much more cos love is deep [...]

I think love can be good, love can be bad
Love can make you happy and love can make you sad
Love can break your heart and love can heal your soul

Love can die
Love can grow”




luke_at_me
Postat pe 2 Februarie 2010 03:47
"Fapturile pe care le-am iubit au fost acelea care au iubit in mine ceea ce fara iubirea lor nu ar fi meritata sa supravietuiasca.Sunt de aceea recunoscator si accept integral viata ce mi-a fost data."(H.R.Patapievici)
"Când mã va chema la El în clipa Judecãþii ºi mã va întreba: "cine eºti?", îi voi spune: "lasã-mã sã-þi spun mai întâi pe cine am iubit, apoi îþi voi mãrturisi de oamenii care m-au iubit ei, ºi în cele din urmã ai sã cunoºti cine am fost(H.R.Patapievici)
adrianamarcovici
Postat pe 2 Februarie 2010 07:10
„Iubirea renaºte prin dãruire deplinã.“ (Învingãtorul este întotdeauna singur)

alinna_elena
Postat pe 2 Februarie 2010 07:23
" Natura m-a facut sa iubesc,nu sa urasc "
" Iubirea-i rostul vietii mele, ura nu ! "
" Antigona " - Sofocle.
Irene_Y_
Postat pe 2 Februarie 2010 07:38
Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi. GJG Marquez
michele40
Postat pe 2 Februarie 2010 07:48
Ma leg de tine ,pamantule,ca eu voi fi a sotului meu si a nimanui altuia.Voi creste din el ca iarba din tine .Si cum astepti tu ploaia ,asa ii voi astepta eu venirea ,si cum iti sunt tie razele ,asa va fi trupul lui mie .Ma leg in fata ta ca unirea noastra va rodi ,caci mi-e drag cu voia mea si tot raul ;daca va fi ,sa nu cada asupra lui ,ci asupra-mi ,caci eu l-am ales .Tu ma auzi ,mama pamant ,tu nu ma minti ,maica mea .(Mircea Eliade, Maitreyi)

butterflylili
Postat pe 2 Februarie 2010 07:50
"Sã-þi spun ce este dragostea adevãratã. E credinþã oarbã, umilinþã fãrã preget, supunere desãvârºitã, încredere ºi dãruire împotriva ta însuþi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnã sã îþi dai inima ºi sufletul întreg celui care þi le va zdrobi." - Charles Dickens - Marile Sperante
coldwind
Postat pe 2 Februarie 2010 07:55
De la: Shhh, la data 2010-02-01 20:25:24Love suck's


dap ! mare dreptate ai !!
coldwind
Postat pe 2 Februarie 2010 07:57
"Forta Iubirii - atunci cand iubim, vrem totdeauna sa fim mai buni decat suntem." (Alchimistul)
inamazilu
Postat pe 2 Februarie 2010 08:06
iubirea e unica
iubirea e speciala
iubirea e pentru noi
iubirea e pentru voi
iubirea ...e totul
margineana
Postat pe 2 Februarie 2010 08:11

"Iubirea este cea mai frumoasã muzicã din partitura vieþii. Fãrã ea, ai fi un etern afon în corul imens al omenirii."

(Roque Schneider)
cjcj
Postat pe 2 Februarie 2010 08:38
"Cine iubeste ofera libertate" - Invingatorul este intotdeuna singur - P.Coelho;
"Dragostea este misterul dintre doi oameni, nu asemanarea dintre ei. " - Magicianul - J. Fowles;
zur
Postat pe 2 Februarie 2010 08:43

"Nimeni nu-si incredinteaza visurile in mainile celor care le pot distruge. Nimeni nu-si sacrifica lucrul cel mai de pret pe care il are: DRAGOSTEA!" Paulo Coelho- Vrajitoarea din Portobello
kudika020218
Postat pe 2 Februarie 2010 08:46
["Dragostea e cea mai importanta si mai vulnerabila traire a oamenilor." (Brida)
vio67
Postat pe 2 Februarie 2010 08:47
» "A iubi inseamna a inceta sa traiesti pentru tine, a face ca toate sentimentele omenesti, teama, speranta, durerea, bucuria, placerea sa nu depinda decat de o singura fiinta; inseamna a te cufunda in infinit, a nu gasi nici o limita simtirii, a-ti inchina viata unei fiinte in asa fel incat sa nu traiesti si sa nu gandesti decat pentru a o face fericita; a turna maretie in injosire, a gasi alinare in lacrimi indurerate, placere in suferinta si suferinta in placere; adica a intruni in sine toate contradictiile." - Balzac


» "Iubirea e un lucru mare, un mare bine; ea singura face din greu usor si trece lin peste toate asperitatile. Caci ea duce o povoara fara sa fie impovaratoare si indulceste tot amarul. Iubirea se cere pretuita, nu ascunsa. Iubirea vrea sa fie libera, daparte de dorintele lumesti, astfel ca spiritul sa nu-i fie umbrit, norocul s-o insoteasca si nenorocul sa n-o atinga. Nimic nu e mai dulce ca iubirea..." - Thomas Kempis
iuliaiulia
Postat pe 2 Februarie 2010 08:49
"Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul." – Rabindranath Tagore
Andreea_L
Postat pe 2 Februarie 2010 08:52
"Iubirea renaste prin daruire deplina." (Invingatorul este intotdeauna singur)
corinasamson
Postat pe 2 Februarie 2010 08:52
Poate ca pentru lume esti o singura persona, dar pentru o anumita persoana, esti intreaga lume. – Gabriel Garcia Marquez
kudika091502
Postat pe 2 Februarie 2010 08:55
Motto:
"Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie."
“Era o dimineata aglomerata la cabinet cand, in jurul orei 08:30, intra un domn batran cu un deget bandajat. Imi spune imediat ca este foarte grabit caci are o intalnire fixata pentru ora 09:00. L-am invitat sa se aseze stiind ca avea sa mai treaca cel putin o jumatate de ora pana sa apara medicul. Il observ cu cata nerabdare isi priveste ceasul la fiecare minut care trece.
Intre timp ma gandesc ca n-ar fi rau sa-i desfac bandajul si sa vad despre ce este vorba. Rana nu pare a fi asa de grava… in asteptarea medicului, ma decid sa-i dezinfectez rana si ma lansez intr-o mica conversatie. Il intreb cat de urgenta este intalnirea pe care o are si daca nu prefera sa astepte sosirea medicului pentru tratarea ranii. Imi raspunde ca trebuie sa mearga neaparat la casa de batrani, asa cum face de ani buni, ca sa ia micul dejun cu sotia.
Politicoasa, il intreb de sanatatea sotiei. Senin, batranul domn imi povesteste ca sotia, bolnava de Alzheimer, sta la casa de batrani de mai bine de 7 ani. Gandindu-ma ca intr-un moment de luciditate sotia putea fi agitata de intarzierea lui, ma grabesc sa-i tratez rana dar batranul imi explica ca ea nu-si mai aduce aminte de 5 ani cine este el... Si-atunci il intreb mirata: “Si dvs. va duceti zilnic ca sa luati micul dejun impreuna?“. Cu un suras dulce si o mangaiere pe mana, imi raspunde: “E-adevarat ca ea nu mai stie cine sunt eu, dar eu stiu bine cine este ea“.
Am ramas fara cuvinte si un fior m-a strabatut in timp ce ma uitam la batranul care se indeparta cu pasi grabiti. Mi-am inghitit lacrimile spunandu-mi in sinea mea: “Asta este dragostea, asta este ceea ce imi doresc de la viata!... Caci, in fond, asa este dragostea adevarata ?!… nu neaparat fizica si nici romantica in mod ideal. Sa iubesti inseamna sa accepti ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi si ceea ce inca nu s-a intamplat. Persoanele fericite si implinite nu sunt neaparat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care stiu sa faca ce-i mai bun din tot ceea ce au”.
Viata nu inseamna sa supravietuiesti unei furtuni ci sa stii sa dansezi in ploaie

autor necunoscut, sursa: internet
arielle
Postat pe 2 Februarie 2010 08:58
CITATUL MEU PREFERAT IN MATERIE D EIUBIRE ESTE AL LUI SENECA:,,DACA VREI SA FII IUBIT, IUBESTE,,
maryya2008
Postat pe 2 Februarie 2010 08:59


"Dragostea constã în dorinþa de a da ceea ce este al tãu altuia ºi de a simþi fericirea acestuia ca ºi cum ar fi a ta"Emanuel Swedenborg
iulia1971
Postat pe 2 Februarie 2010 09:07
"Iubirea este cea mai inalta fericire la care poate ajunge omul, caci numai prin ea cunoaste ca el e mai mult decat el insusi, ca e una cu totul."
"Dragostea nu are nevoie de cuvinte, insa cuvintele au intotdeauna nevoi de dragoste."
"Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua."
"Dragostea este o fiinta salbatica. Cand incercam sa o tinem in frau, ne distruge. Cand incercam sa o inchidem, ne inrobeste. Cand incercam sa o intelegem, ne tulbura. "
"Dragostea este cea mai puternica forta din univers..."
"Inima are taine pe care nicio ratiune nu le patrunde..."
"Un singur ceas de dragoste poate face cat viata intreaga."
"Dragostea construieste poduri acolo unde nu exista..."
"Dragostea poate uneori sa fie magie. Dar magia poate fi uneori… doar o iluzie..."
"In momentul in care vei avea in inima ta acest lucru extraordinar numit dragoste si vei simti adancimea, incantarea si extazul ei, vei descoperi ca lumea s-a transformat pentru tine."
"Sentimentul de a fi iubit foarte mult de cineva iti da putere; sa iubesti foarte mult pe cineva iti da curaj. "
"Uneori inima vede ce este invizibil pentru ochi..."
"Simpatia formeaza prietenia; dar in dragoste exista un fel de antipatie, de pasiune opusa. Fiecare tinde sa fie celalalt si impreuna fac un intreg... "

...Sper k va plac ...eu nu am putut alege unul singur :x...
...Va pup si sa fiti iubiti si iubite :*

.........InVaTa Sa IuBeStI cA Sa PoTi Fi IuBiT.....
kudika054181
Postat pe 2 Februarie 2010 09:12
"E PERICULOS SA IUBESTI!Iubirea e ca un drog. La inceput ai senzatia de euforie, de abandon total. Apoi, a doua zi vrei mai mult, inca nu e viciu, dar iti place senzatia si iti inchipui ca o poti tine sub control. Te gandesti la persoana iubita vreme de 5 minute si uiti de ea vreme de 3 ore. In scurt timp insa, te obisnuiesti cu acea persoana si incepi sa fii complet dependent de ea. Acum te gandesti la ea 3 ore si o uiti 2 minute. Daca ea nu e langa tine, incerci aceeasi senzatie ca si drogatii cand nu isi obtin drogul. In acel moment, asa cum drogatii fura si se injosesc ca sa faca rost de ceea ce le trebuie, tu esti dispus sa faci orice pentru dragoste! " (Paolo Coelho)
ruxu
Postat pe 2 Februarie 2010 09:12
"Ce e amorul? E un lung
Prilej pentru durere,
Cãci mii de lacrimi nu-i ajung
Si tot mai multe cere.
......
Dispar si cerul si pãmânt
Si pieptul tau se bate,
Si totu-atirna de-un cuvint
Soptit pe jumatate.

Te urmareste saptamini
Un pas fãcut alene,
O dulce stringere de mini,
Un tremurat de gene."

M.Eminescu

eu cam asa am trait dragostea!
margica
Postat pe 2 Februarie 2010 09:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga produse cosmetice organice Organique in valoare de 150 de lei! 250 De la: healthy002544 5 Decembrie 2011 02:33
Concurs Kudika si FashionUp 1495 De la: concursKudika 12 Martie 2013 22:31
Concurs: Astrograme de compatibilitate! 7955 De la: anuy 20 Aprilie 2010 14:46
Concurs Papucei.ro! 1694 De la: concursKudika 5 Octombrie 2009 17:07
Castiga un set de produse Herbalife in fiecare saptamana! (saptamana a II-a) 221 De la: concursKudika 10 Decembrie 2012 11:22