Setari Cookie-uri

Cele mai fumoase povesti de dragoste din romane

de departe preferatul meu este ''mandrie si prejudecata'' jane austin o carte senzationala pe care as putea sa o citesc incontinuu, o recomand
monique09
Postat pe 5 Martie 2010 12:12
Rosu si negru- Stendhal
Maitreyi - Eliade
Nunta in cer - Eliade

KiwiEu
Postat pe 8 Martie 2010 20:40
Din cele mai recent aparute as recomanda Gargui
selvidia
Postat pe 9 Martie 2010 14:34
am citit multe carti de dragoste insa la suflet mi-au ramas Cella Serghi cu Panza de paianjen si Petru Popescu cu Prins.

M-am amuzat de replicile voastre taioase, referitoare la cei/cele care prefera autorii si cartile mai comerciale, gen Sandra Brown sau Julie Garwood. Atata timp cat o carte te relaxeaza, te binedispune, nu vad de ce nu ai citi-o. Pana la urma, gusturile nu se discuta. Garwood are un stil siropos, usurel, un prototip de personaje pe care le repeta in absolut toate cartile ei. N-au valoare literara, insa unele reusesc sa-ti zmulga un zambet. Personal, nu-mi place Sandra Brown, nici Garwood, iar daca ar fi sa aleg ceva comercial, atunci mai bine Judith McNaught.
kudika141143
Postat pe 10 Martie 2010 10:10
De la: Aleka, la data 2010-02-16 15:34:04Pentru ca iubesc sa citesc m-am gandit sa deschid acest topic in care sa ne recomandam carti. Citesc carti de genuri diferite dar m-am oprit asupra celor de dragoste.
Cartea mea de suflet e "Invitatie la vals" de Mihail Drumes pe care nu am putut sa o las din mana nici o secunda :D
Ca tot e un topic pentru recomandari o sa incep eu prima:
"Invitatie la vals" si "Scrisoare de dragoste"- Mihail Drumes
"A5 filola" si "Primul pacient" -Michael Palmer
Colectia Cocktail de la Humanitas Fiction (chick-lit, lectura usoara-le termini intr-o zi maxim 2)
Si colectia Chic de la polirom
Astept si recomandarile si parerile voastre!



inteleg primele 2 carti, dar "A cincea fiola"? esti cumva masochista. uh ma faci sa ma scutur. Poate o sa scrii data viitoare si "Navele fantoma" la capitolul asta?
leo_
Postat pe 10 Martie 2010 10:22
N-am mai citit de multa vreme un roman de dragoste. Dar stiu ca primul meu roman de dragoste l-am citit cand aveam 14 ani. Imi amintesc foarte clar cum mi-a pus tata cartea in mana si mama tot facea comentarii: "e prea mica, nu e buna pt ea cartea asta"
Era vorba de "Maitreyi", cartea care mi-a marcat inceputul adolescentei. Am citit-o pe nerasuflate.
O carte care a conturat dorurile si trairile din adolescenta ce urmam sa fiu. A venit parca, fix pe sufletul meu si exact la momentul potrivit. Am incercat mai tarziu s-o recitesc, nu mai simteam acelasi farmec, nu mai era acelasi gust, de fapt, nu mai eram eu aceeasi. Dar asta nu m-a facut sa uit cat de mult m-a rascolit si cat m-a transformat.

Alt roman de dragoste care m-a "tulburat" a fost "Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"(ma refer in special la prima parte), carte care la fel a picat exact la timpul potrivit pe starea adecvata. Am citit-o intr-o noapte plangand...
arhanghel
Postat pe 11 Martie 2010 00:21
frumoase carti...majoritatea din cele care le-ai enumerta tu le-am citit:X....si mai am sa de multe de citit:D
dezarie
Postat pe 21 Martie 2010 19:22
1. Daniel Keyes- Flori pentru Algernon
2. John Fowles- Magiceanul, Colectionarul
3. Vladimir Nabocov - Lolita
4. James Clavell - Shogun
5. Will North - Lungul drum spre casa
6. Zaharia Stancu - Descult
7. Irving Stone - Agonie si extaz
8. Ionel Teodoreanu - Lorelei
9. Maupassant - Bel Ami
10. Eugen Barbu - Groapa
11. Ioan slavici - Mara
12. Radu Tudoran - Toate panzele sus
13. Dante Alighieri - Divina comedie
monnikbluflame
Postat pe 22 Martie 2010 22:41
vai nu pot sa cred ca exista cineva caruia sa ii placa jane eyre.....toata lumea imi spune ca sunt nebuna...ma bucur ca mai este cineva e acord cu mine.Eu una sunt innebunita dupa cartea aia...as putea sa spun ca jane este chiar un model demn e urmat pe care cu totii ar trebui sa il urmam
eviluta241
Postat pe 23 Martie 2010 23:51
Cele mai frumoase povesti de dragoste, se scriu in inima si acolo ramin pe vecie.
kudika098645
Postat pe 23 Martie 2010 23:56
De la: eviluta241, la data 2010-03-23 23:51:19vai nu pot sa cred ca exista cineva caruia sa ii placa jane eyre.....toata lumea imi spune ca sunt nebuna...ma bucur ca mai este cineva e acord cu mine.Eu una sunt innebunita dupa cartea aia...as putea sa spun ca jane este chiar un model demn e urmat pe care cu totii ar trebui sa il urmam


Nici eu nu pot sa cred ca o carte ca asta poate sa placa si altora in afara uneia ca tine. Cine ti-a citit-o? Salahorul cu mecla de urmarit general care te tine de gat? N-as pe
prea crede, ca el pare genul fan Tolstoi, Dostoievski, Dante Aligheri ori alti asemenea flacai studiati la academiile din Ramnicuil ala Sarat al vostru. Oricum, dupa tine va ramane memorabilul citat: "JANE ESTE UN MODEL DEMN DE URMAT PE CARE CU TOTII AR TREBUI SA IL URMAM".
Serios acum, vezi ca sunt discutii depre urofilie ori sex oral in gura, poate ca acolo vei putea da sfaturi DEMNE DE URMAT PE CARE CU TOTII AR TREBUI SA IL urmati
matador
Postat pe 24 Martie 2010 05:35
buna. cartea mea preferata este "la rascruce de vanturi' de Bronte. am citit-o de cateva ori. Si imi plac mai multe ("Cvartetul din Alrxandria" de L. Durell, "Balciul desertaciunilor", "De veghe in lanul de secara"etc)
BadeaMihaela8
Postat pe 25 Martie 2010 16:08
recent am terminat "Lux" si "Suspiciuni" de Anna Godbersen....urmeaza sa apara in librarii continuarea,volumul "Invidie" si apoi volumul "Splendoare".Iubire in epoca saloanelor incarcate cu barfe,cu baluri si rochii cat mai scumpe si mai sofisticate.Intrigi,ura,invidie,maniere studiate in scoli particulare,aparente ce trebuie pastrate,iubirea unei fete din inalta societate pentru vizitiul familiei.Mie ,sincer mi-a placut,mai ales ca ador acea perioada.Ar mai fi "Leaganul piscii" Maurice Baring(se pot gasi detalii despre ea pe net,dar merita 100%),"Femeia in alb" Wilkie Collins,intreaga poveste ia la un moment dat o intorsatura neasteptata....incat te gandesti ca asa ceva se poate doar in zilele noastre...asa planuri bine puse la punct...iti vine sa spui ca fetele bine educate in Paris nu pot planui asemenea lucruri.
bianca_cristea
Postat pe 5 Aprilie 2010 21:42
incercati romanele de dragoste scrise de pavel corut, ultimul dintre ele fiind "Sarutul de foc". de mult timp asteptam un roman de dragoste care sa nu se incheie la casatorie, la fel ca publicatiile de neam prost.
leo_
Postat pe 7 Aprilie 2010 01:33
Intotdeauna o sa recomand "Invitatie la vals" si "Panza de paianjen", dar de departe preferata mea ramana Fratii Karamazov de Dostoievski. Stiu k nu se incadreaza in acelasi gen ca celelalte dar mi-a placut enorm. Spor la citit.
xtinanele
Postat pe 14 Aprilie 2010 21:57
Iata ca am terminat un roman ce se numeste '' GARGUI'' de Andrew Davidson, tot un roman de dragoste, pe care il recomand cu placere. Prezinta o poveste de dragoste care traverseaza secolele. Superb si neobisnuit.
tzache
Postat pe 15 Aprilie 2010 19:22
De la: tzache, la data 2010-04-15 19:22:59Iata ca am terminat un roman ce se numeste '' GARGUI'' de Andrew Davidson, tot un roman de dragoste, pe care il recomand cu placere. Prezinta o poveste de dragoste care traverseaza secolele. Superb si neobisnuit.


am citit. mi se pare de mana a doua. nu doar gargui ci cam toate romanele epocii noastre. sunt fade.
leo_
Postat pe 18 Aprilie 2010 03:01
soooper credeam ca numai mie imi place invitatie la vals e cea mai frumoasa carte citita vreodata
kudika147316
Postat pe 18 Aprilie 2010 08:27
"Paul et Virginie", roman de Jacques-Henri Bernardin de Saint-Pierre, scris in 1787
"Manon Lescaut" - Abatele Prevost
2 romane mici dar emotionante
turtur_ica
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:39
ce spuneti de DOmnisoara Cristina a lui Elade?
sau Nunta in cer! Mircea Eliade o frumoasa poveste de dragoste care nu se realizeaza pe pamant ci in cer
Byank_ioana
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:09
"Dumineca orbului" de Cezar Petrescu. E o poveste frumoasa, totusi .. te tine cu sufletul la gura . Sau cel putin, pana la final ,pe mine m-a tinut :D
nickname2890117
Postat pe 18 Aprilie 2010 14:45
De la: matador, la data 2010-03-24 05:35:02
De la: eviluta241, la data 2010-03-23 23:51:19vai nu pot sa cred ca exista cineva caruia sa ii placa jane eyre.....toata lumea imi spune ca sunt nebuna...ma bucur ca mai este cineva e acord cu mine.Eu una sunt innebunita dupa cartea aia...as putea sa spun ca jane este chiar un model demn e urmat pe care cu totii ar trebui sa il urmam


Nici eu nu pot sa cred ca o carte ca asta poate sa placa si altora in afara uneia ca tine. Cine ti-a citit-o? Salahorul cu mecla de urmarit general care te tine de gat? N-as pe
prea crede, ca el pare genul fan Tolstoi, Dostoievski, Dante Aligheri ori alti asemenea flacai studiati la academiile din Ramnicuil ala Sarat al vostru. Oricum, dupa tine va ramane memorabilul citat: "JANE ESTE UN MODEL DEMN DE URMAT PE CARE CU TOTII AR TREBUI SA IL URMAM".
Serios acum, vezi ca sunt discutii depre urofilie ori sex oral in gura, poate ca acolo vei putea da sfaturi DEMNE DE URMAT PE CARE CU TOTII AR TREBUI SA IL urmati


Iar ai rabufniri cauzate de andropauza?

Postat pe 18 Aprilie 2010 15:06
De la: leo_, la data 2010-04-18 03:01:11
De la: tzache, la data 2010-04-15 19:22:59Iata ca am terminat un roman ce se numeste '' GARGUI'' de Andrew Davidson, tot un roman de dragoste, pe care il recomand cu placere. Prezinta o poveste de dragoste care traverseaza secolele. Superb si neobisnuit.


am citit. mi se pare de mana a doua. nu doar gargui ci cam toate romanele epocii noastre. sunt fade.


Cei pe care nu-i satisface nimic se mai cheama si inadapdati!

Postat pe 18 Aprilie 2010 15:08
Incercati si Pretul succesului de Barbara Taylor Bradford, Panza de paianjen si Iubiri paralele de Cella Serghi, Sotul meu de Max du Veuzit si Tacerile sau viata unei femei de Marie chaix....sunt niste carti superbe si m-au impresionat..
biank13
Postat pe 18 Aprilie 2010 21:14
O saga de dragoste a fost seria Amurg de anul trecut daca vreti mai "trendi" , mai clasice sunt "Pe aripile vantului" , La rascruce de vanturi etc. v-as putea face o lista enorma. De asemenea Razboinicii Niilului in care se impletesc dragostea cu istoria . superba carte.
Spor la citit si ne mai auzim


speranta1
Postat pe 19 Aprilie 2010 09:00
O saga de dragoste a fost seria Amurg de anul trecut daca vreti mai "trendi" , mai clasice sunt "Pe aripile vantului" , La rascruce de vanturi etc. v-as putea face o lista enorma. De asemenea Razboinicii Niilului in care se impletesc dragostea cu istoria . superba carte.
Spor la citit si ne mai auzim


speranta1
Postat pe 19 Aprilie 2010 09:01
De la: leo_, la data 2010-04-18 03:01:11
De la: tzache, la data 2010-04-15 19:22:59Iata ca am terminat un roman ce se numeste '' GARGUI'' de Andrew Davidson, tot un roman de dragoste, pe care il recomand cu placere. Prezinta o poveste de dragoste care traverseaza secolele. Superb si neobisnuit.


am citit. mi se pare de mana a doua. nu doar gargui ci cam toate romanele epocii noastre. sunt fade.
tzache
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:27
ok, poate ca este roman de mana a doua... dar experienta descrisa, si ideea de timp-spatiu comprimat, greu de perceput de fiinta umana, cred ca sunt inedite ca subiect de roman... iti recomand '' THE PROPHET'' de Kahlil Gibran...nu este un roman si nici nu este de dragoste...spor la citit
tzache
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:32
De la: dyannamour, la data 2010-04-18 09:39:09"Paul et Virginie", roman de Jacques-Henri Bernardin de Saint-Pierre, scris in 1787
"Manon Lescaut" - Abatele Prevost
2 romane mici dar emotionante
Cred k Manon Lescaut e una dintre cele mai frumoase povesti de dragoste
yocorrina22
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:37
Sper k ma puteti ajuta.Am citit in urma cu cativa ani un roman care mi-a placut enorm.Din pacate am uitat cum se numeste sau cine l-a scris.Este vorba despre confesiunile unui preot sau calugar misionar care ajunge la curtea regelui Chinei.Acolo,crezand k printesa o sa moara,profita de ea si o lasa insarcinata.Cum era obiceiul k sa nu se verse sange regal,ca printesa sa fie pedepsita,tatal ei porunceste k atunci cand ii vine sorocul sa nasca sa ii fie legate mainile si picioarele,k fatul sa nu se poata naste,printesa sa fie pedepsita si sa nu fie varsat sange regal.Daca cineva a citit aceasta carte,va rog sa imi spuneti cum se numeste.Multumesc
yocorrina22
Postat pe 19 Aprilie 2010 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut o carte 3 De la: kudika069834 5 Octombrie 2009 19:49
Amurg 60 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
hei 4 De la: iulia069834 8 Mai 2010 21:17
Castiga best-seller-ul “Castigatorii” de Jack Welch 1 De la: catalog_cursuri 20 Ianuarie 2011 16:03
pastele 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:44