Setari Cookie-uri

Welcome ... to me

Ma opresc si eu sa va las cate o floare, un zambet si o raza de soare!
La Multi Ani fetelor!
miss_darine
Postat pe 1 Martie 2010 15:12
De la: miss_darine, la data 2010-03-01 15:12:49Ma opresc si eu sa va las cate o floare, un zambet si o raza de soare!
La Multi Ani fetelor!

La multi ani!
roz5blue6lila7
Postat pe 1 Martie 2010 15:15
De la: geanigi, la data 2010-03-01 15:00:48sora, imi pare rau ca ai intrat deja in conflict cu userii binevoitori. sper sa reusesti sa mentii o atmosfera placuta pe acest topic. sincer ar fi nevoie si de ceva placut si comod, caci discutii acide sunt peste tot... iti doresc succes sa-i tii in frau. intentia ta e laudabila


Eu, in conflict? Sint mult deasupra oricaror nimicuri de genul asta. Multumesc pentru floricica.

roz-albastrica, imi pare rau pentru ce-ai patit. Babele astea (asta am inteles ca erau) sint atit de inacrite de viata fara perspectiva pe care au avut-o si care acum se sfirseste intr-o groapa inainte de a fi cazul, incit ... e bine sa-ti fie mila doar de la distanta de ele. Eu am stat un an de zile in chirie deasupra unei babe nebune care zilnic suna la politie, de cum ma auzeam ca am intrat in casa, si urla in telefon ca o persecutam noi, eu si fostul iubit. Sectoristul era innebunit si nu mai stia cum sa scape de ea. Pina la urma ne-a invatat sa solicitam noi interventia serviciilor sociale, ceea ce am si facut, si a scapat si el de nebuna.
Sa-ti traiasca bebele si sa vina usor pe lume.
soraderazboi
Postat pe 1 Martie 2010 15:16
Si, fetelor, o primvara dulce si tandra sa va fie, pe care sa o impartiti cu cei apropiati si dragi.
soraderazboi
Postat pe 1 Martie 2010 15:22
Ce pace si primavara e pe-aici :)

Eu sunt Ella (nu prea am timp sa stau pe la cafele virtuale, dar mai dau o raita din cand in cand). vreau sa va povestesc si eu ceva legat de UNELE persoane in varsta.

Fratele meu in varsta de 20 de ani are handicap asociat grav (psihic si fizic). pana sa fie tintuit in carut (la inceputul acestui an) la prima vedere spuneai ca e un tanar sanatos tun (desi in realitate organismul lui e o epava) si inteligent (in ciuda retardului, are un limbaj foarte bine dezvoltat pe orice domeniu si o capacitate de comunicare atat de mare incat - in primele zile in spital si psihiatrii se pacaleau).In plus, in societate este o persoana educata si cu bun simt, purtandu-se exemplar atunci cand nu este provocat si intra in vreo criza (pt ca parintii mei l-au educat ca si pe mine, fara nici o diferenta).
Avand in vedere problemele lui, de cate ori mergea cu autobuzul ocupa unul din locurile din fata (care sunt destinate batranilor, persoanelor bolnave, femeilor gravide si copiilor) - pentru ca nu se putea sustine pe picioare decat pt un timp scurt. Si mai mereu intra in conflicte cu astfel de persoane ca cele mentionate de voi mai sus, care au tendinta sa creada ca totul li se cuvine si ca sunt cele mai napastuite.
mereu se gasea cate o batranica comentand ca este nesimtit ca nu se uita la bietele de ele ca-s batrane, ca au osteoporoza, sau apa la genunchi sau mai stiu eu ce probleme... si il vedeam pe fratele meu cum fierbea in sinea lui si incerca sa se abtina, dar - din cauza promlemelor psihice - daca acele cometarii insistau, el reactiona tipand (si inca bine, gen:"Da? aveti hepato-spleno-megalie ca mine?" sau "macar v-ati trait viata si inca puteti merge, eu am 20 si abia ma tin pe picioare" sau "daca ma ridic si am crize si cad sunteti responsabili de mine?"). Si ghici ce? se pastra un moment de tacere - pt ca nimeni nu se astepta sa reactioneze asa, dupa care auzeai: ce nesimtit, ce prost crescut... ei... si de aici, fratele meu ori se ridica si cobora din autobuz(urmand a-si descarca nervii acasa) ori se apuca de scotea tot ce-i venea la gura pana ce toata lumea tacea.
Aici, care e vinovatul? daca nu au inteles astfel de situatii... cum sa ai pretentia sa inteleaga altele?

eu personal, "in tinerete" :P am avut parte mai mult de experiente pozitive cu cei de varsta a IIIa... si uneori imi era jena sa ocup in autobuz un loc oferit de un batranel cum se cade care nu vedea situatia ca eu:batran - tu:tanara, ci ca eu:domn - tu:domnisoara. mereu m-au impresionat placut astfel de gesturi din partea lor :). Educatia si bunul simt emana indiferent de varsta pe care o ai daca ai capatat-o atunci cand trebuie.

Nu vreau sa generalizez, exista persoane in varsta foarte simpatice si de la care chiar ai ce invata... si am tot respectul fata de ele. Cred ca totul tine de educatie si de modul cum si-au trait fiecare viata (si poate si de starea de sanatate psihica)... si noi vom ajunge candva ca ei, si ma intreb cum va fi?!
Ella81
Postat pe 1 Martie 2010 15:58
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-03-01 14:39:12
De la: soraderazboi, la data 2010-03-01 14:32:49
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-03-01 14:10:07iar cafeluta...eu nu pot sa beau...?!


Sau un suc sau un ceai, rozule-albastru. Povesteste-mi si tu ceva despre tine. Orice vrei tu. De exemplu ce te bucura azi. Sau ce te-a bucurat ieri. Sau ce astepti pe miine.

sa iti zic ce am patit azi...am fost sa-mi fac analizele de 7 luni la un laborator...(sa-mi ia sange) era ceva lume si am asteptat..cand a venit randul meu 2 doamne s-au ridicat si s-au bagat in fata mea...le-am atentionat pe un ton calm si politicos ca eu urmez si mai ales ca sunt insarcinata si am prioritate ...si ce sa vezi una m-a bruscat..era sa cad din picioare si m-a facut in toate felurile.., reprosuri "ca ea e femei in varsta si trebuie sa ajunga acasa sa-si ai medicamentele..." mi s-a facut rau..mai ales ca nu sunt obijnuita cu astefel de oamnei...e prima oara cand mi se intampla asa ceva


si cei de la cabinet n'au zis nimic? eu stiu ca in general, pe la orice cabinet, gravidele au prioritate
Shhh
Postat pe 1 Martie 2010 16:04
De la: Shhh, la data 2010-03-01 16:04:01
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-03-01 14:39:12
De la: soraderazboi, la data 2010-03-01 14:32:49
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-03-01 14:10:07iar cafeluta...eu nu pot sa beau...?!


Sau un suc sau un ceai, rozule-albastru. Povesteste-mi si tu ceva despre tine. Orice vrei tu. De exemplu ce te bucura azi. Sau ce te-a bucurat ieri. Sau ce astepti pe miine.

sa iti zic ce am patit azi...am fost sa-mi fac analizele de 7 luni la un laborator...(sa-mi ia sange) era ceva lume si am asteptat..cand a venit randul meu 2 doamne s-au ridicat si s-au bagat in fata mea...le-am atentionat pe un ton calm si politicos ca eu urmez si mai ales ca sunt insarcinata si am prioritate ...si ce sa vezi una m-a bruscat..era sa cad din picioare si m-a facut in toate felurile.., reprosuri "ca ea e femei in varsta si trebuie sa ajunga acasa sa-si ai medicamentele..." mi s-a facut rau..mai ales ca nu sunt obijnuita cu astefel de oamnei...e prima oara cand mi se intampla asa ceva


si cei de la cabinet n'au zis nimic? eu stiu ca in general, pe la orice cabinet, gravidele au prioritate

ei au fost f draguti cu mine...mi-au dar un pahar cu apa cu zahar...m-au pus intr-o rezerva si mi-a chemat si un taxi la plecare. o asistenta a poftit-o afara...pe" doamna"!
roz5blue6lila7
Postat pe 1 Martie 2010 16:29
De la: soraderazboi, la data 2010-03-01 15:16:50
De la: geanigi, la data 2010-03-01 15:00:48sora, imi pare rau ca ai intrat deja in conflict cu userii binevoitori. sper sa reusesti sa mentii o atmosfera placuta pe acest topic. sincer ar fi nevoie si de ceva placut si comod, caci discutii acide sunt peste tot... iti doresc succes sa-i tii in frau. intentia ta e laudabila


Eu, in conflict? Sint mult deasupra oricaror nimicuri de genul asta. Multumesc pentru floricica.

roz-albastrica, imi pare rau pentru ce-ai patit. Babele astea (asta am inteles ca erau) sint atit de inacrite de viata fara perspectiva pe care au avut-o si care acum se sfirseste intr-o groapa inainte de a fi cazul, incit ... e bine sa-ti fie mila doar de la distanta de ele. Eu am stat un an de zile in chirie deasupra unei babe nebune care zilnic suna la politie, de cum ma auzeam ca am intrat in casa, si urla in telefon ca o persecutam noi, eu si fostul iubit. Sectoristul era innebunit si nu mai stia cum sa scape de ea. Pina la urma ne-a invatat sa solicitam noi interventia serviciilor sociale, ceea ce am si facut, si a scapat si el de nebuna.
Sa-ti traiasca bebele si sa vina usor pe lume.

ms
roz5blue6lila7
Postat pe 1 Martie 2010 16:30
Chiar acum beau cafeaua mea de la serviciu si ma bucur ca astazi nu mai sint cu totul victima somnolentei. Doua zile la rind mi-a fost un somn de zici ca eram sub efect hipnotic. Astenia, bat-o vina. Pe voi, fetelor, va incearca asa ceva de cum da primavara sau sinteti norocoase si doar va bucurati?
soraderazboi
Postat pe 3 Martie 2010 14:11
astenia de primavara e foarte reaspandita..... si contagioasa....la mine la birou e de-ajuns sa o apuce pe una dintre noi, ca e jaleee.... cadem toate ca mustele.... si faza cea mai tare e ca ii molipsim si pe colegii de langa noi, care se dau mari cocosi, pana cand devin ca niste gaini bete....
geanigi
Postat pe 3 Martie 2010 21:32
La fel de molipsitoare precum cascatul, asa-i? Si gindul la cocosii care cad ca niste gaini bete chiar m-a facut sa rid.
Lasa ca de miine ninge iarasi si se duce astenia.
soraderazboi
Postat pe 4 Martie 2010 11:03
sora... colegilor le trece astenia datorita zilei femeii... suntem mai multe femei decat barbati in directie... si deja sunt traumatizati la gandul ca tre sa ne aduca ceva de ziua noastra....sa vezi ce fete au..... deja le fumega creerii gandind la solutii putin costisitoare....
geanigi
Postat pe 4 Martie 2010 13:56
De la: geanigi, la data 2010-03-04 13:56:10sora... colegilor le trece astenia datorita zilei femeii... suntem mai multe femei decat barbati in directie... si deja sunt traumatizati la gandul ca tre sa ne aduca ceva de ziua noastra....sa vezi ce fete au..... deja le fumega creerii gandind la solutii putin costisitoare....




... prapaditii ... ... nu se poarta delegatiile pe acolo !!! ...
marco918
Postat pe 4 Martie 2010 13:59
Ei, la noi de obicei de 8 Martie se ofera ceva din partea firmei, gen bufet suedez si o suma de banuti plus buchete de flori pentru fiecare femeie. Sa vedem daca anul acesta conducerea nu se da lovita prea tare de criza.
soraderazboi
Postat pe 4 Martie 2010 17:00
eiii...bufete, banuti, buchete..... ...noi nici nu visam la asa ceva....
geanigi
Postat pe 4 Martie 2010 21:03
buuunaaaaaaaa dimineata!!!!!!!!!!!!!!....am voie sa ma cert putin pe topicul asta?daca da cine se ofera?
freakbabe
Postat pe 7 Martie 2010 06:32
Neatza. Pe topicul acesta te poti certa doar in gind. Foloseste-ti puterile telepatice si flacara violet. Daca cineva tasteaza "aaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuu", vei stii c-ai lovit cu succes adversara/adversarul.
Iami, dar buna este cafeaua cu lapte intr-o dimineata tirzie.
soraderazboi
Postat pe 7 Martie 2010 12:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: iulia069834 29 Ianuarie 2010 12:29
cafea in ramnicu valcea 2 De la: freakbabe 17 Mai 2010 16:33
Buna 2 De la: yrtdssdd 8 Iulie 2009 01:12
Exista 4 categorii de oameni. Tu la care te incadrezi ? 95 De la: Baiat_virgin 22 Decembrie 2016 19:02
Cafenea pentru andreea_n_x si alte certarete (ca sa-mi lase topicul in pace) 28 De la: one_size 5 Martie 2010 12:07