Setari Cookie-uri

Am 17 ani, si nu pot scapa de kg in plus.. cine ma oate ajuta?

Decii dupa cum am spus am 17 ani ... 1.60 inaltimea si 50 de kg.
De mica ma ocupam cu dansurile latino-americane.. dar acuma nu mai fregventez dar totusi merg la sala de sport si plus mai alerg seara. Dar oricum nu pot slabi, si plus am celulita. E oribil la 17 ani sa ai celulita.
Cine ma poate ajuta? ... Deja sunt disperata caci am incercat multe diete si nici un rost.
dia_endless
Postat pe 27 Februarie 2010 08:48
Esti sigura ca ai kg in plus???

Pentru celulita: sport, apa, masaj

Stai linistita ca nu ai kg in plus, daca nu slabesti deloc; inseamna ca esti la greutatea ideala pentru tine. Accepta-te asa cum esti.
kitty_krieger
Postat pe 27 Februarie 2010 20:05
De la: kitty_krieger, la data 2010-02-27 20:05:09Esti sigura ca ai kg in plus???

Pentru celulita: sport, apa, masaj

Stai linistita ca nu ai kg in plus, daca nu slabesti deloc; inseamna ca esti la greutatea ideala pentru tine. Accepta-te asa cum esti.

da am kg in plus.. da nu sunt multe dar oricum ...
si ma folosesc de cremuri, masaj , si sport contra la celulita dar oricum nu pot scapa
dia_endless
Postat pe 27 Februarie 2010 20:24
daca imi dai si circumferinta incheieturii mainii, iti spun sigur daca ai kg in plus sau nu.

Poate doar asa te vezi tu sau poate ai nevoie doar de tonifiere, nu de pierdere in greutate.
kitty_krieger
Postat pe 27 Februarie 2010 23:22
De la: kitty_krieger, la data 2010-02-27 23:22:41daca imi dai si circumferinta incheieturii mainii, iti spun sigur daca ai kg in plus sau nu.

Poate doar asa te vezi tu sau poate ai nevoie doar de tonifiere, nu de pierdere in greutate.

incheieturile miinii sunt slabe.... ai la general partea de sus e slaa... problema se incepe de la sorduri in jos ... nu as fi kontra doar de tonifiere...dar cred ca orikum trebuie sa dau putin jos de pe picioare
la.1.60..am fundul de 92 cm
dia_endless
Postat pe 28 Februarie 2010 06:26
la incheietura miinii am 14.5 cm pieptul 85
talia 61 cm dar soldurile 73
la fund cum am spus 92 si la picior la coapsa am 53 cm
dia_endless
Postat pe 28 Februarie 2010 09:50
multumesc

hai sa-ti spun pentru ce aveam nevoie: in general, pentru a calcula greutatea ideala sau IMC (indicele de masa corporala, se ia in considerare numai inaltimea si greutatea. Insa au aparut formule noi care iau in considerare constitutia osoasa. Asa cum unele persoane sunt slabe natural, asa altele sunt mai solide de la natura. Si, normal ca daca oasele sunt mai groase, si greutatea lor va fi mai mare decat a celor cu oase subtiri.

IMC-ul normal este intre 18.5 si 24.99

IMC= kg/h2; h2= inaltimea in metri la patrat; deci IMC-ul tau este 19,53

Formula clasica de aflare a greutatii ideale este Formula lui Lorentz:
(femei) inaltimea(cm)-100-(inaltimea(cm)-150)/2, deci greutatea ta ideala ar fi 55kg

Formula lui Lorentz modificata (care ia in considerare si varsta)
(femei) [inaltimea(cm)-100-(inaltimea-150)/2,5]+(varsta-20)/6
rezulta greutatea ta ideala ar fi 55,5 kg

Formula care ia in considerare circumferinta mainii este Formula lui Monnerot
[inaltimea(cm)-100+(4xcirc incheieturii mainii(cm))]/2
deci greutatea ta ideala ar fi 59kg

oricum o dai, nu ai kg in plus, esti normala
poate dar tonifiere

in ceea ce priveste coapsele, e posibil sa ai corpul tip para, adica mai musculos de la brau in jos. De fapt, tind sa cred ca ai corp tip para si din cauza celulitei. Nu trebuie sa disperi, celulita se trateaza (in mod continuu, ma tem), iar coapsele poate iti sunt mai groase decat ale colegelor, dar din cauza ca ai mai multa masa musculara. Sa fii fericita ca ai forme frumoase, toti baietii/barbatii se uita dupa asa ceva



Pentru mai multe informatii iti dau linkurile din care m-am informat eu
http://www.scribd.com/doc/18756646/Dieta-Nutritie (e o carte, gasesti multe informatii folositoare)
http://dieta.romedic.ro/diete/Formule_de_calcul_al_greutatii_ideale_0708.html
kitty_krieger
Postat pe 1 Martie 2010 00:21
ahhh mersi mult de tot ... kam mam speriat de kg pe kare eu trebuie sa le am dar oricum ..
da ai dreptate sunt destul de muschioasa caci ma ocup si cu sportul... mai vedem deja pe parcurs o s avad ce este pe linkurile de mai jos .. si poate cumva scap si eu :)
inka o data mersi mult :*
dia_endless
Postat pe 1 Martie 2010 10:10
cu placere
kitty_krieger
Postat pe 1 Martie 2010 19:04
tu...la inaltimea si greutatea ta pot spune ca esti perfecta...iar daca vrei neaparat sa slabesti eu zic sa nu urmezi nici un fel de dieta ca sunt in zadar...trebuie sa ai o motivatie foarte mare ca sa te ajute si subconstientul sa dai kg jos...eu am slait fara sa vreau si anume prin micul dejun care inainte nu eram obisnuita sa il mananc...dar de cand am inceput sa mananc dimineatza am observat ca slabes incet dar sigur...pentru ca in primele 2 luni de scoala (la inceput aveam 53-54 kg) am dat jos cam4 kg...si acum dupa atat timp am ramas la fel...nu am mai pus deloc...iar soldurile care le aveam au inceput incetul cu inacetul sa dispara...acum am 48-49 si nu mai vreau sa mai slabesc ca ma consider destul de slaba...
dar ai grija ca daca slabesti prea mult o sa ajungi anorexica....si nu e bine...ai sa arati ca o lesinata...mai bine multumeste-te cum esti...

iar legat de celulita sa stii ca nu o sa poti scapa de ea...odata instalata nu o mai poti da jos...si eu la 17 ani eram disperata ca am celulita dar acum m-am obisnuit...si m-am calmat cu gandul ca sunt fete care au din plin celulita si ies in fuste si colanti fara nici o jena...succes
argint_viu
Postat pe 2 Martie 2010 19:06
Probabil ca am sa incep sa manink macar dimineata ... cit de cit s am si eu energie .. vreau nu vrue .. e necesar
si mersi pentru sfat..
oricum nu prea sunt contra de cum arat .. doar celulita atsa totul strika .. is ma deranjeaza faptul ca fac sport si tot a aparut
dia_endless
Postat pe 2 Martie 2010 20:02
deci...din propria experienta si din cate cazuri am vazut...(ca eu eram foarte afectata de celulita si pot spune ca innebuneam toate prietenele din cauza asta...dar perioada a trecut slava domnului)...deci...celulita nu inceteaza sa apara chiar daca faci sport...sportul ajuta si el dar in mai mica masura in comparatie cu alimentatia...poti face sport toata viata ta daca in schimb tu mananci cel mai nesanatos...toate aceste alimente ajuta celulita...asa ca daca vrei sa scapi de celulita incearca cu niste creme sau niste masaje dupa baie...eu asa faceam desi nu prea am vazut rezultate...intradevar sunt niste creme din italia nu stiu cum se cheama dar stiu ca prietena mea folosea din aia(costa 100 euro--daca tu iti permiti e foarte bine)...si mi-a zis ca in 2 sapt nu se mai vedea celulita atat e tare...deci mi-a zis ca face minuni...dar si pretul este pe masura...asta e singura posibilitate....oricum...nu te mai ingrijora ca tu oricum imi inchipui ca arati destul de bine daca ai spus ca ai facut si sport...iar baietilor stai linistita ca nu le prea pasa daca ai sau nu celulita ..conteaza sa fii desteapta si sa fii frumusica...doar faptul ca se vede putin urat cand porti ceva mai scurt sau mai stramt...
argint_viu
Postat pe 2 Martie 2010 21:49
La inaltimea si greutatea ta nu ai nevoie sa slabesti , ce ai ,vrei sa cazi din picioare .Eu pot sa spun ca esti bine proportionata .
andreidavid11
Postat pe 31 August 2010 11:47
Pentru toate grasutele care nu pot sa slabeasca. Le recomand sa urmeze pas cu pas una una din dietele de slabire si apoi de mentinere de pe www.dieta-ta.ro
alinbaci
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:46
Intra pe www.dieta-ta.ro . Acolo vei primi cel mai mare ajutor. Trebuie doar sa respecti anumite reguli. Succes.
alinbaci
Postat pe 12 Noiembrie 2010 14:47
Nu esti grasuta deloc! Trebuie doar sa scapi cumva de celulita si gata!
emma85
Postat pe 19 Decembrie 2010 10:00
Emma, ai dreptate, insa de celulita nu cred ca poti scapa, cel putin eu nu am reusit in ciuda eforturilor, din pacate celulita se poate numai preveni dar din "frageda pruncie". An nou fain tuturor!
DariaMih
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:21
De la: DariaMih, la data 2010-12-30 21:21:58Emma, ai dreptate, insa de celulita nu cred ca poti scapa, cel putin eu nu am reusit in ciuda eforturilor, din pacate celulita se poate numai preveni dar din "frageda pruncie". An nou fain tuturor!


daria, ai mare dreptate..de celulita, din pacate..nu scapi..o poti preveni insa sincera sa fiu nici metoda asta nu stiu cat este de eficienta..cred ca cel putem putem doar avea grija de aspectul pielii, ne hidratam si sport! seara faina!
RoxRoxy
Postat pe 3 Ianuarie 2011 01:42
kg in plus nu pari sa ai.
Pentru celulita iti recomand sa mananci cat mai sanatos si sa continui sa faci miscare.
mirela_zam
Postat pe 14 Ianuarie 2011 21:41
De la: dia_endless, la data 2010-02-27 08:48:37Decii dupa cum am spus am 17 ani ... 1.60 inaltimea si 50 de kg.
De mica ma ocupam cu dansurile latino-americane.. dar acuma nu mai fregventez dar totusi merg la sala de sport si plus mai alerg seara. Dar oricum nu pot slabi, si plus am celulita. E oribil la 17 ani sa ai celulita.
Cine ma poate ajuta? ... Deja sunt disperata caci am incercat multe diete si nici un rost.
esti la kg ideale si eu am tot cam ca tine.,dar am 37 ani....daca vrei sa mai dai jos,mananca fructe,legume,br desarata,totul fiert///si ceaiuri calde pe timp de vara////cam nasol dar asta e....
denis_roxana
Postat pe 23 Mai 2011 17:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
? 4 De la: cidutza 16 Iunie 2009 18:04
despre oameni... 42 De la: Aladiah 9 Iunie 2009 19:04
DIETA CU LAMAI 27 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:23
sfaturi despre diete :) 7 De la: dyana2412 25 Iulie 2013 19:22
As vrea o parere sau un sfat .. am nevoie .. va rog sa ma ajutati 13 De la: yumalai 30 Mai 2009 08:45