Setari Cookie-uri

Nu-mi da pace gandul de a fi departe de el

Salutare tuturor,

Ma framanta o problema si sper sa ma puteti ajuta cu sfaturile voastre.
Sunt cu iubitul meu de 5 ani , locuim impreuna de aprox. 2 ani si urmeaza sa ne casatorim la anul. Totul e ok intre noi, numai ca acum a aparut o mica problema. A fost anuntat ca va delegat cu serviciul in alta localitate timp de aprox. o luna de zile. Precizez ca acolo va fi vorba de prezenta la birou 3-4 ore pe zi si apoi program de voie....
E prima data cand apare o astfel de situatie in 5 ani de relatie. Plecati am mai fost fiecare...2-3 zile la cate un training, cate un teambuilding..... n-a facut nimeni un caz din asta. E normal uneori sa mai petreci o perioada departe de partener, asa e mai dulce revederea, plus ca asta e lumea in care ne invartim....cursuri, teambuildinguri si alte dracovenii de genul.
De data asta mi se pare insa prea mult, poate si din motivul ca nu suntem obisnuiti cu astfel de plecari. Cu toate ca nu mi-a dat niciodata motive concrete ( decat cate o minciunica uneori) ma cuprind ganduri negre cand ma gandesc la ce va face el de capul lui departe de casa. Stiu foarte bine teoria care spune ca fara incredere( in tine si in persoana iubita) nu poate exista o relatie bla bla bla......Constientizez si eu asta....sunt convinsa ca in viata noastra impreuna vor mai exista situatii asemanatoare sau poate mult mai grele carora va trebui sa le facem fata insa eu ma refer acum la prezent. Stiu deasemenea ca nu trebuie sa pleci peste mari si tari ca sa-ti faci de cap daca-ti vine, o poti face bine mersi si sub nasul partenerului insa cred eu ca e mult mai simplu s-o faci acolo unde nu te stie nimeni si stii ca nu te mai intorci, decat acasa unde sunt sanse mult mai mari sa fii prins. Plus ca schimbarea mediului iti poate da o senzatie in plus de libertate si foarte multe idei. Ma cuprinde o neliniste teribila numai la gandul ca va avea ocazia sa viziteze barurile, terasele etc din orasul respectiv impreuna cu anturajul de la serviciu( care stim bine ce influenta poate avea uneori). Pe de alta parte ma gandesc ca toata situatia asta poate fi si un test pentru relatia noastra sa vedem cum ne comportam fiecare si ce atitudine avem si de ce nu...de ce e el in stare intr-o ipostaza ca asta.
Daca gandesc pur teoretic si eu m-as sfatui sa nu-mi mai bat capul cu prostii din astea, sa am incredere in mine si in partenerul meu si totul va fi ok; insa cand esti direct implicat nu mai e atat de simplu si iti umbla prin cap numai gargauni. Precizez ca sunt o persoana geloasa insa in limitele bunul simt, nu-mi agasez partenerul cu tot felul de verificari sau scene .
As vrea sa stiu daca sunt persoane care ma inteleg , care au trecut prin situatii asemanatoare si daca da, as vrea sa stiu cum au rezolvat problema. Va multumesc pentru rabdarea cu care ati citit pana la capat si astept raspunsurile voastre
hpinvent
Postat pe 5 Martie 2010 14:51

Incredere si rabdare !! E doar 1 luna de zile ...
blaa
Postat pe 5 Martie 2010 15:06
Trebuie sa incetezi sa gandesti asa mult... desi sunt la o varsta frageda, te pot sfatui in privinta asta. Eu "mi-am distrus" viata, daca pot spune asa, gandind prea mult. Trebuie sa mergi cu valul, sa ai incredere... Gandind prea mult si facand scenarii in capul tau nu faci decat sa iti faci rau si implicit si lui. Va simti asta si se va gandi ca nu ai incredere. Eu am avut o relatie "la distanta", adica ne vedeam in general la 2 saptamani pentru ca eu eram cea plecata(am fost plecata mai bien de 6 luni) care s-a terminat nu pentru ca nu ne iubeam , ci pentru ca ma gandeam prea mult la ce face el... Sunt convinsa ca ti-a demonstrat cat de mult te iubeste, mai ales ca ati stabilit si nunta... Stai linistita... Ia-o ca pe o perioada in care sa ai mai mult timp pentru tine, sa iesi mai mult cu prietenele... Sunt convinsa ca va fi bine... Trebuie doar sa ai incredere
ramona_pascu
Postat pe 9 Martie 2010 00:41
mda..sim eu votez pro rabdare si incredere..
ionelaela
Postat pe 9 Martie 2010 00:53
trebuie sa ai putina incredere in el...si nu e vorba decat de o luna.altii sunt plecati cu anii.
si oricum,daca va dori sa te insele,te poate insela si fara sa plece.gandesti prea mult si negativ.
ella13
Postat pe 9 Martie 2010 10:45
Ar trebui sa gandesti cam asa, dak in aceasta delegatie a si pus botu la alta, NU TE MERITA, si in plus e un test foarte util si vezi ce face, la urma urmei o relatie care nu trece peste probleme si dificultati nu cred ca are vreun viitor... Poate ti-e frica de adevar sau de ceea ce vei afla, dar e mai bine acum, decat sa mai ai si vreo 3 copii, prin urmare lasa l sa mearga si calmeaza te, urmareste ce se intampla, poate sa iasai ok nu neaparat rau
oana84onutza
Postat pe 12 Martie 2010 17:38
daca e un om cu un caracter bine definit nu o sa greseasca indiferent de anturaj.
totusi daca dupa 5 ani mai ai astfel de griji, e cazul sa apelezi la o introspectie legata de relatia voastra.
felixcat
Postat pe 14 Martie 2010 11:03
SE SPUNE K DK-I AL TAU,SE VA INTOARCE INTOTDEAUNA.UITE,ITI DAU EXEMPLUL MEU.DUPA O CASATORIE DE 7-8 ANI, UN COPIL LA MIJLOC,TOT LA "EA" S-A INTORS.SI EU AM AVUT O INCREDERE OARBA IN EL,NICIODATA SA NU-I DAI CREDIT 100%,CU TOTII MAI GRESIM,NIMENI NU-I PERFECT.IA GANDESTE-TE,DK ERAI TU IN POZITIA LUI?EL CE FACEA?SE DADEA DE CEASUL MORTII?N-AS CREDE!POATE DOAR DIN ORGOLIU ITI INTERZICEA SA PLECI,SO?
kudika134283
Postat pe 16 Martie 2010 11:26
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au citit postul meu si mi-au venit in intampinare cu sfaturi.
L-am intrebat ce-ar fi facut el in locul meu si a recunoscut ca nici lui nu i-ar fi picat bine si chiar si-ar fi luat un medical sa vina si el cu mine.... Asta mi-a trecut si mie prin cap sa-mi iau macar o saptamana ...numai ca eu nu am posibilitatea de a-mi lua un medical (zilele de concediu sunt deja programate) asa cand imi vine....si nici nu cred ca asta ar fi neaparat o solutie.
Pe mine m-a mai deranjat o chestie ....de fapt asta m-a suparat si m-a pus pe ganduri. Noi am vorbit sa ne luam concediu de vara la sfarsitul lunii iunie- inceputul lunii iulie, imediat dupa care el si-a programat aceasta plecare, urmata de o alta saptamana de concediu impreuna. Programarea acestei plecari a facut-o in mijlocul verii ( ultimile 3 saptamani din iulie) cand putea alege oricare alta perioada si foarte important: fara sa ma intrebe si pe mine in prealabil. Practic m-a pus in fata faptului si nu mi-a placut deloc. A zis ca recunoaste ca pentru el va fi o vacanta prelungita..... A recunoscut prin asta ca acolo tot intr-o distractie o va tine, numai prin terase sau mai stiu eu pe unde...ca doar e vara si nu va sta inchis in hotel non stop( nu era nimeni absurd sa-i ceara asa ceva). Ideea e ca una e sa pleci in deplasare cu probleme reale de serviciu si una e sa mergi undeva unde vei sta mai mult creanga decat la birou. Nu sunt impotriva unei iesiri din cand in cand cu baietii, desi nu e genul.... insa mi se pare exagerat 3 saptamani s-o tina tot asa in nu stiu ce anturaj( format din persoane de ambele sexe) si sa-si mai si programeze treaba asta din timp si in mijlocul verii.
Poate sunt eu deplasata, desi nu cred. Chiar el a recunosut ca nu i-ar pica deloc bine o situatie similara din partea mea... insa nu s-a gandit la asta cand si-a aranjat ploile. Voi ce parere aveti?
hpinvent
Postat pe 16 Martie 2010 14:37
problema e ca vrea si eu un timp departe de tine.. cam pueril, dar noah.. dar e si ipocrit, nu iar convine sa fie el in locul tau.
felixcat
Postat pe 16 Martie 2010 15:36
Da... m-am gandit si la varianta ca ar vrea sa fie departe...poate si eu simt nevoia de asta uneori....Dar nu de atata timp....Una e o plecare de cateva zile alta reprezinta aproape o luna. Putea macar sa-mi ceara parerea...nu sa-si planifice aproape toata vara fara sa ma consulte si pe mine si sa ma puna in fata faptului implinit. Sunt atat de suparata incat am de gand sa anulez data concediului( pe care am stabilit-o impreuna) si sa vin eu cu alta propunere personala...asa cum a facut si el... Sa-i spun ca din motive de job nu mai pot sa-mi iau in respectiva perioada asa cum planuisem ci motz in timpul deplasarii lui
hpinvent
Postat pe 16 Martie 2010 16:17
asta o sa duca la un conflict.. oricum.. ai grija, noi barbatii suntem cam cretini fix atunci cand crezi ca nu e nici o problema si esti cu garda jos.
fa si tu o analiza la rece.. esti prea sufocant? in 5 ani ai fost prea stransa de el? ii oferi motive sa vrea o pauza departe de tine?
felixcat
Postat pe 16 Martie 2010 16:54
Da, sunt convinsa ca asta va duce la un conflict, insa nu inteleg care ar fi problema pana la urma. Daca el poate sa ia decizii fara sa ma intrebe de ce n-as putea face si eu la fel, mai ales ca tot de job e vorba si poate nu depinde de mine 100% nu?
Legat de partea cu "sufocanta" depinde ce intelege fircare prin asta....fiecare are grade de suportabilitate vis a vis de treaba asta. Mentionez ca el a fost cel care a insistat aproape un an si jumatate sa ne mutam impreuna. Sunt o persoana destul de orgolioasa si nu-mi place sa ma bag in sufletul omului daca nu simt ca si persoana respectiva isi doreste asta. Ne vedem in fiecare seara cand ne adunam de pe la serviciu si weekendurile le petrecem imrpeuna . El ( ca si mine dealtfel) e de fiecare data foarte bucuros sa fie acasa cu mine, imi spune asta zilnic....vorbeste de nunta mai des decat mine asa ca nu stiu ce sa cred....daca cumva e sufocat....nu prea da semne .....
hpinvent
Postat pe 16 Martie 2010 17:19
Tie ti se pare mult o luna;eu ce sa zic de 6 luni?mai ales ca stiu ca exista riscul ca in orice clipa sa pateasca ceva...:(.Trebuie sa ai rabdare si sa intelegi situatia.Numai bine!
cory30
Postat pe 16 Martie 2010 21:39
De la: cory30, la data 2010-03-16 21:39:04Tie ti se pare mult o luna;eu ce sa zic de 6 luni?mai ales ca stiu ca exista riscul ca in orice clipa sa pateasca ceva...:(.Trebuie sa ai rabdare si sa intelegi situatia.Numai bine!


Draga cory30 ai perfecta dreptate cu ce spui tu....ca sunt situatii mult mai complicate, de asta sunt si eu constienta. Ideea e ca fata de tine poate altii stau despartiti si cate un an si tot asa..... La orice ipostaza se gaseste o postura mai fericita si alta mai nefericita. Sa ma gandesc la situatii mai complicate decat cea in care ma aflu nu ma ajuta... de ce sa nu vedem si jumatatea plina a paharului?
In plus, eu am precizat ca in mod normal as fi fost mai intelegatoare daca m-ar fi intrebat si pe mine inainte sa ia hotararea, mai ales ca avea de ales....am povestit eu mai sus despre ce era vorba. Numai bine si sa-ti vina barbatul mai repede acasa sanatos.
hpinvent
Postat pe 17 Martie 2010 11:41
Multumesc mult!
cory30
Postat pe 17 Martie 2010 16:32
Unde este localitatea in care pleaca el? Chiar la capatul pamantului?
Si ce daca ! Tu nu-ti poti petrece weekendu' cu el, cat timp este acolo?
Si... ai incredere ca va fi bine... o luna nu-i mare lucru, mai scazi zilele de weekend...
Curaj si incredere !
Cer_instelat
Postat pe 23 Martie 2010 17:20
Multa rabdare si incredere.Cum ai spus si tu acestu lucru poare sa va consolideze relatia.
hunterr
Postat pe 23 Martie 2010 21:42
De la: hpinvent, la data 2010-03-16 16:17:41Da... m-am gandit si la varianta ca ar vrea sa fie departe...poate si eu simt nevoia de asta uneori....Dar nu de atata timp....Una e o plecare de cateva zile alta reprezinta aproape o luna. Putea macar sa-mi ceara parerea...nu sa-si planifice aproape toata vara fara sa ma consulte si pe mine si sa ma puna in fata faptului implinit. Sunt atat de suparata incat am de gand sa anulez data concediului( pe care am stabilit-o impreuna) si sa vin eu cu alta propunere personala...asa cum a facut si el... Sa-i spun ca din motive de job nu mai pot sa-mi iau in respectiva perioada asa cum planuisem ci motz in timpul deplasarii lui


Eu, in locul tau, nu as face nimic, din contra as profita de aceasta situatie ca sa vad cu ce fel de om am ales sa-mi petrec viata. O luna nu este mult, dar tu poti afla in acest timp foarte multe informatii despre caracterul lui si despre respectul ce ti-l poarta. De ce nu vezi partea plina a paharului?
Daca se comporta corect fata de tine, atunci este ok!
Daca face greseli, atunci poti sa reconsideri totul.
hoppe
Postat pe 24 Martie 2010 11:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii sunt porci 512 De la: nikky21 15 Septembrie 2009 17:38
Dumnezeu - femeie - barbat ??? 191 De la: galina_aceeasi 9 Septembrie 2009 17:21
Am si eu nevoie de un sfat 31 De la: ionia 20 Mai 2009 22:57
M-am indragostit de preotul din sat.Sa sper la mai mult? 280 De la: lover_woman 10 Noiembrie 2010 16:44
caut fericirea-exista vreo domnisoara doamna intersata de o relatie serioasa si de ce nu o casatorie? 177 De la: rockk 16 Ianuarie 2011 17:56