Setari Cookie-uri

Ce se intimpla cu parintii mei? Ajutor

Salut, ma numesc mihaela si vreau sa precizez ca am 16 ani
Nu stiu ce se intimpla cu parintii mei, de la un timp, de fapt intotdeauna se cearta, de la nimicuri mai des, din cauza serviciului tata este mai mult plecat, este acasa de vreo 2,3 ori pe luna , cite 2-3 zile, si in timpul cela cauta sa-si aduca oaspeti acasa sau el pleaka majoritatea timpului in oras, mama nu lucreaza fiindca mai am un frate de 3 ani si sta cu el acasa, in decurs a 3 ani nu a iesit nikaieri, deci daca tata nu este la serviciu si este acasa ei se cearta, in ultimele 1-3 luni a lovito chiar de vreo 2 ori, ceea ce mi se pare groaznic.
O sa va povestesc o intimplare de zilele astea si as avea nevoie de un sfat mai mult pentru mama mea.
Cu ceva timp in urma mama a stat in spital cu cel mic o saptamina, aceeasi saptamina tata nu a lucrat-o, dar a fost 3 seri una dupa alta la bar, acuma ca vine 8 martie mama sa decis sa mearga cu citeva prietene la sauna, ce credeti ca ia spus tata? ,,pai cum eu sa lucrez iar tu la sauna?", nu mi se pare corect, adica cred ca este egoist. Eu sa fiu in locul mamei mele ma-s duce fara stirea tatalui. Voi ce credeti? sorry de mesajul lung
ela94
Postat pe 5 Martie 2010 18:23
eu nu stiu sa spun lucrurile delicat, asa ca iata parerea mea: casnicia parintilor tai e pe duca.
Daca as fi mama ta, as divorta de tatal tau imediat. Asta din cauza violentei. La care se adauga faptul ca el nu vrea sa petreaca timp cu familia lui, cu sotia lui, nu vrea sa rezolve problemele din cuplu, este extrem de egoist, nu o respecta pe mama ta, nu-i apreciaza munca (pentru ca sa tii casa si sa cresti copiii este si asta munca, si inca nu usoara).

Ca sa nu mai spun ca dispretuiesc profund pe parintii care nu vor sa stea cu copiii lor, sa petreaca timp cu ei, sa-i scoata la un suc sau mai stiu ce activitate.
kitty_krieger
Postat pe 5 Martie 2010 18:58
divortul nu este neaparat singura solutie...ar fi bine ca pana la acesta sa vorbeasca mama ta cu tatal tau si sa constientizeze tatal tau ca nu e bine ca incearca sa evite sa stea cu voi care ii sunteti familie...sau cel putin cu mama voastra...poate ca cu ea are ceva nu si cu voi(tu si cu fratele tau)....sau poate il deranjeaza ca ea nu lucreaza...ca ai spus faza aia cu sauna"eu lucrez si tu la sauna?"...poate tatalui tau nu ii convine ca mama ta sa stea acasa si sa cheltuiasca banii castigati de el.....dar pana la divort cred ca mai sunt cateva variante de rezolvare...de discutie ...sa vorbesti si tu cu tatal tau sa ii spui ca comportamentul lui va afecteaza si pe voi...iar daca nu da nici un semn de indreptare atunci poti intelege din asta ca nu ii pasa si atunci nu are rost ca mama ta sa stea cu un barbat caruia nu ii pasa de ea....pentru ca mai rau si-ar face...cu timpul problema va deveni tot mai grava daca nu se rezolva acum cat este mai devreme...
argint_viu
Postat pe 5 Martie 2010 22:51
E greu cind n-ui intelegere.Ar trebui ca unul din ei sa lase mult de la el, ptr. a merge totul bine.Tatal tau greseste foarte mult.Dar cum numai el e cu banii in casa, asta e.O compatimesc pe mama ta.Indura multe ptr. voi.
kudika098645
Postat pe 5 Martie 2010 22:58
Asa e, pe tata de la o vreme a inceput sal deranjeze ca mama nu lucreaza, chiar ia zis de mai multe ori (cind se cearta ) sa plece la munca...am impresia ca nu se mai suporta unul pe altul...eu mam saturat sa tot aud injuraturi si tipete in casa, dar ma inchipuii ei...chiar in dimineata aceasta, am stat cu tata la masa iar mama mai pregatea ceva akolo, deci am ramas la masa plingind, si acum mai pling fiindca sunt constienti ambii de ce se intimpla cu familia noastra si mi se pare ca nu incearca nici unul sa se schimbe, ar trebui ambii sa devina mai intelegatori...si acuma ma gindesk, pot sai ajut eu cu ceva? dupa ce a plekat tata mai plingeam inka, mama ma intreaba de ce pling, iam zis ka mam saturat sai tot vad asa, certindu-se si ignorindu-se, mia zis ca toate familiile se cearta, chiar asa? ok, se cearta si altii dar nu de fiecare data cind se vad...deci o data din 3 ori cind vine tata ei se impaka bine
Multumesc mult de mesajele voastre
ela94
Postat pe 6 Martie 2010 09:43
Ai putea sa-i iei pe amandoi de manuta si sa le spui ca purtarea lor fata de celalalt te raneste. Daca nu le mai pasa de celalalt, ar trebui sa le pese de tine.
Apoi lasa-i sa discute tot ce au pe suflet (si asteapta-te la tipete, dar daca reusesc sa inteleaga ce au de facut, nu o sa mai fie tipete dupa aceea).


PS: exista certuri in orice relatie, dar daca ii afecteaza pe copii, e clar ca s-a sarit calul si ca e o problema. Multi oameni reusesc sa se certe fara sa ridice tonul. Si multi reusesc sa ajunga la un numitor comun si devin mai puternici in urma acestor "certuri". Cu alte cuvinte, ce se intampla in familia ta, nu este ceva ce se intampla in orice familie.
kitty_krieger
Postat pe 9 Martie 2010 17:26
De la: kitty_krieger, la data 2010-03-09 17:26:49Ai putea sa-i iei pe amandoi de manuta si sa le spui ca purtarea lor fata de celalalt te raneste. Daca nu le mai pasa de celalalt, ar trebui sa le pese de tine.
Apoi lasa-i sa discute tot ce au pe suflet (si asteapta-te la tipete, dar daca reusesc sa inteleaga ce au de facut, nu o sa mai fie tipete dupa aceea).


PS: exista certuri in orice relatie, dar daca ii afecteaza pe copii, e clar ca s-a sarit calul si ca e o problema. Multi oameni reusesc sa se certe fara sa ridice tonul. Si multi reusesc sa ajunga la un numitor comun si devin mai puternici in urma acestor "certuri". Cu alte cuvinte, ce se intampla in familia ta, nu este ceva ce se intampla in orice familie.

De acord cu tine kitty! Intr-o familie normala certurile au loc departe de urechile copiilor si daca ai ajuns sa ceri sfatul unor straini inseamna ca tu chiar suferi din cauza lor, atentioneaza-i repejor si pe ei!
miss_darine
Postat pe 11 Martie 2010 22:40
Daca crezi in dumnezeu te sfatuesc sa te duci la biserica si sa te rogi mult ptr. ei.Dumnezeu te va asculta ptr. ca esti pura si curata.Incearca sa vorbesti si tu cu tatal tau sa fie mai igaduitor cu mama, caci pe tine te doare rau atitundinea lui, si ca daca te iubeste mult, sa faca asta ptr. tine.Roagal cu lacrimi in ochi.
kudika098645
Postat pe 11 Martie 2010 22:46
Ar trebui facuta si o achiazma la casa, sau daca nu vezi ca acum e postul mare si se face achiazma la biserica sa te duci sa ei si sa dai in toata casa in fiecare zi.
kudika098645
Postat pe 11 Martie 2010 22:52
parerea mea e ca tu ar trabui sa constitui in situati aceasta un sprijin sentimental pentru mama ta.oricum hoatararea este a ei ce va face nu te priveste insa sustinerea este un bun medicament pentru psihic
kudika121535
Postat pe 15 Martie 2010 14:41
N-am inteles de ce se cearta si nici cine incepe ... Chestia cu reprosul tatalui cum ca mama nu munceste e doar o etapa din disputa, inceputul e altundeva. Poate ca sunt firi ce se aprind usor, poate ca cearta e un paravan pentru alte intentii. Sunt multe motivatii...
Ar trebui sa gasesti modalitati sa scoti in evidenta calitatile mamei , sub forma unor aprecieri - tati, uite ce mancare buna avem azi ! sau - tati, vezi ce bine arata mama cu bluza asta ? sau - mami, tata e obosit, sau suparat, sau... hai sa facem popcorn si sa ne uitam la filme in seara asta, lasa ca speli maine dimineata, sau - mami, lasa ca aranjez eu masa, tu schimba-te cu ceva colorat , sa vezi ce-o sa-i placa lui tati ... si multe altele... asta poti tu sa faci, in loc sa te chinui sa intelegi ce ii face sa uite ca sunt parteneri in familie . Adu-le aminte ca fiecare are calitati si defecte si ca acasa mama a folosit banii tatalui pentru toti, nu doar pentru ea si tatal are motive sa fie mandru ca are o asemenea familie.
maria_zada
Postat pe 16 Martie 2010 11:59
De la: maria_zada, la data 2010-03-16 11:59:53N-am inteles de ce se cearta si nici cine incepe ... Chestia cu reprosul tatalui cum ca mama nu munceste e doar o etapa din disputa, inceputul e altundeva. Poate ca sunt firi ce se aprind usor, poate ca cearta e un paravan pentru alte intentii. Sunt multe motivatii...
Ar trebui sa gasesti modalitati sa scoti in evidenta calitatile mamei , sub forma unor aprecieri - tati, uite ce mancare buna avem azi ! sau - tati, vezi ce bine arata mama cu bluza asta ? sau - mami, tata e obosit, sau suparat, sau... hai sa facem popcorn si sa ne uitam la filme in seara asta, lasa ca speli maine dimineata, sau - mami, lasa ca aranjez eu masa, tu schimba-te cu ceva colorat , sa vezi ce-o sa-i placa lui tati ... si multe altele... asta poti tu sa faci, in loc sa te chinui sa intelegi ce ii face sa uite ca sunt parteneri in familie . Adu-le aminte ca fiecare are calitati si defecte si ca acasa mama a folosit banii tatalui pentru toti, nu doar pentru ea si tatal are motive sa fie mandru ca are o asemenea familie.
PROBLEMA ESTE CA ACESTE NECAZURI SE REGASESC IN FOARTE MULTE FAMILII MULTA RABDARE SI INCEARCA SA I INTELEGI - TU AR TREBUI SA TE GINDESTE LA VIATA TA INCONTINUARE ....INVATA SAU INCEARCA SA II AJUTI PE AMINDOI .
kudika099473
Postat pe 16 Martie 2010 16:15
Hmm....violenta, certuri, cumva tatal tau are pe altcineva? Nush ce sa-ti spun de mama ta, dar poate ca din cauza ca sta acasa, nu poate sa-l inteleaga pe tatal tau. De sauna...hmm...ce sa-ti spun, adica ce sa faca mama ta la sauna? Mare sarbatoare. Eu daca as sti ca sotul meu e acasa si in loc sa stau cu el si sa-l alint, sa ma duc la sauna...nu as face. Oricum, lipsa de comunicare si sex intre parintii tai e evidenta. Scuza-ma ca iti spun, dar poate parintii tai nu au mai facut sex de mult si asta se poate vedea de la o posta. E vorba si de tatal tau, care in loc sa stea acasa umbla prin baruri, deci lipsa sexului e evidenta. Incearca si tu sa iti iei fratiorul la plimbare cat sta tatal tau acasa...si lasa-i singuri. Se vor certa oleaka, dar dupa aia, exista posibilitatea sa se indrepte totul....nu dau garantii, dar poate faptul ca voi sunteti in casa, iar ei nu pot ramane impreuna, poate cauza tensiuni in cuplu. Lasa-i singuri, o ora-doua...
Iar daca nu merge nici asta, nush...poate va fi mai bine daca mama ta va divorta de tatal tau. Trebuie sa intelegi ca nu e nimic rau in asta, si eu am trecut cand parintii mei s-au despartit si pot sa spun ca mi-a fost foarte dureros, dar nu a fost sfarsitul lumii. Parintii mei chiar au inceput sa se inteleaga mai bine si nu mai exista certurile alea care ma faceau sa sufar enorm, simtindu-ma si eu vinovata de certurile lor.
Acum, iti vorbesc ca o mama si sotie: vorbeste cu mama ta. Poate ca nici ea nu isi da seama cat ii lipseste afectiunea tatalui tau si incearca sa se ascunda dupa deget. Intreab-o: mama, poate ar trebui sa divortati?! sau Mama, ce se intampla intre voi doi? Poate va ezita, dar totusi ai 16 ani si intelegi destul de multe acuma...
In fine, iti las e-mail-ul meu daca mai apar intrebari.Succes. Ina. floricikinainutza@yahoo.com
inaflorea88
Postat pe 23 Martie 2010 11:52
Buna Ela
imi pare foarte rau ca trebuie sa treci prin asta si eu am trecut ani la rand si nu am scapat nici acum dar am crescut si nu ma mai dor asa tare certurile, reprosurile, jignirile dintre ei....e foarte greu ...Din nefericire nu am nici un sfat pentru tine ....Mult noroc si multa liniste si daca simti nevoia sa vb cu cineva te ascult cu mare drag cand vrei tu. t pup
ad__83
Postat pe 23 Martie 2010 15:36
chiar daca se vor desparti, nu e vina ta, indiferent ce zic ei sau altii. nu ar trebui nici tu sa dai vina pe niciunul dintre parintii tai. ceea ce se intampla intre ei e treaba lor, si ar trebui sa le spui asta si ca tu nu vrei sa fii implicata. daca vor divorta, asta e, nu ar trebui sa nu mai vb cu tatal tau , de exemplu, sau sa tii doar cu mama ta. sau invers. este treaba lor ce fac. ei vor ramane in continuare parintii tai, indiferent ce se va intampla cu casnicia lor. tu trebuie sa stii asta, iar in caz ca ei nu stiu, pune-i la curent. nu imi plac situatiile in care mama castiga custodia deplina, in care ii interzice tatalui sa isi vada copiii. e nedrept , in special pentru copil/copii
kudika067504
Postat pe 24 Martie 2010 00:43
draga mea intr-o familie conteaza f mult comunicarea ceea ce vad ca aici nu exista ei nu-si dau seama ca de fapt cel mai mare rau il face copiilor voua tie si fratiorului tau chiar daca el e mic nu poate trai intr-un mediu asa rau ei trebuie sa fie constienti ca sunt parinti ca trebuie sa fie armonie si veselie in casa nu certuri si lovituri imi pare rau pentru voi dar incearca tu sa aduni familia in jurul mesei si pune problema aceasta si vezi ce iese multa liniste si bafta
GYPSI
Postat pe 24 Martie 2010 08:05
buna draguta!imi pare rau sa aud de copii nefericiti,de femei nefericite.Barbatii sunt din nastere niste egoisti,iar tatal tau daca prefera sa petreaca timpul mai mult departe de casa si de sotia lui,sau in compania altor persoane ,eu cred,ca aceasta casnicie se duce de rapa incet dar sigur.Daca nu purtati dialoguri acolo in familie si nu spunetui tatalui tau ce va framanta nu se poate salva nimic.Cat despre despartire ...nu e asa usor mai ales ca mama ta nu are un serviciu,deci un venit ...si nu e asa de usor sa destrami un camin si sa cresti fara mama sau tata.Cu violenta nu sunt de loc de acord si daca s-a ajuns la asa ceva trebuie ca mama ta sa vada nu cumva tata are pe cineva si acasa nu-i mai convine nimic?noroc va doresc si astept noutati
sper sa fie de bine
mimishor957
Postat pe 24 Martie 2010 10:08
Salut, va multumesc mult pu pareri si sfaturi
Chiar simbata tata a venit acasa, deci ei (parintii mei) au vorbit simbata prima data dupa o saptamina in care nu siau spus nici un cuvint, tata pastrind in acea saptamina legatura numai cu mine si cu fratele meu, duminica au iesit impreuna toti 3 la zoo eu fiind pleacta, iar spre seara trebuia sa iesim toti 4 la pizza, deci veneam asa cu o bucurie acasa ca in sfirsit iesim impreuna undeva dupa un timp indelungat...si ce credeti? Am avut oaspeti :(((...luni tata iar a plecat la munca...sa vedem ce va mai fi cind se intoarce...
ela94
Postat pe 24 Martie 2010 17:34
dar unde lucreaza tatal tau de nu poate sta mai mult cu voi exista transferuri dintr-o localitate in alta solutii sunt dar ma rog........
GYPSI
Postat pe 24 Martie 2010 18:40
Oricum situatia e naspa.. si eu am trecut prin asta, dar nush, eu am trecut mai usor peste "despartire" . Bine, ai mei nu au divortati, dar cand aveam eu 14 ani si fratele meu 11, mama a ramas insarcinata si tata nu a vrut copilul...bineinteles ca acum e raza d soare din familia noastra :)
Dar vreo 2 ani, a stat p la bunica, si noi eram pe acolo in fiecare weekend, si nici nu am resimtit k nu am tata.
Desi cand eram micutza si ei erau mai tineri existau probleme cu bautura, certuri, violentze, de multe ori eu ii spuneam la mama sa divorteze. Acum e cu totul altfel situatia. Mult mai bine, incat si micile certuri ale lor ma amuza cand ii aud. Sper sa fi si tu la fel d puternica si sa-si revina situatia..
Miss_Stardust
Postat pe 25 Martie 2010 02:18
barbatilor(unora) le place dupa ce se insoara..sa "comande" la sotii..de parca le sunt sclave nu sotii.. cine stie care e povetsea familiei tale..poate nu sau luat din dragoste sau.. au mutle probleme ca fiecare cuplu... se pare ca tatal tau bea si..este agresiv..imi pare rau.. ar fi bine sa mearga la un pshiholog amandoi..si sa isi rezolve problemele..dar..nu cred ca tatal tau ar accepta..ce poti sa faci e sa te intelegi cu amandoi, sa ai incredere in mama ta si sa vorbesti cu mama ta de la femeie la femeie si sa o intrebi ce se intampla si sa vezi situatia iar apoi sa cauti solutii

intotdeauna daca femeie are copii mici (ai ei) sunt avantaje si..dezavantaje ma refer..la "dusul" la lucru: sunt uni soti care sunt gelosi si mai bn isi tin in casa femeile sa aiba grija de copii decat sa iasa "afara", alti..dupa cativa ani de casatorie se schimba si se commporta urat cu sotiile si le "arunca" in sensul ca le tot zice ca tu nu meri la lcuru, ca nu tu faci aia, sau..aialalta..e aiurea.. . am intalnit cazuri..si cazuri..eu sper sa fir totul bine, si sa se rezolve totul!
danaeu
Postat pe 15 Iunie 2010 22:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cu 9 luni inainte de nunta, am aflat ca logodnicul meu avea sotie din 2009 si un copil din "flori" 11 De la: kudika_1018613 11 Noiembrie 2016 20:41
imi este cu adevarat prietena? 2 De la: kudika_3447 3 Martie 2012 14:01
depresie din cauza sotului sau a mea? 133 De la: sofia_maria 20 Decembrie 2010 18:59
Terapia de cuplu poate sa reinfiripe iubirea adolescentina intre soti ? 27 De la: yumy 25 August 2011 14:17
barbatii de peste 25 dea ni...ce inca stau in casa mamei?!?!?!?! 95 De la: kudika095554 23 Decembrie 2009 10:27