Setari Cookie-uri

SOACRA MEA MA INBOLNAVIT DE NERVI.

BUNA SPUNETIMI CE SA FAC CE SAI MAI DAU CA AM AJUNS LA CAPATU PUTERILOR SI NERVILOR STAM CU IA DE 20 DE ANI SOTU MEU FIIND SINGUR LA MAMA CA TATA NU AVEA DECAND MAM LUAT CU EL MIAM VANDUT GARSONIERA SA CUMPARAM CU 4 CAMERE CA AVEM 2 BAIETI IA A VINDUT APARTAMENTU CU 2 CAMERE IAR EU GARSONIERA SI SA LUAT CU 4 CAMERE NUSTIU CUM SI IN CE FEL PARCA AM FOST PE ALTA LUME CAND SAU VINDUT SI SAU FACUT ACTELE LA APARTAMENTU CU 4 PE MINE NU MA MAI TRECUT IN CONTRACT SA TRECUT PE IA SI PE FISU EU CASICUM NAM AVUT NIMIC DECAT SACII CU HAINE TOATE BUNE SI FRUMOASE DECAND NEAM MUTAT LA4 CAMERE DE 9 ANI AM O VIATA DE COSMAR CU DIVOLITA ARE 77 DE ANI SI E DRACU GOL CU SOTU MA IMPAC DE MILIOANE CU IA DE NICI O CULOARE PRIMA DATA NICI MUTATIA NU A VRUT SAMI FACA ABIA MIA FACUTO SPUNE CA ESTE CASA EI SI CU ASTA BASTA IAM SPUS SI EU AM VANDUT O GARSONIERA SA LUAM APARTAMENTU DAR SCORPIA ZICE EU TIAM DAT BAIATU SI UITEASA PETREC VIATA LANGA SOACRA MEA CA NAM AVUT MINTE SI PE MOMENT NU MIAM DAT SEAMA CE VIATA DE COSMAR O SA AM SI NU NUMAI ASTA FACE LA 77 DE ANI E CONDUCATOARE DE STICLA DAR EU NU O BAG IN SEAMA DAR ATATA VORBESTE DE TE ADUCE IN PRAGU DISPERARI ITI VINE SA O GATUI NUSTIU CUM DE MAI MA ABTIN SOTU MEU ZICE MEREU CAT MAI ARE CA E BATRANA SI RAMANEM NOI DAR PANA RAMANEM NOI AJUNGEM LA BALAMUC SAU CINE STIE UNDE CREDETIMA CA IAM FACUT DE TOATE IAM DAT DE TOATE NAM JICNITO IAM VORBIT FRUMOS DAR DEGEABA DRACU TOT DRAC RAMANE NU TRECE ZI SA AM LINISTE SOTU PLEACA LA MUNCA SI EU INDUR TOT CE FACE MASA EL TINE LA MINE NE IUBIM NE IMPACAM DE MILIOANE CE SA FAC EU NAM PE NIMENI SA PLEC PARINTI MEI AU MURIT IN ACCIDENT SI SANT SINGURA PE LUME NU AM PE NIMENI DECAT PE SOTU SI BAIETI SPUNETIMI CE SA FAC SA NU AJUNG LA BALAMUC. NU DORESC NICI LA CEL MAI MARE DUSMAN AL MEU SA TREACA PRIN CEAM TRECUT EU CEL MAI BINE SA STAI SINGUR CU FAMILIA TA NU CU SOCRI NICIODATA SA NU FACETI PROSTIA CARE AM FACUTO IO CAT DE BUNI AR FI CEL MAI BINE FARA EI.

Postat pe 6 Martie 2010 07:31
De la: , la data 2010-03-06 07:31:26BUNA SPUNETIMI CE SA FAC CE SAI MAI DAU CA AM AJUNS LA CAPATU PUTERILOR SI NERVILOR STAM CU IA DE 20 DE ANI SOTU MEU FIIND SINGUR LA MAMA CA TATA NU AVEA DECAND MAM LUAT CU EL MIAM VANDUT GARSONIERA SA CUMPARAM CU 4 CAMERE CA AVEM 2 BAIETI IA A VINDUT APARTAMENTU CU 2 CAMERE IAR EU GARSONIERA SI SA LUAT CU 4 CAMERE NUSTIU CUM SI IN CE FEL PARCA AM FOST PE ALTA LUME CAND SAU VINDUT SI SAU FACUT ACTELE LA APARTAMENTU CU 4 PE MINE NU MA MAI TRECUT IN CONTRACT SA TRECUT PE IA SI PE FISU EU CASICUM NAM AVUT NIMIC DECAT SACII CU HAINE TOATE BUNE SI FRUMOASE DECAND NEAM MUTAT LA4 CAMERE DE 9 ANI AM O VIATA DE COSMAR CU DIVOLITA ARE 77 DE ANI SI E DRACU GOL CU SOTU MA IMPAC DE MILIOANE CU IA DE NICI O CULOARE PRIMA DATA NICI MUTATIA NU A VRUT SAMI FACA ABIA MIA FACUTO SPUNE CA ESTE CASA EI SI CU ASTA BASTA IAM SPUS SI EU AM VANDUT O GARSONIERA SA LUAM APARTAMENTU DAR SCORPIA ZICE EU TIAM DAT BAIATU SI UITEASA PETREC VIATA LANGA SOACRA MEA CA NAM AVUT MINTE SI PE MOMENT NU MIAM DAT SEAMA CE VIATA DE COSMAR O SA AM SI NU NUMAI ASTA FACE LA 77 DE ANI E CONDUCATOARE DE STICLA DAR EU NU O BAG IN SEAMA DAR ATATA VORBESTE DE TE ADUCE IN PRAGU DISPERARI ITI VINE SA O GATUI NUSTIU CUM DE MAI MA ABTIN SOTU MEU ZICE MEREU CAT MAI ARE CA E BATRANA SI RAMANEM NOI DAR PANA RAMANEM NOI AJUNGEM LA BALAMUC SAU CINE STIE UNDE CREDETIMA CA IAM FACUT DE TOATE IAM DAT DE TOATE NAM JICNITO IAM VORBIT FRUMOS DAR DEGEABA DRACU TOT DRAC RAMANE NU TRECE ZI SA AM LINISTE SOTU PLEACA LA MUNCA SI EU INDUR TOT CE FACE MASA EL TINE LA MINE NE IUBIM NE IMPACAM DE MILIOANE CE SA FAC EU NAM PE NIMENI SA PLEC PARINTI MEI AU MURIT IN ACCIDENT SI SANT SINGURA PE LUME NU AM PE NIMENI DECAT PE SOTU SI BAIETI SPUNETIMI CE SA FAC SA NU AJUNG LA BALAMUC. NU DORESC NICI LA CEL MAI MARE DUSMAN AL MEU SA TREACA PRIN CEAM TRECUT EU CEL MAI BINE SA STAI SINGUR CU FAMILIA TA NU CU SOCRI NICIODATA SA NU FACETI PROSTIA CARE AM FACUTO IO CAT DE BUNI AR FI CEL MAI BINE FARA EI.


Ce sa-ti mai spunem acum...tzeapa ai luat-o singura cand nici macar nu ti-ai pus problema cine si cum va fi trecut in acele acte.
Daca sotul tau te iubeste atat de mult atunci sa ii propuna mamei sa se mute cu chirie undeva si cheltuielile sa le platiti voi,desi mare mirare daca va accepta sau...sa va mutati voi doi intr-un apartament cu chirie si sa iti iei si tu servici pentru a putea acoperi cheltuielile.
Sa continui sa traiesti sub acest acoperis cu ea inseamna sa continue cosmarul.Daca traieste pana la 87 ce faceti?Iar ca sa te gandesti ca mai schimbi un om batran si cusurgiu de 77 de ani,slaba speranta...
heaven2007
Postat pe 6 Martie 2010 07:47
Ceea ce uitam cu totii este faptul ca o persoana la 77 de ani nu se mai comporta, nu mai gandeste si nu mai are reactiile unei persoane tinere. La 77 de ani, cand moartea iti bate la usa, vor sau nu, batranii devin rai, vor sa lase ordine in urma lor dupa bunul plac, nu dupa logica sau lege, nici macar dupa sentimente. Ce gandesc sau spun azi, uita maine, sunt invidiosi, daca nu au motive sa se certe, le cauta si asa mai departe.
Atata timp cat sotul tau iti este alaturi nu ai niciun motiv sa-ti parasesti casa. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa gasesti o metoda prin care, in acele momente cand simti ca nu mai poti, sa evadezi intr-o lume a ta. Pentru ca nu ai de ales. Vrei, nu vrei.. va trebui s-o ingrijesti pana inchide ochii.
Inteleg ca nu ai nicio ocupatie. Ei bine, cauta una. Oricare ar fi, sa te scoata din casa, sa aveti contacte cat mai putin timp, iesi, plimba-te, nu sta cu ea intre 4 pereti.
Stiu ca suna imposibil, dar nu e. Spuneti in fiecare zi ca esti puternica si ca poti rezista oricarei toane de-a soacrei. Si ca te afli in casa ta.
rashela
Postat pe 6 Martie 2010 08:31
In primul rand vreau sa-ti spun ca nu prea le ai cu limba romana, greu mi-a fost sa citesc ce ai scris imi pare rau ca tb sa-ti spun iar in al doilea rand nu stiu unde ti-a fost capul cand ti-ai vandut garsoniera, vanzarea unei case este o treaba cat se poate de importanta in viata nu poti sa vinzi asa si sa-i dai banii soacrei sa cumpere casa fara ca macar sa-ti pese cine e trecut in contractul ala ;practic le-ai facut cadou garsoniera ta ; sincer iti spun ca ti-ai facut-o cu mana ta ;mari solutiii pt tine nu prea sunt ,doar sa astepti sa moara soacra ca sa fii mai linistita si dupa moartea ei sa-i spui sotului sa te treaca si pe tine in contractul de pe casa desi tind sa cred ca el nu va vrea din moment ce nu te-a trecut atunci cand ati cumparat apartamentul ce sa-ti spun bafta in continuare poate scapi repede de soacra ta
riada22
Postat pe 6 Martie 2010 18:00
De la: rashela, la data 2010-03-06 08:31:25Ceea ce uitam cu totii este faptul ca o persoana la 77 de ani nu se mai comporta, nu mai gandeste si nu mai are reactiile unei persoane tinere. La 77 de ani, cand moartea iti bate la usa, vor sau nu, batranii devin rai, vor sa lase ordine in urma lor dupa bunul plac, nu dupa logica sau lege, nici macar dupa sentimente. Ce gandesc sau spun azi, uita maine, sunt invidiosi, daca nu au motive sa se certe, le cauta si asa mai departe.
Atata timp cat sotul tau iti este alaturi nu ai niciun motiv sa-ti parasesti casa. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa gasesti o metoda prin care, in acele momente cand simti ca nu mai poti, sa evadezi intr-o lume a ta. Pentru ca nu ai de ales. Vrei, nu vrei.. va trebui s-o ingrijesti pana inchide ochii.
Inteleg ca nu ai nicio ocupatie. Ei bine, cauta una. Oricare ar fi, sa te scoata din casa, sa aveti contacte cat mai putin timp, iesi, plimba-te, nu sta cu ea intre 4 pereti.
Stiu ca suna imposibil, dar nu e. Spuneti in fiecare zi ca esti puternica si ca poti rezista oricarei toane de-a soacrei. Si ca te afli in casa ta.


Sa stii ca nimic nu este mai cumplit decat sa traiesti sub acelasi acoperis cu o persoana care iti mananca zilele.
Casa si familia trebuie sa fie ca un sanctuar in care sa gasesti comfort,intelegere,sa te poti reculege dupa o zi grea.
Este clar ca soacra si-a facut un obicei din a o teroriza,ca ea nu mai rezista si ca lucrurile nu pot continua asa la infinit,o solutie trebuie gasita.
Faptul ca nu lucreaza este iarasi un impediment pentru ca astfel,vrea,nu vrea petrece destul timp cu ea.
Iar in privinta varstei nu sunt de acord...omul este ca vinul:in timp ori devine mai bun ori se oteteste.
Sunt batrani (am cunoscut si de 86 o doamna extraordinara si nu numai) care chiar au acest bun simt sa nu fie o povara pentru copii,nepoti,au o decenta si seninatate in felul in care isi duc ultimii ani din viata,iar altii care se transforma in adevarati tartori facand viata un iad celor din familie in special.
heaven2007
Postat pe 6 Martie 2010 19:53
Chiar daca nu ai fost trecuta in acte nu esti neacoperita,dar ai fost "pacalita" de sot si soacra.Iti explic detaliat: Conform Codului familiei bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune chiar daca a fost dobandit de un singur sot,asta inseamna ca si tu esti proprietara la apartament chiar daca nu ai fost trecuta in acte.Tu si sotul tau aveti jum din apartament pentru ca cealalta jumatate (aici este pacaleala) apartine soacrei,conform dreptului de succesiune bunurile dobandite din succesiuni nu fac parte din bunurile comune,mai exact dupa moartea soacrei sotul mosteneste partea ei de apartament.Asadar el are 3/4 si tu 1/4 din apartament.In cazul unui eventual divort tu ai dreptul la 1/4 din apartament...Crezi ca valoarea unui sfert din apartament este egala cu valoarea unei garsoniere? Sfatul meu sa iesi din incurcatura asta este de a incheia un contract de vanzare intre soacra si voi doi cu clauza de intrare in posesie la moartea ei(ca sa nu creada soacra ca o dai afara din casa la semnarea contractului),sau macar un precontract de vanzare-cumparare.Sotul tau daca te-ar iubi ar intelege si ar fi aproape de tine,sustinandu-te.
Am o intrebare: Cand cumpara el ceva in casa (mobila,tv,frigider cu factura) cumpara pe numele lui sau al mamei lui ?Daca trece pe numele mamei bunurile de valoare cumparate inseaman ca asta este interesul lui-ca tu sa nu beneficiezi de nimic,si in caz de ceva sa pleci doar cu hainele.Crede-ma exista sute de cazuri de acest fel.Sper sa nu fie si la tine asa.
rocka
Postat pe 8 Martie 2010 01:46
De la: heaven2007, la data 2010-03-06 19:53:46
De la: rashela, la data 2010-03-06 08:31:25Ceea ce uitam cu totii este faptul ca o persoana la 77 de ani nu se mai comporta, nu mai gandeste si nu mai are reactiile unei persoane tinere. La 77 de ani, cand moartea iti bate la usa, vor sau nu, batranii devin rai, vor sa lase ordine in urma lor dupa bunul plac, nu dupa logica sau lege, nici macar dupa sentimente. Ce gandesc sau spun azi, uita maine, sunt invidiosi, daca nu au motive sa se certe, le cauta si asa mai departe.
Atata timp cat sotul tau iti este alaturi nu ai niciun motiv sa-ti parasesti casa. Trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa gasesti o metoda prin care, in acele momente cand simti ca nu mai poti, sa evadezi intr-o lume a ta. Pentru ca nu ai de ales. Vrei, nu vrei.. va trebui s-o ingrijesti pana inchide ochii.
Inteleg ca nu ai nicio ocupatie. Ei bine, cauta una. Oricare ar fi, sa te scoata din casa, sa aveti contacte cat mai putin timp, iesi, plimba-te, nu sta cu ea intre 4 pereti.
Stiu ca suna imposibil, dar nu e. Spuneti in fiecare zi ca esti puternica si ca poti rezista oricarei toane de-a soacrei. Si ca te afli in casa ta.


Sa stii ca nimic nu este mai cumplit decat sa traiesti sub acelasi acoperis cu o persoana care iti mananca zilele.
Casa si familia trebuie sa fie ca un sanctuar in care sa gasesti comfort,intelegere,sa te poti reculege dupa o zi grea.
Este clar ca soacra si-a facut un obicei din a o teroriza,ca ea nu mai rezista si ca lucrurile nu pot continua asa la infinit,o solutie trebuie gasita.
Faptul ca nu lucreaza este iarasi un impediment pentru ca astfel,vrea,nu vrea petrece destul timp cu ea.
Iar in privinta varstei nu sunt de acord...omul este ca vinul:in timp ori devine mai bun ori se oteteste.
Sunt batrani (am cunoscut si de 86 o doamna extraordinara si nu numai) care chiar au acest bun simt sa nu fie o povara pentru copii,nepoti,au o decenta si seninatate in felul in care isi duc ultimii ani din viata,iar altii care se transforma in adevarati tartori facand viata un iad celor din familie in special.


Nimic din ce spui tu.. nu infirma ce-am spus eu.
Si, una peste alta, ce rost are sa-i vorbesc acestei femei de faptul ca exista undeva, la cei norocosi, niste soacre de la pui pe rana, ca unii batrani sunt fericiti sa-si creasca nepotii si ca mor cu zambetul pe buze? Nu e cazul aici.
Stiu ca e greu de trait in asemenea conditii, pentru ca femeia asta nu e deloc o raritate, dar nu-i un motiv sa-si plece capul. Ma indoiesc ca vanzarea casei (din nou) ar fi solutia. Mai cu seama cand batrana este proprietar de drept. Nu va semna in veci. Sa-si ia lumea'n cap, excludem. Si atunci? Nu-i ramane decat sa invete sa traiasca cu ea atat cat i-a daruit Dumnezeu. Desigur, si eu spun ca o ocupatie este una din solutiile salvatoare. Timpul ar trece altfel.
Dar, sub nicio forma nu trebuie sa repete greseala cu vanzarea casei. Situatia ei ar fi de o mie de ori mai rea in acele conditii. Eu nu as sfatui pe nimeni sa faca un asemenea pas daca nu sunt pregatita s-o primesc la mine acasa cand ramane pe drumuri.
rashela
Postat pe 8 Martie 2010 06:17
....dap...se vede ca ..TE-A IMBOLNAVIT...nu ar fi mai bine sa inveti....limba romana..scris???Foarte greu...iti v-a fi cu soacra,dar..ti-ai pus intrebarea....EI,CUM I ESTE CU TINE????sa ajungi si tu varsta ei...si sa ai 2 nurori ca si tine!!!
kudika133132
Postat pe 13 Martie 2010 00:45
De la: kudika133132, la data 2010-03-13 00:45:29....dap...se vede ca ..TE-A IMBOLNAVIT...nu ar fi mai bine sa inveti....limba romana..scris???Foarte greu...iti v-a fi cu soacra,dar..ti-ai pus intrebarea....EI,CUM I ESTE CU TINE????sa ajungi si tu varsta ei...si sa ai 2 nurori ca si tine!!!

Singura ei greseala a fost ca s-a mutat in casa cu soacra....
Cea mai buna soacra e cea moarta
rocka
Postat pe 13 Martie 2010 19:18
De la: rocka, la data 2010-03-13 19:18:33Cea mai buna soacra e cea moarta


Of draga mea, daca sotul tau ti-ar zice ca ar vrea-o pe maica-ta moarta, tu ai zice despre el ca e porc, mitocan etc...Tu..cum esti ?
Summer_
Postat pe 13 Martie 2010 23:37
De la: Summer_, la data 2010-03-13 23:37:41
De la: rocka, la data 2010-03-13 19:18:33Cea mai buna soacra e cea moarta


Of draga mea, daca sotul tau ti-ar zice ca ar vrea-o pe maica-ta moarta, tu ai zice despre el ca e porc, mitocan etc...Tu..cum esti ?

Este o parere personala care trebuie respectata asta in primul rand,in al doilea rand nu ai tu de unde sa stii cum l-as numi eu pe sotul meu daca mi-ar spune ca o vrea pe mama mea moarta...asa ca nu-mi mai pune cuvinte in gura...Poate pe mine nu m-ar deranja...Iar in al treilea rand mamele de baieti sunt mult diferite de mamele de fete...
rocka
Postat pe 15 Martie 2010 00:53
Daca sotul te iubeste asa mult , de ce nu intervine in situatia de fata?
Singura solutie, e sa va mutati de acolo.Alfel pina moare soacra, sar putea ca tu sa intri la balamuc, sau mai rau so mierlesti, inaintea ei.
kudika098645
Postat pe 15 Martie 2010 22:10
SI D-ASTA TIPI????? sau nervii dau click pe caps lock?


ionelaela
Postat pe 15 Martie 2010 22:13
CATA DREPTATE!!!...dar noi murim de grija altuia...
kudika133132
Postat pe 15 Martie 2010 23:33
De la: kudika133132, la data 2010-03-13 00:45:29....dap...se vede ca ..TE-A IMBOLNAVIT...nu ar fi mai bine sa inveti....limba romana..scris???Foarte greu...iti v-a fi cu soacra,dar..ti-ai pus intrebarea....EI,CUM I ESTE CU TINE????sa ajungi si tu varsta ei...si sa ai 2 nurori ca si tine!!!


Invata si tu sa scrii corect gramatical inainte de a critica pe altii! " Iti v-a fi???
Pun pariu ca esti o soacra "poama acra" la felul in care ai reactionat!
kudika053941
Postat pe 23 Martie 2010 16:07
De la: rocka, la data 2010-03-15 00:53:43
De la: Summer_, la data 2010-03-13 23:37:41
De la: rocka, la data 2010-03-13 19:18:33Cea mai buna soacra e cea moarta


Of draga mea, daca sotul tau ti-ar zice ca ar vrea-o pe maica-ta moarta, tu ai zice despre el ca e porc, mitocan etc...Tu..cum esti ?

Este o parere personala care trebuie respectata asta in primul rand,in al doilea rand nu ai tu de unde sa stii cum l-as numi eu pe sotul meu daca mi-ar spune ca o vrea pe mama mea moarta...asa ca nu-mi mai pune cuvinte in gura...Poate pe mine nu m-ar deranja...Iar in al treilea rand mamele de baieti sunt mult diferite de mamele de fete...


Cred ca te refereai la faptul ca mai bine ar fi daca nu ar avea soacra... probabil ca da in unele cazuri dar in altele nu.. pt. ca sunt si femei cu capul pe umeri, femei care au alta ocupatie in afara de cea in care doar stiu sa critice, sa barfeasca si sa amarasca viata altora... si nu cred ca mamele de baieti sunt foarte diferite de mamele de fete, cred insa ca noi, toate femeile suntem diferite intre noi... cat despre caz, eu zic sa vorbesti cu sotul tau, sa ii explici ca dupa 20 de ani deja nu mai suporti si daca te iubeste cu adevarat sigur va lua masuri! numai bine!
kudika053941
Postat pe 23 Martie 2010 16:13
E tarziu sa te intreb ce a fost in muntea ta ca nu ai pretins sa fii trecuta in actele de propr ale casei,acum ori te rogi sa moara ma repede ori nu o mai baga in seama
mimishor957
Postat pe 25 Martie 2010 09:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare el nu isi doreste nunta asta?! 100 De la: just_me00 2 Iunie 2013 23:54
Soțul și parinţii 1 De la: kudika_1042018 15 Aprilie 2021 01:29
caut persoana de vis ce crede in dragoste si adevar 177 De la: ella13 17 Martie 2010 16:02
rochia de mireasa 5 De la: Geta_Mini 10 Aprilie 2012 18:19
Sa spun DA sau sa spun NU? 56 De la: dorina27 5 Decembrie 2011 09:59