Setari Cookie-uri

intilnire karmica sau simple coincidente?

Intr-adevar,nimic nu este intamplator pe lumea asta (cea de care suntem constienti in prezent).Si ca sa te conving de acest lucru , am sa-ti spun pe scurt cateva intamplari adevarate din viata mea(cu precizarea caeu sunt una din acele persoane care sub o forma sau alta sunt prevenite ce ce va urma....adica eu in somn...mai visez ce mi se va intampla).Deci....L-am cunoscut pe sotul meu cand eram in facultate si aveam alt prieten,dar dupa un vis la care nu i-am dat atunci importanta.....cam dupa 1-2 sapatamani l-am intalnit...si mi s-a parut ca " ne cunoastem de o vita ".Am ramas impreuna si avem 3 copii.Primul baiat am stiut ca va fi baiat si ca va fi zodia berbec-tot dupa un vis pe care l-am avut cu 2 luni (cred) innainte de a ramane insarcinata...Si altele...si altele.
Parerea mea este ca undeva acolo sus cineva ne vegheaza si undeva este scris ceea ce trebuie sa ni se intample chiar daca noi nu putem prevedea aceste lucruri si ca fiecare dintre noi avem un scop pe care trebuie sa-l atingem,iar drumul pana acolo este pavat cu diverse obstacole care nu fac decat sa te intareasca si sa-ti modeleze existenta si spiritul.
capra_cu_3_iezi
Postat pe 29 Martie 2010 23:52
Hey.....ce simplu de spus.....diversele obstacole mie mi-au distrus spiritul....
stmaria
Postat pe 30 Martie 2010 08:52
De la: GYPSI, la data 2010-03-20 21:01:08in viata nu stii care drumuri sa le apuci destinul te ghideaza si poate a fost sa fie asa oricum multa fericire alaturi de noua ta familie


In viata toate au un scop.nimic nu este intamplator, iar de cate ori pierdem pe cineva drag, d-zeu ne daruieste altceva in schimb.........e ca o compensare pt suferinta traita...ma bucur sincer ca mai sunt si oameni fericiti.....
denissa09
Postat pe 30 Martie 2010 10:40
De la: miss_darine, la data 2010-03-29 21:46:12
De la: elizat, la data 2010-03-29 21:40:30
ai mare dreptate...totusi eu am un motiv sa ma tem...in fine...ai dreptate...ori rup pisica in doua sau iau taurul in coarne cum zici tu ori stau sa rabd ca o sotie imuna si ideala....unde mai pui ca la mijloc e si copilul...dar vad ca am multe sustinatoare care imi dau aceleasi sfaturi : sa imi refac viata si sa renutn la capricornul meu.....zilele astea astept ceva...si in functie dupa acest ceva voi lua decizia finala...ori rup pisica in 2 ori rabd ca o sotie imuna fara sa ma mai plang si gata....

Niciodata, dar niciodata sa nu iei decizii majore bazandu-te pe altcineva decat pe tine insati, pt ca daca astepti sa zicem confirmarea ca x te iubeste si te hotarasti sa divortezi pt el, s-ar putea sa primesti o mare palma de la viata! Divorteaza in cazul in care TU simti ca nu se mai poate face nimic in casnicia ta, nu pt ca ai dat peste o a doua "iubire a vietii tale"!


draga mea,ai dreptate aici si exact asa vreau sa fac!niciodata nu as divorta pt alt barbat...pt ca nu as vrea sa regret mai tarziu....mai tarziu dk e sa fie vreau sa pot spune :" am facut tot posibilul sa pastrez casnicia in armonie,intelegere,am incercat pana la ultima putere sa fie ok dar dk nu s-a mai putut sub nici o forma,asta a fost" nu sa ma gandesc ca am divortat pt alt barbat....si poate la nervi sau nu mai stiu ce sa il fac pe acel barbat sa se simta prost sau nu mai stiu ce spunandu-i ca din cauza lui am divortat sau sa imi reprosez mie ca se mai putea face ceva etc...
sunt la a doua casnicie...si stiu ce am de facut...nu ma iau dupa nimeni...spre deosebire de fostul sotz care s-a luat dupa ma-sa cand i-a zis sa divorteze de mine...un las! si vroia sa ne impacam sa fim in continuare impreuna dar deh ca ma-sa nu si nu ca il da afara din casa si mai multe....etc...el avea pb de auz,si nu se credea capabil sa se descurce singur in chirie cu un salariu mic asta dk nu il dadea si tacsu afara de la munk...desi am luptat f mult ,m-am zbatutu enorm,eram si studenta,ca sa ne impacam sa locuim in chirie departe de ma-sa si tacsu...nu s-a putut si gata!deci eu am constiinta curata ca am luptat cat de mult am putut pana nu s-a mai putut face chiar nimic.
asa e si acum...
sincer eu simt ca nu mai pot cu el....dar ma gandesc f mult la asta...imi e greu...dar...vreau sa fiu libera...nu pt alt barbat crede-ma...ci pt mine....cand nu sunt cu el ma simt linistita,relaxata si mai buna,iar puiul meu parca e mai fericit cand ma vede ok....cand e sotul lg mine...omul asta pot sa jur ca ii place sa pertutrbe tot,cu chef de cearta si contraziceri,atat de plin pe el...atat de orgolios si de incapatanat...am impresia ca ma controleaza mereu sa vada dk e ok ce fac si ce nu...dk imi curat unghia cu degetul imedait sare autoritar sa nu mai fac asa...de parca as fi copil retardat prost....si ma innebuneste cu niste getsuri de obsedat..sa fie in permanenta usa de la camera incuiata,mereu verifica ca nu are spioni etc...ma termina ma scoate din minti asta...ma intreaba intruna dk am inchis butelia dk a, oprit cutare etc...imi vine sa iau foc...cand repeta iar intrebarea ...dk a incuiat el usa ca nu mai stia...e genul de om cu care iti pierzi rabdare si o iei razna...
elizat
Postat pe 30 Martie 2010 11:51
De la: mariachim, la data 2010-03-15 17:04:54Coincidentele nu le caut...am constatat doar c-am fost unul pe urmele celuilalt. Frumos, nu?
Si eu iti doresc tot binele din lume si mercic pt raspuns.
mharjoaba
Postat pe 30 Martie 2010 14:15
De la: elizat, la data 2010-03-30 11:51:12

draga mea,ai dreptate aici si exact asa vreau sa fac!niciodata nu as divorta pt alt barbat...pt ca nu as vrea sa regret mai tarziu....mai tarziu dk e sa fie vreau sa pot spune :" am facut tot posibilul sa pastrez casnicia in armonie,intelegere,am incercat pana la ultima putere sa fie ok dar dk nu s-a mai putut sub nici o forma,asta a fost" nu sa ma gandesc ca am divortat pt alt barbat....si poate la nervi sau nu mai stiu ce sa il fac pe acel barbat sa se simta prost sau nu mai stiu ce spunandu-i ca din cauza lui am divortat sau sa imi reprosez mie ca se mai putea face ceva etc...
sunt la a doua casnicie...si stiu ce am de facut...nu ma iau dupa nimeni...spre deosebire de fostul sotz care s-a luat dupa ma-sa cand i-a zis sa divorteze de mine...un las! si vroia sa ne impacam sa fim in continuare impreuna dar deh ca ma-sa nu si nu ca il da afara din casa si mai multe....etc...el avea pb de auz,si nu se credea capabil sa se descurce singur in chirie cu un salariu mic asta dk nu il dadea si tacsu afara de la munk...desi am luptat f mult ,m-am zbatutu enorm,eram si studenta,ca sa ne impacam sa locuim in chirie departe de ma-sa si tacsu...nu s-a putut si gata!deci eu am constiinta curata ca am luptat cat de mult am putut pana nu s-a mai putut face chiar nimic.
asa e si acum...
sincer eu simt ca nu mai pot cu el....dar ma gandesc f mult la asta...imi e greu...dar...vreau sa fiu libera...nu pt alt barbat crede-ma...ci pt mine....cand nu sunt cu el ma simt linistita,relaxata si mai buna,iar puiul meu parca e mai fericit cand ma vede ok....cand e sotul lg mine...omul asta pot sa jur ca ii place sa pertutrbe tot,cu chef de cearta si contraziceri,atat de plin pe el...atat de orgolios si de incapatanat...am impresia ca ma controleaza mereu sa vada dk e ok ce fac si ce nu...dk imi curat unghia cu degetul imedait sare autoritar sa nu mai fac asa...de parca as fi copil retardat prost....si ma innebuneste cu niste getsuri de obsedat..sa fie in permanenta usa de la camera incuiata,mereu verifica ca nu are spioni etc...ma termina ma scoate din minti asta...ma intreaba intruna dk am inchis butelia dk a, oprit cutare etc...imi vine sa iau foc...cand repeta iar intrebarea ...dk a incuiat el usa ca nu mai stia...e genul de om cu care iti pierzi rabdare si o iei razna...

mda, greu de trait cu un asemenea specimen cred ca si-ar lua multe tigai in cap de la mine daca ar fi barbatul meu dar dupa cum vad vei lua decizia corecta pt tine si copil cat de curand
miss_darine
Postat pe 30 Martie 2010 14:25
De la: miss_darine, la data 2010-03-30 14:25:35
De la: elizat, la data 2010-03-30 11:51:12

draga mea,ai dreptate aici si exact asa vreau sa fac!niciodata nu as divorta pt alt barbat...pt ca nu as vrea sa regret mai tarziu....mai tarziu dk e sa fie vreau sa pot spune :" am facut tot posibilul sa pastrez casnicia in armonie,intelegere,am incercat pana la ultima putere sa fie ok dar dk nu s-a mai putut sub nici o forma,asta a fost" nu sa ma gandesc ca am divortat pt alt barbat....si poate la nervi sau nu mai stiu ce sa il fac pe acel barbat sa se simta prost sau nu mai stiu ce spunandu-i ca din cauza lui am divortat sau sa imi reprosez mie ca se mai putea face ceva etc...
sunt la a doua casnicie...si stiu ce am de facut...nu ma iau dupa nimeni...spre deosebire de fostul sotz care s-a luat dupa ma-sa cand i-a zis sa divorteze de mine...un las! si vroia sa ne impacam sa fim in continuare impreuna dar deh ca ma-sa nu si nu ca il da afara din casa si mai multe....etc...el avea pb de auz,si nu se credea capabil sa se descurce singur in chirie cu un salariu mic asta dk nu il dadea si tacsu afara de la munk...desi am luptat f mult ,m-am zbatutu enorm,eram si studenta,ca sa ne impacam sa locuim in chirie departe de ma-sa si tacsu...nu s-a putut si gata!deci eu am constiinta curata ca am luptat cat de mult am putut pana nu s-a mai putut face chiar nimic.
asa e si acum...
sincer eu simt ca nu mai pot cu el....dar ma gandesc f mult la asta...imi e greu...dar...vreau sa fiu libera...nu pt alt barbat crede-ma...ci pt mine....cand nu sunt cu el ma simt linistita,relaxata si mai buna,iar puiul meu parca e mai fericit cand ma vede ok....cand e sotul lg mine...omul asta pot sa jur ca ii place sa pertutrbe tot,cu chef de cearta si contraziceri,atat de plin pe el...atat de orgolios si de incapatanat...am impresia ca ma controleaza mereu sa vada dk e ok ce fac si ce nu...dk imi curat unghia cu degetul imedait sare autoritar sa nu mai fac asa...de parca as fi copil retardat prost....si ma innebuneste cu niste getsuri de obsedat..sa fie in permanenta usa de la camera incuiata,mereu verifica ca nu are spioni etc...ma termina ma scoate din minti asta...ma intreaba intruna dk am inchis butelia dk a, oprit cutare etc...imi vine sa iau foc...cand repeta iar intrebarea ...dk a incuiat el usa ca nu mai stia...e genul de om cu care iti pierzi rabdare si o iei razna...

mda, greu de trait cu un asemenea specimen cred ca si-ar lua multe tigai in cap de la mine daca ar fi barbatul meu dar dupa cum vad vei lua decizia corecta pt tine si copil cat de curand
elizat
Postat pe 30 Martie 2010 17:50
miss_darine,chiar ca imi e greu cu el..am rabdat pana acum crezand ca poate se va schimba...m-am imbatat cu apa rece ...nu vreau sa victimizez ca sa para ca inventez din plictiseala sau nu mai stiu ce..ca sa fiu compatimita...in nici un caz asa ceva...departe gandul de asa ceva...pe langa cele enumerate mai sus in leg cu sotul mai are si mult altele defecte...chiar inainte sa ma marit m-a avertizat soacra mea...dar deh...eu nu am crezut-o pt ca stiam ca nu ma place si nu ma vroia in neam si am zis ca zice asa ca e disperata femeia asta sa nu ma marit cu fiul ei...mereu spunea :"am crescut copil ca sa imi fie dusman mai tarziu"...dar na ca nu am crezut-o...pana acum...
imi parea prea bun ca painea lui DD...cel putin asa face cu majoritatea sa para baiatul bun si eu aia rea cand sunt pb...obs ca ii place sa victimizeze...sa se spele pe maini aruncand vina pe alta sau cautand scuze pt fapta lui...in nici un caz sa recunoasca ca a gresit,....doamne fereste sa recunoasca asa ceva...in fine...vad ac am ajuns off topic




elizat
Postat pe 30 Martie 2010 18:39
draga eliza, nu faci altceva decat sa ceri parerea altora despre ce vrei tu sa hotarasti, in momentul in care vei avea liber din partea noastra, a femeilor de aici, sufletul tau se va usura, dar te intreb pana sa cunosti acel baiat de ce nu te-ai hotarat ce vrei sa faci cu viata ta, sa divortezi daca era cazul, ci ai asteptat acest moment, te vei simti mereu vinovata, indiferent de ce alegere vei face, atata timp cat vei judeca cu capul nu cu inima totul va fi dureros, si sa mai stii ca daca capricornul tau e multumit de tine nu te va lasa sa pleci indiferent ce motive ii vei da, chiar daca te va prinde cu celalalt in pat, te va ierta si ve-ti merge mai departe, iti spun asta din experienta proprie, am un capricorn langa mine rece ca gheata, metodic, cult, rafinat, caruia nu-i plac mondenitatile, musafirii, chefurile, etc, iar eu sunt scorpion, pasionala, arzatoare cu un chef nebun de viata, imi plac petrecerile, iesirile, prieteniile, etc si mai avem si 2 copii, simteam ca sunt moarta alaturi de el, lipsita de viata, dar ma complaceam in acea situatie, ma ofileam pe zi ce trece, pana cand am gasit si eu un EL, era leu, era extraordinar, total opus sotului meu, sexul cu el era ca o eruptie vulcanica, imi dadea curaj sa fac orice in viata, simteam atunci si mirosul fanului si zumzetul albinelor, (atunci i-am gasit o gramada de defecte sotului meu in comparatie cu Leul) in sfarsit traiam, sotul era plecat in aceasta perioada, a fost o luna ca in paradis, dupa care leul s-a hotarat sa divorteze de sotia sa pentru a fi impreuna cu mine, bineinteles ca m-am opus dar dragostea intre noi era mare, eu traind in concubinaj pe atunci cu sotul meu, deci eram libera, si... surpriza, dupa aceea, viata nu a mai fost roz, ne-am trezit la realitate, au inceput reprosurile, ca sotul meu m-a suna zilnic ca dragutul nu stia ce-i combin eu acasa, in casa lui muncita de el, ... lacrimi si durere, am plans atunci cat pentru toate viata, Leul era gelos, ma impingea sa iau o hotarare cat mai repede, imi era mila in acele clipe de sotul meu, dar m-am hotarat sa-i spun sotului ca am gasit pe alcineva cu care simt ca traiesc, ca respir si cu care sunt fericita, ...ca da, inca mai eram fericita, si stii ce a facut capricornul? m-a prostit sa-l las pe celalat ca nu pot arunca atatia ani traiti impreuna, copii, etc, m-a iertat, nu-ti spun ce greu mi-a fost, trebuia sa hotarasc cu cine vreau sa raman si de dragul copiilor am ramas cu sotul, DAR, m-am impus i-am zis ca in viata lui sa nu-mi reproseze ceea ce am facut, ca daca vrea sa ma aiba langa el sa fie mai atent la dorintele mele, ca sa ma poata face fericita, zis si facut, cat timp? cat a stiut el ca nu prea stie sa faca o femeie fericita dar de reprosat nu mi-a reprosat niciodata gestul meu, si acum sunt cu el, intre timp m-a prostit sa ne casatorim, nu sunt foarte nefericita dar nici nu pot sa zic ca traiesc, sunt doar gospodina , sotie, mama, femeie nu mai sunt, si sincer mi-e tare teama sa nu intalnesc un alt EL, ca il cam caut cu lumanarea ca au mai trecut 10 ani din viata mea, deja am 20 de cand stau cu el, am varsta de 41 de ani, si simt ca anii trec pe langa mine, si eu am trait degeaba, nu am fost decat o luna de zile fericita in viata mea, in rest m-am amagit, si traiesc in continuare in minciuna si fals si sper... sa fiu fericita, asa ca draga mea chiar daca nu vei fi cu El cel iubit, nu te lasa prinsa in lat, acum cat e copilul mic, hotaraste ce vrei sa faci cu viata ta, ai curajul sa iei singura o horarare, nu te gandi ca nu are cine te intretine, ca uneori femeile intretin barbatii ca ei nici de asta nu sunt in stare.
kudika056313
Postat pe 31 Martie 2010 00:23
De la: miss_darine, la data 2010-03-30 14:25:35
De la: elizat, la data 2010-03-30 11:51:12

draga mea,ai dreptate aici si exact asa vreau sa fac!niciodata nu as divorta pt alt barbat...pt ca nu as vrea sa regret mai tarziu....mai tarziu dk e sa fie vreau sa pot spune :" am facut tot posibilul sa pastrez casnicia in armonie,intelegere,am incercat pana la ultima putere sa fie ok dar dk nu s-a mai putut sub nici o forma,asta a fost" nu sa ma gandesc ca am divortat pt alt barbat....si poate la nervi sau nu mai stiu ce sa il fac pe acel barbat sa se simta prost sau nu mai stiu ce spunandu-i ca din cauza lui am divortat sau sa imi reprosez mie ca se mai putea face ceva etc...
sunt la a doua casnicie...si stiu ce am de facut...nu ma iau dupa nimeni...spre deosebire de fostul sotz care s-a luat dupa ma-sa cand i-a zis sa divorteze de mine...un las! si vroia sa ne impacam sa fim in continuare impreuna dar deh ca ma-sa nu si nu ca il da afara din casa si mai multe....etc...el avea pb de auz,si nu se credea capabil sa se descurce singur in chirie cu un salariu mic asta dk nu il dadea si tacsu afara de la munk...desi am luptat f mult ,m-am zbatutu enorm,eram si studenta,ca sa ne impacam sa locuim in chirie departe de ma-sa si tacsu...nu s-a putut si gata!deci eu am constiinta curata ca am luptat cat de mult am putut pana nu s-a mai putut face chiar nimic.
asa e si acum...
sincer eu simt ca nu mai pot cu el....dar ma gandesc f mult la asta...imi e greu...dar...vreau sa fiu libera...nu pt alt barbat crede-ma...ci pt mine....cand nu sunt cu el ma simt linistita,relaxata si mai buna,iar puiul meu parca e mai fericit cand ma vede ok....cand e sotul lg mine...omul asta pot sa jur ca ii place sa pertutrbe tot,cu chef de cearta si contraziceri,atat de plin pe el...atat de orgolios si de incapatanat...am impresia ca ma controleaza mereu sa vada dk e ok ce fac si ce nu...dk imi curat unghia cu degetul imedait sare autoritar sa nu mai fac asa...de parca as fi copil retardat prost....si ma innebuneste cu niste getsuri de obsedat..sa fie in permanenta usa de la camera incuiata,mereu verifica ca nu are spioni etc...ma termina ma scoate din minti asta...ma intreaba intruna dk am inchis butelia dk a, oprit cutare etc...imi vine sa iau foc...cand repeta iar intrebarea ...dk a incuiat el usa ca nu mai stia...e genul de om cu care iti pierzi rabdare si o iei razna...

mda, greu de trait cu un asemenea specimen cred ca si-ar lua multe tigai in cap de la mine daca ar fi barbatul meu dar dupa cum vad vei lua decizia corecta pt tine si copil cat de curand

...oare ce inseamna decizia corecta pentru un copil-in acest context?????
andreea_n_x
Postat pe 31 Martie 2010 00:39
De la: kudika056313, la data 2010-03-31 00:23:17draga eliza, nu faci altceva decat sa ceri parerea altora despre ce vrei tu sa hotarasti, in momentul in care vei avea liber din partea noastra, a femeilor de aici, sufletul tau se va usura, dar te intreb pana sa cunosti acel baiat de ce nu te-ai hotarat ce vrei sa faci cu viata ta, sa divortezi daca era cazul, ci ai asteptat acest moment, te vei simti mereu vinovata, indiferent de ce alegere vei face, atata timp cat vei judeca cu capul nu cu inima totul va fi dureros, si sa mai stii ca daca capricornul tau e multumit de tine nu te va lasa sa pleci indiferent ce motive ii vei da, chiar daca te va prinde cu celalalt in pat, te va ierta si ve-ti merge mai departe, iti spun asta din experienta proprie, am un capricorn langa mine rece ca gheata, metodic, cult, rafinat, caruia nu-i plac mondenitatile, musafirii, chefurile, etc, iar eu sunt scorpion, pasionala, arzatoare cu un chef nebun de viata, imi plac petrecerile, iesirile, prieteniile, etc si mai avem si 2 copii, simteam ca sunt moarta alaturi de el, lipsita de viata, dar ma complaceam in acea situatie, ma ofileam pe zi ce trece, pana cand am gasit si eu un EL, era leu, era extraordinar, total opus sotului meu, sexul cu el era ca o eruptie vulcanica, imi dadea curaj sa fac orice in viata, simteam atunci si mirosul fanului si zumzetul albinelor, (atunci i-am gasit o gramada de defecte sotului meu in comparatie cu Leul) in sfarsit traiam, sotul era plecat in aceasta perioada, a fost o luna ca in paradis, dupa care leul s-a hotarat sa divorteze de sotia sa pentru a fi impreuna cu mine, bineinteles ca m-am opus dar dragostea intre noi era mare, eu traind in concubinaj pe atunci cu sotul meu, deci eram libera, si... surpriza, dupa aceea, viata nu a mai fost roz, ne-am trezit la realitate, au inceput reprosurile, ca sotul meu m-a suna zilnic ca dragutul nu stia ce-i combin eu acasa, in casa lui muncita de el, ... lacrimi si durere, am plans atunci cat pentru toate viata, Leul era gelos, ma impingea sa iau o hotarare cat mai repede, imi era mila in acele clipe de sotul meu, dar m-am hotarat sa-i spun sotului ca am gasit pe alcineva cu care simt ca traiesc, ca respir si cu care sunt fericita, ...ca da, inca mai eram fericita, si stii ce a facut capricornul? m-a prostit sa-l las pe celalat ca nu pot arunca atatia ani traiti impreuna, copii, etc, m-a iertat, nu-ti spun ce greu mi-a fost, trebuia sa hotarasc cu cine vreau sa raman si de dragul copiilor am ramas cu sotul, DAR, m-am impus i-am zis ca in viata lui sa nu-mi reproseze ceea ce am facut, ca daca vrea sa ma aiba langa el sa fie mai atent la dorintele mele, ca sa ma poata face fericita, zis si facut, cat timp? cat a stiut el ca nu prea stie sa faca o femeie fericita dar de reprosat nu mi-a reprosat niciodata gestul meu, si acum sunt cu el, intre timp m-a prostit sa ne casatorim, nu sunt foarte nefericita dar nici nu pot sa zic ca traiesc, sunt doar gospodina , sotie, mama, femeie nu mai sunt, si sincer mi-e tare teama sa nu intalnesc un alt EL, ca il cam caut cu lumanarea ca au mai trecut 10 ani din viata mea, deja am 20 de cand stau cu el, am varsta de 41 de ani, si simt ca anii trec pe langa mine, si eu am trait degeaba, nu am fost decat o luna de zile fericita in viata mea, in rest m-am amagit, si traiesc in continuare in minciuna si fals si sper... sa fiu fericita, asa ca draga mea chiar daca nu vei fi cu El cel iubit, nu te lasa prinsa in lat, acum cat e copilul mic, hotaraste ce vrei sa faci cu viata ta, ai curajul sa iei singura o horarare, nu te gandi ca nu are cine te intretine, ca uneori femeile intretin barbatii ca ei nici de asta nu sunt in stare.


draga mea,sa stii ca ai multa dreptate, m-a impresionat f mult povestea ta pana la lacrimi... noi doua semanam atat de mult in povestea asta...iti spun ca ma bucur ca ai fost si tu fericita chiar dk a durat putin...conteaza atat de mult! sunt atatia oameni care mor fara sa fi cunoscut iubirea,fericirea,pasiunea etc..
si mai rau imi pare ca nu esti fericita!ca femeie ai tot dreptul sa fii fericita,sa te simti femeie,sa iubesti viata,sa zambesti sa fii vesela sa faci absolut ce te face fericita!
cred ca nu ti-a fost usor sa imi povestesti viata ta,cred ca te a durut cumva...imi pare asa rau si ma simt revoltata...dece nu poti fi si tu fericita?de ce nu poti fi si femeie?eu stiu cum e si chiar imi e foarte greu,uneori viata imi pare f neagra,mohorata...stau si ma gandesc ca e viata atat de scurta! copilul creste repede,o sa isi faca familia lui,viata lui...si eu o sa raman singura cu capricornul asta al meu sa ma toace cu nemultumirile lui,imaturitatea lui,prostiile lui...imi e atat de greu sa traiesc langa un om cu care nu am absolut mai nimic decat copilul...cu care nu pot nici sa conversez pt ca el imediat schimba subiectul si o ia cu ale lui...e tare greu viata langa un capricorn mai ales din partea mea eu care sunt ca si tine,dk ma nasteam cu 1 zi inainte eram scorpion...iubesc viata,imi place sa fiu vesela,sa rad,sa petrec,exact ca tine!nu vreau sa traiesc tot restul vietii ca o floare ofilita, moarta ca femeie...tineretea e asa de scurta...si nu vreau ca la batranete sa am regrete...



eu pe Leu il cunosc de 4 ani... si dupa cum il cunosc pe capricornul meu,imediat ar baga divortul dk m-ar prinde cu altul...deci eu dk vreau un divort rapid fara batai de cap nu tre decat sa-i zic ca l-am inselat si gata a doua zi deja e introdusa actiunea de divort!stiu ca nu m-ar ierta never!
uneori am impresia ca nu ma iubeste cu adevarat,ca sunt un trofeu pt el cu care se mandreste si se impauneaza cand ii fac baietii complumente gen :"ia uite ge nevasta focoasa,ia uite ce nevasta sexi etc etc" si chiar imi faceau complimente si se dadeau la mine de fata cub el...ca deh arat super ..si acum ca am un copil...tot bine arat...am 54 kg la 1.68 m...am avut grija sa nu il aduc niciodata pe Leu in casa unde locuim...mereu ne-am intalnit departe de zonele in care noi il frecventam sau in care avem cunostinte...pur si simplu soarta a fost in favoarea noastra...universul insusi ne ajuta sa ne intalnim sa nu fim vazuti...odata chiar am riscat sa ma intalnesc cu el foarte aproape de casa si nu am fost prinsi...deci mi-am dat seama ca soarta era de partea noastra....si ne uimea asta...dar ne si bucura!

insa cu Leul simt ca sunt iubita,dorita,ma trateaza asa de frumos...ma face sa simt ca pot atinge si luna...ca pot face absolut orice...stii si tu....

chiar si ai mei si bunicii si prietenii imi zic ca e mai bine sa divortez decat sa traiesc asa ca e viata prea scurta si nu se merita ratata....noi mereu ne certam,ne contrazicem des,nu putem conversa si noi ca lumea sa radem etc...parca sunt un copil prost si el ma cearta cand nu fac bine...sau sa ma aplaude tot ca pe un copil cand fac ceva bun...sau la pat sa ma savureze mandru ca arat bine...
intro seara in timp ce faceam sex cu el...m-a apucat plansul fara nici un control!

tu acum ce o sa faci?am inteles ca te ai saturat ca ai obosit,ca vrei sa fii femeie!si ai tot dreptul din lume sa fii femeie!

te intreb..acum iti pare bine de decizia facuta ?ca ai ramas cu sotul?crezi ca ai procedat corect?nu regreti?nu regreti ca nu ai ramas cu Leul?
te intreb pt ca vreau sa invat si din experienta ta...nu vreau sa ajung sa fiu asa tot restul vietii...


stau si ma gandesc ca toate coincidentele prea multe pe care le am cu Leul nu cumva sunt un semn ca este sa fim impreuna?si miile de piedici din casnicia mea nu sunt un semn sa ma eliberez?

in casnicie prea multe piedici cum nu am mai vazut in viata mea....si cu LEul prea multe coincidente de mi se pare ca visez!
elizat
Postat pe 31 Martie 2010 14:12
si eu iti doresc tot binele din lume
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:02
si voua tot binele din lume
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:05
De la: capra_cu_3_iezi, la data 2010-03-29 23:52:22Intr-adevar,nimic nu este intamplator pe lumea asta (cea de care suntem constienti in prezent).Si ca sa te conving de acest lucru , am sa-ti spun pe scurt cateva intamplari adevarate din viata mea(cu precizarea caeu sunt una din acele persoane care sub o forma sau alta sunt prevenite ce ce va urma....adica eu in somn...mai visez ce mi se va intampla).Deci....L-am cunoscut pe sotul meu cand eram in facultate si aveam alt prieten,dar dupa un vis la care nu i-am dat atunci importanta.....cam dupa 1-2 sapatamani l-am intalnit...si mi s-a parut ca " ne cunoastem de o vita ".Am ramas impreuna si avem 3 copii.Primul baiat am stiut ca va fi baiat si ca va fi zodia berbec-tot dupa un vis pe care l-am avut cu 2 luni (cred) innainte de a ramane insarcinata...Si altele...si altele.
Parerea mea este ca undeva acolo sus cineva ne vegheaza si undeva este scris ceea ce trebuie sa ni se intample chiar daca noi nu putem prevedea aceste lucruri si ca fiecare dintre noi avem un scop pe care trebuie sa-l atingem,iar drumul pana acolo este pavat cu diverse obstacole care nu fac decat sa te intareasca si sa-ti modeleze existenta si spiritul.
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:07
Ai perfecta dreptate. Cred ca si pt noi, eu si Mihai, "cineva" de acolo de Sus ne-a facut sa ne intilnim. Facem uneori glume pe acest subiect...ca "vinovatii" ar fi bunicii lui....sau sotul meu - Dan , sau tatal lui....Zicem noi : " Dan incinge o partida de table cu tata(tatal lui Mihai)....si pun tzara la cale...Bunica si bunicul, sint "sfatul batrinilor" si supravegheaza si partida de table si daca noi - pamintenii - le indeplinim ordinele intocmai !!" Cind mergem la casa bunicilor lui, le simtim parca "prezenta". Iti povestesc si eu o chestie. Ne-am dus noi doi intr-o zi de vineri la "moshie" (cum ne place sa zicem) si eu, cind am intrat pe poarta,am avut o senzatie....ciudata....de parca nu mai fusesem nicicind pe acolo,de parca eram un copil mic, care stia ca il asteapta o mare surpriza...Ei bine, in seara acelei zile, Mihai m-a cerut de sotie !!!!!!! Si am zis DAAAAAAAAAAA ! Si multe, si multe altele asemanatoare. Deci, CINEVA ACOLO SUS NE IUBESTE IAR NOI NU VREM SA II SUPARAM !!
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:19
FI TARE DRAGA MEA. Si eu am avut momente de disperare, dar am avut incredere in mine si am trecut peste durere. Viata e o lupta continua, insa merita fiecare batalie....si, daca ai ca arma OPTIMISMUL, nu se poate sa nu iesi invingatoare. Uneori e greu, insa gustul victoriei e si mai dulce dupa ce ai reusit ! Fruntea sus. Nu te lasa coplesita de nereusite si, chiar daca ti se pare ca bat cimpii, crede-ma si pune si tu in practica un sfat :GINDESTE POZITIV !
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:24
EI VEZI CE MICA-I LUMEA?? LICEUL L-AM TERMINAT IN 1981...PRIMII DOI ANI AM FOST LA PITAR MOS, ULTIMII LA fUNDENI....POATE NE-AM INTILNIT MACAR IN RECREATII NICI EU N-AM TINUT LEGATURA CU FOSTII COLEGI, DECIT CU MICI EXCEPTII, DECIT CU CEI CARE ULTERIOR MI-AU FOST SI COLEGE DE SERVICIU...
POATE TINEM LEGATURA, PE AICI.
SARBATORI FERICITE !
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:35
Incerc sa nu repet greselile din trecut, de fapt incercam amindoi....Vorbim des despre Dan si despre fosta lui sotie. Amindoi venim din urma cu un bagaj emotional care ne-a marcat, dar acum am pus multe la punct intre noi si nu mai exista "piedici". Si nici cale de intoarcere !!! Mai in gluma, mai in serios, ne zicem unul celuilalt : am supara prea multe persoane, si de aici - e vorba despre copii nostri, fata lui si baiatul meu - dar si pe cei de Sus - Dan, tatal lui, bunicii lui, neuitind de Bunul Dumnezeu - care se pare ca ne iubesc. Si daca toata lumea ne iubeste, noua nu ne ramine decit sa...ne iubim, nu?
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:45
mie imi place sa zic altfel : totul are-un rost si-o socoteala in viata asta !!!!!!!!!! te pup si numai bine.
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:47
Sa fiti fericiti, sa va iubiti si sa va dea Domnul tot ce aveti nevoie.
Sarbatori fericite !
MariaAchim
Postat pe 1 Aprilie 2010 01:51
Doamne cat de bine cunosc capricornul de care-mi vorbesti, este uimitor cat de mult seamana cu al meu, si tu cu mine, da... plangeam in timp ce scriam caci nu am zis nimanui asta, am incercat dar cei din jurul meu tin cu el ca e barbat la casa lui, eu eram o rebela, „ca ma hlizeam cum zicea mama mea, femeie batrana la 24 de ani, 26, 30...41, nu ti-e rusine”, eu pentru mama deja eram batrana de la 24 de ani si am ascultat-o... si eu am plans cand faceam sex, ca eram dezgustata ca nu intelegea ca nu-mi place cum face sex, ca nu sunt satisfacuta, ma simteam violata, ca el e rece nu cunoaste punctele mele eterogene, si eram mereu nervoasa de la lipsa de satisfactie sexuala, am ajuns si la medic, am crezut ca sunt frigida, si cand am avut curaj sa-i spun mi-a zis ca am gasit pe altul, asta era inainte de a-l insela eu cu Leul, ...si pe mine ma cearta mereu, nimic nu-i convine asa ca stau atenta la ce fac si ce vorbesc, cum ma misc, cum gatesc, la mesajele din telefon, de pe mess, nu indraznesc niciodata sa-mi scriu amintiri sau orice poate lasa urme, dorinte sau mai stiu eu ce, ca ma controleaza mereu, ultimele mele amintiri scrise sunt cele de la sfarsitul clasei a 12-a cand faceam schimb de amintiri intre colegi, m-a lasat sa le pastrez, dupa ce le-a citit bineinteles, aveam jurnal cu fiecare baiat cu care am fost, si m-a intrebat jurnalul cu el unde-i, etc...el imi spune sa ma imbrac sexi ca el sa se dea mare prietenilor lui, si dupa aceea sa-mi reproseze ca nu am fost o doamna in societate, etc... stii si tu cum e... acum nu mai stiu daca regret sau nu ca am ramas cu sotul, ca sincer nu-mi mai bat capul, merg mai departe asa. In schimb ce voi face? simplu, voi sta mai departe cu el, ca e prea tarziu sa ma despart, (caci copii habar nu au de cum ma inteleg eu cu tatal lor, ca i-am ferit mereu, am fata de 21 ani si baiat de 13 ani, ei isi idolatrizeaza tatal, ca de fapt, ca tata e bun, ca in faza asta am cazut de acord sa trimitem copii la plimbare cand aveam cearta in familie), avem o pozitie in societate, si il voi insela de cate ori voi prinde ocazia (acum sa nu crezi ca o fac mereu, de 4-5 ori pe an, atunci cand ma simt prea tensionata), doar cu barbati casatotiti(si nu mereu acelasi ca sa nu ne indragostim), ca aceia nu aduc complicatii si nu se poate afla (si aici sa ma scuze cele care sunt impotriva, dar barbatii fericiti in casatorii nu-si inseala nevasta si viceversa), pentru putine clipe voi incerca sa fiu fericita, ca acum nu ma mai simt in stare sa-i tin piept, sa o iau de la capat, ma simt vlaguita, nu ca nu as putea, dar m-am obisnuit cu felul in care traiesc, cel putin sunt libera sa fac ce vreau atata timp cat nu ies din matrita lui, si poate daca vreo data voi intalni pe cineva care sa-mi de curaj sa fac pasul il voi face, slabe sperante insa...dar tu nu face prostia mea, fa ce-ti spune inima si lupta-te pentru idealul tau, acum cat esti tanara si ai puteri nebanuite, ca ai dreptul la fericire, dumnezeu ti-a dat viata pentru tine, sa te bucuri de ea si sa-i faci pe cei din jurul tau fericiti, dar nu cu pretul nefericirii tale... despre Leul meu... imi aduc aminte cand faceam dragoste cu el ma simteam sclava a iubirii, uitam de mine, ma contopeam cu el, eram exact asa cum se spune una si aceeasi persoana, parca aram pe alta lume, nu-mi venea sa cred ca eu cea mereu femeia-barbat din casa (ca eram adevarat stalp in familie, eu faceam totul, el aducea doar bani si atat, si eu lucram sa nu crezi ca ma tinea acasa fara serviciu), pot deveni atat de frivola si pierduta in cel mai pur sentiment, iubirea... dar dupa despartire nu am mai schimbat nici o vorba cu el, dar i-am urmarit cursul vietii, fosta lui sotie era una.... buna, chiar mi-a multumit ca am scapat-o de el, acum e cu "altii" sau cu multi prin italia si el sta cu cineva in italia si bea foarte mult, nu merge la munca, in 10 ani nu a realizat nimic, etc. nu sta bine si m-am simtit vinovata ca i-am stricat casa, dar mai tarziu mi-a spus cineva de toate scenele de iubire dintre mine si el, prapaditul s-a laudat prietenilor cum facea sex cu mine, caci din pacate leii se lauda cu cuceririle lor, am si frate si am avut si tata in zodia leului, si stiu de la ei ca le sta in caracter, dar poate leul tau e altfel... deci in final nu am regrete fata de leu, si cum ai zis si tu am fost fericita o luna din viata mea altele nici de acesata luna nu au parte, deci ma repet fa ceea ce trebuie sa faci, nu trebuie sa suferi pentru copil ca va creste fara tata, copii se acomodeaza foarte usor, e vorba de fericirea ta, langa un capricorn, trebuie sa fii femeia din umbra care-l ridica pe el in societate, si nu v-a recunoaste niciodata ca datorita tie este acolo sus (ca sotul meu era un golan cand l-am luat si eu eram d-ra de pension bine educata si manierata, dar deh... imi placeau baietii greu de cucerit, misteriosi ), tu nu te vei putea dezvolta ca persoana, (mi-a rupt cartile si caietele cand am vrut sa fac postliceala de asistenta medicala, „ce scoala iti trebuie tie, locul tau e la cratita femeie, ti-ai luat-o in cap de la un timp”) nu vei avea timp ca vei fi mereu ocupata sa-i satisfaci lui si cele mai mici dorinte, va avea el grija sa te tina mereu ocupata, asa ca stii ce te asteapta cu un capricorn, trebui sa fii frumoasa si proasta, sora mea tot capricorn are langa ea, si doar acum dupa 18 ani de casatorie are si ea curaj sa se zburleasca la el, si-i pare rau ca nu a facut-o mai demult imi zice draguta: „ca tare prost mai e barbatul meu, dar eu numai acuma vad, si cand te gandesti ca ma facea pe mine proasta si eu il credeam si stateam cuminte in banca mea”, de un lucru e bun capricornul iti ofera stabilitate si un camin, las la aprecierea ta alegerea pe care o vei face, si gandeste-te ca nu faci o alegere buna sau gresita, e pur si simplu o alegere, iti urez mult succes.
kudika056313
Postat pe 1 Aprilie 2010 02:20
draga mea kudika 056313,te imbratisez tare de tot!

chiar ca vreau sa te intreb dk nu intamplator sotul meu e si al tau si nu stiu eu ca mai are o sotie? glumesc desigur...ma uimeste cat de mult seamana sotii nostri ma termina pe mine capricornii astia...
in povestirile tale ma regasesc pe mine...ma descrii si pe mine si sotz exact la fel...am obosit sa fiu mereu atenta la tot ce fac ca sa nu sara cu gura pe mine ca nu fac bine ca nu mai stiu ce...si ce ma enerveaza enorm cand imi zice :"bravo!" ca unui copil mic cand fac ceva pe placul lui...el in pat nu are inhibitii,e deschis ii place sa faca d toate...dar...mie nu imi place!
de ex...mie imi place sa fiu luata prin surprindere sa fiu dominata uneori ca Leul....capricornul meu cand vrea sa schimbe pozitie sau cand e in plina actiune se opreste brusc si mi-a venit o ideeee...hai sa facem asaa...sau nu mai stiu cume...pur si simplu ma enerveaza! desi i-am zis de nenumarate ori cum imi place si degeaba....vorbesc la pereti....orice spun lui ii iese pe cealalta ureche si imediat deviaza de la subiect offf doamne de ce oare tre sa fie asa sa ne cuplam cu cine nu trebuie?!?!
am obosit sa fiu mereu atenta la ce fac ca sa nu-i dau motive de comentarii...vreau sa fiu eu insumi,sa fac cum imi vine mie etc...ce ma termina ca am controleaza mereu...pana si pe matusa mea o suna s-o intrebe de mine...pfff...de parca as fi copil mic retardtat care nu stie ce face...
eu ca sagetator nu suport sa fiu controlata,sa imi fie invadata intimitatea,tin foarte mult la libertatea mea....si cine ma calca pe coada la astea iau foc!

eu dk ar fi...soarta sa fie sa raman cu capricornul asta...iti dai seama ca l-as insela si eu....nu pot sta asa cu cineva fara sa fiu si femeie sa fiu happy!

si ai dreptate cu barbatii casatoriti(asta celor ce au ceva impotriva...ca si tine zic ca barbatii casatoriti fericiti sau multumiti cat de cat nu isi insala nevestele|) si eu nu ii aleg ci el ma aleg pe mine...

dar...nu vreau sa traiesc asa cu capricornul meu si amantii...prefer si vreau sa fiu cu unul cu care ma inteleg cu care ma contopesc total si sa fin fideli unul altuia.sa fim fericiti fara sa fim nevoiti sa cautam in alta parte!

vroiam sa fac si eu masterul...dar de unde...imi zice :'ce-ti trebuie tie master?esti femeie maritata,o sa avem copil...la ce iti trebuie master?nu iti ajunge facultatea?"....ca si al tau capricorn



tare as vrea sa rup pisicca in doua si sa imi refac viata...am analizat totul amanuntit....dk raman fara servici si pana gasesc alt servici o sa dureze mult timp?cum mai platesc chiria?cresa?pe criza asta e f greu...ca femeie divortata nu tre sa ma bazez pe nimeni...numai pe mine...dk nu era copilul...era mult mai usor....dar am copil....ii multumesc lui DD pt copilasul meu il iubesc f mult decat orice pe lumea asta!...totusi mi-am propus sa analizez si sa imi pregatesc terenul sa vad dk ma pot descurca singura cu copilul in chirie....pana in toamna-iarna mai rabd sa imi pregatesc bine terenul...si dk e totul ok...atunci imi pare rau capricornul dar pa ca nu mai pot!dk vrei sa ramanem prieteni ar fi cel mai ok de dragul copilului!dk nu...sorry,am dreptul la o viata de femeie normala nu sa fiu sotie cicalita enervata de gura lui mare si proasta!


elizat
Postat pe 1 Aprilie 2010 21:47
Paste Fericit!!!
Eliza_T
Postat pe 4 Aprilie 2010 20:22
De la: BLONDINUL, la data 2010-03-28 16:03:52e daca tu nu crezi de ca ai raspuns nimic in viata nu este intamplator eu cred cu toata taria ca ce este scris pentru o persoana e pus bine asa ca nu te-a obligat nimeni sa raspunzi




citeste mai bine ce am scris, poate pt tine are alt inteles :)))))) (din cate se poate observa) ceea ce am scris este pozitiv,,,,,(adica they are ment to be together) hai straduieste-te si poate intelegi
BeHappy
Postat pe 30 Septembrie 2010 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
EUROVISION 2010 RUMANIA+SERBIA +FRACE+ESPANA 1 De la: cristina_corina25 3 Iunie 2010 15:11
cum sa o agatz? 34 De la: papusik_bad 15 Iunie 2009 05:02
o treaba intortocheata 6 De la: dandanaua_reloaded 12 Septembrie 2009 19:47
Am divortat de curand am 47 de ani caut o preietena sa mergem la mare cateva zile 9 De la: kudika_991409 17 August 2015 01:52
intilnire karmica sau simple coincidente? 84 De la: BeHappy 30 Septembrie 2010 14:48