Setari Cookie-uri

intilnire karmica sau simple coincidente?

L-am cunoscut pe Mihai in sept.2008, dupa doi ani de doliu dupa sotul meu. Atunci nu vroiam nimic pt sufletul meu care era pustiu. Desi mi-a fost teama...de iubire...am recunoscut ca m-am indragostit la prima vedere, mai ceva ca la 20 ani !!! acum eu avind pe atunci 45 ani, iar Mihai 53...De-a lungul timpului, din povestile noastre am constatat ca toata viata ne-am urmarit unul pe celalalt ( in tinerete el a locuit pe linga Gradina Icoanei...eu am facut Liceul Sanitar...el a facut Politehnica...eu locuiesc in cartierul Militari...si Mihai si Dan - sotul meu - au facut armata la aceaisi unitate militara...) pasiunile lui Mihai sint oarecum apropiate de cele ale regretatului meu sot, ca si preferintele vestimentare...Baiatul meu - Alex - este nascut in zodia Fecioarei, ca si Elena, copila lui Mihai. Amindoi iubim copii la nebunie, iar pe ai nostri ii divinizam !! (eu il alint pe Alex - printul meu si am ramas efectiv blocata cind l-am auzit pe Mihai spunindu-i copilei lui "printesa" ) Pasiunea comuna pt traiul " la tara" a fost punctul forte, Mihai nebanuind ca "o femeie de asfalt" ca mine se poate adapta atit de repede conditiilor oferite de o casa batrineasca : sobe cu lemne, apa la fintina, etc. Ce nu stia Mihai la acel moment este faptul ca vreo 10 ani mi-am petrecut vacantele la Snagov, unde parintii mei au fost etasati cu serviciul...probabil ca de pe atunci am prins gustul traiului intr-un satuc...Si poate mai sint si altele de care nu-mi amintesc acum...Deci? Soarta ne-a "aruncat" unul in bratele celuilalt,sau.......?
MariaAchim
Postat pe 13 Martie 2010 20:07
Chiar conteaza ce v-a adus impreuna? din moment ce esti fericita?
miss_darine
Postat pe 13 Martie 2010 20:14
Ei....cugetam si eu cu glas tare !!!!! Si a, ai dreptate, SINTEM fericiti ! Te pup
MariaAchim
Postat pe 13 Martie 2010 20:51
eh, cauti tu "coincidentele" astea Si eu m-am invartit pe la IBM si ani mai tarziu am iesit cu un tip de la Politehnica. Asa si?

Coincidenta ar fi fost daca ati fi mers cu acelasi tramvai si la aceeasi ora timp de 10 ani fara sa va cunoasteti, daca baiatul tau ar fi mers la aceeasi gradinita cu fata lui inainte sa va cunoasteti samd. Ceea ce e frumos, e ca aveti interese comune si ca va intelegeti. Numai bine.

kitty_krieger
Postat pe 13 Martie 2010 21:46
Coincidentele nu le caut...am constatat doar c-am fost unul pe urmele celuilalt. Frumos, nu?
Si eu iti doresc tot binele din lume si mercic pt raspuns.
MariaAchim
Postat pe 15 Martie 2010 17:04
in viata nu stii care drumuri sa le apuci destinul te ghideaza si poate a fost sa fie asa oricum multa fericire alaturi de noua ta familie
GYPSI
Postat pe 20 Martie 2010 21:01
multumesc pt raspuns. va doresc tuturor tot binele din lume
MariaAchim
Postat pe 26 Martie 2010 04:41
Dumnezeu sa va binecuvinteze cu toata dragostea Sa ! Dupa o mare durere meriti si consolare, nu-i asa? Succes in viata si niciodata sa nu-ti inseli partenerul!
gelosu
Postat pe 28 Martie 2010 05:37
Iubirea depaseste limitele timpului, ale spatiului si ale existentei umane! Ea v-a adus impreuna pentru a va regasi androgini ai lumii pamantesti :) Happy end-urile sunt atat de rare in ziua de azi, incat trebuie sa multumiti Univesului pentru atat noroc, bunavointa, fericire! O viata perfecta, o casnicie reusita si in tot restul vietii sa va inunde bucurii!
ZupyMiss
Postat pe 28 Martie 2010 05:41
In viata asta nimic nu e nimic intamplator, tot ce ni se intampla se intampla cu un scop, iar iubirea e fffrumoasa si ne ajuta sa evoluam ca persoane, la orice varsta s-ar intampla asta, trebuie doar sa ststim sa traim momentele la maxim...pentru ca unii dintre noi primesc a doua sansa...
aleenna13
Postat pe 28 Martie 2010 07:55
Poate e destin/soarta, poate e coincidenta, poate e noroc, indiferent ce a fost important este ca sunteti impreuna si va este bine. E totusi noroc ca va potriviti si va completati asa de bine. E tot mai greu sa-ti gasesti jumatatea. Si eu m-am recasatorit dupa 11 ani de la divort si la 42 de ani cand l-am cunoscut (el 48) ne-am indragostit ca doi adolescenti. El are un baiat (27 ani) eu o fata (20 ani) si amandoi sunt ca fratii. Suntem de 4 ani impreuna si ne alintam si ne dragalasim si in zi de azi ca la inceputul relatiei. Suntem maturi si stim sa ne apreciem, sa ne respectam si sa toleram micile facari. Viata lunga si fericita impreuna,va doresc !
kudika118030
Postat pe 28 Martie 2010 10:00
Perfecta dreptate !!! Poate credem ca unele lucruri sunt intamplatoare, dar fiecare mai avem si o soarta in viata. Sanse are toata lumea in viata, totul e sa sti cum sa le fructifici.
kudika118030
Postat pe 28 Martie 2010 10:03
Ce mai conteaza ce este,..
...important este ca desi ai 45 ani ai gasit pe cineva special cu care sa-ti imparti visele,gandurile ,un om care iti este alaturi la bine si la rau si ii poti darui toata iubirea ce o porti in inima...
Multa fericire alaturi de noua familie!
cami_goanga10
Postat pe 28 Martie 2010 10:14
Eu cred ca.....tot ce se intampla in viata, se intampla cu un anumit scop!Nimic nu e intamplator! O asemenea poveste traiesc si eu dar e mult mai complicata.....insa "destinul lucreaza"! Iti doresc toata fericirea din lume si sarbatori fericite!
avallon
Postat pe 28 Martie 2010 10:38
buna...toate povestile de dragoste au ceva special.
eu l-am intalnit pe Costi pe internet..pe mirc unde facea o reclama si eu m-am inpotrivit si am comentat asa am inceput sa vorbim...eu eram in divort el era mai tanar decat mine si mai atragator...de paste a vrut sa vina la mine dar cu doua saptamani inainte eu m-am dat disparuta si a renuntat,apoi a plecat in spania si iinainte de craciunul trecut prin septembrie am reinceput eu sa-l caut asa a vrut destinul si mi-a raspuns pe messenger...a venit din spania direct la mine si am ramas impreuna...am uitat sa precizez ca eu sunt din caras-severin si el din arges...
Acum nu as renunta la el pt nimic in lume....asa ca eu cred ca exista intalnire karmica...eu am patit....va pup
oana_lucia
Postat pe 28 Martie 2010 11:02
Ma bucur cand aud astfel de intamplari frumoase.Dar in acelasi timp ma intristez si sunt dezamagita ca sunt singura de peste 30ani.Eu nu am avut norocul sa gasesc un barbat caruia sa-i ofer toata dragostea,afectiunea mea.Nu sunt o femeie de aruncat la cos dar destinul/karma mea mi-a jucat feste.Imi gasesc refugiul in ceea ce fac zi de zi.Sunt o persoana sociabila,placuta,respectata.....dar singura.Oare mai este cineva,undeva....si pentru mine?mult noroc tuturor celor care se iubesc.
kudika100668
Postat pe 28 Martie 2010 11:04
Ce mesaje ... super. Si eu cred ca nimic nu se intampla aiurea in viata. Vi s`a intamplat vreodata sa intalniti o persoana pe strada, poate doar sa va zambiti si apoi sa plecati mai departe, simtind ca aveti multe in comun cu acea persoana? Eu am patit...da, cred in soarta. Dar cred ca trebuie sa si luptam pt a avea ceva..sa meritam ce avem, nu?:) Foarte frumoase povestile voastra..numa` bine! Aaa..si cred in coincidente..nimic nu este intamplator! Sarbatori fericite!
adda_f
Postat pe 28 Martie 2010 11:14
Ma bucur pt tine ca esti fericita vai.. deci cred ca soarta ti-a dat o a 2a sansa sa fii fericita
Xandria
Postat pe 28 Martie 2010 11:29
Daca gandim pozitiv, atragem in viata noastra ceea ce avem nevoie. Daca gandim negativ, se intampla contrariul. Se pare ca tu ti-ai iubit mult sotul si i-ai apreciat felul de a fi, de a se comporta, ai atras spre tine un om care-i seamana. Asta este legea atractiei universale, pe care, constient sau nu, o aplicam. Toate cele bune!
milica_albulescu
Postat pe 28 Martie 2010 11:47
EU cred in destin. Am divortat, si in urma casatoriei am ramas cu o fetita,comoara mea.Am crezut si am fost convinsa ca nu o sa ma mai casatoresc niciodata.Destinul m-a adus in preajma viitorului meu sot,cu care la inceput am legat o prietenie,prietenie.Ne povesteam unul altuia toate secretele,problemele.Asa a inceput relatia noastra simplu,fara obligatii,fara responsabilitati.Iesind impreuna pe la diverse adunari sau obligatii de servici-el era pe atunci director la firma la care lucram si era si seful meu direct-cateodataa mai trebuit sa-mi iau si fetita cu mine.Toata lumea constata cu surprindere ca fetita seamana foarte bine cu el.Eu radeam si imi spuneam ca li se pare.Mai tarziu am constatat ca iubitul meu avea acelasi semn c si fetita mea p coapsa stanga.o urma de buze mai inchisa la culoare.Azi suntem casatoriti din 2007 si toata lumea spune ca fetita seamana leit cu "tatal ei" si nu are nimic de la mama sa.Ei doi se iubesc mult si eu sunt convinsa ca asa a trebuit s fie.Cred in chestia ca lucrurile sunt asa cum trebuie si noi mergem pe un drum deja construit pentru noi.
bontidam
Postat pe 28 Martie 2010 11:54
ce frumos ,si eu am trecut printr-o poveste asemanatoare ,dupa 19 de ani casnicie cu sotul meu am ramas vaduva la 38 de ani.la 41 am intilnit o persoana care m-a facut sa inteleg altfel dragostea la virsta asta ,si el tot dupa o casnicie de lunga durata a ramas vaduv .nu am crezut ca la virsta asta pot sa iubesc la fel ca in adolescenta cu fluturi in stomac.din pacate relatia a durat doar doi ani si asta asa in reprize ,dar una peste alta a fost frumos ,foarte frumos dar nu s-a putut merge mai departe din pacate.acum sintem despartiti de patru luni si ma gindesc mereu la el si sint sigura ca si ele la mine,dar din cauza unor ambitii (nu acuz ) spun in general ,nu dau vina numai pe el ,nu merge si ma repet imi pare tare rau.imi pare tare rau ca nu mai merge ,nu de ce a fost .realitatile vietii bat la usa si la virsta asta este mai greu sa te formezi unul dupa altul tinind cont ca fiecare are un trecut .
kudika090009
Postat pe 28 Martie 2010 12:08
Ma bucur pentru tine...stii ca se spune ca nimic pe lumea asta nu e intamplator...asta e destinul..
carcg
Postat pe 28 Martie 2010 12:09
Asa cum am mai spus in viata asta nimic nu este intamplator,totulurmeaza alte reguli guvernate de olege stricta a universului.
Si iata ca intamplator ne reazim peste ani desi sincer nu te-am recunoscut.Si eu am facul Liceul Sanitar,si mi-am dorit nespus sa mai aflu vesti despre noi cei care am fost prima generatie a acestui liceu dar care nu am pastrat niciodata traditia altor liceeni de a ne reintalni peste ani.Poate si asta e un semn!
stan_ina
Postat pe 28 Martie 2010 12:59
De la: aleenna13, la data 2010-03-28 07:55:00In viata asta nimic nu e nimic intamplator, tot ce ni se intampla se intampla cu un scop, iar iubirea e fffrumoasa si ne ajuta sa evoluam ca persoane, la orice varsta s-ar intampla asta, trebuie doar sa ststim sa traim momentele la maxim...pentru ca unii dintre noi primesc a doua sansa...

.
Sunt perfect de acord cu tine - se poate vorbi mult pe aceasta tema -...
Iar cei ce primesc a doua sansa sunt fericitii -
Sunt persoane care nu primesc nici macar prima sansa in iubire pt. ca nu au evoluat suficient spiritual pe alte planuri - mai au de invatat (ca multi dintre cei ce se invart pe aici
Fericire si sanatate
Katty03
Postat pe 28 Martie 2010 13:10
stii cum se zice ca dumnezeu ii rezerva cuiva perechea mai tarziu sau mai devreme si tind sa cred ca acum a venit in viata ta ca de fapt era pers potrivita pt tn si sa intamplat in asa fel sa vina in viata ta sa va intalniti ti-ai gasit perechea da cred ca soarta destinul a fost
ratzusk_18
Postat pe 28 Martie 2010 13:25
De la: aleenna13, la data 2010-03-28 07:55:00In viata asta nimic nu e nimic intamplator, tot ce ni se intampla se intampla cu un scop, iar iubirea e fffrumoasa si ne ajuta sa evoluam ca persoane, la orice varsta s-ar intampla asta, trebuie doar sa ststim sa traim momentele la maxim...pentru ca unii dintre noi primesc a doua sansa...

Traiesc pentru a doua sansa si cred ca pentru asta traiesc.
kudika002015
Postat pe 28 Martie 2010 13:50
Draga mea, ma bucur mult pentru ca esti fericita, nu uita sa multumesti lui Dumnezeu pentru daruri, straduieste-te sa fructifici orice clipa cat de frumos stii tu sa o faci (neuitand sa te gandesti, din cand in cand, la ce a fost neplacut in relatia cu fostul sot, pe care D-zeu l-a chemat la El, sa nu repeti aceleasi greseli); Dumnezeu sa va binecuvanteze !
elenazuriela
Postat pe 28 Martie 2010 14:19
simple coincidente
kudika105047
Postat pe 28 Martie 2010 14:26
Si eu sunt singura am 35 de ani am un job de care sunt saturata si as vrea sa-mi dau demisia dupa sarbatori , sunt singura nu am pe nimeni alaturi stau inca cu parinti si de iei parca m-am saturat ca sunt tot timpul cu gura pe mine mie karma imi joaca feste nu stiu atata suferinta singura sunt decat cu animalele mele . Dar mi-ar trebui sa am un barbat care sa ma iubesca sa ma respecte cu care sa comunic si el sa comunice cu mine ....
kudika084081
Postat pe 28 Martie 2010 15:09
importanat este ca va iubiti si asa sa va fia mereu
nina60
Postat pe 28 Martie 2010 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire interzisa dar adevarata 34 De la: Kattyy 23 Decembrie 2009 22:07
Singurei ? 24 De la: Roco 15 Februarie 2009 11:04
pentru facebook-isti 125 De la: Sandutzasv 14 Noiembrie 2011 14:41
Tatal lui contra...mea 42 De la: JeSsiCaaa 24 Februarie 2012 08:51
ce credeti? 13 De la: GABYTA13 17 August 2009 23:23