Setari Cookie-uri

cum sa imi gasesc parintii????

De la: Kathara, la data 2010-03-16 23:19:13Mai bine ai renunta, probabil ca nu i-ar face placere nimanui sa ii apara un copil in prag.

Mda, sa renunte si apoi sa se intrebe toata viata ce s-ar fi intamplat daca i-ar fi cautat.Foarte inteligent In plus, oamenii se mai schimba, sa nu uitam k ea e copilul lor, nu cred k nu ar trezi niciun sentiment in ei.
Intreaba-i pe parintii tai adoptivi numele parintilor tai naturali, apoi du-te la politie si fa niste cercetari. In plus, actele alea pt adoptie nu sunt unicate, se mai pastreaza actele si la respectiva institutie. Adica trebuie sa figureze undeva adresa parintilor tai naturali
Mult succes si sper sa reusesti!
Blue_Crystal
Postat pe 23 Aprilie 2010 14:44
eu am renuntat si la ideea de a angaja un detectiv particular. am avut noroc, printr-o cunostiinta, sa ajung la o persoana care are acces la mai multe informatii. sper sa ma ajute, evident cotra cost probabil.mi-a promis ca imi afla cnp-ul mamei biologice. daca fac rost macar de asta, ma descurc mai departe. daca reusesc si esti interesata o sa incerc sa te ajut daca pot
Andrutza89
Postat pe 12 Mai 2010 19:24
Situatia mea e ceva mai diferita de a voastra. Daca un parinte il poti gasi, un frate abandonat la nastere si infialt ulterior, e mai greu de gasit. Dosarele de adoptii sunt secrete, nu poti ajunge la ele.
Am aflat ca a cautat-o pe mama in urma cu un an si jumatate si ca nu a vrut sa stea de vorba cu el. Banuiesc ca, de mine nu stie nimic, altfel ma cauta.
Daca aveti ceva idei privind metodele prin care l-as putea gasi, astept opinii. Sunt dispusa sa incerc orice.
kudika185937
Postat pe 20 Mai 2010 23:04
De la: kudika185937, la data 2010-05-20 23:04:30Situatia mea e ceva mai diferita de a voastra. Daca un parinte il poti gasi, un frate abandonat la nastere si infialt ulterior, e mai greu de gasit. Dosarele de adoptii sunt secrete, nu poti ajunge la ele.
Am aflat ca a cautat-o pe mama in urma cu un an si jumatate si ca nu a vrut sa stea de vorba cu el. Banuiesc ca, de mine nu stie nimic, altfel ma cauta.
Daca aveti ceva idei privind metodele prin care l-as putea gasi, astept opinii. Sunt dispusa sa incerc orice.



Eu cred ca ar trebui sa incerci sa vorbesti cu mama ta, poate iti da mai multe informatii. Mai ales daca spui ca a incercat sa o contacteze iar ea a refuzat....inseamna ca stie mai multe decat tine, cu siguranta. Poate iti spune macar ce nume i-a pus fratelui tau la nastere, eventual si un CNP, un certificat de nastere, orice... Cred ca te-ar ajuta....
Andrutza89
Postat pe 28 Mai 2010 17:12
Sa discuti cu parintii tai adoptivi sa sa-i rogi insistent sa=--ti spuna cine sunt cu adevarat parintii tai nturali si impreuna sa faceti investigatiile necesare.De una singura nu cred ca vei reusi.Sa le spui ca iubirea ce leo porti nu se va schimba fata de ei.Ci ca doar esti curioasa sa-ti cunosti mama.
kudika098645
Postat pe 28 Mai 2010 17:17
As vrea eu, dar a murit pe 13 mai. De altfel, fata de mine nu a recunoscut niciodata si a tinut secret fata de toata lumea. Am incercat sa intreb pe oricine ar fi putut sa stie ceva.
Cunosc prenumele lui doar. Cel pe care il purta in spital cand a fost abandonat. Despre vizita fratelui meu am aflalt dupa ce a murit mama, iar persoana de la care am aflat nu cunoaste altceva.
kudika185937
Postat pe 29 Mai 2010 20:17
De la: kudika185937, la data 2010-05-29 20:17:43As vrea eu, dar a murit pe 13 mai. De altfel, fata de mine nu a recunoscut niciodata si a tinut secret fata de toata lumea. Am incercat sa intreb pe oricine ar fi putut sa stie ceva.
Cunosc prenumele lui doar. Cel pe care il purta in spital cand a fost abandonat. Despre vizita fratelui meu am aflalt dupa ce a murit mama, iar persoana de la care am aflat nu cunoaste altceva.



Imi cer scuze pentru ce am spus legat de mama ta, nu mi-am imaginat ca nu mai traieste Eu cred ca daca ii cunosti prenumele nu poate fi prea greu. Gandeste-te ca probabil mama ta l-a facut cand nu era maritata deci a fost inregistrat cu numele ei de fata. Te-ai gandit la varianta asta?
Andrutza89
Postat pe 30 Mai 2010 00:29
Nu. L-a nascut cand deja era maritata. Eu sunt mai mare ca el.
Oricum incep sa aflu si alte chestii abea acum. :(
Am luat legatura cu niste agentii de detectivi, mi-au spus ca este posibil sa-l gaseasca chiar si cu putinul pe care il stiu.
Din cate am vazut insa, preturile sunt cam piperate.
O sa vad ce sanse am
Altfel nu pot face nimic. Am mai incercat o data, dar dosarele de adoptie sunt secrete.
kudika185937
Postat pe 30 Mai 2010 16:24
buna! si eu am aceeasi problema ! nu stiu care imi sunt adevaratii parinti , dar stiu niste lucruri despre ei . eu am aflat ca sunt infiata la 12 ani , parintii adoptivi m-au infiat de la 1saptamana ! mama adoptiva mi-a spus ca asistenta de la maternitate i-a spus ca mama biologica era foarte tanara si cand mam nascut nici nu a vrut sa ma vada ! la cateva zile a fugit din spital! de tatal adevarat nu se stie nimic ! dar eu imi iubesc extrem de mult parintii adoptivi , si as muri daca ar suferi din cauza mea ! de aceea eu consider ca daca mama mea adevarata ma urat asa de mult incat sa nu vrea sa ma vada , pe mine , sange din sangele ei , adica ma tinut in pantece 9 luni nu ? daca a facut asa , nici nu are rost sa o mai caut , probabil ma uitat demult si nici nu vrea sa ma cunoasca cine stie ?! dar poate ca as vrea so cunosc din curiozitate , sa vad daca semanam , daca avem acelasi caracter etc. daca tatal meu biologic mai traieste ce sa intamplat cu el ... de ce nu a fost la maternitate mand mam nascut ? nu m-au vrut ? deci as vvrea sa-i gasesc ... DIN RAZBUNARE .... ca sa ma razbun asa cum merita ! vvad ca pentru ei un copil a fost o joaca , nu si-au imaginat ca mi-au distrus viata , si cat am suferit cand am aflat , am fost traumatizata ! si din acel moment nu am mai vorbit urat cu parintii adoptivi , care mau crescut cu toata dragostea de care am avut nevoie , s-au straduit sa am si cel mai mic moft , chiar daca avem un buget limitat! nu as fi in stare sa le provoc o asemenea suferinta !
anamaria_gold
Postat pe 2 Iunie 2010 19:22
Sunt noua pe acest site si vad multe povesti ceea ce avem in comun .Povestea mea incepe asa :Sunt nascuta in 1973 cred nu sunt sigura caci tatal meu adoptiv mi-a spus ca am doua certificate de nastere si de adoptie dar anul nasterii este diferit in amandoua .Am fost la casa de copii din Tulcea si mergeam in taberele de vara cu caminul de copii in Eforie-sud la sanatoriul 2 de copii si asa mama adoptiva m-a cunoscut si m-a luat caci ea lucra acolo. Dupa ce m-au adoptat am avut un botez asta fiind la 5 ani banuesc si nasa mea de botez a fost sora medicala la sananatoriul 2.Am avut o copilarie frumoasa .Parintii mei adoptivi mai aveau 2 copii ,ei fiind baieti si mai mari decat mine ,m-au protejat cat au putut mai bine .Mai tarziu a ajuns randul meu sa fac un copil din flori cum se spune (nu sunt nici prima nici ultima).Tatal copilului meu nu era in tara cand mi-a venit randul sa o nasc pe fata mea si anume Maria pana atunci am intampinat multe greutati.Mama mea adoptiva m-a obligat sa-mi pun copilul la adoptie,dar multumesc lui D-zeu ca am avut si am o cumnata intelegatoare si la fel fratele meu cel mare .Ei m-au luat la ei cu fata mea deci am avut noroc cu ei.Se spune ca istoria mamei se repeta uneori nu stiu daca este adevarat dar din cate am aflat cam asa este.Pe mama mea biologica o cheama Volocaru Elena este din Vaslui si cand a ramas insarcinata cu mine nu era maritata cu tatal meu si supararea mai mare pentru ea a fost cand a aflat despre el ca este casatorit si mai avea un copil sau doi ,deci s-au despartit si a decis sa infrunte greutatile singura dar nu a reusit ca atunci cand am aparut nu a mai putut sa lucrezesi nu a mai avut bani si statea si cu chirie.Deci mama mea m-a tinut 3 luni si dupa aceea m-a dat spre adoptie.Relatiile cu mama mea adoptiva sau reglementat in timp dar a fost greu.Am iubit-o enorm din pacate a murit anul trecut si a ramas tata singur.Am fost un copil care am gresit in fata ei si am fost iertata de ea si invers o mama ceea ce a gresit in fata mea si am iertat-o.Nu exista om sa nu greseasca,de aceea nu judec pe nimeni si la randul vostru rog sa nu fiu judecata de voi ,ganditi-va ca niciunul dintre voi nu ati fost in situatia mea sau a celorlalti.De tatal fetitei mele m-am desparti dupa 4 ani jumate m-a lasat pentru altcineva si am suferit enorm acum sunt recasatorita cu un om minunat si am si un baietel pe nume Maximilian acum in august am facut 7 ani de casnicie.Dar dupa atatia ani nu mi-am uitat mama mea biologica ,si nu stiu cum sa o gasesc din pacate nu locuiesc in tara,si de aceea am apelat prin acest site daca unul dintre voi aveti vreo sugestie sa ma ajutati.Toate informatiile despre mama biologica le am de la nasa mea de botez dar din pacate si ea a murit,ea era ultima sursa.Tatal meu a spus ca ma ajuta dar se pare ca nu vrea din ceea ce am inteles de la fratele meu mijlociu.Am 37 de ani este ca un pazel neterminat ,vreau sa stiu de unde provin cum arata mama ,nu urasc pe nimeni.Ok. cred ca v-am plictisit.In oricecaz va multumesc daca ati citit.
geanina10
Postat pe 6 August 2010 21:38
De la: geanina10, la data 2010-08-06 21:38:04Sunt noua pe acest site si vad multe povesti ceea ce avem in comun .Povestea mea incepe asa :Sunt nascuta in 1973 cred nu sunt sigura caci tatal meu adoptiv mi-a spus ca am doua certificate de nastere si de adoptie dar anul nasterii este diferit in amandoua .Am fost la casa de copii din Tulcea si mergeam in taberele de vara cu caminul de copii in Eforie-sud la sanatoriul 2 de copii si asa mama adoptiva m-a cunoscut si m-a luat caci ea lucra acolo. Dupa ce m-au adoptat am avut un botez asta fiind la 5 ani banuesc si nasa mea de botez a fost sora medicala la sananatoriul 2.Am avut o copilarie frumoasa .Parintii mei adoptivi mai aveau 2 copii ,ei fiind baieti si mai mari decat mine ,m-au protejat cat au putut mai bine .Mai tarziu a ajuns randul meu sa fac un copil din flori cum se spune (nu sunt nici prima nici ultima).Tatal copilului meu nu era in tara cand mi-a venit randul sa o nasc pe fata mea si anume Maria pana atunci am intampinat multe greutati.Mama mea adoptiva m-a obligat sa-mi pun copilul la adoptie,dar multumesc lui D-zeu ca am avut si am o cumnata intelegatoare si la fel fratele meu cel mare .Ei m-au luat la ei cu fata mea deci am avut noroc cu ei.Se spune ca istoria mamei se repeta uneori nu stiu daca este adevarat dar din cate am aflat cam asa este.Pe mama mea biologica o cheama Volocaru Elena este din Vaslui si cand a ramas insarcinata cu mine nu era maritata cu tatal meu si supararea mai mare pentru ea a fost cand a aflat despre el ca este casatorit si mai avea un copil sau doi ,deci s-au despartit si a decis sa infrunte greutatile singura dar nu a reusit ca atunci cand am aparut nu a mai putut sa lucrezesi nu a mai avut bani si statea si cu chirie.Deci mama mea m-a tinut 3 luni si dupa aceea m-a dat spre adoptie.Relatiile cu mama mea adoptiva sau reglementat in timp dar a fost greu.Am iubit-o enorm din pacate a murit anul trecut si a ramas tata singur.Am fost un copil care am gresit in fata ei si am fost iertata de ea si invers o mama ceea ce a gresit in fata mea si am iertat-o.Nu exista om sa nu greseasca,de aceea nu judec pe nimeni si la randul vostru rog sa nu fiu judecata de voi ,ganditi-va ca niciunul dintre voi nu ati fost in situatia mea sau a celorlalti.De tatal fetitei mele m-am desparti dupa 4 ani jumate m-a lasat pentru altcineva si am suferit enorm acum sunt recasatorita cu un om minunat si am si un baietel pe nume Maximilian acum in august am facut 7 ani de casnicie.Dar dupa atatia ani nu mi-am uitat mama mea biologica ,si nu stiu cum sa o gasesc din pacate nu locuiesc in tara,si de aceea am apelat prin acest site daca unul dintre voi aveti vreo sugestie sa ma ajutati.Toate informatiile despre mama biologica le am de la nasa mea de botez dar din pacate si ea a murit,ea era ultima sursa.Tatal meu a spus ca ma ajuta dar se pare ca nu vrea din ceea ce am inteles de la fratele meu mijlociu.Am 37 de ani este ca un pazel neterminat ,vreau sa stiu de unde provin cum arata mama ,nu urasc pe nimeni.Ok. cred ca v-am plictisit.In oricecaz va multumesc daca ati citit.



Sincer iti doresc sa reusesti si felicitari!!!
anastasia_m
Postat pe 6 August 2010 21:51
nu-mi vine sa cred ce povesti de-a dreptul dureros
clau19
Postat pe 6 August 2010 22:01
De la: clau19, la data 2010-08-06 22:01:00nu-mi vine sa cred ce povesti de-a dreptul dureros
da dar acum a trecut.Ramane sa vad cum reusesc sa-mi regasesc trecutul stiu ca va fii greu dar cum toti stim nimic nu este imposibil.
geanina10
Postat pe 7 August 2010 02:35
De la: anastasia_m, la data 2010-08-06 21:51:44
De la: geanina10, la data 2010-08-06 21:38:04
Sincer iti doresc sa reusesti si felicitari!!!
Multumesc frumos Anastasia, si ma simt bine sa stiu ca sunt persoane ca tine sa inteleaga,cu toate ca nu te cunosc.
geanina10
Postat pe 7 August 2010 02:39
Andrutza89 ...daca chiar doresti sa stii cine-i mama ta biologica ,consulta un avocat este foarte simplu , tu singura nu ai calitate procesuala sa accesezi unele institutii !!!!! Lasa basmele ,folclorul si telenovelele lacrimogene ale altora si fa-ti treaba logic si legal.Multa bafta...
cristinxxx
Postat pe 7 August 2010 14:38
Buna, eu sunt Roxana si sunt adoptata de parintii mei pe care ii iubesc si incerc ca acum cand sunt la batranete sa le ofer drept recompensa grija si dragostea mea...dar am acolo in adancul sufletului o rana care nu se va inchide niciodata...m-au luat de la caminul acela de langa Arcul de Triumf cand aveam cateva luni...m-au crescut cu multa dragoste si m-au iubit, dar tarziu mi-am dat seama de ce am fost tinuta sub o supravechere stricta...unde ma duc si cu cine am vorbit, ce am vorbit....le era teama ca cineva imi va spune ca nu sunt copilul lor natural...ma rog, am aflat despre asta brusc, brutal...cand o colega de scoala invidioasa ca poate ajunge la performantele mele scolare mi-a spus ca sunt orfana....si ca parintii mei...de fapt nu sunt parintii mei...ajunsa acasa, mama a avut o iesire violenta, strigand disperata ca nu e adevarat si tipand la mine ca trebuia sa am alta atitudine, nu sa stau sa ascult toate prostiile...m-a speriat foarte tare felul in care s-a manifestat si de atunci am inteles ca ceva nu este in regula...a inceput sa-mi interzica sa ma mai intalnesc cu prietenii si sa-mi controleze fiecare pas...chiar daca asta poate fii considerat un abuz, eu am iertat-o pentru ca ea este ingerul meu pazitor...asa a stiut ea sa se apere si sa ma apere...intre timp am devenit si eu mamica si am inceput sa aflu ba de la o ruda sau de la mama unei prietene...franturi pe care mama le-a spus...dar niciuna nu se potrivea cu cealalta...am incercat iar o discutie cu ea, acum cand stiam ce inseamna sa nasti si sa cresti un copil...ba ca a acceptat ca tata sa vina cu copilul facut cu alta femeie, ba ca nu stie nimic despre parintii mei, ba ca mama m-a parasit la nastere...nu credeam o iota din ce-mi spunea...cand intr-o zi, acum cateva luni intalnindu-ma cu o prietena, acesta imi spune ca a aflat de la mama ei ca as fii fiica unui profesor....reiau scena cu plansete, crestere de tensiune....si mama imi spune...ai fost lasata la usa unei familii, el fiind profesor...cand acestia au venit seara de la teatru te-au gasit la usa, aveai alaturi de tine in cosulet un biletel in care mama ta ii spunea domnului ca esti copilul lui si ca aceasta mare dezamagire pe care o traieste ea o face sa renunte la viata...si asa a facut, s-a inecat...eu am fost dusa la politie, nerecunoscand acel om ca ar fi tatal meu dintr-o relatie pe care ar fi avut-o cu o studenta de-a sa...si am fost dusa la casa de copii si de acolo m-au luat...mama spune ca acesta este versiunea adevarata...nu stiu daca pot sa=mi vad dosarul, sa aflu despre aceasta tragedie din anii 1961...deocamdata ma opresc aici...deja m-au cuprins iar starile acelea de frustrare, de tristete si neputinta...
kudika312328
Postat pe 7 August 2010 14:47
De la: geanina10, la data 2010-08-07 02:35:38
De la: clau19, la data 2010-08-06 22:01:00nu-mi vine sa cred ce povesti de-a dreptul dureros
da dar acum a trecut.Ramane sa vad cum reusesc sa-mi regasesc trecutul stiu ca va fii greu dar cum toti stim nimic nu este imposibil.

va fi si mai greu cand vei afla ce si cum
clau19
Postat pe 7 August 2010 16:27
De la: cristinxxx, la data 2010-08-07 14:38:35 Andrutza89 ...daca chiar doresti sa stii cine-i mama ta biologica ,consulta un avocat este foarte simplu , tu singura nu ai calitate procesuala sa accesezi unele institutii !!!!! Lasa basmele ,folclorul si telenovelele lacrimogene ale altora si fa-ti treaba logic si legal.Multa bafta...



Am luat legatura si cu un avocat si cu un detectiv. Sa vad care dintre cei doi ma poate ajuta mai repede.Nu vreau sa ajung intr-un final sa aflu cine sunt parintii biologici si sa stau in fata unei pietre de mormant.
Andrutza89
Postat pe 19 August 2010 16:23
@kudika312328
la leaganul de copii de la Arcul de Triumf am fost si eu... Legat de povestea ta...ce pot sa spun, cu adevarat trist. Mult mai trist decat la mine. Daca pe tine te-ar linisti aflarea adevarului iti doresc succes. Sper sa gasesti si sa poti sa accesezi dosarul tau daca asta iti doresti.
Andrutza89
Postat pe 19 August 2010 16:27
Am citit postarile si.... sunt la pamânt de emoþiile ce m-au cuprins. "Copilaºii" care acum sunt persoane mature, nu trebuie sã minimizeze rolul pãrinþilor adoptivi. Trebuie sã vã gândiþi ºi sã conºtinetizaþi cã VOI SUNTEÞI INTR-ADEVÃR COPII DORIÞI ªI IUBIÞI. Nu cred ca ar recurge cineva la agest gest (adopþia) dacã nu ar avea un bagaj imens de dragoste ºi dorinþa de a avea lângã ei un suflet de înger pe care sã-l facã OM. ªi mai trebuie sã fiþi mândri cã aveþi 2 familii cãrora le bate inima pentru voi.... nu ºtiu, sunt atât de multe motivele pentru care unii pãrinþi recurg la gestul de a-ºi lãsa copii în grija statului ºi atâtea cupluri care ºi-i doresc ºi nu-i pot avea pe cale naturalã ! Totuºi pãrinþii adoptivi trebuie sã aibã ceva date vis-a-vis de familia naturalã. Chiar dacã au aruncat actele originale, în memorie tot a rãmas ceva. Este de înþeles dorinþa de a-þi afla originea, indiferent cum este ea, buna sau mai puþin buna. Important este ce sunteþi acum, sunteþi adulþi, sunteþi OAMENI si aþi ajuns aici prin voinþa voastrã ºi cu sprijinul celor care v-au fost aproape ºi v-au iubit necondiþionat. Multã baftã tuturor !
luchianramona
Postat pe 19 August 2010 16:50
De la: Andrutza89, la data 2010-04-14 10:29:04@Alexandra_Pitzy
Ma mir cata lume are probleme asemanatoare cu ale mele.

sal ,eu invece o caut pe sora mea care a fost data in adoptie de parinti mei,stiti cumva cum as putea so procedez
stiu unde sa nascut ,
doriano
Postat pe 8 Octombrie 2010 19:23
De la: doriano, la data 2010-10-08 19:23:13
De la: Andrutza89, la data 2010-04-14 10:29:04@Alexandra_Pitzy
Ma mir cata lume are probleme asemanatoare cu ale mele.

sal ,eu invece o caut pe sora mea care a fost data in adoptie de parinti mei,stiti cumva cum as putea so procedez
stiu unde sa nascut ,




Daca este minora nu ai nicio sansa. Cel mai bine incearca sa vb cu parintii tai poate iti mai spun cate ceva. Numele sub care a fost data spre adoptie este foarte important.
Andrutza89
Postat pe 9 Octombrie 2010 00:43
Eu am un un baietel de 3 ani (natural) si ma bate gandul sa adopt un copil drept pt care am cautat sa vad opiniile unui copil adoptat. Descurajator. Dupa ce il cresti si ii oferi toata dragostea si sprijinul necesar sa te gandesti ca ceilalti care NU L-AU DORIT ar putea sa ti-l ia intr-o zi? Nu exista motive suficient de intemeiate sa-ti abandonezi copilul. Cand am nascut eu era una pentru ca mama nu-i pot spune, a plecat fara sa se uite in spate si fara sa-i pese ca lasa in urma ei un suflet mic, nevinovat. N-a zis nimic. Pur si simplu a plecat. Pai aia mai merita cautata? Poate intr-adevar abandonandu-l ia dat o sansa in plus pentru o viata mai buna decat i-ar fi putut oferi ea, insa in acelasi timp i-ar fi putut lua sansa de a deveni om si de a creste singur printre straini. Cei adoptati, de ce nu va ganditi ca ca sansa la o viata buna vine de la parintii care v-au crescut si nu de la cei naturali care nu au avut de unde sti care va fi destinul vostru (singuri pe lume sau fericiti alaturi de niste parinti iubitori?) . Cu siguranta Parintii adoptivi, cei care va sunt de fapt adevaratii parinti va iubesc. Aveti grija de ei, respectati-i si aveti grija de ei. Au fost si sunt sansa vietii voastre.
kudika334529
Postat pe 1 Decembrie 2010 01:26
De la: kudika334529, la data 2010-12-01 01:26:44Eu am un un baietel de 3 ani (natural) si ma bate gandul sa adopt un copil drept pt care am cautat sa vad opiniile unui copil adoptat. Descurajator. Dupa ce il cresti si ii oferi toata dragostea si sprijinul necesar sa te gandesti ca ceilalti care NU L-AU DORIT ar putea sa ti-l ia intr-o zi? Nu exista motive suficient de intemeiate sa-ti abandonezi copilul. Cand am nascut eu era una pentru ca mama nu-i pot spune, a plecat fara sa se uite in spate si fara sa-i pese ca lasa in urma ei un suflet mic, nevinovat. N-a zis nimic. Pur si simplu a plecat. Pai aia mai merita cautata? Poate intr-adevar abandonandu-l ia dat o sansa in plus pentru o viata mai buna decat i-ar fi putut oferi ea, insa in acelasi timp i-ar fi putut lua sansa de a deveni om si de a creste singur printre straini. Cei adoptati, de ce nu va ganditi ca ca sansa la o viata buna vine de la parintii care v-au crescut si nu de la cei naturali care nu au avut de unde sti care va fi destinul vostru (singuri pe lume sau fericiti alaturi de niste parinti iubitori?) . Cu siguranta Parintii adoptivi, cei care va sunt de fapt adevaratii parinti va iubesc. Aveti grija de ei, respectati-i si aveti grija de ei. Au fost si sunt sansa vietii voastre.

...asa e firea naturii, genele sunt gene...nu conteaza cine creste...conteaza continuitatea genelor(asa e peste tot in natura..ex:.*vezi cucul)
kudika195501
Postat pe 1 Decembrie 2010 01:38
...pe un parinte natural, nu-l vei putea substitui...oricati bani, bunatate si sentimente disponibile ai avea.(daca nu crezi...e constatat chiar stiintific faptul ca ai o afinitate mai mare in caz de nevoie fata de o persoana cu care imparti o parte din gene vs cu o persoana straina, oricata bunatate ar avea)
kudika195501
Postat pe 1 Decembrie 2010 01:43
te duci la tribunalul sector 1 si faci cerere de deschidere proces contra leaganului de copii sf ecaterina. si directia de aparare a cdreptului copilului(parca asa se numeste )sint avocati acolo care te pot ajuta
spui motivele pe care vrei sa-i gasesti
din anul 2004 exista legea noua ca esti obligat sa treci prin tribunal daca vrei sa primesti date
daca ai actul de nastere actual este specificat la primaria sectorului unde a fost eliberat ca e act special (sp)cu bunavointa poti capata citeva date inclusiv actul de adoptie si decizia de adoptie
ia timp dar daca intradevar vrei asta rusesti
gindeste-te daca iti este folositor
nu costa mult
succes
kudika374771
Postat pe 8 Martie 2011 13:58
eu sunt pe cale sa aflu da am avut mult de umblat e simplu ,iti trebuie doar certificatul de nastere si buletinul si multi nervi ,pt toti care va cautati parintii mergeti la starea civila unde este inregistrata nasterea,oricum aveti 2certificate de nastere ,de acolo incepeti si veniti pe fir ,si descoperiti ,multa bafta
calinb
Postat pe 10 Martie 2011 16:35
draga mea te poti informa la oficiul romin pentru , adoptii unde stai tu ei sint obligati sati spuna unde sint parinti tai naturali ca nu mai esti mica ,,, sa nuti zica . sint o mama care imi caut si eu fetita care a fost adoptata fara stirea mea .eu nu am semnat nici un dosar dar in rominia se poate ori si ce daca este bani asta e .o caut de 15 ani si nu stiu in ce oras in izrael este ia .ca nu vor sami zica .
kudika382900
Postat pe 11 Aprilie 2011 21:16
Buna, Kanal D pregateste incepand cu aceasta toamna, o emisiune care sa ii ajute pe toti cei aflati in astfel de situatii. Cu ajutorul emisiunii "Gaseste-mi familia" va fi mai usor sa ii aveti aproape pe cei dragi fara sa cheltuiti bani personali pentru a angaja detectivi particulari sau fara a va pierde vremea si energia din cauza birocratiei. Cei care doresc detalii, ma pot contacta la numarul de telefon 0756.098.574
Dede23
Postat pe 3 August 2011 11:40
Cum poti vorbi asa de dur si fara inima? Cum poti pune o asa intrebare? Se vede ca nu ai trecut prin asa ceva. Rusine...pe acest portal sunt primiti doar cei care dau un sfat sau sunt in masura sa ajute cu ceva...sa aiba macar ginduri pozitive.
Te rog mult nu asculta asemenea comentarii rau-intentionate de la asemenea oameni fara suflet.
Bafta si nu te descuraja....

kudika451777
Postat pe 12 Octombrie 2011 23:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
10 chestii pe care Ei le considera cool ! 25 De la: lady_co_my2 29 Octombrie 2009 10:41
!!! Cum credetz exista vro shansa de a fi impreuna???????? 5 De la: NumaiTu 11 Septembrie 2009 18:01
am nevoie de ajutor...in legatura cu un motanel 23 De la: otilia3012 1 Aprilie 2014 10:38
cum sa ma machiez corect ? 1 De la: eubarajosOana 30 Aprilie 2010 21:03
Rochita Sophia Tolli de vanzare 1 De la: Seraphyca 25 Iulie 2010 21:31