Setari Cookie-uri

Alexandra

Buna.ma numesc alexandra,locuiesc in germania acuma,mama casatorit de un an tot cu cineva din romania,nu merge prea bine relatia cu sotul meu,avem un copil impreuna si nu ma lasa sa plec in romania sau sal aduc pe copil in tara,ma bate,ma jigneste,sa schimbat foarte mult de cand neam casatorit...datimi un sfat cum pot sa ma intorc in ro?nu stiu cum sami scot copilul din germania
kudika146534
Postat pe 17 Martie 2010 10:32
De la: kudika146534, la data 2010-03-17 10:32:50Buna.ma numesc alexandra,locuiesc in germania acuma,mama casatorit de un an tot cu cineva din romania,nu merge prea bine relatia cu sotul meu,avem un copil impreuna si nu ma lasa sa plec in romania sau sal aduc pe copil in tara,ma bate,ma jigneste,sa schimbat foarte mult de cand neam casatorit...datimi un sfat cum pot sa ma intorc in ro?nu stiu cum sami scot copilul din germania


Divorteaza si cere custodia copilului si atunci nu va mai avea dreptul sa-ti interzica.Dovedeste violenta casnica in instanta si atunci vei fi in avantaj sa primesti mai repede si divortul si intreaga custodie a minorului.

Postat pe 17 Martie 2010 10:35
Buna,ma numesc alexandra,am nevoie de un sfat,sunt casatorita de un anin germania,locuiesc in germania,am un copil si nu pot sa plec in ro cu copilul pt ca nu ma lasa actualul sot.va rog datimi un sfat cum sa ma intorc in tara....
kudika146534
Postat pe 17 Martie 2010 10:39
De la: kudika146534, la data 2010-03-17 10:32:50Buna.ma numesc alexandra,locuiesc in germania acuma,mama casatorit de un an tot cu cineva din romania,nu merge prea bine relatia cu sotul meu,avem un copil impreuna si nu ma lasa sa plec in romania sau sal aduc pe copil in tara,ma bate,ma jigneste,sa schimbat foarte mult de cand neam casatorit...datimi un sfat cum pot sa ma intorc in ro?nu stiu cum sami scot copilul din germania

buna...regret pentru ceea ce trãieºti...eu lucrez in domeniul justiþiei...tu acum locuieºti in germania si nu cunosc legile...pãrerea mea este sa mergi la ambasada româniei ºi sã vezi cum te pot ajuta...tu nu eºti nici mãcar divorþata...sau poate existã locuri acolo, ca si in românia acum, unde mamele si copii sunt adãpostiþi ºi li se oferã cazare, masa, bani ºi avocat...þinem legãtura...bafta...
catalina69
Postat pe 17 Martie 2010 10:46
buna alexandra...:(imi pare rau in primul rand pt ceea ce traiesti...prerea mea este ca ar trebui sa iei legatura cu cineva care iti este prieten in romania,asa acea persoana ar trebui sa ia legatura cu un avocat,este mult mai simplu daca ai un avocat,el cunoaste legile,si de asemenea se poate interesa ce legi sunt acolo si cat de mult te afecteaza sau te avantajeaza faptul ca esti cetatean roman in tara lor.....bafta
kudika148171
Postat pe 31 Martie 2010 12:36
De la: kudika146534, la data 2010-03-17 10:32:50Buna.ma numesc alexandra,locuiesc in germania acuma,mama casatorit de un an tot cu cineva din romania,nu merge prea bine relatia cu sotul meu,avem un copil impreuna si nu ma lasa sa plec in romania sau sal aduc pe copil in tara,ma bate,ma jigneste,sa schimbat foarte mult de cand neam casatorit...datimi un sfat cum pot sa ma intorc in ro?nu stiu cum sami scot copilul din germania


Acuma tu locuiesti intr-o tara civilizata unde exista case pentru femei (+copii) care sunt agresate...sau ai posibilitatea sa mergi la politie si sa-l denunti ...Poti merge la caritas, pro familia sau alte institutii unde te poti informa sau unde ti se poate oferi ajutor. Serviciile astea nu costa bani iar ajutor si informatii ti se ofera indiferent de statutul pe care il ai.
Stiu prea putine amanunte sa-ti pot da detalii mai amanuntite.
In cazul in care ti-a luat sotul actele tale si ale copilului poti scoate alt certificat de nastere la primarie (asta in cazul in care copilul e nascut acolo) iar la ambasada iti scoti un pasaport nou...Pe el treci si copilul. Desigur ca toate astea dureaza si costa bani si ai nevoie de tot felul de documente pentru a le obtine.
Greutati vei avea sa treci copilul in pasaport si sa mergi in Romania fara acordul tatalui... sa-ti cumperi bilet de autobuz sau avion si sa pleci...
Divortul in Germania depinde de dreptul dupa care te-ai casatorit...Exista mai multe posibilitati si depinde si de dreptul de sedere sau cetatenia pe care o ai.
In mod "normal" dupa drept german, trebuie sa locuiesti un an de zile separata de sot pentru a putea divorta, indifernet de dorintele sotului sau indifernet de motiv...Pentru asta trebuie sa consulti un avocat/a care se ocupa cu dreptul de familie. Banuiesc ca este mai complicat ca in Romania.
Daca doresti sa te ajut cu o adresa sau alte detalii sa-mi trimiti un mesaj privat.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 31 Martie 2010 13:25
Un avocat te-ar ajuta in toate privintele:sa scapi de el si sa vi cu copilul acasa.Bafta!
cami_goanga10
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce asa? 13 De la: TheMasquerade 29 Iulie 2009 23:01
oare ce sa fac??? 245 De la: kudika031520 10 Iunie 2009 17:44
diferenta de varsta 44 De la: danaeu 20 Septembrie 2009 11:19
Cum suporti egoismul unui barbat ? 33 De la: kudika226898 23 Iulie 2010 07:33
va dati destepte/ti dar cititi zilnic ziare de scandal 3 De la: dragon_fly88 20 Iunie 2010 22:16