Setari Cookie-uri

iubirea nu e suficienta intr-un cuplu

De la: darksukkubus69, la data 2010-04-10 12:28:01Laura... nu trebuie sa simti vreo vinovatie indiferent ce ai fi facut. Deci cu el ai fost corecta de la inceput, ai avut incredere sa-i spui adevarul, asa ca ce mai vrea?! Orgoliu masculin??? Daca il are asa ascutit sa si-l bage in dos, la urma urmei fa-l sa priceapa ca altceva vrei de la el, iar orgoliul lui nu-ti face trebuinta!


ai mare dreptate...sunt constienta de tot
laura10203
Postat pe 10 Aprilie 2010 15:07
IN CE ZODII SUNTETI ? , IN CE AN SUNTETI NASCUTI ? , CAREI TIPOLOGII CONSTITUTIONAL MENTALE APARTINETI, AVETI SAU NU UN CARACTER ASEMANATOR ? , SUNA MA LA 07222424808 SI OM VORBI DESPRE ACESTEA .
kudika093264
Postat pe 10 Aprilie 2010 23:07
Scuze nr. de tel. este 0722242808 , te pot sfatui , testeaza ma !
kudika093264
Postat pe 10 Aprilie 2010 23:16
De la: laura010203, la data 2010-03-28 22:09:59buna...sunt de 8 luni cu un tip mai mare decat mine cu 11 ani stam impreuna de 7 luni...totul s a petrecut foarte rapid astfel incat eu trebuia sa plec la facultate insa ne am decis intr un final sa ma mut cu facultatea in orasul lui pentru a putea fi impreuna avand in vedere k el nu putea sa se mute cu serviciul...ne am cunoscut pe net iar legatura stransa dintre noi a aparut datorita multimii de coincidente ce continua sa ne surprinda si binenteles a iubirii dintre noi...a aparut in viata mea intr un moment critic in care pe zi ce trecea ma afundam tot mai tare intr o groapa a indiferentei fata de propria persoana,indiferenta care mi-a adus un trecut murdar de care nu sunt madra si mi e foarte greu sa vorbesc...eu am fost mai mult decat sincera cu el de la inceput pentru k voiam sa ma accepte asa cum sunt...l a durut foarte tare tot ceea ce i am spus insa oarecum a trecut peste...stam impreuna de peste jumatate de an si am petrecut momente frumoase alaturi de el insa si foarte multe clipe dureroase in kre el nu ma putea atinge pt k si imagina cum eram in bratele altora...problema mea este k nu ma simt in largul meu langa el cu toate k l iubesc mai mult decat orice si ma deranjeaza pentru k are conceptii de genul k nu vrea sa port fusta scurta,sa mi fac unghiile,sa ma vopsesc,sa merg la facultate singura,sa merg aksa la mine knd vreau(stau km la 300 de km distanta)nu prea iesim,lui ii place mai mult sa ne uitam la filme sa jucam carti si faze de genul asta,iar eu am 19 ani nu pot duce o viata de pensionara de la varsta asta,nu ma pot obisnui sa stau sa i fac mankre sa strang dupa el etc...ma mai ajuta si el la curatenie dar rar pt k e cu serviciul,sa nu mai spun k stau in casa cu zilele pentru k el cand vine de la servici e obosit si trebuie sa doarma...familia mea nu l place pentru k e un tip foarte pisalog kre ma suna la fiecare minut si ma intreaba tot ce fac...si cand sunt cu el are obiceiul de a ma intreba aceleasi lucruri de 1000 de ori si ma deranjeaza enorm mai ales knd imi da impresia k nu are incredere in mine...in rest n am ce spune ma iubeste foarte mult nu bea nu fumeaza nu iese cu altii decat cu mine(cand iesim) insa nu ma simt libera langa el...voi ce parere aveti?ar mai fi multe de spus...

......diferenta de varsta e mult prea mare....mai ales ca tu esti tot o copila ....el nu mai este....si nu esti destul de coapta....vrei alte lucruri si distractii decat el....ai ales gresit omul....mai cauta.....si cat mai aproape de varsta ta......el vrea casatorie tu inca nu te ai saturat de burlacie ca s azic asa......dar nici nu sunt de acord sa nu te lase sa te faci frumoasa....sau sa porti fuste scurte ....ar tb sa fie mandru ca are asa o femei langa el.....pact ca gandeste ...asa..... .....toate cele bune

gratuit89
Postat pe 10 Aprilie 2010 23:27
imi cer scuze am incercat sa postez decizia mea insa din nou nu functioaneaza ...o sa mai incerc
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:25
il scriu pe rand

am vazut aseara filmul ''the ugly truth''...cu ajutorul vostru,cu gandurile care mi le-a lasat acest film si citind mai multe povesti dn topicurile fecioara/balanta cred ca am gasit adevarata problema
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:27
probabil mi-am dorit atat de mult sa mearga aceasta relatie incat am facut atatea compromisuri devenind ''persoana care-i place lui'' si uitand de adevarata persoana a mea care se sufoca dupa aceasta masca si cerea libertate,totul a fost posibil datorita puterii lui de manipulare in special ca dupa ce m-am trezit din cosmarul pe care-l traiam ,eram foarte vulnerabila...in plus,dupa aproape jumatate de an de stat numai cu el,am uitat cum eram cand ma aflam acasa,libera.
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:28
...am avut ocazia dupa 6 luni de zile sa stau departe de el, acasa la mine timp de 2 saptamani,astfel incat am reusit sa ma trezesc din oarba''indragosteala'',am iesit cu sora mea si cu niste amici si ne-am simtit bine si abia atunci mi-am dat seama ca lucrurile nu stau asa cum imi spunea el(ca nu e bine sa avem prieteni,ca nu e bine sa iesim in oras etc),de aceea au venit si certurile foarte dureroase de dupa acest eveniment,eu dandu-i papucii de foarte multe ori...
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:30
Pai si nu-i dai papucii definitiv odata?
darksukkubus69
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:43
si din nou nu merge sa postez
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:43
De la: darksukkubus69, la data 2010-04-11 11:43:06Pai si nu-i dai papucii definitiv odata?


stai ca incerc sa scriu ce am hotarat dar nu merge
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:44
dupa multe impacari si despartiri,el si-a aratat adevarata fata si mi-a spus exact ce gandea
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:46
off cum sa fac sa pot scrie si eu ca lumea kudiko ce faci dormi?
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:51
datorita acestor lucruri am inceput sa privesc din alt unghi problema si m-am hotarat sa-i spun ca nu sunt asa cum crede el,mi-e putin frica de reactia lui si are dreptate pentru ca eu sunt vinovata de tot...
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:56
...daca ma va accepta si va merge relatia,bine,daca nu,ma voi retrage si voi lua totul ca pe o experienta frumoasa de dragoste si orice s-ar intampla eu-l voi respecta ca om pentru tot binele pe care mi l-a facut,iar din tot ce e rau am sa iau doar invatatura...va multumesc la toti pentru tot
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 11:57
mda nu stiu daca ati inteles ceva n-am putut sa scriu tot ca sa puteti intelege bine ...ma enerveaza site-ul asta ca nu pot sa postez ca lumea
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:01
E bine ca tu inca mai crezi ca o sa te "accepte" el, dar am o veste proasta pentru tine...la 30 de ani nu prea se schimba oamenii asa, dintr-o data. Omul s-o fi gandit ca esti numai buna de modelat, sa te transforme in femeia perfecta pentru el...Daca tot ai 19 ani, fa si tu ce face toata lumea la 19 ani, adicatalea distreaza-te, ca doar nu te apuci de acum sa faci pe gospodina perfecta.
Asta ca sa nu te trezesti la 30 ca ai fi putut face mult mai multe cu viata ta si sa regreti.
anissya
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:07
De la: kudika093264, la data 2010-04-10 23:07:16 IN CE ZODII SUNTETI ? , IN CE AN SUNTETI NASCUTI ? , CAREI TIPOLOGII CONSTITUTIONAL MENTALE APARTINETI, AVETI SAU NU UN CARACTER ASEMANATOR ? , SUNA MA LA 07222424808 SI OM VORBI DESPRE ACESTEA .



merci mult pentru amabilitate,nu prea cred in chestiile astea...insa am citit niste povesti aici pe forum despre balanta si am vazut ca se potriveste cu ceea ce am constatat eu despre EL...cand am intrat pe un site sa vad compatibilitatea dintre fecioara si balanta scria ca nu ne potrivim deloc,apoi am intrat pe alt site care zicea ca suntem combinatia perfecta
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:10
De la: anissya, la data 2010-04-11 12:07:10E bine ca tu inca mai crezi ca o sa te "accepte" el, dar am o veste proasta pentru tine...la 30 de ani nu prea se schimba oamenii asa, dintr-o data. Omul s-o fi gandit ca esti numai buna de modelat, sa te transforme in femeia perfecta pentru el...Daca tot ai 19 ani, fa si tu ce face toata lumea la 19 ani, adicatalea distreaza-te, ca doar nu te apuci de acum sa faci pe gospodina perfecta.
Asta ca sa nu te trezesti la 30 ca ai fi putut face mult mai multe cu viata ta si sa regreti.


ai dreptate,astept doar momentul potrivit sa-i spun tot ce am pe suflet...cumva trag mai mult sa ne despartim decat sa continuam pentru ca n-as vrea sa pierd si sa piarda timpul cu o relatie care n-o sa mearga din cauza incompatibilitatii...
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:15
eu vad la parintii mei...s-au iubit mult cand erau tineri,acum iubirea s-a evaporat si si-au dat seama ca nu se potrivesc deloc,de aia se cearta toata ziua...aiurea asa
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:17
......diferenta de varsta e mult prea mare....mai ales ca tu esti tot o copila ....el nu mai este....si nu esti destul de coapta....vrei alte lucruri si distractii decat el....ai ales gresit omul....mai cauta.....si cat mai aproape de varsta ta......el vrea casatorie tu inca nu te ai saturat de burlacie ca s azic asa......dar nici nu sunt de acord sa nu te lase sa te faci frumoasa....sau sa porti fuste scurte ....ar tb sa fie mandru ca are asa o femei langa el.....pact ca gandeste ...asa..... .....toate cele bune

[/quote]

da ai dreptate...insa e vina mea ca s-a ajuns aici,trebuia sa ma fi gandit de la inceput la asta,dar atunci eu ziceam ca daca e iubire se poate trece peste tot...:(
laura10203
Postat pe 11 Aprilie 2010 12:24
Tu chiar nu poti sa-ti scoti din cap ideea ca ai fi vinovata de ceva? Sau el ti-a inoculat atat de adanc aceasta idee? Nu-i datorezi nimic, daca zici ca asta e adevarata lui fata! Nici macar nu poti sa spui ca a fost o "frumoasa poveste de iubire" , tu ai iubit, iar el te-a transformat in presul lui... sau a incercat... Nu mai astepta, rupe-o cat mai repede, fara prea multe explicatii, arata-i ca nu-i merge si gata si ca nu ai nevoie de figurile lui! Ce ti-e atat de greu sa intelegi ca e spre binele tau, ce dracu'! La inceput ai crezut ca e iubire, dar acum vezi clar ca numai iubire nu este... din partea lui, vreau sa spun...
darksukkubus69
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:47
De la: laura10203, la data 2010-04-11 11:56:52datorita acestor lucruri am inceput sa privesc din alt unghi problema si m-am hotarat sa-i spun ca nu sunt asa cum crede el,mi-e putin frica de reactia lui si are dreptate pentru ca eu sunt vinovata de tot...


- Nu accepta totul ca fiind vina ta! ... Ma bucur ca ai iceput sa privesti si din alt unghi, insa nu esti TU vinovata de tot. TU NU ESTI vinovata ! ...
Uite o povestioara:
Un copil, sa-i zicem o fetita intreba odata pe mama ei:
"Mama, de ce ai tu fire de par alb>" ...
Si mama, pentru ca voia sa se dea intelepta in fata fetitei, ii spune:
"Stii, de fiecare data cand tu ma superi, imi iese cate un fir de par alb."
Fetiat, dupa ce sta un pic pe ganduri, intreba din nou:
"Mama, da' de ce are bunica tot parul alb?"
Deci, nu accepta totul ... nu este totul vina ta! ...
supermiki
Postat pe 12 Aprilie 2010 02:41
De la: marceltuky, la data 2010-04-10 11:34:09
De la: laura10203, la data 2010-04-08 14:50:56....
stiu ca e barbat ...tocmai de aia l-am pus sa-mi dea un sfat cu privire la problema mea...el i-a rsp unei persoane care a dat un comentariu dar nu a zis nimic despre ce am scris eu...

Faptul ca sunt barbat nu inseamna neaparat ca ii inteleg si pe ceilalti barbati cum gandesc!
Sincer in doar cateva cuvinte ai descris un barbat care pe mine ma nedumireste din toate punctele de vedere! Prin iubire inteleg sa te bucuri de celalalt, sa vrei sa-l stii fericit, sa-ti doresti sa-i oferi surprize care sa-i aduca bucurii si sa-i faca viata placuta (nu ma refer la cadouri, cum multe persoane inteleg sa masoare iubirea)
Ori cand citesc: "nu vrea sa port fusta scurta,sa mi fac unghiile,sa ma vopsesc,sa merg la facultate singura,sa merg aksa la mine knd vreau" nu-mi vine sa cred ca asa ceva este real!
Din ceea ce ai descris eu nu-mi dau seama ce simte fata de tine dar nu remarc sa-ti ofere iubire!
Cat despre sinceritate: eu sunt genul de persoana care apreciaza sinceritatea ca pe una dintre cele mai esentiale calitati!
Dar am constatat ca sunt multe persoane (99,99% mai exact) care nu sunt capabile sa accepte realitatea si practic te pun in ipostaza ingrata de a-i minti, de a ascunde adevarul sau macar de a-l cosmetiza pentru a le hrani lor orgoliul!
Eu am invatat sa evit sa ma implic sufleteste atata vreme cat nu cunosc sufletul persoanei respective!
Eu sunt capabil sa inteleg si sa trec peste orice, singurul aspect pe care nu il pot tolera este minciuna!
Nu pot sa-ti dau un sfat de urmat... pot doar sa-ti spun ce as face eu daca as fi in locul tau:
As discuta cu el foarte clar cum inteleg iubirea si ce asteptari am de la relatia noastra, binenteles m-as stradui sa inteleg si dorintele lui si punctul lui de vedere dar daca dupa toate astea tot nu am ajunge la un numitor comun as pune punct si as inchide acest capitol al vietii mele!
Putem ramane prieteni in continuare dar fiecare isi va urma drumul sau in viata!
Iar cand mai vrei sa povestesti cuiva picanterii din viata ta asigura-te ca acea persoana este capabila sa se bucure pentru momentele tale de extaz! Daca este un incuiat ai mana libera din partea mea: ofera-i atat cat merita sa primeasca! (povesti despre cum toata viata ai asteptat clipa in care il vei intalni pe el)


...ma scuzi te rog pt cuvintele adresate tie mai sus....am tras o cu totul alta concluzie despre persoana ta,vis-a-vis de postarile anterioara,ai mare dreptate,sunt intru totul deacord poate pana la urma ia si Laura decizia cea mai buna pt ea
Gyselle
Postat pe 12 Aprilie 2010 10:37
daca as putea sa plec acum...as pleca fara sa ma uit in urma insa n-am cu ce pleca acasa si mai apoi n-am unde sta in timpul sesiunii...din nou m-a dezamagit foarte tare,pentru mine n-are bani pentru el sau altii are... in casa asta am rol de menajera si bucatareasa cam atat...nu mai am aceleasi sentimente pt el...
laura10203
Postat pe 12 Aprilie 2010 11:53
De la: laura10203, la data 2010-04-12 11:53:29daca as putea sa plec acum...as pleca fara sa ma uit in urma insa n-am cu ce pleca acasa si mai apoi n-am unde sta in timpul sesiunii...din nou m-a dezamagit foarte tare,pentru mine n-are bani pentru el sau altii are... in casa asta am rol de menajera si bucatareasa cam atat...nu mai am aceleasi sentimente pt el...


Chiar crezi ca el este solutia problemelor tale? Nu cumva te minti singura? Esti tanara ai toata viata inainte timpul este cel mai bun aliat al tau. Eu nu dau sfaturi dar iti voi spune povestea unei tinere care nu a stiut ce a vrut de la viata si care s-a amagit ca vrea o relatie stabila si a facut tot ce i-a stat in putinta pt asta in zadar, cand trebuia sa se concentreze pe cu totul altceva ca nu degeaba se zice ca exista un moment potrivit pt toate!
Acum 2 ani eram intr-o situatie oarecum asemanatoare eram cu un tip cu 4 ani mai mare decat mine (si sincer nu cred ca conteaza neaparat diferenta de varsta aici pt ca acum sunt cu cineva cu 14 ani mai in varsta si ne intelegem foarte bine pana acum!). Am inceput sa ies cu el pt ca atunci credeam k avem in comun dorinta de distractie, libertate, practic sa fim impreuna si totodata fiecare sa-si vada de prioritatile lui in viata, adica sa-si faca un viitor. Numai ca socoteala de acasa nu s-a potrivit cu cea din targ cum s-ar spune si dupa cateva luni ne-am mutat impreuna. Tot ce-mi amintesc sunt numai certuri din relatia aia. Obisnuia sa plece seara cu prietenii (pe la 10,11 noaptea) si se mai intorcea pe la 3, eu in schimb daca ma intalneam cu o prietena si stateam cu o ora mai mult decat anuntasem se lasa cu cearta chiar daca aveam chitanta de la magazin unde scria ora de iesire imi reprosa mereu ca sunt mai versata ca el, ca am mai multa experienta si ca ma joc cu el. Ma disperase cu neincrederea lui total nemotivata atunci. Ajunsesem sa inghit certuri saptamanal daca nu zilnic si ca sa nu mai zic de reprosuri cum ca ma folosesc de el (pt ca stateam la el si nu plateam chirie, nu se punea ca eu cumparam tot ce era necesar in casa si el cand avea bani ii toca cu prietenii sau pe haine de firma de tot eu trebuia sa-i iau si tigari)De Valentin's day m-a dat afara din casa la 12 noaptea fara nimic la mine pt ca indraznisem sa-l imprumut pe un var cu bani si asta ca sa nu-i cheltui cu el noroc ca am avut o prietena buna care a binevoit sa ma adune dupa strazi si el s-a dus la distractie si toate aste le inghiteam pt ca ma gandeam ca nu am unde sa ma duc ca renuntasem unde stateam cu chirie ca sa stau cu el! Si am inghitit rahaturi de genul tot anul acela(si eu eram tot la facultate anul 2 in timpul acela, la Bucuresti) S-a terminat anul si m-am reintors acasa cu toate lucrurile cu tot spre disperarea lui. Toata vacanta de vara m-a disperat cu telefoane cum ca a fost un fraier ca nu a stiut sa ma pretuiasca ca a gresit sa-i mai dau o sansa. Dupa 3 luni mi-am calcat pe inima si m-am intors spre rusinea mea la el. Nu pot sa zic ca-l iubeam pt ca nu-mi amintesc sa fi simtit ceva mai mult decat o obsesie ciudata pt faptul ca el nu ma iubeste(o spun acum pt ca acum am aflat ce inseamna sa iubesti cu adevarat). Stiam ca nu vreau sa fiu cu el si totusi m-am intors la el in "speranta" ca ceva se va schimba in bine singura diferenta constand in faptul ca si eu ma schimbasem si nu mai eram dispusa sa fac totul ca sa-i fie lui bine de dragul de a avea o relatie. Evident ca el nu s-a asteptat la asta si lucrurile nu s-au imbunatatit deloc l-am vazut se straduia cat de cat sa faca lucrurile mai bine dar tot degeaba pana intr-o zi cand s-a enervat rau de tot si cum mai si consumase ceva a facut singurul lucru pe care i-am zis k nu l-as accepta niciodata si anume a dat in mine. Atunci am pus punct definitiv. Si un an de zile dupa nu m-a lasat in pace. Ma disperase cu telefoane, m-a urmarit (era obsedat ca l-am lasat pt altul) ca n-am vrut sa ma intalnesc cu el pt ca aveam de invatat(eram anul 3 ultimul an aveam multe examene de dat si licenta), a venit la mine acasa cu cosuri cu flori (el care nu fusese in stare in 2 ani cat am fost impreuna sa-mi dea o floare!) , a inceput cu cadouri (inel, lant de aur) pt ca mai apoi daca continuam sa-l resping sa-mi reproseze ca nu vad cate eforturi face pt mine. Am avut momente cand eram pe punctul sa cedez numai ca sa-mi dea putina liniste dar trebuia sa zica el ceva ca sa-mi schimbe imediat hotararea. Discutam cu el vroiam sa-l fac sa inteleaga ca nu mai poate fi nimic intre noi pe moment zicea k ma intelege peste 15min isi schimba radical convingerile si am tinut-o asa un an de zile pana l-am reintalnit pe actualul meu iubit(o dragoste mai veche si neimpartasita pana atunci).
Acum langa el am inteles de ce nu mi-am dorit o familie oricat a incercat fostul sa ma convinga sa avem. Acum am inteles ca o relatie nu inseamna certuri, nervi, am inteles ca o relatie adevarata bazata pe intelegere, respect, dragoste, incredere(aici eu cel putin mai muncesc putin ) te face sa te simti o femeie implinita. Barbatul cu care vei avea un viitor te va accepta asa cum esti cu tot cu trecutul tau la fel cum faci si tu cu el! Cel care nu face treaba aceasta din cauza orgoliului sau mai stiu eu ce n-ai nici o sansa cu el!
miraje86
Postat pe 12 Aprilie 2010 19:05
darksukkubus69
Postat pe 12 Aprilie 2010 19:54


asa am si facut insa el imi cere sa am rabdare k nu poate uita trecutul meu...eu tot astept insa de foarte multe ori presiunea kre o simt ma face sa vreau sa renunt la tot ...nu e usor nici pentru mine pentru k inainte de toate trebuie sa uit eu trecutul meu insa el prin intrebarile lui tot imi aminteste si eu simt nevoia sa fug sa plec sa ma ascund...nu vreau sa l vad cum sufera ....i am explicat si faza cu iesitul insa tot nu prea iesim...zice k e obosit k mai bn ne uitam la un film....[/quote]

=))))))))))

"nu poate uita trecutul tau"...de parca a fost si el atunci cand s-au intamplat lucrurile...
Doamne...
Ma rog...Intreaba-l ce-si doreste impreuna cu tine,daca vreau un viitor...daca vrea o familie
Daca spune ca da,atunci zii ca trebuie sa nu se mai lege de trecutul tau,si ca tot ceea ce conteaza este prezentul si viitorul alaturi de el!Si baga-i mintile-n cap.Mai sunt barbati din astia care pricep greu...

Daca spune ca nu,atunci zii si tu sa "nu te mai futa la cap" cu prostiile lui,ca oricum esti o fata buna

Bafta!
vss
Postat pe 12 Aprilie 2010 20:22
va multumesc tuturor pentru mesajele si sfaturile voastre...stiu de acum ce am de facut in viata...declar inchis subiectul o sa-mi sterg contul deci nu o sa mai pot raspunde
laura10203
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:47
darksukkubus69
Postat pe 13 Aprilie 2010 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum se explica faptul ca atunci cand ne dorim f mult ceva sau pe cineva,lucrurile tind sa se strice? 24 De la: Aesma_Daeva 16 Ianuarie 2009 13:03
Vreau sa fiu rea...cum? 34 De la: kudika226325 26 Septembrie 2011 22:29
Mutatul impreuna 36 De la: kudika413356 17 Iulie 2011 00:31
Sunt timida 40 De la: franziska_eu 27 Decembrie 2011 21:49
vis ciudat 0 De la: 22 Ianuarie 2011 08:37