Setari Cookie-uri

Fosta cea mai buna pritena si actuala

Salut, fetelor!

Am o mica dilema si am hotarit sa scriu aici pentru ca un cap e bine, dar mai multe - si mai si...

Iata care e faza: incepind cu anii de liceu si continuind in anii de universitate si masterat, am fost best friends cu o fata - Tania. Eram mai ceva ca surorile, ce mai, toti invidiau asa prietenie. In anii de universitate la noi s-a mai alaturat o fata - S. Asa ca eram 3 prietene, dintre care eu eram best friend cu Tania, dar si S ma considera cea mai buna prietena a ei. Deci, legatura dintre ele doua eram eu.

La un moment dat, Tania a inceput sa se indeparteze de ambele si sa se inchida in ea. Fata de ambele. Desi la toate incercarile exasperate de a o face sa se deschida ea nega totul si spunea ca totul e in inchipuirea mea.

De asemenea, am inceput si eu, si S. sa simtim un anumit grad de invidie din partea ei, dat fiind faptul ca S se casatorea in acea perioada si eu la fel, sunt implicata intr-o relatie stabila. La un moment dat, chiar am spus ca nu o mai sun pina nu face si ea un pas in directia mentinerii prieteniei vii si asta a durat citeva luni, pina nu a scris un mesaj. Atunci am reluat din nou toate trei legatura si asta a durat citeva saptamini, pina nu s-a intilnit o data Tania cu S. (eu nu am putut sa vin) si Tania a vorbit foarte urit despre mine, despre iubitul meu, ce mai, a birfit ca la piata pe mine, care ea spunea in gura mare ca sunt prietena ei cea mai buna si etc.

Au mai urmat citeva episoade mici, dar in defavoare Taniei, asa ca la un moment dat am decis sa nu mai am nimic de-a face cu ea, pentru ca emana energie negativa si facea chestii fatzarnice, ce nu-si au locul intr-o prietenie adevarata.

A trecut de atunci circa jumatate de an. S. si cu mine am continuat sa fim prietene si chiar am inceput sa tin mai mult la ea. Pina nu mi-a spus ca s-a vazut de vreo doua ori cu tania acum, in ultima perioada si ca Tania tot intreba despre mine. Sigur, asa situatie nu imi convine. Am rupt legatura cu tania ca ea sa nu mai stie ce fac eu si ce se intimpla in viata mea, pentru ca chiar simteam invidie si energie negativa de la ea si acum ajung sa fiu discutata intre S si Tania.
Acest fapt ma face sa nu mai am incredere in S si sa imi pun intrebari referitor la continuitatea priteniei noastre. Ma gindesc sa ii spun ca ma deranjeaza asta si ca asi prefera sa ju se mai vada cu ea, dar inteleg ca nu am nici un drept sa cer asa lucru.

Pe de alta parte, imi dau seama ca la un ceai, ca intre fete, sigur ma discuta, pentru ca eu eram unica ce le-a tinut prietene atitea ani de zile si Tania tot intreaba despre mine.

Ce sa fac? Vreau sa fiu prietena cu S mai departe dar nu vreau sa fie ea purtatorul de informatie pentru Tania. In acest caz, mai bine rup totul cu S.
Adriancic
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:55
sorry pentru greseala din titlu - PRIETENA si cele din text, tapez repede si amninc litere
Adriancic
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:59
De la: Adriancic, la data 2010-04-07 17:55:33Salut, fetelor!

Am o mica dilema si am hotarit sa scriu aici pentru ca un cap e bine, dar mai multe - si mai si...

Iata care e faza: incepind cu anii de liceu si continuind in anii de universitate si masterat, am fost best friends cu o fata - Tania. Eram mai ceva ca surorile, ce mai, toti invidiau asa prietenie. In anii de universitate la noi s-a mai alaturat o fata - S. Asa ca eram 3 prietene, dintre care eu eram best friend cu Tania, dar si S ma considera cea mai buna prietena a ei. Deci, legatura dintre ele doua eram eu.

La un moment dat, Tania a inceput sa se indeparteze de ambele si sa se inchida in ea. Fata de ambele. Desi la toate incercarile exasperate de a o face sa se deschida ea nega totul si spunea ca totul e in inchipuirea mea.

De asemenea, am inceput si eu, si S. sa simtim un anumit grad de invidie din partea ei, dat fiind faptul ca S se casatorea in acea perioada si eu la fel, sunt implicata intr-o relatie stabila. La un moment dat, chiar am spus ca nu o mai sun pina nu face si ea un pas in directia mentinerii prieteniei vii si asta a durat citeva luni, pina nu a scris un mesaj. Atunci am reluat din nou toate trei legatura si asta a durat citeva saptamini, pina nu s-a intilnit o data Tania cu S. (eu nu am putut sa vin) si Tania a vorbit foarte urit despre mine, despre iubitul meu, ce mai, a birfit ca la piata pe mine, care ea spunea in gura mare ca sunt prietena ei cea mai buna si etc.

Au mai urmat citeva episoade mici, dar in defavoare Taniei, asa ca la un moment dat am decis sa nu mai am nimic de-a face cu ea, pentru ca emana energie negativa si facea chestii fatzarnice, ce nu-si au locul intr-o prietenie adevarata.

A trecut de atunci circa jumatate de an. S. si cu mine am continuat sa fim prietene si chiar am inceput sa tin mai mult la ea. Pina nu mi-a spus ca s-a vazut de vreo doua ori cu tania acum, in ultima perioada si ca Tania tot intreba despre mine. Sigur, asa situatie nu imi convine. Am rupt legatura cu tania ca ea sa nu mai stie ce fac eu si ce se intimpla in viata mea, pentru ca chiar simteam invidie si energie negativa de la ea si acum ajung sa fiu discutata intre S si Tania.
Acest fapt ma face sa nu mai am incredere in S si sa imi pun intrebari referitor la continuitatea priteniei noastre. Ma gindesc sa ii spun ca ma deranjeaza asta si ca asi prefera sa ju se mai vada cu ea, dar inteleg ca nu am nici un drept sa cer asa lucru.

Pe de alta parte, imi dau seama ca la un ceai, ca intre fete, sigur ma discuta, pentru ca eu eram unica ce le-a tinut prietene atitea ani de zile si Tania tot intreaba despre mine.

Ce sa fac? Vreau sa fiu prietena cu S mai departe dar nu vreau sa fie ea purtatorul de informatie pentru Tania. In acest caz, mai bine rup totul cu S.



anastasia_m
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:59
Nu rezolvi nimic daca rupi prietenii asa ca ti se pare tie ca esti barfita...esti sigura ca nu aceasta S este de vina pentru faptul ca tu si Tania ati racit relatiile?ca nu i-ai dedicat ei tot timpul si ai cam dat-o la o parte pe Tania?Daca Tania intreaba de tine poate chiar o intereseaza ce mai faci si ea nu are curajul sa ti-o spuna...da-i un telefon,iesiti la un ceai si incercati sa mai depanati amintiri...uita ca te-a vb urat pe tine si iubitul tau(daca a fost asa...si nu sunt doar spusele prietenei tale S)lasa tu de la tine...chiar daca a fost asa si te-a barfit.Nu arunca prietenii asa la gunoi o sa ai nevoie de prieteni mai mult ca de aer in viata...

succes
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:12
asta cam ce inseamna?
Adriancic
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:13
De la: Adriancic, la data 2010-04-07 18:13:08asta cam ce inseamna?

Inseamna k trebuie sa lasati orgoliile de fete la o parte si sa incercati sa va legati prieteniile din nou...
:
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:30
Fetelor, problema nu consta in Tania. decizia in privinta ei e luata. nu cred ca cineva ar mai continua prietenia cu cineva care nu scapa momentuyl sa faca ochi dulci iubitilor prietenelor sale si toti barbatii vad asta si isi avertizeaza iubitele. ata am avut in vedere cu episoade mici, dar in defavoarea ei....


Problema e S. la care tin dar care vreau s-o fac sa inteleaga ca trebuie sa ia o atitudine si ca nu pot avea incredere in ea daca continua sa fie asa amice cu Tania. Pina la urma oricum o sa regrete cind o sa o gaseasca pe Tania in pat la sotul ei....
Adriancicm
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:41
De la: Adriancicm, la data 2010-04-08 16:41:28
Problema e S. la care tin dar care vreau s-o fac sa inteleaga ca trebuie sa ia o atitudine si ca nu pot avea incredere in ea daca continua sa fie asa amice cu Tania. Pina la urma oricum o sa regrete cind o sa o gaseasca pe Tania in pat la sotul ei....

Pana la urma nimeni nu apartine cuiva,fiecare trebuie sa aiba libertate sa faca ce simte.Atata timp cat ceea ce se intampla in viata ta personala ramane doar intre tine si S,nu vad problema.
Pana la urma,daca ea doreste sa se expuna unor anumite riscuri e strict problema ei,nu a ta.
Iar faptul ca ar gasi-o pe madame Tania in pat cu sotul...cred ca i-ar face un serviciu sa isi dea seama ce are la usa,in caz ca pica atat de repede.
heaven2007
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:45
Asta si e problema: nu mai sunt atit de sigura ca ceea ce vorbim intre noi, adica S si eu, nu ajunge mai departe.....ASTA E INTREAGA PROBLEMA...
Adriancic
Postat pe 9 Aprilie 2010 08:56
- Uite ce este, gandeste-te ca numai intr-un caine mort nu mai da nimeni cu piciorul sau ca in pomul fara roade nu arunca nimeni cu piatra. Iar daca reusesti sa intelegi ce am scris acum, vei gasi modalitatea in care sa te comporti in viitor ! ... (spune-mi ce ai facut ... daca vrei ... doar asa pentru cultura mea generala, daca nu iti este prea greu.)
supermiki
Postat pe 9 Aprilie 2010 10:06
supermiki, merci!

sper ca am inteles corect

dar ca sa ma asigur ca nu am inteles ceva gresit, poti te rog sa desfasori ideea?
Adriancicm
Postat pe 9 Aprilie 2010 13:19
Daca inca se mai intalneste cu Tania este inevitabil ca S sa nu-i de'a informatii despre tine,daca vrei sa pastrezi legatura cu S evita sa ii spui chestii importante,parerea mea.
Tania nu este prietena daca se da la iubitii prietenelor a-si manca'o daca mi-ar face mie o chestie de genul.
cami_goanga10
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:57
De la: cami_goanga10, la data 2010-04-09 19:57:43 Daca inca se mai intalneste cu Tania este inevitabil ca S sa nu-i de'a informatii despre tine,daca vrei sa pastrezi legatura cu S evita sa ii spui chestii importante,parerea mea.
Tania nu este prietena daca se da la iubitii prietenelor a-si manca'o daca mi-ar face mie o chestie de genul.
Adriancicm
Postat pe 10 Aprilie 2010 11:28
De la: Adriancicm, la data 2010-04-10 11:28:29
De la: cami_goanga10, la data 2010-04-09 19:57:43 Daca inca se mai intalneste cu Tania este inevitabil ca S sa nu-i de'a informatii despre tine,daca vrei sa pastrezi legatura cu S evita sa ii spui chestii importante,parerea mea.
Tania nu este prietena daca se da la iubitii prietenelor a-si manca'o daca mi-ar face mie o chestie de genul.
acu ce vrei sa zici ca si fosta si actuala sunt cele mai bune prietene sau ce...???
kudika029282
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenie adevarata sau doar de fatada? 42 De la: luyyzz 22 Mai 2009 00:19
plictiseala 139 De la: kudika_972478 16 Septembrie 2014 21:16
Si totusi suntem oameni, nu lupi! 39 De la: anca0704 21 August 2009 11:53
da asa e 15 De la: dandanaua_reloaded 20 Ianuarie 2010 20:19
Topic pentru impacari 216 De la: kudika_pudika 18 Ianuarie 2011 20:25