Setari Cookie-uri

va rog ajutati-ma!!!!!!!!!!!!

Povestea e lunga dar incerc sa fiu cat mai succinta. Sunt intr-o relatie de 8 ani, la inceput ne iubeam ca orice alt cuplu fericit. Eu eram aveam 17 ani cand l-am intalnit, el 20. A durat 4 ani, eu ream studenta, el traia in strainatate, venea si pleca la 6-7 luni....asa s-au scurs cei 4 ani, asteptand cand o sa vina ziua ce-a mare ca sa fim pentru totdeauna impreuna. Uite ca a venit si clipa....la inceput ne mai certam, ca ma rog nu ne cunoasteam atat de bine dar am trecut si peste asta....eu am plecat la el si am inceput o viatza noua, departe de prieteni, departe de casa si de familie. Am renuntat la tot, la absolut tot!!!, lucram cot la cot, secunda de secunda langa el....apoi am decis sa ne mutam in alt oras.....unde doar el avea de lucru, eu nu....si uite cum s-au scurs aproape 3 ani de atunci.....de cand tot stau acasa nefacand nimic, pentru ca nici nu pot sa-mi gasesc de lucru, situatia e prea complicata. Innebunesc de singurate, fara prieteni, fara ca sa discut cu cineva, el lucreaza, munceste enorm, se trezeste in fiecare dim la ora 4, face tot posibilul ca relatia asta sa functioneze....eu nu fac nimic, nu muncesc si innebunesc. El e casatorit si are si un copil dar nu mai tine contactul cu ei.....pentru ca relatia respectiva a fost un esec de la bun inceput. Ce sa fac, va rog ajutati-ma!!!!! sunt intr-o depresie exagerata si nu am curajul sa fac eu urmatorul pas.
sweety25
Postat pe 10 Aprilie 2010 14:33
depresia se datoreaza probabil singuratatii, inteleg ca el lucreaza foarte mult si tu stai apropae singura, dar daca tot nu gasesti sa lucrezi, cauta-ti ceva prieteni... exista internetul...tu ce ai vrea sa faci in continuare? daca vezi ca nu mai merge? ce-ti doresti pt tine? cum ar trebui sa fie situatia ca tu sa fii fericita?
masline
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:37
cautati repede o activitate nu conteaza iesi din casa,cit despre faptul ca el e inca casatorit cu alta si are un copil e alta poveste,rezolva-ti intii depresia caci sanatatea ta e mai importanta
utad
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:42
Ce as vrea sa fac?!....offf, buna intrebare :), eu am terminat fac de jurnalism si PR, acasa aveam posibilitatea sa ma angajez undeva, mai ales ca mamica mea a lucrat la TV o viatza intreaga.....insa eu am decis sa plec, sa cunosc locuri, oameni si situatii noi...si deja a trecut prea mult timp ca sa pot sa-mi gasesc linistea acasa, totul a devenit prea strain pentru mine. Nu stiu de mica visam ca o sa realizez multe in viata asta, am ajuns la 25 de ani si nu-mi vine sa cred in ce situatie stupida m-am bagat....nu vad acea luminitza de la capatul tunelului....:(.
P.S Merci ca a fost macar cineva receptiv la problema mea! Apropo prieteni am, toti pe cei de acasa, tzin si acum contactul cu ei pe net....insa asta imi indulceste doar cateva clipe ziua care se scurge asa fara rost.
sweety25
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:22
Ti-am citit povestea si parca m-am regasit pe mine ...orecum ....
Doar ca eu m-am despartit de el,pt ca "el muncea si nu ne mai ajungeam cu banii " ...eu negasind de munca,acolo unde m-am dus "dupa el" ....poveste lunga,in fine.
Ideea cu netul,este cea mai proasta !asta tot fac si eu de vreo 2 ani aproape .....si simt ca innebunesc.
Abia astept sa plec acasa ....mai am 3 zile .....parca sta timpu' in loc .....
Sfatu meu :daca il iubesti si vrei sa ramai langa el ......imposibil sa nu fi gasit ceva in 4 ani de zile( park atata ai scris )....
Decat sa stai in "depresia" asta......baieti gasesti si daaca e sa fitzi impreuna ,vetzi fi ......dute acasa la tine si cand iiti gaseste ceva de munk,reintoarce-te langa el ,pt ca asta nu e viata .....ti-o spun din propria experienta,esti tanara ......nu se merita !
Gasiti voi cale de mijloc daca va iubiti.....
Ai grija de tine !
Numai bine !
blaa
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:38
spuneai ca aveai o groaza de visuri si planuri mari pt tine.... nu-ti sta tu in cale .....spre indeplinirea acestor vise..... ai 25 de ani.... esti tanara ...poti sa-ti schimbi tu lumea.... stand acolo in mediul ala...ai sa-ti pierzi de tot din puteri si din vise....multe deja sunt pierdute.....la fel ca elenul tau de a face ceva in viata...acolo nu ti se ofera sansa..... ai putea trai o viata cu gandul ca nu ai facut mare lucru pt a schimba asta? nu e traziu ....parerea mea
masline
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:41
De la: dorinitza22, la data 2010-04-10 14:33:43Povestea e lunga dar incerc sa fiu cat mai succinta. Sunt intr-o relatie de 8 ani, la inceput ne iubeam ca orice alt cuplu fericit. Eu eram aveam 17 ani cand l-am intalnit, el 20. A durat 4 ani, eu ream studenta, el traia in strainatate, venea si pleca la 6-7 luni....asa s-au scurs cei 4 ani, asteptand cand o sa vina ziua ce-a mare ca sa fim pentru totdeauna impreuna. Uite ca a venit si clipa....la inceput ne mai certam, ca ma rog nu ne cunoasteam atat de bine dar am trecut si peste asta....eu am plecat la el si am inceput o viatza noua, departe de prieteni, departe de casa si de familie. Am renuntat la tot, la absolut tot!!!, lucram cot la cot, secunda de secunda langa el....apoi am decis sa ne mutam in alt oras.....unde doar el avea de lucru, eu nu....si uite cum s-au scurs aproape 3 ani de atunci.....de cand tot stau acasa nefacand nimic, pentru ca nici nu pot sa-mi gasesc de lucru, situatia e prea complicata. Innebunesc de singurate, fara prieteni, fara ca sa discut cu cineva, el lucreaza, munceste enorm, se trezeste in fiecare dim la ora 4, face tot posibilul ca relatia asta sa functioneze....eu nu fac nimic, nu muncesc si innebunesc. El e casatorit si are si un copil dar nu mai tine contactul cu ei.....pentru ca relatia respectiva a fost un esec de la bun inceput. Ce sa fac, va rog ajutati-ma!!!!! sunt intr-o depresie exagerata si nu am curajul sa fac eu urmatorul pas.


in 3 ani nu ai gasit nimic de munca?poate ai pretentii prea mari,nu stiu...dar in tot acest timp cat tu inebunesti de singuratate,el munceste enorm si face tot posibilul ca relatia sa mearga...sunt cuvintele tale...poate lasi prea mult pe umerii lui.incearca sa schimbi ceva,dar fara sa-l ranesti...nu merita asta.
ella13
Postat pe 11 Aprilie 2010 20:49
Daca il mai iubesc,, nu pot sa zic asta, cu timpul iubirea isi pierde din stralucire, apare obisnuinta dar nu asta ma sperie pe mine, nu sunt pretentioasa nici cu iubirile si nici cu job-urile care nici macar nu le am. Eu as fi in stare sa lucrez si ca servitoare numai sa contribui si eu cu ceva la cheltuilele noastre care sunt destul de mari, el singur nu reuseste dar face si imposibilul uneori...si uite din oboseala lui si plictiseala mea ( nefiind cu nimic de folos), se ajung unele seri cand stam unul langa altul fara ca sa scoatem o vorba, privim tv de parca el ne-ar da raspunsurile la intrebarile care le avem. Si nu e problema ca nu comunicam despre situatia noastra.....nu stiu, poate obisnuinta asta a intrat prea mult in oase nu numai in creer, sunt deja 9 ani de cand sunt doar cu el, e unicul din viatza mea. Nu mai am incredere in mine si nu doar in ce priveste alti barbati dar in societate in general, stand intr-un fel atat de izolata de societate, ma face sa ma inchid in mine, sa sufar si mai mult nimic. Daca e sa plec acasa, ca sa lucrez acolo pentru ca am deja cateva oferte, pentru el inseamna un fel de tradare din partea mea.....si e de parerea ca daca plec nici sa nu ma mai intorc. Inca o data merci ca sunteti receptive......e prima data cand scriu pe un forum despre probl mele.....se vede ca am ajuns la disperare :)
sweety25
Postat pe 12 Aprilie 2010 11:52
De la: dorinitza22, la data 2010-04-12 11:52:19Daca il mai iubesc,, nu pot sa zic asta, cu timpul iubirea isi pierde din stralucire, apare obisnuinta dar nu asta ma sperie pe mine, nu sunt pretentioasa nici cu iubirile si nici cu job-urile care nici macar nu le am. Eu as fi in stare sa lucrez si ca servitoare numai sa contribui si eu cu ceva la cheltuilele noastre care sunt destul de mari, el singur nu reuseste dar face si imposibilul uneori...si uite din oboseala lui si plictiseala mea ( nefiind cu nimic de folos), se ajung unele seri cand stam unul langa altul fara ca sa scoatem o vorba, privim tv de parca el ne-ar da raspunsurile la intrebarile care le avem. Si nu e problema ca nu comunicam despre situatia noastra.....nu stiu, poate obisnuinta asta a intrat prea mult in oase nu numai in creer, sunt deja 9 ani de cand sunt doar cu el, e unicul din viatza mea. Nu mai am incredere in mine si nu doar in ce priveste alti barbati dar in societate in general, stand intr-un fel atat de izolata de societate, ma face sa ma inchid in mine, sa sufar si mai mult nimic. Daca e sa plec acasa, ca sa lucrez acolo pentru ca am deja cateva oferte, pentru el inseamna un fel de tradare din partea mea.....si e de parerea ca daca plec nici sa nu ma mai intorc. Inca o data merci ca sunteti receptive......e prima data cand scriu pe un forum despre probl mele.....se vede ca am ajuns la disperare :)



ma regasesc in povestea ta...si eu am aceeasi problema,stau singura toata ziua,iar de lucru in zona in care stau este foarte greu sa gasesc si in plus al meu nici nu ma lasa...daca m-as intoarce aksa as avea mai multe sanse insa m-am transferat cu facultatea in orasul lui...'' Nu mai am incredere in mine si nu doar in ce priveste alti barbati dar in societate in general, stand intr-un fel atat de izolata de societate, ma face sa ma inchid in mine, sa sufar si mai mult nimic.''la fel si eu...mi-e greu si mie parca m-ai descrie in tot ce ai spus...
laura10203
Postat pe 12 Aprilie 2010 12:14
ti-as spune sa faci un curs de ceva, dar probabil nu sunt destui bani
daca sunt, nu mai sta pe ganduri, cauta repede pe google cursuri... de ce vrei tu (si de coafeza, daca asta ai chef)

o alta varianta este sa faci voluntariat; nu numai ca te vei simti utila societatii, dar vei si acumula experienta de munca atat de necesara pentru un potential angajator. Tot pe net gasesti informatii despre organizatii non-profit. Sau poti sa te gandesti, ce te atrage? Vrei sa ajuti animalele - contacteaza asociatiile pentru animale; vrei sa ajuti copiii - du-te la un orfelinat sau la Crucea Rosie sau oriunde altundeva unde copii au nevoie de ajutor; vrei sa lucrezi intr-un birou - aplica pentru un internship. Nu te lasa descurajata ca nu esti platita, celalalta varianta ar fi sa nu faci nimic si tot n-ai fi platita.

kitty_krieger
Postat pe 12 Aprilie 2010 12:36
Multumesc mult kudicelor!!! sunteti dragutze, azi parca simt ca mai este ceva speranta..... Intr-adevar o sa incerc sa gasesc organizatii non-profit, de fapt eu de mult ma gandeam la chestia asta....dar niciodata nu am avut curajul.....si stiu ca daca nu o sa incep eu sa fac ceva cu viatza mea atunci nimeni nu-si va risca sau misca fundul pentru mine!
sweety25
Postat pe 12 Aprilie 2010 13:29
Offf, Laura....cine poate sa te inteleaga mai bine decat o persoana care este exact in aceeasi situatie ca si tine! Tu cati ani? cred ca esti tanara.....eu sa fi urmat sfaturile lui apoi nici facultatea nu avea sa am pana acum, asta a fost cel mai bun lucru care l-am putut face pana la 25 de ani, ca voi lucra eu pe profesia mea sau ba, nu conteaza, important e ca macar asta am reusit sa realizez si doar la insistentele mamicai. ( care nu ma intelege nici acum dupa 8-9 ani, cum de suport sa stau atat izolata de societate). Si chestia e ca sfaturi sunt multe....dar sa le si aplici, e mult mai complicat decat pare, chiar e foarte complicat! si asta din cauza ca multe din noi nu au o personalitate mai puternica si depind intr-un fel sau altul de partener.....asta e problema cea mai mare....Oricum iti zic si tie si mie, Curaj, poate o sa se schimbe ceva....
sweety25
Postat pe 12 Aprilie 2010 13:36
De la: dorinitza22, la data 2010-04-12 13:36:11Offf, Laura....cine poate sa te inteleaga mai bine decat o persoana care este exact in aceeasi situatie ca si tine! Tu cati ani? cred ca esti tanara.....eu sa fi urmat sfaturile lui apoi nici facultatea nu avea sa am pana acum, asta a fost cel mai bun lucru care l-am putut face pana la 25 de ani, ca voi lucra eu pe profesia mea sau ba, nu conteaza, important e ca macar asta am reusit sa realizez si doar la insistentele mamicai. ( care nu ma intelege nici acum dupa 8-9 ani, cum de suport sa stau atat izolata de societate). Si chestia e ca sfaturi sunt multe....dar sa le si aplici, e mult mai complicat decat pare, chiar e foarte complicat! si asta din cauza ca multe din noi nu au o personalitate mai puternica si depind intr-un fel sau altul de partener.....asta e problema cea mai mare....Oricum iti zic si tie si mie, Curaj, poate o sa se schimbe ceva....


ti am trimis un mesaj privat...am 19 ani,intra pe topicul ''iubirea nu e suficienta intr-un cuplu''si ai sa afli povestea mea...
laura10203
Postat pe 12 Aprilie 2010 13:40
De la: sweety25, la data 2010-04-12 13:36:11Offf, Laura....cine poate sa te inteleaga mai bine decat o persoana care este exact in aceeasi situatie ca si tine! Tu cati ani? cred ca esti tanara.....eu sa fi urmat sfaturile lui apoi nici facultatea nu avea sa am pana acum, asta a fost cel mai bun lucru care l-am putut face pana la 25 de ani, ca voi lucra eu pe profesia mea sau ba, nu conteaza, important e ca macar asta am reusit sa realizez si doar la insistentele mamicai. ( care nu ma intelege nici acum dupa 8-9 ani, cum de suport sa stau atat izolata de societate). Si chestia e ca sfaturi sunt multe....dar sa le si aplici, e mult mai complicat decat pare, chiar e foarte complicat! si asta din cauza ca multe din noi nu au o personalitate mai puternica si depind intr-un fel sau altul de partener.....asta e problema cea mai mare....Oricum iti zic si tie si mie, Curaj, poate o sa se schimbe ceva....


si daca intr-o zi se va satura sa lupte doar el pentru relatia asta si te vei trezi singura , ce vei face , vei gasi rapid un altul de care sa fii intr-un fel sau altul dependenta ?pentru ca orice foc neintretinut se stinge .
si nu e complicat deloc sa iti gasesti o activitate ; stii limba ? intra in prima biserica pe care o intalnesti si spune-le ca ai vrea sa-i ajuti in activitatile lor . nu cred ca te vor refuza , si chiar daca te refuza , nu e singura , intra si in urmatoarea . doar cine nu vrea , nu gaseste ceva de facut .
si te asigur ca in momentul cand iti vei recapata increderea in tine , totul va fi altfel si intre voi .
perce_neige
Postat pe 30 Aprilie 2010 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fetelor... 21 De la: Oceansoul 20 Octombrie 2010 22:36
imi plac iubitii prietenelor mele.... 130 De la: Re_becca 6 Mai 2011 21:01
Ce as putea sa fac sa ies din starea asta?... 6 De la: kudika_22469 2 Decembrie 2012 10:16
curcubeaica omniprezenta plictisitoarea penibila cu strampi tricotati 1 De la: kudika_13106 27 Septembrie 2012 16:38
relatia cu parintii!!!! 7 De la: quantex 10 Septembrie 2009 11:53