Setari Cookie-uri

POTI SA IUBESTI PE CEL DE LANGA TINE FARA A AVEA ASTEPTARI DE LA EA /EL???

OARE ce inseamna iubirea?Ma iubesc eu pe mine ?De ce sa il iubesc pe cel de langa mine asa cum ma iubesc eu pe mine?CE SUNT NEBUN(A)?Iar apoi ne intrebam oare sunt narcisist(a)?
EI DRAGII MEI OARE CHIAR NE IUBIM SAU SUNTEM CHINUITI DE COMPLEXUL INFERIORITATII DE A IUBII SINCER FARA A AVEA ASTEPTARI ???
ingeras75
Postat pe 17 Aprilie 2010 14:48
adica???
dede25
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:10
probleme de viata dom'le nu gluma
Shhh
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:31
iubire neconditionata nu au decat copiii si unele animale
desi, asa am o impresie ca ar trebui sa explic ce inseamna iubire neconditionata
kitty_krieger
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:52
Iubirea adevarata e neconditionata, atunci cand pui conditii sau ai anumite asteptari de la cealalta persoana deja numai e iubire .
Copii iubesc sincer pentru ca ei sunt puri, nu sunt indoctrinati.
A te iubi pe tine nu e sinonim cu a fii egoist. Cum ai putea iubi pe cineva daca nu te poti iubi pe tine? sau si mai bine spus Cum ar putea cineva sa te iubeasca daca tu nu te iubesti pe tine?
Incepe prin a te iubi pe tine si numai asa vor ajunge si ceilalti sa te iubeasca si vei intalni cu adevarat iubirea sincera fara a astepta nimic doar bucurandu-te de ceea ce viata iti ofera.
Iubirea nu e o afacere imi dai , iti dau , daca nu imi satisfaci toate dorintele nu te mai iubesc dar daca o faci te voi iubi asta e negociere si iubirea nu e asa.
Iubirea e simpla exista sau nu exista , ea nu e conditionata
free_to_be_happy
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:56
Da.
cotyca
Postat pe 20 Aprilie 2010 12:11
De la: ingeras75, la data 2010-04-17 14:48:39OARE ce inseamna iubirea?Ma iubesc eu pe mine ?De ce sa il iubesc pe cel de langa mine asa cum ma iubesc eu pe mine?CE SUNT NEBUN(A)?Iar apoi ne intrebam oare sunt narcisist(a)?
EI DRAGII MEI OARE CHIAR NE IUBIM SAU SUNTEM CHINUITI DE COMPLEXUL INFERIORITATII DE A IUBII SINCER FARA A AVEA ASTEPTARI ???



nu vreau sa te dezamagesc dar sfera asta a ''paranormalului'' e dezbatuta pe kudika cu toata ''buna dispozitie''

suporta consecintele
anastasia_m
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:09
De la: cristina_cristina, la data 2010-04-20 10:56:26Iubirea adevarata e neconditionata, atunci cand pui conditii sau ai anumite asteptari de la cealalta persoana deja numai e iubire .

ba se numeste respect de sine si, bineinteles ca e tot iubire
ai explicat singura apoi
kitty_krieger
Postat pe 25 Aprilie 2010 11:18
nu trebuie sa explici ce inseamna iubirea neconditionata dar trebuie sa o simti......
ingeras75
Postat pe 25 Aprilie 2010 16:56
De la: ingeras75, la data 2010-04-17 14:48:39OARE ce inseamna iubirea?Ma iubesc eu pe mine ?De ce sa il iubesc pe cel de langa mine asa cum ma iubesc eu pe mine?CE SUNT NEBUN(A)?Iar apoi ne intrebam oare sunt narcisist(a)?
EI DRAGII MEI OARE CHIAR NE IUBIM SAU SUNTEM CHINUITI DE COMPLEXUL INFERIORITATII DE A IUBII SINCER FARA A AVEA ASTEPTARI ???

da...daca e gonflabil
YullyNar3
Postat pe 29 Aprilie 2010 17:53
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-25 11:18:34
De la: cristina_cristina, la data 2010-04-20 10:56:26Iubirea adevarata e neconditionata, atunci cand pui conditii sau ai anumite asteptari de la cealalta persoana deja numai e iubire .

ba se numeste respect de sine si, bineinteles ca e tot iubire
ai explicat singura apoi


nu cred ca respectul de sine e sinonim cu iubirea cel putin nu din punctul meu de vedere.
a avea respect de sine e o calitate o virtute , in timp ce iubirea e un sentiment
free_to_be_happy
Postat pe 30 Aprilie 2010 18:43
E atat de greu sa definim sentimentele pe care le avem. Dupa parerea mea aici avem doua subiecte care merg mana in mana. Eu una am incercat toata viata sa iubesc fara asteptari de la celalalt, dar nu am reusit niciodata. Dragostea pentru mine trebuie sa fie reciproca. Nu poti iubi oameni egoisti, pentru ca dupa acest punct numai de dragoste nu se mai poate vorbi. Se trece foarte usor la prostie. Si in acel moment bineinteles ajungem sa nu ne mai pese de noi, de acel respect de sine despre care s-a vorbit. Te simti umilit cand vezi ca faci tot ce poti pentru cel de langa tine si cand vine randul tau esti mai singur ca niciodata. Deci trebuie sa iubim rational, lucid. Dar acum va intreb pe voi : SE POATE?
Iulia_Adriana
Postat pe 5 Mai 2010 11:17
iubire rationala chiar nu exista.... of, iubirea asta. agonie si extaz in acelasi timp. doua simturi care se inlantuie, castigand cand unul, cand celalalt, cu randul. nu poti iubi cu adevarat fara sa ai asteptari de la cel de langa tine. faptul ca-ti doresti un zambet, un cuvant dulce, e o asteptare. nu doar o dorinta. si cand nu-l primesti ... suferi. fara sa vrei. nimic rational si lucid. daca e sa iei la rece problema, iti dai seama ca e teoretic un pic absurd sa astepti mereu ceva frumos. dar insasi iubirea e absurda. nu tine cont de nimic decat de ea. si-atunci... da, avem asteptari de fiecare data cand iubim. asta nu inseamna conditie. ca doar nu iubesc doar daca-mi zambeste, altfel trece iubirea. nope. ... iubesc cu toata fiinta mea, si ea are nevoie imperativa de EL, iar cand il am langa mine, simt nevoia de mai mult, si mai mult.. da, intotdeauna avem asteptari cand iubim. cand esti capabil sa spui ca nu astepti nimic de la celalalt, asta inseamna ca deja nu mai exista iubire, ci doar o rutina si nimic mai mult. cel mai urat lucru intr-o relatie e sa ti se spuna ca "nu astept nimic de la tine". cu alte cuvinte, nu am nevoie de tine, sunt bine de una singura.
deci, da, din punctul meu de vedere, cand iubesti ai asteptari, indiferent de natura lor - fizica sau spirituala.
dede25
Postat pe 5 Mai 2010 17:34
De la: anastasia_m, la data 2010-04-25 11:09:02
De la: ingeras75, la data 2010-04-17 14:48:39OARE ce inseamna iubirea?Ma iubesc eu pe mine ?De ce sa il iubesc pe cel de langa mine asa cum ma iubesc eu pe mine?CE SUNT NEBUN(A)?Iar apoi ne intrebam oare sunt narcisist(a)?
EI DRAGII MEI OARE CHIAR NE IUBIM SAU SUNTEM CHINUITI DE COMPLEXUL INFERIORITATII DE A IUBII SINCER FARA A AVEA ASTEPTARI ???



nu vreau sa te dezamagesc dar sfera asta a ''paranormalului'' e dezbatuta pe kudika cu toata ''buna dispozitie''

suporta consecintele


unde vezi tu paranormalul in asta? a vorbit cineva de fantome, de strigoi, de energii si nu-mi dau eu seama?
asta e o problema dezbatuta in muuulte carti de psihologie si e de fapt problema cauza a omului modern...sau poate chiar a omului dintotdeauna..nu stie sa se iubeasca pe sine. Asta insemnand ca nu stie sa se aprecieze, sa se respecte, sa-i pese de el insusi. Fara iubirea asta de sine omul devine un frustrat ce cauta la nesfarsit sa-si umple golul interior prin iubirea celorlalti, asa ajunge sa iubeasca posesiv, sa iubeasca asteptand tot timpul dragoste in schimb de la cel iubit si sa uite de sine intr-o relatie de iubire. Asa ajunge sa fie dependent de persoana iubita(sau de ceilalti)..si mai grav este ca uneori poate sa nu mai aiba sentimente profunde si reale pt partener dar sa ramana cantonat in relatie din cauza dependentei.
arhanghel
Postat pe 5 Mai 2010 19:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intrebare 35 De la: kudika341816 27 Aprilie 2011 21:36
Ce se intampla? 41 De la: Micael 14 Octombrie 2010 11:15
va rog din suflet am nevoie de sfaturile voastre. 100 De la: scorpio67 12 Martie 2011 11:36
Ce credeti? 12 De la: kudika499581 26 Februarie 2012 15:54
Iubit VS Amant 76 De la: pattyy 25 Septembrie 2010 09:36