Setari Cookie-uri

Sa ma mut cu prietenul meu sau nu??

Buna am si eu o mica problema, sa zic asa...si as fi foarte recunoscatoare daca as primi cateva sfaturi sincere...am 19 ani jumate si prietenul meu mi.a cerut sa ne mutam impreuna.el locuieste in Spania! avem 9 luni de cand suntem impreuna si il iubesc...stiu ca si el simte la fel si ar vrea sa.si faca un viitor cu mine dar eu nu stiu cum sa procedez sa ma mut u el si sa urmez facultatea acolo sau sa aleg sa raman in tara?dar asa stiu ca ne.am desparti, deorece e greu sa ai o relatie la distanta...ai mei mi.au zis ca ei nu se opun plecarii mele atat timp cat voi urma o facultate! imi doresc sa fiu cu el, dar sunt si persoane care m.au sfatuit sa nu fac pasul asta ca ar fi prea devreme pentru mine...deci, mi.ar fi de folos sa aud si o parere obiectiva, din afara cadrului meu de prieteni si rude! va multumesc frumos!
zambet__
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:33
nu ma asteptam ca parintii tai sa fie de acord cu plecarea ta. daca ai 9 luni de relatie si el spune ca te iubeste bla bla bla nu inseamna ca gata ti'ai gasit printul si ai sa traiesti o viata de poveste. e alegerea ta, dar e totusi cam devreme sa pleci dupa un tip cu care ai fost cateva luni. din astea 9 luni cate le'a petrecut in tara si cate afara? stii, cand esti departe intre straini vrei sa'ti aduci aproape de tine pe cineva cunoscut, pt ca e greu singur, dar sa nu crezi ca acolo el te asteapta cu palatul de clestar in care te va tine mai ceva ca'n puf, pregateste'te sa muncesti sa te intretii, sa'ti platesti pana si facultatea, in strainatate e greu draga mea, nu stau cainii cu colacii in coada, muncesti pana iti ies ochii pe bani putini, bani cu care acolo mare branza nu faci, poate doar in tara ta se alege ceva de ei
Shhh
Postat pe 17 Aprilie 2010 16:42
daca vrei sa simti cum e sa fii maritata, fa-o. dar eu una-ti zic ca-ti va parea rau mai tarziu. ai doar 19 ani. cam devreme pentru maritis. nici macar nu stii ce vrei de la viata, cu toate ca vei sustine contrariul :) nu pleca. gandeste-te ca in afara de el nu vei avea pe nimeni acolo. asta vrei? esti la varsta distractiilor, nu a responsabilitatilor. parerea mea... :) mai copilareste, ca varsta asta trece asa repede...
dede25
Postat pe 17 Aprilie 2010 17:15
eu am plecat cu iubitu meu in spania la 19 ani jumate si vroiam sa ne facem un viitor, si eu vroiam sa fac facultate dar crede-ma ca in strainatate e greu...f greu....daca pleci fii sigura ca nu o sa-ti mai urmezi planurile, plus ce esti de prea putin timp cu el ca sa va mutati impreuna, dar asta e alegerea ta, orcum gandeste-te mai bine, eu daca as da timpul inapoi poate nu as mai pleca desi acolo a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea si acolo am facut cel mai minunat lucru, dar regret ca nu am mai facut facultate si ca nu m-am bucurat mai mult de viata... te pup si ai grija, gandeste-te bine :*
candy_me2006
Postat pe 27 Aprilie 2010 09:54
Va multumesc tuturor pentru sfaturi! intr.o oarecare masura aveti dreptate...ca sunt prea tanara pt a ma muta cu un baiat impreuna stiu asta,dar eu totusi o iau ca pe o sansa sincer sa va spun...stiu ca ne va fi greu la inceput la amandoi,dar mai stiu ca imi voi putea permite mai mult acolo sa urmez o facultate decat in Romania si va fi si mai bine! chiar si profesoara mea de spaniola ne zicea ca daca am avea posibilitate ar fi mult mai bine pentru noi sa facem o facultate in strainatate! oricum chiar de nu ma voi intelege cu el asa cum cred acum,imi voi continua viata mai departe acolo, deoarece imi place foarte mult tara si ori in tara la mine ori acolo tot singura va trebui sa ma descurc! Nu pot sa astept ca bunicii sa ma intretina si la facultate! asa ca mai degraba acolo voi putea sa devin independenta financiar decat aici! Cu Dumnezeu inainte imi zic! va multumesc inca o data si multa sanatate va urez!
zambet__
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:00
Atunci, daca tara in cauza te atrage si simti ca te tin puterile sa iti faci acolo un viitor, poti macar sa incerci. Mult succes si multa bafta!
Cocktail
Postat pe 27 Aprilie 2010 21:40
Pai daca poti avea un viitor acolo si poti sa devii INDEPENDENTA FINANCIAR de el, atunci fa-o...
darksukkubus69
Postat pe 27 Aprilie 2010 22:19
Intereseaza-te din timp de facultate pentru ca, in general, in perioada asta s-au cam terminat inscrierile, vezi cum poti face sa nu locuiesti chiar de la inceput cu prietenul tau, ci sa iti faci rost de un locusor al tau, de care sa fii sigura, sa nu cumva sa te trezesti cu valizele-n gara si fara posibilitatea de a urma facultatea. Stiu ca poate suna dur, dar trebuie mereu sa ai in perspectiva o posibila despartire, mai ales cand e vorba de un pas asa mare precum plecarea intr-o tara straina.
goodbye_kitty
Postat pe 27 Aprilie 2010 23:04
eu in locul tau as pleca..nu mai faci nimic in tara asta...faci o facultate aici si stai pe banii parintilor si dupa 4 ani de facultate nu gasesti un loc de munca si stai tot pe capul lor..makr acolo poti sa fi pe banii tai...eu as pleca dak as fi in locul tau..mai ales k ai tai st de acord..acum totul depinde de tine..gandeste-te bine
raluca_sweetangel
Postat pe 1 Mai 2010 16:59
Sfatul meu e sa te duci.Daca tu consideri ca e bine ptr. tine si ca acel baiat te iubeste cu adevarat si vrea sa va intemeiati o familie acolo, nu vad unde e problema.Poti urma si acolo o facultate si te asigur ca-ti va fi mult mai bine daca o faci acolo decit in tara.Aici la noi nu vezi ca si cu facultate nu au unde intra?Vorbeste si cu parintii si explicale situatia, spunele ca e spre binele tau.Daca vei ramine aici relatia ta cu prietenul se va raci sil vei pierde.Isi va gasi pe alta acolo.
kudika098645
Postat pe 1 Mai 2010 17:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ai baga mana in foc pentru el? 93 De la: banalulanonim 26 Iulie 2010 16:46
infidelitate online 47 De la: cristiana_cris 23 Iulie 2009 14:31
doreste copil de la amanta ? 29 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:53
am fost inselata de sotul meu, cine ma poate sfatui ce sa faca? 25 De la: _oktober_ 18 Februarie 2011 08:11
Yahoo Messenger 8 De la: yumy 8 Iulie 2011 12:14