Setari Cookie-uri

certuri frecvente cu parintii :(

Buna.Ma numesc Ioana si de curand am implinit 18 ani.Provin dintr-o familie modesta , am inca o sora cu 11 luni mai mare ca mine.
Viata mea este relativ frumoasa.Ma inteleg bine cu toata lumea , am multi prieteni . sunt sociabila , iar de 9 luni , aproape 10 am o relatie cu un baiat superb.E simpatic, e amuzant , e destept , e frumos....Si ne intelegem foarte bine.
Singurul lucru care ma face sa ma simt nefericita este ca ma cert foarte mult cu parintii mei.Ei nu sunt de acord cu nimic ce fac eu...Nu le place de prietenul meu , nu le plac prietenii pe care ii am , nu le place ce decizii iau cu privire la viata mea , nu sunt de acord cu ceea ce imi doresc eu de la viata.
Toata ziua buna ziua se cearta cu mine , imi spun ca sunt foarte rea , ca sunt foarte naiva , ca prietenul meu isi bate doar joc de mine , ca el vrea sa profite de mine , ca e lenes , ca e neispravit , ca e huligan si il fac in fel si chip desi nu il cunosc si nici nu isi doresc sa il cunoasca.
Iar de mine.....ce sa zic...Intr-o zi tatal meu a ajuns sa imi spuna ca mai bine nu ma nasteam...Ca numai necazuri ii fac....Dar nu e nimic adevarat....Imi vad de scoala...Nu frecventez cluburile , nu beau , nu ma droghez , nu fumez...Nu am lipsit niciodata de acasa fara ca ei sa stie ce fac si unde sunt...
Ma simt foarte rau , nu suport sa vorbeasca asa cu mine...Mai ales ca nu au dreptate...
Ce sa fac???Cum sa vorbesc cu ei???Ce sa le spun???Va rog foarte mult sa imi dati niste sfaturi!
IonutzaixAa
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:11
De la: Alinutzaixc, la data 2010-04-24 14:11:09Buna.Ma numesc Ioana si de curand am implinit 18 ani.Provin dintr-o familie modesta , am inca o sora cu 11 luni mai mare ca mine.
Viata mea este relativ frumoasa.Ma inteleg bine cu toata lumea , am multi prieteni . sunt sociabila , iar de 9 luni , aproape 10 am o relatie cu un baiat superb.E simpatic, e amuzant , e destept , e frumos....Si ne intelegem foarte bine.
Singurul lucru care ma face sa ma simt nefericita este ca ma cert foarte mult cu parintii mei.Ei nu sunt de acord cu nimic ce fac eu...Nu le place de prietenul meu , nu le plac prietenii pe care ii am , nu le place ce decizii iau cu privire la viata mea , nu sunt de acord cu ceea ce imi doresc eu de la viata.
Toata ziua buna ziua se cearta cu mine , imi spun ca sunt foarte rea , ca sunt foarte naiva , ca prietenul meu isi bate doar joc de mine , ca el vrea sa profite de mine , ca e lenes , ca e neispravit , ca e huligan si il fac in fel si chip desi nu il cunosc si nici nu isi doresc sa il cunoasca.
Iar de mine.....ce sa zic...Intr-o zi tatal meu a ajuns sa imi spuna ca mai bine nu ma nasteam...Ca numai necazuri ii fac....Dar nu e nimic adevarat....Imi vad de scoala...Nu frecventez cluburile , nu beau , nu ma droghez , nu fumez...Nu am lipsit niciodata de acasa fara ca ei sa stie ce fac si unde sunt...
Ma simt foarte rau , nu suport sa vorbeasca asa cu mine...Mai ales ca nu au dreptate...
Ce sa fac???Cum sa vorbesc cu ei???Ce sa le spun???Va rog foarte mult sa imi dati niste sfaturi!


daca prietenul tau e atat de ''perfect'' ar trebui si parintii tai sa vada asta nu???????????
doar daca nu au probleme cu vederea!! e CLASICA treaba asta cu copii neintelesi de parinti!!! nu am de ce sa nu-ti dau dreptate , dupa cum ai spus si tu esti perfecta!!!

hmmm ...... eu stiu ce sa mai zic ! comunica si nu riposta poate ca ai totusi de invatat mai mult despre viata !!!!
anastasia_m
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:23
Nu am spus ca sunt perfecta. Dar nu sunt nici copilul acela dificil....Nu ii supar mai niciodata.Si ei nu vor sa vada adevarata fata a prietenului meu pt ca ei sunt de parere ca sunt prea tanara ca sa ma o relatie.Si ca pe primul loc intre prioritatile mele trebuie sa fie scoala.Intr-adevar asta asa e.Pt ca "nu ai carte , nu ai parte".Dar cred ca parintii mei exagereaza.Si as vrea sa imi dea si mie cineva sfaturi...Cum sa vb cu ei?Ce sa fac?Cum sa ii fac sa ma inteleaga si pe mine ca sunt tanara si ....DA m-am indragostit.Si vreau sa iubesc si sa fiu iubita...Si mi se intimpla asta...si pt mine e foarte frumos ceea ce mi se intimpla...Pt ei e ca si o nenorocire....De ce????
IonutzaixAa
Postat pe 24 Aprilie 2010 14:32
Nu scrie nicaieri ca un parinte se va bucura neaparat pt fericirea copilului sau. Parintii iti pot vrea binele asa cum considera ei, nu cum ti-ar fi de fapt bine tie. La urma urmei, atata timp cat ceea ce faci este bine pt tine si deciziile pe care le iei sunt bine cantarite si nu ajungisa ai probleme, atunci este normal sa faci ceea ce vrei. Da, e perfect normal sa iubesti si sa fii iubita, mai ales acum. Daca nu poti avea incredere in parintii tai, nu le spune prea multe din ceea ce faci, dar fa lucrurile cu judecata. Ar trebui sa-ti dea sfaturi, nu sa-ti arunce cu mizerii in fata. Stiu ce inseamna o astfel de relatie. Eu nu am putut niciodata sa vorbesc cu mama nimic nici cand eram de varsta ta, nici acum nu pot. Ma feream sa discut cu mama mea astfel de lucruri, de fapt nu discutam decat chestii banale, de suprafata. Nu am avut incredere in ea niciodata, din acest punct de vedere, de cateva ori am facut greseala sa-i povestesc cate ceva si se folosea de ce-i spuneam ca sa-mi arunce in fata tot felul de vorbe DEGEABA! Cu tata nu am avut cine stie ce ciocniri, dar cu mama, da! Asa ca, am preferat sa nu le spun nimic din faceam sau nu faceam, sau doream etc. Am avut suficienta judecata sa nu fac nimic care sa ma puna in pericol. Asta e important, sa gandesti inainte de a face ceva.
darksukkubus69
Postat pe 25 Aprilie 2010 01:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ti s-a-ntamplat...? 11 De la: MiaMz 6 Septembrie 2009 19:54
Rugaminte 15 De la: Ioana12 2 Februarie 2011 22:41
"SENSUAL COFFEE"-afrodisiaca,rejuvenatoare,energizant sexual.O cafea pentru amandoi !!! 4 De la: perce_neige 6 August 2010 16:44
Ce parere aveti despre site-ul Hi5? 13 De la: ilustrul 5 Februarie 2009 21:40
UN SFAT, VA ROG! 16 De la: Gabriela_Maria25 10 Martie 2011 13:19