Setari Cookie-uri

exista in Ro clinica unde se poate naste in apa? sunteti pentru cezariana sau nasterea normala??

romancele din ziua d azi sunt mai mult pro cezariana...decat pt nasterea normala. Recuperarea dupa cezariana oricum dureaza mai mult si are mai multe dezavantaje.Eu ma gandesc la nasterea in apa dar din cate stiu eu, la noi nu exista asemenea clinici .
pretziossa
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:53
Eu nu am auzit daca exista o astfel de clinica, unde sa poti naste in apa. La o nastere fara complicatii eu as opta pentru o nastere normala, nu cezariana. Te recuperezi mult mai incet dupa cezariana, asa cred.
Laura_cute
Postat pe 29 Aprilie 2009 11:55
recuperarea dupa cezariana depinde de la organsim la organism.... insa daca vrei sa faci mai mult de 2 copii, clar nu trebuie sa nasti prin cezariana (maxim 2 in acest caz)

insa exista anestezia epidurala
kitty_krieger
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:03
la noi in Ro nu exista din cate stiu eu ...dar in alte tari da!!! si durerile nu sunt asa mari ....
pretziossa
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:07
De la: pretziossa, la data 2009-04-29 12:07:38la noi in Ro nu exista din cate stiu eu ...dar in alte tari da!!! si durerile nu sunt asa mari ....


Poate pentru tine, mama aproape a murit. Si nu ma incanta ideea ca vaginul meu sa fie rupt sau taiat, ca sa nu mai zic ca o sa se largeasca peste poate.
Kathara
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:10
complikatii pot aparea subit in ambele situatii kiar dak esti sanatoasa tun.....asa k riscuri exista .
pretziossa
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:16
Eu as opta pentru cerzariana...Mi se pare mult mai simplu si nu ai durerile alea...nu cred ca le-as putea suporta.Oricum nu vreau mai mult de 2 copii...Sper sa-i am si pe aia...Cand am fost la sor'mea la maternitate mai erau femei care nasteau normal si se auzeau ingrozitor tipetele lor...parca erai intr-un film de groaza...Am zis ca nu vreau sa trec prin asa ceva...
camelusha83
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:48
eu maplang la durerile din acea perioada..apoi nici nu vreau sa imiimaginez cum sunt cele ale facerii prietenele mele care au nascut au zis k sunt fffffff foarte mari durerile insuportabile, mai ales k o sa te taie sigur acolo jos, o sa ni se deformeze "domnishoara", si apoi dupa , viata sexuala nesatisfacatoare...spre iiioc.
pretziossa
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:54
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-29 12:03:59recuperarea dupa cezariana depinde de la organsim la organism.... insa daca vrei sa faci mai mult de 2 copii, clar nu trebuie sa nasti prin cezariana (maxim 2 in acest caz)

insa exista anestezia epidurala


te contrazic...poti face maxim 4 operatii de cezariana.
parerea mea este k o nastere normala e mult mai buna decat prin cezariana. si nu zic pe motivul spus mai sus k te recuperezi mai greu. eu am facut cezariana si pot spune ca in 3 saptamani caram de toate. dar repet altfel este organismul copilului care face acest tranzit. te pup si o nastere usoara si un bebe sanatos.
cristi_nne
Postat pe 29 Aprilie 2009 13:57
De la: cristi_nne, la data 2009-04-29 13:57:45
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-04-29 12:03:59recuperarea dupa cezariana depinde de la organsim la organism.... insa daca vrei sa faci mai mult de 2 copii, clar nu trebuie sa nasti prin cezariana (maxim 2 in acest caz)

insa exista anestezia epidurala


te contrazic...poti face maxim 4 operatii de cezariana.
parerea mea este k o nastere normala e mult mai buna decat prin cezariana. si nu zic pe motivul spus mai sus k te recuperezi mai greu. eu am facut cezariana si pot spune ca in 3 saptamani caram de toate. dar repet altfel este organismul copilului care face acest tranzit. te pup si o nastere usoara si un bebe sanatos.

mey, eu zic ce stiu de la medici
daca e cum zici tu e foarte bine :D

eu una nici nu stiu ce o sa fac daca si cand voi naste, sunt ingrozita de moarte de durere!!!

eu am 2 prietene care au nascut prin cezariana: una s-a refacut la nici o saptamana dupa operatie, alta dupa vreo 3 luni
kitty_krieger
Postat pe 29 Aprilie 2009 14:02
eu as opta pentru nasterea normala. stiu ca astfel copilul se naste mai sanatos si capata o anumita imunitate atunci cand are primul contact cu mediul extern. si apoi, au fost femei care au nascut natural cate 5-6 copii. evident, daca medicii vor spune ca exista riscuri, voi opta pentru cezariana care e intr-adevar o modalitate mai comoda
Lulli
Postat pe 12 Mai 2009 09:43
Exista la noi clinici unde se poate naste in apa , la Spitalul Elias din Bucuresti s-a deschis una , mai exista in Bucuresti un centru particular si la Brasov este o clinica care stiu ca este foarte buna deoarece o fosta profesoara de-ale mele a nascut acolo si totul a decurs normal. Nasterea sub apa nu este o practica noua , din timpuri foarte vechi femeile nasteau in apa , in propria cada. Ca in orice procedura chirurgicala , evident ca exista pareri pro si contra.Nu stiu daca ati urmarit vreun documentar legat de asta , eu am urmarit mai multe si procedura este extrem de simpla. In primul rand , nu sunt dureri , apa largeste tesutul perineului, pozitia e comoda , poti sa te misti, travaliul fiind foarte scurt. Apoi , atunci cand iese copilul , trecerea lui e mai usoara si benefica, din lichidiul din burta mamei in mediul acvatic.Poti sa iti tii bebele imediat in brate.Dupa , restul procedurilor chirurgicale sunt ca si in cazul unei nasteri normale.Oricum , daca mama e foarte speriata si asa , se poate face si in acest caz anestezie epidurala.Singura indicatie ar fi ca nasterea in apa trebuie facuta in maxime conditii de igiena , pentru ca cel mai mic microbrob poate fi fatal atat mamei cat si copilului , care sunt extrem de sensibili la momentul nasterii. Respectandu-se igiena maxima , la o clinica buna , cu un personal instruit pentru astfel de nasteri , chiar cred ca e metoda perfecta.Exista mult mai multe complicatii care pot aparea la o nastere normala dupa parerea mea. Oricum , fiecare viitoare mamica trebuie sa reflecteze bine inainte de a lua o decizie!
Aaaa...am uitat , am vazut documentare cu nasteri in bazine in care se aflau delfini. Zgomotul pe care il scot acestia este extrem de benefic bebelusului si nastere e foarte usoara si scurta Eu sunt incantata de procedura asta Daca nu sunt delfini , se pot pune inregistrari cu zgomotul facut de acestia si e demonstrat ca functioneaza perfect!!

Nastere usoara!

Kittynelle
Postat pe 13 Mai 2009 14:09
nasterea in apa o consider tot o modalitate naturala. ah, Puffilici, mi-as dori si eu sa nasc in apa cu niste delfini alaturi! ar fi chiar super! sunt sigura ca bebelusul iese inotator direct :))
Lulli
Postat pe 13 Mai 2009 15:05
Uite!
http://www.euromaterna.ro/acasa.html
Dar pacat ca e foarte departe de tine!
Nastere usoara si naturala iti doresc!
kristinaCT
Postat pe 13 Mai 2009 15:12
Da , Luli , asta subliniam , ca e tot nastere naturala , e cam aceeasi procedura chirurgicala si e cu atat mai bine ca apa usureaza mult durerile facerii. Si eu adooor delfinii , sunt asa jucausi si prietenosi
Kittynelle
Postat pe 13 Mai 2009 17:23
delffinii chiar sunt foarte jucausi! am vazut la delfinariul din Constanta cat de prietenosi sunt. mi-ar placea sa pun mana pe ei
Lulli
Postat pe 14 Mai 2009 11:16
uuuooofffffffff..................... sunteiti femei? va doriti copilul? va temeti sa faceti acest sacrificiu sa-l aduceti pe lume?dupa ce s-a nascut ,dupa ce il tii in brate uiti toate durerile mai mari sau mai mici.uiti ca te=a durut din cauza venirii lui pe lume. e minunat sa fii mama
nicoleta_douca
Postat pe 17 August 2009 08:18
De la: nicoleta_douca, la data 2009-08-17 08:18:43uuuooofffffffff..................... sunteiti femei? va doriti copilul? va temeti sa faceti acest sacrificiu sa-l aduceti pe lume?dupa ce s-a nascut ,dupa ce il tii in brate uiti toate durerile mai mari sau mai mici.uiti ca te=a durut din cauza venirii lui pe lume. e minunat sa fii mama


nu vad ce legatura are a fi femeie ... a dori copilul. normal ca si-l doresc doar de-asta au ajuns la nastere.

exista nastere in apa in Romania. n-am testat-o eu, dar am cunoscut o mami care a nascut asa si durerile au fost suportabile pentru ea. dar fiecare organism este unic.
v_ioana
Postat pe 18 August 2009 15:25
sunt de acord cu tine ca vor ca durerile sa fie suportabile
dar dekfinii? nu crezi ca astea sunt fitze? bunicile lor au nascut in lanul de grau..........
nicoleta_douca
Postat pe 18 August 2009 17:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
se merita sa fiu pe locul 2? 63 De la: licuriciul_zapacit 6 Februarie 2010 06:23
help me pls :sml-sad0116: 33 De la: issa12 24 Septembrie 2009 01:05
Cutremur 128 De la: arhanghel 1 Noiembrie 2009 11:28
Cum sa-i mai explic? 7 De la: ironia 13 Februarie 2011 19:06
dedicat celui care a incercat sa le injoseasca pe femei cu topicul lui idiot ("ce reprezinta femeia pt mine") 6 De la: Tharr 20 Octombrie 2010 20:24