Setari Cookie-uri

O parere, un sfat... totul a fost in imaginatia mea,sau chiar ar fi putut fi ceva real???

Povestea mea este destul de lunga, si tare mi-as dori sa aveti rabdare sa o cititi si eventual sa mi dati un sfat.Pntru inceput va spun ca am o relatie serioasa (Mihai il cheama), cu planuri de viitor, locuim impreuna, iar ai mei se inteleg extraordinar cu el... se adora. Intotdeauna am crezut ca Mihai este baiatul visurilor mele. Ati spune ca totul este perfect, dar nu! El este mai rece, in cea mai mare parte a timpului ma neglijeaza, si poate din cauza aceasta m-am lasat purtata de val si m-am indragostit de altcineva, desi am stiut de la inceput ca nu este bine, ca nu as fi niciodata capabila sa insel, sau sa-l parasesc pe Mihai (mai ales ca parintii mei au investit enorm in el si financiar si spiritual) si nu as putea sa-i dezamagesc. L-am cunoscut pe Alex in magazinul in care am lucrat toata vara, si acum in vacante. El este agent de vanzare. La inceput ma enerva extrem de mult, mi se parea mult prea matur pentru mine, increzut, nici nu ma gandeam ca voi putea simti ceea ce simt....Asta pana cu o luna inainte de a pleca la facutate... atunci au inceput confuziile (in mintea si sufletul meu). Intr-o dupa-amiaza a venit, sa ii achit o factura. Pentru prima oara a inceput sa se alinte.. alea, alea... tot atunci am inceput sa simt si eu primii fiori. A iesit din magazin, s-a asezat undeva, in apropriere, si statea la taclale cu o persoana. In tot acel timp (aprox 30min.) era numai cu ochii pe mine. Din acea zi s-a schimbat ceva in sufletul meu... dimineata ma trezeam cu o pofta imensa de viata stiind ca-l voi revedea...ziua il asteptam cu disperare... in zilele in care nu venea plangeam de dor. Poate va bufneste rasul, dar imi spunea ca as fi buna de nevasta, ma intreba daca vreau sa ma marit cu el??!!! Iar eu eram mereu indiferenta ii raspundeam cu raceala sau mistouri, desi ardeam pe dinauntru. Ii raspundeam asa pentru ca nu credeam ca ar avea vreo intentie cu mine, nu concepeam o relatie cu el, asta deoarece eu nu am inselat niciodata, in plus nu puteam sa cred k el s-ar uita la mine... o copila in compartie cu el !!! Si parca este facut! mereu ma ia prin surprindere cand vine. De exemplu odata stateam in fata magazinului, si ma gandeam intens la el dorindu-mi cu disperare sa vina, iar cand am intors capul el era chiar langa mine. In alta zi l-am calcat putin, din greseala, pe picior...off Doamne, m-am simtit atat de stanjenita, mai ales ca imprejurarile au facut sa ne apropiem unul de celalt (eram intr-un colt), si ne-am uitat unul la celalta cu o privire ce nu o pot descrie. Chiar in ziua cand ma pregateam sa plec (la facultate) intra in magazin, si imi ia incet paharul de cafea din mana si bea din el. Ce fel se uita in ochii mei... atat de intens!!! ...nu am sa uit niciodata acea privire. Bineinteles ca am inceput sa fac mistouri...cum are incredere sa bea dupa mine ... daca am facut prostii... Inainte sa plece s-a intors si se uita foarte ganditor in pamant ca si cum ar fi vrut sa spuna ceva... dar cand l-am intrebat ce vrea a raspuns sec- nimic!...si a plecat... iar din acea zi totul s-a schimbat... eu veneam ft rar in oras...iar cand ne vedeam nimic! Intra, rezolva ce era de rezolvat si pleca. Incet, incet am inceput sa uit si eu de sentimentele mele, ma gandeam ca toate privirile si gesturile lui erau gresit interpretate de mine, ca m-am lasat purtata imaginatiei si dorintei de a fi iubita de el. Totul ar fi putut fi uitat dar... intr-o zi imi zice mama ca are o prietena (iubita), acolo in apropierea magazinului. In momentul acela mi-au revenit toate amintirile si am inceput sa fac conexiuni. Adica el mergea in paralel??? Adica a "cerut-o si pe ea de sotie"?... care dintre ele pica, pica! si a picat ea??? dar aceeste intrebari sunt in mintea mea! Poate ca ei sunt impreuna cu mult timp inainte sa plec eu la facultate, de si nu cred... si asta inseamna, ca el nu a simtit niciodata nimic pentru mine. Sincer nu imi pasa daca avea o alta prietena, pentru ca si eu am pe cineva, dar asa cand ma gandesc ca eu puteam fi in locul ei??? Acum vine in aproape fiecare seara si o ia de la munca, si trece si pe la mine (si pe la alte magazine) chiar fara motiv... dar nimic nu mai este cum a fost si ma doare enorm sa stiu ca nici nu va mai fi. Mama banuieste ca ar fi ceva ca m-a auzit intr-o noapte strigandu-l, si mereu aduceam vorba de el, dar eu bineinteles ca neg...desi se uita in ochii mei cu subinteles. Din cate am auzit el planuieste sa-si deschida o afacere cu ea... deci e chiar serioasa treaba!!! Dar eu acum ce sa fac cu tot ce sentimentele mele??? Cand sunt cu Mihai uit de Alex, dar cand ma intorc la magazin ma apuca disperarea, imi doresc ca o nebuna sa-l revad, fierbe sangele in mine. Imi fac tot felul de scenarii in minte, imi imaginez ca avem fiecare viata lui, dar, din cand in cand vine la mine,doarme la mine cand e Mihai plecat. Offf... dar stiu ca totul este in mintea mea si ca el nu o va insela pe ea asa cum nici eu nu am amvut curajul sa o fac. Si totusi mai sper...
Ajutati-ma sa ies din aceasta enigma, voi ce parere aveti??? ar fi putut fi ceva???ca acum stiu ca nu va mai putea fi... desi eu tot mai sper
kudika18000
Postat pe 9 Mai 2010 01:23
parere mea ce simti pt Alex nu e iubire....e ceva ce nu ai avut si te-a ambitionat doar asta...acel joc de-a soarecele si pisica...dar daca u vrei sa ti strici relatia ta cu Mihai...treaba ta dar mai tarziu ai sa regreti...pt Alex e genul de barbat care incearca ...si se joaca cu cuvintele....si tu le-ai crezut....sa fim serioase un barbat care tine la tine...si vrea ceva cu tine....nu face glume cum te cunoaste cu "vrei sa fi sotia mea"....deci daca l mai iubesti pe Mihai mai ramai cu el....daca nu ....desparte te de el.....lucru ce ti sa intamplat eu l-as lua ca si o incercare....sa vezi ce simti pt Mihai....si din cate vad nu-s prea puternice....incearca sa ...schimbi ceva cu Mihai...faceti ceva ce nu ati facut....lupta pt Relatia ta si nu mai da crezare la orice....nu tot ce zboara se mananca....asa ca Alex cu siguranta mereu a glumit...si daca te lasai....poate aveai o aventura scurta si atat...cat sa ti strici relatia....
Bafta
bianca_bb82
Postat pe 9 Mai 2010 09:21
De la: bianca_bb82, la data 2010-05-09 09:21:40parere mea ce simti pt Alex nu e iubire....e ceva ce nu ai avut si te-a ambitionat doar asta...acel joc de-a soarecele si pisica...dar daca u vrei sa ti strici relatia ta cu Mihai...treaba ta dar mai tarziu ai sa regreti...pt Alex e genul de barbat care incearca ...si se joaca cu cuvintele....si tu le-ai crezut....sa fim serioase un barbat care tine la tine...si vrea ceva cu tine....nu face glume cum te cunoaste cu "vrei sa fi sotia mea"....deci daca l mai iubesti pe Mihai mai ramai cu el....daca nu ....desparte te de el.....lucru ce ti sa intamplat eu l-as lua ca si o incercare....sa vezi ce simti pt Mihai....si din cate vad nu-s prea puternice....incearca sa ...schimbi ceva cu Mihai...faceti ceva ce nu ati facut....lupta pt Relatia ta si nu mai da crezare la orice....nu tot ce zboara se mananca....asa ca Alex cu siguranta mereu a glumit...si daca te lasai....poate aveai o aventura scurta si atat...cat sa ti strici relatia....
Bafta

da poate ai dreptate, nu e iubire ce simt pentru Alex, este mai mult obsesie, dar este ceva care ma leaga de el si nu stiu ce...adevarul este ca nu avem nimik in comun.Dar nici eu nu ma inteleg...cum este posibil sa ma gandesc la el, sa mai sper ca ar mai putea fi ceva din moment ce el are viata lui si eu pe a mea... iar in ceea ce l priveste pe mihai,asa este...relatia nostra este nu este una plina de iubire, iar eu nu mai am putere sa lupt pt noi, am obosit, dar nici singura nu as putea ramane...
Oicum ms pentru mesaj,stiu ca in mare parte ai dreptate...mai astept si alte sfaturi
kudika18000
Postat pe 9 Mai 2010 18:44
De la: bianca_bb82, la data 2010-05-09 09:21:40parere mea ce simti pt Alex nu e iubire....e ceva ce nu ai avut si te-a ambitionat doar asta...acel joc de-a soarecele si pisica...dar daca u vrei sa ti strici relatia ta cu Mihai...treaba ta dar mai tarziu ai sa regreti...pt Alex e genul de barbat care incearca ...si se joaca cu cuvintele....si tu le-ai crezut....sa fim serioase un barbat care tine la tine...si vrea ceva cu tine....nu face glume cum te cunoaste cu "vrei sa fi sotia mea"....deci daca l mai iubesti pe Mihai mai ramai cu el....daca nu ....desparte te de el.....lucru ce ti sa intamplat eu l-as lua ca si o incercare....sa vezi ce simti pt Mihai....si din cate vad nu-s prea puternice....incearca sa ...schimbi ceva cu Mihai...faceti ceva ce nu ati facut....lupta pt Relatia ta si nu mai da crezare la orice....nu tot ce zboara se mananca....asa ca Alex cu siguranta mereu a glumit...si daca te lasai....poate aveai o aventura scurta si atat...cat sa ti strici relatia....
Bafta

da poate ai dreptate, nu e iubire ce simt pentru Alex, este mai mult obsesie, dar este ceva care ma leaga de el si nu stiu ce...adevarul este ca nu avem nimik in comun.Dar nici eu nu ma inteleg...cum este posibil sa ma gandesc la el, sa mai sper ca ar mai putea fi ceva din moment ce el are viata lui si eu pe a mea... iar in ceea ce l priveste pe mihai,asa este...relatia nostra este nu este una plina de iubire, iar eu nu mai am putere sa lupt pt noi, am obosit, dar nici singura nu as putea ramane...
Oicum ms pentru mesaj,stiu ca in mare parte ai dreptate...mai astept si alte sfaturi
kudika18000
Postat pe 9 Mai 2010 18:45
A vazut ca-l sorbi din priviri si atunci a zis ca poate-i pica ceva. Nu i-a picat, a mers mai departe. Mare branza nu a fost acolo, decat flirt si vrajeala ieftina.
kitty_krieger
Postat pe 9 Mai 2010 19:06
Stii ce nu pricep eu ?
Ce anume din atitudinea lui te-a facut sa crezi ca ar putea fi ceva intre voi in afara de faptul ca a facut o remarca vis a vis de cat de buna ai fi de luat de nevasta ?
Un agent de vanzare prin definitie trebuie sa fie dragut si amabil cu toate vanzatoarele , asta e jobul lui
Ziceai ceva de o factura ,probabil ca a venit cu cateva zile inainte de terminarea termenului de plata a facturii si cu toate astea tu i-ai platit-o nu ?
Daca nu-ti zambea frumos si iti spunea cat de buna esti il trimiteai inapoi si ii ziceai sa vina peste n zile.


iris_4_ever
Postat pe 9 Mai 2010 19:57
Buna scumpa mea!
Ca femeie tu ai anumite nevoi, iar faptul ca prietenul tau Mihai e rece si distant a favorizat aceasta situatie, a alimentat inconstient aceasta "legatura " cu Alex! Draga mea ..eu cred ca in primul rand ar trebui sa ai o discutie cu tine ...gaseste o oglinda aseaza-te in fata ei si uita-te la tine , priveste-te admira-te , incearca sa te descifrezi..gandeste-te ce esti tu ..ce poti sa oferi tu si ce iti doresti sa ti se ofere in schimb... apoi ia-l pe Miahai de mana si spune-i ce simti.. spune-i ca ai nevoie de un partener atent, care sa te idrageasca pentru inteligenta ta emotionala cu care ai fost inzestrata ca femeie! esti o persoana complexa , iar flirtul acela cu Alex a trezit in tine dorinta de a fi admirata, apreciata, alintata.. lucruri pe care probabil nu le mai simti cu Mihai! daca nu rezolvi aceasta situatie o sa intalnesti un alt Alex la un moment dat! Te imbratisez si astept sa ne spui cum au decurs lucrurile
chocolate
Postat pe 22 Mai 2010 11:06
Sarut mina !
Poate ca sfatul meu soseste tirziu ,dar acum l-am descoperit .Ai o dilema din care pierzi oricum .
1-Ramii cu actualul baiat si toata viata vei avea un regret [cum ar fi fost daca .....]
2-Iti iei inima in dimti si discuti cu Agentul si lamuresti situatia si asa o sa poti lua o decizie [ cu Agentul s-ar putea sa nu dureze , dar macar nu vei ramine cu regrete ]
bizonul
Postat pe 24 Mai 2010 10:23
De la: kudika18000, la data 2010-05-09 01:23:04Povestea mea este destul de lunga, si tare mi-as dori sa aveti rabdare sa o cititi si eventual sa mi dati un sfat.Pntru inceput va spun ca am o relatie serioasa (Mihai il cheama), cu planuri de viitor, locuim impreuna, iar ai mei se inteleg extraordinar cu el... se adora. Intotdeauna am crezut ca Mihai este baiatul visurilor mele. Ati spune ca totul este perfect, dar nu! El este mai rece, in cea mai mare parte a timpului ma neglijeaza, si poate din cauza aceasta m-am lasat purtata de val si m-am indragostit de altcineva, desi am stiut de la inceput ca nu este bine, ca nu as fi niciodata capabila sa insel, sau sa-l parasesc pe Mihai (mai ales ca parintii mei au investit enorm in el si financiar si spiritual) si nu as putea sa-i dezamagesc. L-am cunoscut pe Alex in magazinul in care am lucrat toata vara, si acum in vacante. El este agent de vanzare. La inceput ma enerva extrem de mult, mi se parea mult prea matur pentru mine, increzut, nici nu ma gandeam ca voi putea simti ceea ce simt....Asta pana cu o luna inainte de a pleca la facutate... atunci au inceput confuziile (in mintea si sufletul meu). Intr-o dupa-amiaza a venit, sa ii achit o factura. Pentru prima oara a inceput sa se alinte.. alea, alea... tot atunci am inceput sa simt si eu primii fiori. A iesit din magazin, s-a asezat undeva, in apropriere, si statea la taclale cu o persoana. In tot acel timp (aprox 30min.) era numai cu ochii pe mine. Din acea zi s-a schimbat ceva in sufletul meu... dimineata ma trezeam cu o pofta imensa de viata stiind ca-l voi revedea...ziua il asteptam cu disperare... in zilele in care nu venea plangeam de dor. Poate va bufneste rasul, dar imi spunea ca as fi buna de nevasta, ma intreba daca vreau sa ma marit cu el??!!! Iar eu eram mereu indiferenta ii raspundeam cu raceala sau mistouri, desi ardeam pe dinauntru. Ii raspundeam asa pentru ca nu credeam ca ar avea vreo intentie cu mine, nu concepeam o relatie cu el, asta deoarece eu nu am inselat niciodata, in plus nu puteam sa cred k el s-ar uita la mine... o copila in compartie cu el !!! Si parca este facut! mereu ma ia prin surprindere cand vine. De exemplu odata stateam in fata magazinului, si ma gandeam intens la el dorindu-mi cu disperare sa vina, iar cand am intors capul el era chiar langa mine. In alta zi l-am calcat putin, din greseala, pe picior...off Doamne, m-am simtit atat de stanjenita, mai ales ca imprejurarile au facut sa ne apropiem unul de celalt (eram intr-un colt), si ne-am uitat unul la celalta cu o privire ce nu o pot descrie. Chiar in ziua cand ma pregateam sa plec (la facultate) intra in magazin, si imi ia incet paharul de cafea din mana si bea din el. Ce fel se uita in ochii mei... atat de intens!!! ...nu am sa uit niciodata acea privire. Bineinteles ca am inceput sa fac mistouri...cum are incredere sa bea dupa mine ... daca am facut prostii... Inainte sa plece s-a intors si se uita foarte ganditor in pamant ca si cum ar fi vrut sa spuna ceva... dar cand l-am intrebat ce vrea a raspuns sec- nimic!...si a plecat... iar din acea zi totul s-a schimbat... eu veneam ft rar in oras...iar cand ne vedeam nimic! Intra, rezolva ce era de rezolvat si pleca. Incet, incet am inceput sa uit si eu de sentimentele mele, ma gandeam ca toate privirile si gesturile lui erau gresit interpretate de mine, ca m-am lasat purtata imaginatiei si dorintei de a fi iubita de el. Totul ar fi putut fi uitat dar... intr-o zi imi zice mama ca are o prietena (iubita), acolo in apropierea magazinului. In momentul acela mi-au revenit toate amintirile si am inceput sa fac conexiuni. Adica el mergea in paralel??? Adica a "cerut-o si pe ea de sotie"?... care dintre ele pica, pica! si a picat ea??? dar aceeste intrebari sunt in mintea mea! Poate ca ei sunt impreuna cu mult timp inainte sa plec eu la facultate, de si nu cred... si asta inseamna, ca el nu a simtit niciodata nimic pentru mine. Sincer nu imi pasa daca avea o alta prietena, pentru ca si eu am pe cineva, dar asa cand ma gandesc ca eu puteam fi in locul ei??? Acum vine in aproape fiecare seara si o ia de la munca, si trece si pe la mine (si pe la alte magazine) chiar fara motiv... dar nimic nu mai este cum a fost si ma doare enorm sa stiu ca nici nu va mai fi. Mama banuieste ca ar fi ceva ca m-a auzit intr-o noapte strigandu-l, si mereu aduceam vorba de el, dar eu bineinteles ca neg...desi se uita in ochii mei cu subinteles. Din cate am auzit el planuieste sa-si deschida o afacere cu ea... deci e chiar serioasa treaba!!! Dar eu acum ce sa fac cu tot ce sentimentele mele??? Cand sunt cu Mihai uit de Alex, dar cand ma intorc la magazin ma apuca disperarea, imi doresc ca o nebuna sa-l revad, fierbe sangele in mine. Imi fac tot felul de scenarii in minte, imi imaginez ca avem fiecare viata lui, dar, din cand in cand vine la mine,doarme la mine cand e Mihai plecat. Offf... dar stiu ca totul este in mintea mea si ca el nu o va insela pe ea asa cum nici eu nu am amvut curajul sa o fac. Si totusi mai sper...
Ajutati-ma sa ies din aceasta enigma, voi ce parere aveti??? ar fi putut fi ceva???ca acum stiu ca nu va mai putea fi... desi eu tot mai sper
Fetito tu pe ce lume traiesti? Pai toti agentii de vinzari se comporta asa cu toate vinzatoarele ca sa le bage marfa pe git si sa incasese banii rapid! Acu daca mergea vrajeala cu tine nu era fraier sa refuze una mica! Uniii agenti de vinzari au amante in fiecare cartier la "magazinele bune" chiar daca o parte sint casatoriti! Incearca un dus rece si nu mai visa la cai verzi !
kudika1993
Postat pe 24 Mai 2010 12:12
Tu ai dreptate intr-un fel : si eu visez k castig la loto k imi iau nu stiu ce Maseratti dar ma trezesc dupa cateva minute totusi, am imaginatie bogata, ca si tine de altfel :)) Eu zic k asta e meseria lui sa-si vanda marfa, face glume cu orice vanzatoare chiar dak are 50 ani si 200kg, k te gandesti tu la alte alea e pb ta, viseaza linistita si la Beckam cine te opreste, dar nu incurca borcanele ;)
NicoNicco
Postat pe 24 Mai 2010 12:25
ok nu iti spun varsta mea ca ai rade dar iti spun de ce teai uitat la el...cautai ceea ce Mihai nu iti putea da adik atentie multa atentie si noi femeile suntem dependente de atentie..credema
ink ceva daca el ar fi avut intentii serioase cu tn nu cred ca tia le-ar fi spus la misto sau poate sa fie cum spui tu ca una din doua.....care pica pica....ei crezi ca ai fi fost fericita cand ai fi aflat ca poate lai lasat pe Mihai pentru el care tea ales doar pentru ca ai acceptat mai usor..nu ar fi fost corect pentru tn...ce viata ai fi avut alaturi de el cand el nici nu simtea nimik pentru tn???mereu ar trebui sa valorificam ceea ce avem nu sa alergam dupa cai verzi pe pereti....pararea mea.
Barbatii sunt nijte vanatori inascuti si mereu vor cauta o prada..deci cunosc si un pic de psihologie si poate tea observat ca ai nevoie de atentie si exact asta tia dat.Da ar fi putut fi ceva reala dar bazat pe o minciunik poate.... sper sa iti fie de folos
kudika158451
Postat pe 24 Mai 2010 16:21
DECI....am citi aici o lectura de toata frumusetea sa ajung la concluzia ca baiatul ala doar a fost amabil cu tine si ti-au inceput fluturasi prin stomac? Bietul Mihai...prin ce o sa mai treaca cu tine daca te indragostesti de toti cei care iti ofera o privire.. si daca zici ca nu iti prea ofera atentie...chiar vrei un viitor cu unul ca el?doar sa nu piarda ai tai nu stiu ce investitii facute in fundul lui?
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 24 Mai 2010 16:37

Poate ti s a intamplat poate nu ,dar mai avem si noi moemnte cand dorim atat de mult sa fim cu un baiat ca avem impresia ca suntem foarte indragostite de acea persoana ,ddar daca o sarutam sau ajungem sa fim cu ea totul dispare . Poate asa e si la tine faptul ca nu l ai avut stai si te tot gandesti.
Nu e drept fata de prietenul tau Mihai din cate am retinut eu ,te ai gandit ca ai putea pierde tot doar pentru chestia ca tu tot mai suspini pt acel tip care are viata lui?Daca nu te auzea mama ta cand l ai strigat si te auzea MIhai? Cred ca acum plangeai m ai mult dupa Mihai ca ai fost proasta si cum ai putut sa te uiti dupa altcineva ,te asigur.
Ti-as recomanda sa ti vezi treaba cu Mihai si sa uiti tot ca daca nu il vei pierde si pe el si in fond ce te m ai intereseaza alta relatie??Ar trebui sa -imultumesti celui de Sus ca ti a dat un baiat ca Mihai ,ca te asigur ca altele n au parte
AmUnGandCeNuECuminte
Postat pe 25 Mai 2010 00:33
se spune ca timpul le rezolva pe toate... si sunt de acord ca asa este! in acest moment sunt constienta de faptul ca eu aveam si inca mai am nevoie de Alex pentru a ma simti apreciata, pentru a iesi din momotonia cu Mihai... Sunt constienta ca o relatie cu Alex este efectiv imposibila, dar imi place in continuare sa ma joc, sa visez... mai ales acum cand sunt din ce in ce mai convinsa ca nu ii sunt indiferenta chiar si pentru o aventura. va multumesc pt raspunsuri...
pusyka11
Postat pe 25 Mai 2010 12:15
mai bine ca ai ramas cu mihai ssi nu tiai stricat relatia...poate a vrut doar a aventura si atat.poate avea planuri dinainte de a te cunoaste...mult succes in continuare....
kudika089090
Postat pe 29 Mai 2010 05:21


uita-l veziti de viata si relatia ta si lasa-l si pe el sa-si vada de viata lui.
banalulanonim
Postat pe 31 Mai 2010 09:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As avea mare nevoie de sustinerea voastra 11 De la: sound_of_silence 13 Iunie 2009 15:17
Pot fi mai fraiera de-atat???? 51 De la: oanarusu29 13 Iulie 2010 01:29
Ajutor 18 De la: Shhh 28 Ianuarie 2010 20:46
imi raspunde cineva? 5 De la: priest 6 Aprilie 2009 09:48
BLESTEMUL IUBIRII 23 De la: stem_29 15 August 2010 23:31