Setari Cookie-uri

iubirea este efemera..???

dupa o relatie de 5 ani, simt ca nu il mai iubesc, desi nu as putea concepe viata fara el....suntem impreuna de la 16 ani, acum avem 21. de cateva luni ne am mutat impreuna, ne intelegem destul de bine, dar nu mai sunt acele emotii, iar eu am nevoie de ele. am incercat de foarte multe ori sa revitalizez relatia, insa de fiecare data am ajuns in acelasi punct. am obosit! las totul sa vina de la sine, el a observat ca se intampla ceva cu mine, i am explicat, o perioada a fost bine, apoi....
mi am pierdut incredere. Simt ca suntem doi batranei care si au trait deja viata, pe cand noi nici nu am apucat sa ne casatorim!!! stiu ca suntem prea tineri sa fim afectati de rutina, insa ce pot face??? o alta relatie mi e frica sa incep, mi e teama ca as ajunge unde sunt acum dupa o perioada. Am nevoie de un sfat din experienta voastra... Va rog frumos ma macina enorm acest lucru...nu vreau sa "mor" de pe acum....
kudika18000
Postat pe 9 Mai 2010 04:44
Buna! Eu cred ca viata trebuie traita cu multa pasiune! Esti foarte tanara, nu inteleg de ce iti este frica...trebuie sa ai curaj sa iti traiesti viata asa cum iti doresti ! Doar tu poti sa decizi ce este cel mai bine pentru tine, trebuie doar sa ai putin curaj ! Eu pot doar sa iti spun ca cele mai frumoase clipe in viata urmeaza sa vina, la 21 ani trebuie sa te bucuri de tot ceea ce este in jurul tau !
kudika062829
Postat pe 9 Mai 2010 06:30
De la: kudika18000, la data 2010-05-09 04:44:25dupa o relatie de 5 ani, simt ca nu il mai iubesc, desi nu as putea concepe viata fara el....suntem impreuna de la 16 ani, acum avem 21. de cateva luni ne am mutat impreuna, ne intelegem destul de bine, dar nu mai sunt acele emotii, iar eu am nevoie de ele. am incercat de foarte multe ori sa revitalizez relatia, insa de fiecare data am ajuns in acelasi punct. am obosit! las totul sa vina de la sine, el a observat ca se intampla ceva cu mine, i am explicat, o perioada a fost bine, apoi....
mi am pierdut incredere. Simt ca suntem doi batranei care si au trait deja viata, pe cand noi nici nu am apucat sa ne casatorim!!! stiu ca suntem prea tineri sa fim afectati de rutina, insa ce pot face??? o alta relatie mi e frica sa incep, mi e teama ca as ajunge unde sunt acum dupa o perioada. Am nevoie de un sfat din experienta voastra... Va rog frumos ma macina enorm acest lucru...nu vreau sa "mor" de pe acum....


Pai e simplu. Sunteti impreuna de cand erati amandoi niste adolescenti in focurile iubirii, cand probabil voiai altceva de la viata, el la fel...intre timp ti-ai dat seama ca nu mai vreti aceleasi lucruri, de unde a intervenit si rutina asta.
Singurul meu sfat este sa iti scoti din cap ideea ca ar trebui sa va casatoriti daca intre voi lucrurile vor merge la fel, pentru ca un act nu va aduce nici pe departe energie in relatia voastra, doar te va impiedica sa vezi ca ar trebui sa pleci .
anissya
Postat pe 9 Mai 2010 12:27
Decat sa te mariti cu el si apoi sa-l dezamagesti facandu-ti amant si sa te inchizi in catusele unei casnicii plictisitoare mai bine te mai gandesti o data.Nici o despartire n-a omorat pe nimeni.

Postat pe 9 Mai 2010 12:34
De la: kudika18000, la data 2010-05-09 04:44:25dupa o relatie de 5 ani, simt ca nu il mai iubesc, desi nu as putea concepe viata fara el....suntem impreuna de la 16 ani, acum avem 21. de cateva luni ne am mutat impreuna, ne intelegem destul de bine, dar nu mai sunt acele emotii, iar eu am nevoie de ele. am incercat de foarte multe ori sa revitalizez relatia, insa de fiecare data am ajuns in acelasi punct. am obosit! las totul sa vina de la sine, el a observat ca se intampla ceva cu mine, i am explicat, o perioada a fost bine, apoi....
mi am pierdut incredere. Simt ca suntem doi batranei care si au trait deja viata, pe cand noi nici nu am apucat sa ne casatorim!!! stiu ca suntem prea tineri sa fim afectati de rutina, insa ce pot face??? o alta relatie mi e frica sa incep, mi e teama ca as ajunge unde sunt acum dupa o perioada. Am nevoie de un sfat din experienta voastra... Va rog frumos ma macina enorm acest lucru...nu vreau sa "mor" de pe acum....


orice relatie ajunge in punctul asta pt k dupa o perioada nu mai e nimic nou de descoperit la persoana de langa tine, dar va leaga alte chestii..amintiri..momente frumoase,lucuri facute impreuna...respect, intelegere, sinceritate, fidelitate (acum depinde, nu in toate cuplurile mai exista toate astea, dar daca exista este f bn) dragostea inca exista pt k sunteti de mult impreuna, doar ca nu mai sunt focurile d la inceput..incercati amandoi sa schimbati anumite chestii si sa va imbunatatiti relatia cumva..vorbiti deschis despre tot ce vreti si nu incerca doar tu sa revitalizezi relatia..amandoi faceti asta pt k altfel nu o sa mearga. si eu am o relatie d 4 ani, intradevar nu mai sunt emotiile de la inceput, dar nici nu au disparut de tot...a intervenit si obisnuinta...dar ne leaga chestiile p care le-am enumerat mai sus eu am constientizat chestia asta. asa ca..si cu altul tot la asta o sa se ajunga la un moment dat...si poate altul nu o sa fie k prietenul tau...poate o sa fie mai rau/bun din anumite puncte de vedere...asa k gandeste-te bine!
FRN
Postat pe 10 Mai 2010 20:34
De la: kudika18000, la data 2010-05-09 04:44:25dupa o relatie de 5 ani, simt ca nu il mai iubesc, desi nu as putea concepe viata fara el....suntem impreuna de la 16 ani, acum avem 21. de cateva luni ne am mutat impreuna, ne intelegem destul de bine, dar nu mai sunt acele emotii, iar eu am nevoie de ele. am incercat de foarte multe ori sa revitalizez relatia, insa de fiecare data am ajuns in acelasi punct. am obosit! las totul sa vina de la sine, el a observat ca se intampla ceva cu mine, i am explicat, o perioada a fost bine, apoi....
mi am pierdut incredere. Simt ca suntem doi batranei care si au trait deja viata, pe cand noi nici nu am apucat sa ne casatorim!!! stiu ca suntem prea tineri sa fim afectati de rutina, insa ce pot face??? o alta relatie mi e frica sa incep, mi e teama ca as ajunge unde sunt acum dupa o perioada. Am nevoie de un sfat din experienta voastra... Va rog frumos ma macina enorm acest lucru...nu vreau sa "mor" de pe acum....


sunt exact in aceeasi situatie, doar ca m-am si casatorit
se spune ca dupa 7 ani dragostea moare, dar raman restul lucrurilor: amintiri, trairi...
eu o sa raman cu al meu toata viata, dar am gasit pe cineva care ma face sa simt ca traiesc
decat sa ma despart de sotul meu, pe care il iubesc enorm si alaturi de care am cele mai mari realizari ale vietii mele, prefer sa ma angajez intr-o relatie fara obligatii cu un barbt care se afla intr-o situatie identica.
cunosc si alte persoane in situatia asta, dar doar o cunostinta mi-a spus ca are si o alta relatie.

eu nu te sfatuiesc sa faci ca mine, doar ti-am descris experienta mea. eu asa am ales sa fac, asa cred eu ca e mai bine pentru mine.

salitos
Postat pe 13 Mai 2010 23:33
eu cred ca nu iubirea moare ci mai scade din atractie,poate doar aveti o pasa mai proasta , care poate fi trecatoare.
monalisa81
Postat pe 9 Iulie 2010 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Divortata dar inca ma cauta 1 De la: kudika_1036002 3 Martie 2019 09:31
Ziua Magica in care am fost mireasa 16 De la: ninuta20 24 Octombrie 2009 16:32
domnisoara de onoare 22 De la: oportunity 8 Iunie 2014 22:31
dragoste imposibila??!! eu si sefu'!!?? 92 De la: altex 25 Iulie 2009 13:40
casatorie intre o moldoveanca si un turc 95 De la: osmaniyeli 7 Aprilie 2011 02:50