Setari Cookie-uri

sa divortez? sau..ce sa fac?

Buna, am probleme mari cu sotul meu.Suntem impreuna de 6ani si ne`am casatorit acum un an, deoarece a aparut un bebic mic si frumos.Dar dupa ce ne`am casatorit s`a schimbat foarte mult, ma jicneste tot timpul, iar daca nu`i dau bani cand vrea el, ma da afara din casa, imi zice "dute la mata si lasa`ma`n pace".Cu parintii mei nu vorbeste, si din cauza asta trebuie sa`mi cresc singura bebicu si sa fac si toate tb prin casa.Nici cu mine nu discuta mare lucru, decat hai la piata, tre sa platim rate, si cam atat.Vine nervos acasa si`si descarca nervii pe mine.Ma minte, imi zice ca sta peste program la serv, si el era la verisoara lui, k l`a dat de gol odata.Acum cine stie de cate ori m`a mai mintit ca sta peste prg la serv.Nu stiu ce sa mai cred..voi ce sfat imi date?
Multumesc ptr pareri!
catalina1
Postat pe 7 Martie 2010 10:03
Buna.... Nici nu stiu ce sa zic ! Incearca sa vorbesti cu el si sa ii spui ce anume te deranjeaza. Intreaba-l ce se intampla cu el si de ce se comporta asa. Asa poate gasiti amandoi raspunsul ! Trebuie sa fie o discutie calma si sa spuna fiecare ce are pe suflet, altfel nu ve-ti ajunge la un punct comun. Daca totusi nu merge si se comporta la fel in continuare trebuie sa iei atitudine. Ii spui ca nu se mai poate...ca nu poti sa traiesti toata viata in stres si suparari, dar poate nu o sa ajungi sa spui aceste cuvinte si o sa se rezolve problemele. Sper ca sunt de folos sfaturile mele .
Alexandra08
Postat pe 7 Martie 2010 10:24
Probabil ca s-a simtit obligat de circumstante (copilul) sa se insoare cu tine si de aici schimbarea lui comportamentala de aceea cred ca la ora asta ai un sot care te considera vinovata de toate obligatiile pe care i "le-ai pus" in carca! Ar trebui sa te asezi cu el la masa verde si sa aveti o discutie in care sa descoperi ce s-a intamplat cu el si de ce nu poate sa se bucure impreuna cu tine de bebelul vostru!
Oricum sa-ti traiasca frumusetea mica pe care o ai in poza de la avatar!
miss_darine
Postat pe 7 Martie 2010 12:14
discutati. daca ati facut-o deja si nu e nici o schimbare, divorteaza!
dragdana
Postat pe 7 Martie 2010 13:03
el nu isi atribuie indatorile si responsabilitatile de tata...in loc sa fie motivat sa ajunga acasa cat mai devreme pt a-si vedea copilul el pierde vremea in alta parte!nu pot sa-l intelg?!tu ai nevoie de ajutor in aceasta perioada ...ajutordin partea lui..daca ti-a interzis sa ai parte de ajutor din partea alor tai!
roz5blue6lila7
Postat pe 7 Martie 2010 13:13
tu in 6 ani vrei sa spui ca nu i'ai cunoscut si latura asta dubioasa? sa i'o spui lu' mutu'! de ce te'ai mai si casatorit cu el?
Shhh
Postat pe 7 Martie 2010 14:59
De la: catalina1, la data 2010-03-07 10:03:44Buna, am probleme mari cu sotul meu.Suntem impreuna de 6ani si ne`am casatorit acum un an, deoarece a aparut un bebic mic si frumos.Dar dupa ce ne`am casatorit s`a schimbat foarte mult, ma jicneste tot timpul, iar daca nu`i dau bani cand vrea el, ma da afara din casa, imi zice "dute la mata si lasa`ma`n pace".Cu parintii mei nu vorbeste, si din cauza asta trebuie sa`mi cresc singura bebicu si sa fac si toate tb prin casa.Nici cu mine nu discuta mare lucru, decat hai la piata, tre sa platim rate, si cam atat.Vine nervos acasa si`si descarca nervii pe mine.Ma minte, imi zice ca sta peste program la serv, si el era la verisoara lui, k l`a dat de gol odata.Acum cine stie de cate ori m`a mai mintit ca sta peste prg la serv.Nu stiu ce sa mai cred..voi ce sfat imi date?
Multumesc ptr pareri!


eu as divorta daca m-as afla in situatia asta. pacat ca s-a ajuns aici. eu una nu as accepta asa ceva din partea unui......barbat? chiar? mai e barbat? adica, pe langa ca sufar eu, ca si cand n-ar fi de ajuns o sa sufere si copilul cand o sa creasca mare si o sa inteleaga. la revedere frate, , decat sa stau cu tine mai bine imi merge singura, desi ar fi fost frumos sa ne intelegem si sa ne iubim.
dupa cum vezi, nu ti-am dat un sfat. ti-am spus doar cum as face eu.
decizia, stii bine ca e a ta
daiana_m8
Postat pe 7 Martie 2010 23:22
nu cred ca merita cineva sa iti sacrifici linistea si viata mai ales a copilului tau gande ste te ca daca va creste mai mare va intelege tensiunea din familie si o sal afecteze oricum tu hotarasti
kudika121535
Postat pe 15 Martie 2010 15:00
Eu una cred ca are pe alta.Si in cazul asta e bine sa pui puct.Iti ei copilul si te muti la parinti.
kudika098645
Postat pe 15 Martie 2010 22:04
buna,toate femeile avem probl cu barbatii dupa ce nastem,lucrul asta ii plictiseste,ei nu au sentimente materne ca noi,si eu am avut astfel de probl dar dupa ce a mai crescut baiatu a inceput sa-si mai revina;treb sa ai f multa rabdare,sa astepti sa se faca baiatul un pic mare,apoi o sa-ti pui si tu un plan in aplicare;sa fii pe picioarele tale d.p.d.v financiar,daca ai cine sa te ajute cu baiatu poti sa-i zici PA mai devreme,sa vezi ca o sa vina dupa tine;toti au amante sau femei de o zi cind noi sintem lauze,vor sa-si traiasca viata,sint niste egoisti,treb sa avem f multa rabdare;oricum treb sa-i spui cu vb frumoasa ca te simti singura,ca ai nevoie de ajutorul lui;da-i tel dese cu un anumit motiv;ce sa-ti mai spun;speranta cu asta traim;si multa rabdare pt ca o sa-si revina;bafta
kudika152053
Postat pe 26 Martie 2010 12:47
TI-A ZIS''du-te la ma-ta!''?....pai ce mai vrei mai fato,nu te merita
bafta multa!
kudika162391
Postat pe 6 Aprilie 2010 02:25
cred ca v-ati casatorit pt ca a aparut copilul.dar nu e ceva care sa dureze.acum simte ca l-ai "INCALTAT",se simte incatusat si plin de responsabilitati.l-as lasa singur pt o perioada.daca te cauta,poate ca s-a trezit la realitate.daca nu...mai bine singura decat cu asa ceva.si mai bine acum ca e copilul mic.
milibumbi
Postat pe 6 Aprilie 2010 09:31
In sase ani chiar nu ai observat nimic, nimic? Si te-ai maritat cu el din cauza copilului? Nu te mai mira atunci... te casatoresti cu un om pt vrei sa fii cu el, nu din cauza unui copil! Daca inainte nu te iubea cu adevarat, cum crezi ca acum o s-o faca? Deci cu tine se poarta ca un kkt... fata de copil cum se poarta?
darksukkubus69
Postat pe 25 Aprilie 2010 01:19
Mdea, proasta idee sa va casatoriti doar pentru ca a venit un copilas in relatia voastra ...evident ca omul se simte fortat de imprejurari si acum isi varsa nervii pe tine, ca doar asa sunt toti ratatii care se cred mare macho ... Poate trebuia sa discutati inainte, sa te asiguri ca asta vrea( adicatalea o familie). Nu te gandi ca e normala situatia, fa-ti bagajul si pleaca, sa vada daca ii convine fara voi.
Sincer, daca as fi in locul tau m-as asigura ca nu ma vede nici pe mine nici copilul toata viata lui...dar vede in fiecare luna cecul de pensie alimentara.
anissya
Postat pe 25 Aprilie 2010 12:22
darksukkubus69
Postat pe 25 Aprilie 2010 20:34
sunt casatorita cu un barbat de 20 de ani,avem un copil de 13 ani si sunt intr-o dilema mare.De mai multi ani i-am suportat pe el si pe parintii lui care locuiesc vizavi de noi jignindu-ma mereu atat el cat si ai lui.mai tot timpul si l-a petrecut cu parintii care l-au influentat negativ in ceea ce ma priveste.relatia noastra a avut numai de suferit deoarece el nu a comunicat niciodata cu mine si nici macar la plimbare nu iese cu mine si copilul decat arareori.cand avem probleme de rezolvat tot eu le rezolv singura deci nu ma pot baza pe ajutorul lui din nici o privinta.binenteles ca el are servici,nu pot spune ca ma bate ci imi vorbeste urat,jignitor sau evita dialogul stand mai mult retras in biroul lui.nici nu isi arata afectiunea,nu-i tandru fata de mine asta denota ca e neglijent cu mine..deci nu stiu ce sa fac doar ca anii trec si nu mai pot indura toate astea.multumesc pentru sfaturi.
blackflower
Postat pe 26 Aprilie 2010 12:35
Mai frate, in primul rand... daca nu sunt corespunzatori, nu va maritati cu ei de la bun inceput. In al doilea rand, daca v-ati maritat si purtarea lor se schimba, nu asteptati sa treca timpul pe langa voi, luati masuri si dati-le un sut in fund. La urma urmei te mariti ca sa duci o viata fericita cu barbatul respectiv. Daca lucrurile nu stau asa, inseamna ca barbatul respectiv reprezinta o sursa de suferinta care trebuie inlaturata. Blackflower, da-i lu' barbati-tu un sut in fund si trimite-l in origine, daca tot pe acolo isi face veacul in loc sa petreaca timp cu tine si baiatul vostru, e clar ca e un cretin. Asa este anii trec si nu se mai intorc. Sincer, de cate ori citesc chestii de-astea ma simt foarte indignata de faptul ca majoritatea femeilor aleg suferinta in locul a ceea ce ar fi bine pt ele. Nimeni si nimic nu merita pe lumea asta sacrificarea si distrugerea propriei vieti. Cine intelege bine, cine nu, o sa sufere in continuare, ghinion.
darksukkubus69
Postat pe 26 Aprilie 2010 18:33
De la: blackflower, la data 2010-04-26 12:35:27sunt casatorita cu un barbat de 20 de ani,avem un copil de 13 ani si sunt intr-o dilema mare.De mai multi ani i-am suportat pe el si pe parintii lui care locuiesc vizavi de noi jignindu-ma mereu atat el cat si ai lui.mai tot timpul si l-a petrecut cu parintii care l-au influentat negativ in ceea ce ma priveste.relatia noastra a avut numai de suferit deoarece el nu a comunicat niciodata cu mine si nici macar la plimbare nu iese cu mine si copilul decat arareori.cand avem probleme de rezolvat tot eu le rezolv singura deci nu ma pot baza pe ajutorul lui din nici o privinta.binenteles ca el are servici,nu pot spune ca ma bate ci imi vorbeste urat,jignitor sau evita dialogul stand mai mult retras in biroul lui.nici nu isi arata afectiunea,nu-i tandru fata de mine asta denota ca e neglijent cu mine..deci nu stiu ce sa fac doar ca anii trec si nu mai pot indura toate astea.multumesc pentru sfaturi.


si tu ce vrei sa stii ? daca sa divortezi sau nu ?!! raspunsul cred ca il cunosti deja ! nu iti trebuie incuviintarea cuiva !
coldwind
Postat pe 26 Aprilie 2010 18:37
De la: darksukkubus69, la data 2010-04-26 18:33:33Mai frate, in primul rand... daca nu sunt corespunzatori, nu va maritati cu ei de la bun inceput. In al doilea rand, daca v-ati maritat si purtarea lor se schimba, nu asteptati sa treca timpul pe langa voi, luati masuri si dati-le un sut in fund. La urma urmei te mariti ca sa duci o viata fericita cu barbatul respectiv. Daca lucrurile nu stau asa, inseamna ca barbatul respectiv reprezinta o sursa de suferinta care trebuie inlaturata. Blackflower, da-i lu' barbati-tu un sut in fund si trimite-l in origine, daca tot pe acolo isi face veacul in loc sa petreaca timp cu tine si baiatul vostru, e clar ca e un cretin. Asa este anii trec si nu se mai intorc. Sincer, de cate ori citesc chestii de-astea ma simt foarte indignata de faptul ca majoritatea femeilor aleg suferinta in locul a ceea ce ar fi bine pt ele. Nimeni si nimic nu merita pe lumea asta sacrificarea si distrugerea propriei vieti. Cine intelege bine, cine nu, o sa sufere in continuare, ghinion.

.....BARVO SI FELICITARI SUNT DE ACORD CU TINE.....nu merita....si in cazul femeilor e la fel

gratuit89
Postat pe 26 Aprilie 2010 18:40
De la: blackflower, la data 2010-04-26 12:35:27sunt casatorita cu un barbat de 20 de ani,avem un copil de 13 ani si sunt intr-o dilema mare.De mai multi ani i-am suportat pe el si pe parintii lui care locuiesc vizavi de noi jignindu-ma mereu atat el cat si ai lui.mai tot timpul si l-a petrecut cu parintii care l-au influentat negativ in ceea ce ma priveste.relatia noastra a avut numai de suferit deoarece el nu a comunicat niciodata cu mine si nici macar la plimbare nu iese cu mine si copilul decat arareori.cand avem probleme de rezolvat tot eu le rezolv singura deci nu ma pot baza pe ajutorul lui din nici o privinta.binenteles ca el are servici,nu pot spune ca ma bate ci imi vorbeste urat,jignitor sau evita dialogul stand mai mult retras in biroul lui.nici nu isi arata afectiunea,nu-i tandru fata de mine asta denota ca e neglijent cu mine..deci nu stiu ce sa fac doar ca anii trec si nu mai pot indura toate astea.multumesc pentru sfaturi.

bineinteles ca tu esti casnica, pt ca altfel n-ai mai fi scris toata litania asta sfat: in loc sa-ti plangi de mila si sa cauti umeri pe care sa plangi, hotaraste-te, mai stau sau nu cu nesimtitu' punct
miss_darine
Postat pe 26 Aprilie 2010 21:17
Imi pare foarte rau de situatia in care te aflii.
Din punctul de vedere al sotului tau (in baza celor relatate de tine) rezulta clar ca, pentru el, nu este decat o casnicie de compromis. S-a vazut oare "strans cu usa" cand i-asi spus ca esti insarcinata? Nu trebuie sa-mi raspunzi la aceasta intrebare. Raspunsul este DA.
Altfel nu si-ar fi modificat comportamentul fata de tine. Din contra
Am sa redau o intamplare asemanatoare:
"Candva, demult, doi tineri se iubeau enorm. Nu numai ca se iubeau, dar se intelegeau extraordinar de bine. S-a intamplat insa, ca barbatul sa greseasca. A fost atras de farmecele unei alte femei. Credea ca va avea doar o relatie temporara cu respectiva, iar iubita lui nu va afla. Cu iubita ar fi vrut sa se casatoreasca, cu amanta sa traiasca. Doar ca, uneori, "borcanul nu merge de multe ori la apa". Asa se face ca, amanta a ramas insarcinata. Stiind de iubita lui, i-a surprins pe amandoi cu vestea. Ba mai mult, nu a vrut nici in ruptul capului sa renunte la sarcina. Iubita, fiind o femeie de caracter, nu a vrut sa lase un prunc inca nenascut fara tatal natural, asa ca, cu toata durerea in suflet, a renuntat la el. A dat bebelului pe tatal sau. Hmm. Si asa s-a trezit bietul barbat prins si cu latul strans in jurul gatului. Culmea ironiei, nu? Dintr-o escapada fericita direct intr-o casatorie nefericita".
Cam asa pare povestea ta.
Ti se pare cat de cat cunoscuta?
Eu zic ca este destul de asemanatoare, cu mici modificari, cred.
Cred ca cel mai bine ar fi sa renunti la aceasta casnicie, pentru ca "lupul isi schimba parul, dar naravul ba". Esti tanara, frumoasa. Crezi ca daca ai un copil nu poti sa-ti refaci viata?
Din contra, poti sa ti-o refaci si avand experienta aceasta de viata, stii acum ce vrei. Nu trebuie insa sa fii debusolata, sa cazi prada disperarii, etc. Nu trebuie. Nu merita. Gandeste-te intotdeauna ca "viata merita traita", si la cat este viata de grea, merita traita frumos, atat cat putem sa o facem noi de frumoasa. In plus, rolul femeii in viata de familie nu se limiteaza la atributiile de menajera. Femeia este stalpul casei, caci pe umerii ei atarna multe, dar nu trebuie privita ca o menajera, si inca o menajera incompetenta. Din contra, cu multa dragoste si adoratie, femeia poate fi orice pentru iubitul ei: sotie, amanta, prietena, confidenta.
Iti doresc succes si spor in toate.
ooooooooooooffffffffffffffffffffffffff.............
eliana_avon
Postat pe 27 Aprilie 2010 12:37
darksukkubus69
Postat pe 27 Aprilie 2010 20:20
divorteaza
salitos
Postat pe 13 Mai 2010 23:38
De la: catalina1, la data 2010-03-07 10:03:44Buna, am probleme mari cu sotul meu.Suntem impreuna de 6ani si ne`am casatorit acum un an, deoarece a aparut un bebic mic si frumos.Dar dupa ce ne`am casatorit s`a schimbat foarte mult, ma jicneste tot timpul, iar daca nu`i dau bani cand vrea el, ma da afara din casa, imi zice "dute la mata si lasa`ma`n pace".Cu parintii mei nu vorbeste, si din cauza asta trebuie sa`mi cresc singura bebicu si sa fac si toate tb prin casa.Nici cu mine nu discuta mare lucru, decat hai la piata, tre sa platim rate, si cam atat.Vine nervos acasa si`si descarca nervii pe mine.Ma minte, imi zice ca sta peste program la serv, si el era la verisoara lui, k l`a dat de gol odata.Acum cine stie de cate ori m`a mai mintit ca sta peste prg la serv.Nu stiu ce sa mai cred..voi ce sfat imi date?
Multumesc ptr pareri!


iti spun si tie ceea ce i-am spus unei cunostinte aflata in aprox aceeasi situatie ca tine: toate bune, frumoase, apare copilul, casatoria, nervii lui, umblatul peste program (care mai apoi s-a adeverit a fi o amanta, indiferenta, jigniri, batai in timpul sarcinii - a doua deja, lipsa de libertate): pune-te in fata lui si intreaba-l: tu chiar crezi ca esti atotputernic, adica ma vrajesti timp de 6 ani si dup-aia faci ce vrei cu mine? te inseli, esti doar un barbat pe care il iubesc si care am crezut ca ma iubeste care m-a lasat insarcinata, si nimic mai mult. asa cum te-am luat asa te si las. si nu ar trebui sa mai astepti vreu raspuns. un om care nu se poate bucura de faptul ca e tatic, copil rezultat in urma unei relatii de 6 ani, nu dupa o aventura de o noapte nu merita nici sa manace din mancarea ce o faci tu.

dar ce-ar fi viata asta daca nu am avea tot soiul de probleme ce par imposibile?
multa multa bafta! trage apa dupa nenorocit!
mihablonda
Postat pe 14 Mai 2010 15:45
darksukkubus69
Postat pe 14 Mai 2010 21:11
De la: blackflower, la data 2010-04-26 12:35:27sunt casatorita cu un barbat de 20 de ani,avem un copil de 13 ani si sunt intr-o dilema mare.De mai multi ani i-am suportat pe el si pe parintii lui care locuiesc vizavi de noi jignindu-ma mereu atat el cat si ai lui.mai tot timpul si l-a petrecut cu parintii care l-au influentat negativ in ceea ce ma priveste.relatia noastra a avut numai de suferit deoarece el nu a comunicat niciodata cu mine si nici macar la plimbare nu iese cu mine si copilul decat arareori.cand avem probleme de rezolvat tot eu le rezolv singura deci nu ma pot baza pe ajutorul lui din nici o privinta.binenteles ca el are servici,nu pot spune ca ma bate ci imi vorbeste urat,jignitor sau evita dialogul stand mai mult retras in biroul lui.nici nu isi arata afectiunea,nu-i tandru fata de mine asta denota ca e neglijent cu mine..deci nu stiu ce sa fac doar ca anii trec si nu mai pot indura toate astea.multumesc pentru sfaturi.


Nu stiu daca vei reveni pe forumul asta, daca ne mai citesti sau nu, dar sa-mi spui ca dupa 20 de ani de casnicie "proasta", in care "ani multi i-ai suportat pe EL (wtf.. Ti-ai suportat sotul???) si pe ai lui, ai realizat ca trec anii pe langa tine si ca nu mai poti indura.. e ridicol. Pentru mine e pur si simplu RIDICOL!
Jesus, vorbim de 20 de ani nu de 2. Unde va sunt gandurile in toata aceasta perioada, n-am sa pot intelege niciodata. Peste vreo 10 ani, sigur fiul tau va cauta sfaturi pe un forum tip Kudika, disperat si suferind. Ce altceva sa fi invatat?!
Auzi! E intr-o dilema mare. INCA se afla intr-o dilema dupa 20 de ani.

rashela
Postat pe 14 Mai 2010 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa spun DA sau sa spun NU? 56 De la: dorina27 5 Decembrie 2011 09:59
credeti ca iubirea o sa tina mereu? 120 De la: cathyman69 1 Noiembrie 2009 23:41
fericita... 21 De la: catalina69 21 Octombrie 2009 14:35
dupa 9 ani 96 De la: Liviu1978 31 August 2014 19:08
Judetul Valcea 3 De la: ankris 17 Mai 2010 16:55