Setari Cookie-uri

Cine mai crede in casnicie sa ridice 2 maini ( sau 3! )

Dupa cati ani se stinge pasiunea ??? Daca ne place ceva la amandoi e ...rutina ..cea pe care multi o detesta si fug de ea....dar a NU se confunda cu monotonia !
airedemolino
Postat pe 10 Iulie 2009 22:26
I I
geo_x
Postat pe 10 Iulie 2009 23:37
bestiutza_relouded
Postat pe 11 Iulie 2009 00:34
eu te asigur ca si in perioada tot doua maini am
mitura
Postat pe 11 Iulie 2009 00:37
Cãsnicia este diferitã de iubire. Vai ce inteligent sunt, nu-i aºa?
Auzi eu am o întrebare ºi mai bunã: cine mai crede în iubire sã ridice mâinile sus! (o micã precizare vreau sã adaug: mã refeream la cine mai cred cã iubirea invinge orice!!!!)
inger99lasuta
Postat pe 11 Iulie 2009 01:14
De la: Amariage, la data 2009-07-10 22:26:37 Daca ne place ceva la amandoi e ...rutina ..

Ce fel de rutina va place ?
capsuni cu frisca si cognac, joia, la tenis

sau

hai fa la televizor ?
Maxam
Postat pe 11 Iulie 2009 05:19
De la: inger99lasuta, la data 2009-07-11 01:14:09Auzi eu am o întrebare ºi mai bunã: cine mai crede în iubire sã ridice mâinile sus! (o micã precizare vreau sã adaug: mã refeream la cine mai cred cã iubirea invinge orice!!!!)


EU!!! Si chiar cred ca poate invinge (aproape) orice daca sentimentul este de ambele parti.


ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 07:59
Uff, inca un topic cu talc...despre casatorie sau casnicie..
De fapt nu este una si acelasi lucru. Poti fi casatorit fara sa fii indobitocit asa cum ai o prietena si traiesti ca si cum ai vietui intr-o casnicie
Cine mai stie unde se face diferenta?
Probabil la numarul de articole care se spala in comun. Daca sunt cateva..e singularitate, mai multe..prietenie de ocazie frumoasa fara implicatii..destule...casnicie....extrem de multe....au aparut si copii...cateva doar....despartire, divort, separare, bla bla..
Asadar, eu cred intr-o masina de spalat cu turatie mare, al saselea simt, incarcare prin fata, cu nivel de zgomot redus, care nu intineaza si decoloreaza sau nu pateaza..obrazul...sau este vorba despre femeie?
Cine mai stie...nu conteaza!
jenesaispas
Postat pe 11 Iulie 2009 08:47
De la: jenesaispas, la data 2009-07-11 08:47:08Poti fi casatorit fara sa fii indobitocit

Jura !
Maxam
Postat pe 11 Iulie 2009 10:15
eu intentionez sa ma marit peste cativa ani...si cred in iubire...ma simt implinita si imi curg stropi de viata prin sange de cat iubesc...
roz5blue6lila7
Postat pe 11 Iulie 2009 10:25
De la: Maxam, la data 2009-07-11 10:15:59
De la: jenesaispas, la data 2009-07-11 08:47:08Poti fi casatorit fara sa fii indobitocit

Jura !

jur pe rosu!
Lucia38
Postat pe 11 Iulie 2009 10:27
De la: Amariage, la data 2009-07-10 22:26:37Dupa cati ani se stinge pasiunea ??? Daca ne place ceva la amandoi e ...rutina ..cea pe care multi o detesta si fug de ea....dar a NU se confunda cu monotonia !

De la caz la caz difera mai devreme sau mai tarziu , dar daca ramane respectul poate fi OK si iti mai trebuie si putina viziune spre nou ca sa nu cazi in rutina .
valivieru96
Postat pe 11 Iulie 2009 10:34
De la: geo_x, la data 2009-07-10 23:37:44 I I

pana sa puna parchet in wc -ul trenului mai avem de indurat muulte ! ..baaaa
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 19:51
De la: inger99lasuta, la data 2009-07-11 01:14:09Cãsnicia este diferitã de iubire. Vai ce inteligent sunt, nu-i aºa?
Auzi eu am o întrebare ºi mai bunã: cine mai crede în iubire sã ridice mâinile sus! (o micã precizare vreau sã adaug: mã refeream la cine mai cred cã iubirea invinge orice!!!!)

Pai normal cine crede in iubire de aceea se si marita ..neg acel casnicii bazate pe "stric financiar" ( mii de cazuri ) dar le neg cu inversunare ! ah si daca invinge orice..sa zicem ca sotul e impotent sau ea frigida ..ma intreb cine pe cine invinge si ce ! Iubirea ? ui...
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 19:53
De la: Maxam, la data 2009-07-11 05:19:49
De la: Amariage, la data 2009-07-10 22:26:37 Daca ne place ceva la amandoi e ...rutina ..

Ce fel de rutina va place ?
capsuni cu frisca si cognac, joia, la tenis

sau

hai fa la televizor ?

Ce urat suna "fa" ! poate doamna sau donsoara "fa" ..cer sa fie dragut macar la acel apelativ ! Tv-ul nu mai e la moda poate calculatorul in cel mai rau caz..si patul poate fi plictisitor nu ?
Capsunile nu mi plac ...frisca e deja ...expirata sa zic asa ...tenis nu practic ( doar...sport cat sa ...nu ii duc dorul , mai exact cat mai des cu atat mai bine) deci rutina asta imi place...referitor la ..tenis !
Daca la atat te limitezi hai fa ...ma demoralizezi sincer !
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 20:00
De la: jenesaispas, la data 2009-07-11 08:47:08Uff, inca un topic cu talc...despre casatorie sau casnicie..
De fapt nu este una si acelasi lucru. Poti fi casatorit fara sa fii indobitocit asa cum ai o prietena si traiesti ca si cum ai vietui intr-o casnicie
Cine mai stie unde se face diferenta?
Probabil la numarul de articole care se spala in comun. Daca sunt cateva..e singularitate, mai multe..prietenie de ocazie frumoasa fara implicatii..destule...casnicie....extrem de multe....au aparut si copii...cateva doar....despartire, divort, separare, bla bla..
Asadar, eu cred intr-o masina de spalat cu turatie mare, al saselea simt, incarcare prin fata, cu nivel de zgomot redus, care nu intineaza si decoloreaza sau nu pateaza..obrazul...sau este vorba despre femeie?
Cine mai stie...nu conteaza!

Ooo e bine ! Pana la urma ai o SIGURANTA ...sau ma rog o baza de unde sa pleci...E bine pana la urma totul e trecator fie si de masina cu n spe mii de rotatii pe minut ...nimic nu e definitiv nu ? Doar moartea...asta cu SIGURANTA!
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 20:03
De la: ella_c, la data 2009-07-11 07:59:13
De la: inger99lasuta, la data 2009-07-11 01:14:09Auzi eu am o întrebare ºi mai bunã: cine mai crede în iubire sã ridice mâinile sus! (o micã precizare vreau sã adaug: mã refeream la cine mai cred cã iubirea invinge orice!!!!)


EU!!! Si chiar cred ca poate invinge (aproape) orice daca sentimentul este de ambele parti.



La naiba ! Daca nu e de amele parti mai poate fi vorba de iubire ??? Doar cainele te iubeste neconditionat Si asta daca ii dai de mancare ! ( deci si cainele iti poate sariiii pana la urma la gat sau poate da in rabie )
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 20:04
De la: valivieru96, la data 2009-07-11 10:34:12
De la: Amariage, la data 2009-07-10 22:26:37Dupa cati ani se stinge pasiunea ??? Daca ne place ceva la amandoi e ...rutina ..cea pe care multi o detesta si fug de ea....dar a NU se confunda cu monotonia !

De la caz la caz difera mai devreme sau mai tarziu , dar daca ramane respectul poate fi OK si iti mai trebuie si putina viziune spre nou ca sa nu cazi in rutina .

Si pana la urma care e diferenta intre rutina si monotonie ?....
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 20:06
De la: Amariage, la data 2009-07-11 20:04:46La naiba ! Daca nu e de amele parti mai poate fi vorba de iubire ??? Doar cainele te iubeste neconditionat Si asta daca ii dai de mancare ! ( deci si cainele iti poate sariiii pana la urma la gat sau poate da in rabie )


M-am referit la iubire ...nu la casnicie.
Intrebarea ta era cine mai crede in casnicie ....Eu ii raspundeam lui inger99lasuta.
Se poate intampla ca intr-un cuplu unul sa iubeasca si celalalt nu .Sa ramana impreuna in relatie din diverse motive.Nu-mi spune ca tu n-ai accepta sau ca i-ai da papucii , ca lozinci moraliste gasesc multe pe forumul asta.
Ca recunoastem sau nu , viata nu este mereu roz ...iar noi nu suntem perfecti !Cel putin unii din noi..
ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 22:02
De la: ella_c, la data 2009-07-11 22:02:17
De la: Amariage, la data 2009-07-11 20:04:46La naiba ! Daca nu e de amele parti mai poate fi vorba de iubire ??? Doar cainele te iubeste neconditionat Si asta daca ii dai de mancare ! ( deci si cainele iti poate sariiii pana la urma la gat sau poate da in rabie )


M-am referit la iubire ...nu la casnicie.
Intrebarea ta era cine mai crede in casnicie ....Eu ii raspundeam lui inger99lasuta.
Se poate intampla ca intr-un cuplu unul sa iubeasca si celalalt nu .Sa ramana impreuna in relatie din diverse motive.Nu-mi spune ca tu n-ai accepta sau ca i-ai da papucii , ca lozinci moraliste gasesc multe pe forumul asta.
Ca recunoastem sau nu , viata nu este mereu roz ...iar noi nu suntem perfecti !Cel putin unii din noi..

Pai casnicia pana la urma pe ce se bazeaza ( filozofand ) ? ( scuze de bagarea inoportuna ) ...Diverse motive ?Un copil ? 2? Banii ? Partaj , avocati , scandal ? A trai asa in minciuna..Sa vedem , nu ma mai iubeste el, eu in schimb il iubesc ca o nebuna psihopata buna de internat . Ok frustarea e a mea a lui mai mare ca e prins undeva la mijloc, e prins si nu poate evada. Sau poate ocazional cu vreo pasarica nevrotica care ar sta cu cracii in sus la vederea lui ...Si eu asteptand acasa la fel de indragostita si umeda ca Nilul . Dar el nu ma iubeste si prefera sa citeasca o satira sau sa calculeze daca contabila l a furat de bani sau nu in loc sa faca amor sa zic asa cu nevasta moarta-dupa-el. In fine trecand peste aceasta telenovela si lozinici moraliste probabil ca inca i as mai face mancare, i as mai calca , probabil ca orice ar zice as fi ca o sclava mediocra si as accepta orice. Dar cat timp si cat timp as zace in acea minciuna stiind ca el sta cu mine din diferite motive dar in niciun caz ca ma iubeste !!
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 22:53
Apropo de casnicie , de iubire ...este o carte "Secretul artei de a iubi" Josh McDowell ...pana la urma sa iubesti e o arta ? ok ..."intr-o casatorie nu poti aduce nimic mai important decat pe tine insuti, cu caracterul tau, care va trasa coordonatele afective din relatie" ..."e nevoie de un efort considerabil pentru ca tiparele de comportament egoist dobandite de-a lungul timpului sa se transforme in acel tip de dragoste dezinteresata care sta la baza unei casnicii reusite" apoi urmeaza filozofii despre iubirea Dumnezeiasca bla bla ....Am ajuns in secolul in care orice relatie , orice teorie , orice credinta are o definitie ....si asta e hilar si dezastruos ! Casnicia e ceva pur si inocent , e ceva ce trebuie trait in doi iar iubirea sa fie absoluta sa primeze , sa fie neconditionata sa fie spirituala ..dar sa fie !
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 23:06
Repet ...Nu m-am referit la casatorie!
Si poti sta intr-o relatie daca nu iubesti pentru ca el te iubeste ,pentru ca iti arata asta , pentru ca iti e alaturi de mult timp si pentru ca nu vrea sa te lase sa pleci ...pentru ca face tot ce se poate sa iti fie bine...etc.
Vezi? Vorbim de lucruri diferite...
ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 23:11
De la: ella_c, la data 2009-07-11 23:11:34Repet ...Nu m-am referit la casatorie!
Si poti sta intr-o relatie daca nu iubesti pentru ca el te iubeste ,pentru ca iti arata asta , pentru ca iti e alaturi de mult timp si pentru ca nu vrea sa te lase sa pleci ...pentru ca face tot ce se poate sa iti fie bine...etc.
Vezi? Vorbim de lucruri diferite...


Aha...se poate . Dar atunci o dam in egoisme ! Daca eu nu il mai iubesc si el ma pune pe un piedestal ...pana la urma...ma priveaza de o libertate pe care eu poate mi o doresc si mi o asum ? Si de unde stie el ce e mai bine pt mine ? Poate imi e mai bine fara el, decat cu el. Poate ca iubirea mea s a stins si atunci ce rost mai are "acel bine? "....Deci daca unu trage pe stanga si celalalt se incapataneaza sa il aduca pe dreapta lui...cineva o sa aiba de pierdut !
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 23:23
Corect ! Dupa cum am mai spus, nu suntem perfecti , nu toti actionam "ca la carte"!
ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 23:34
De la: ella_c, la data 2009-07-11 23:34:21Corect ! Dupa cum am mai spus, nu suntem perfecti , nu toti actionam "ca la carte"!

E clar ! Nu ma marit veci ! Noapte buna !
airedemolino
Postat pe 11 Iulie 2009 23:40
De la: Amariage, la data 2009-07-11 23:40:00
De la: ella_c, la data 2009-07-11 23:34:21Corect ! Dupa cum am mai spus, nu suntem perfecti , nu toti actionam "ca la carte"!

E clar ! Nu ma marit veci ! Noapte buna !


Nici chiar asa...
Noapte buna si tie!
ella_c
Postat pe 11 Iulie 2009 23:42
sunt si casnicii adevarate.....sa nu exageram acum
pamela_1
Postat pe 15 Iulie 2009 14:22
valita76
Postat pe 15 Iulie 2009 18:22
Eu care sunt si divortata,cred si in iubire si in casnicie,pt ca vor exista mereu si sunt frumoase atat timp cat oamenii vor sau vor sa faca ceva- atunci totul e posibil.
Pasiunea are aparitii si disparitii.Asta e.Oricum , disparitia (temporara) nu vad ca tb sa distruga relatia.

Postat pe 17 Iulie 2009 17:29
De la: cleoafrica, la data 2009-07-17 17:29:06Eu care sunt si divortata,cred si in iubire si in casnicie,pt ca vor exista mereu si sunt frumoase atat timp cat oamenii vor sau vor sa faca ceva- atunci totul e posibil.
Pasiunea are aparitii si disparitii.Asta e.Oricum , disparitia (temporara) nu vad ca tb sa distruga relatia.

Si eu mai cred in casnicie, tot mai cred ,chiar daca am ratat prima data;
alina02
Postat pe 19 Iulie 2009 12:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O intrebare 34 De la: kudika376850 20 Martie 2011 20:23
credeti ca mamele de baieti pot avea influenta asupra acestora si a vietii de cuplu? 18 De la: rashela 24 Iulie 2009 02:50
cererea in casatorie 20 De la: ramona_sk8er 9 Iulie 2010 22:43
cum sa intru in gratiile familiei iubitului meu??? 14 De la: eva1909 25 August 2011 21:45
petrecerea burlacitelor! 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:00