Setari Cookie-uri

NU VREAU BANI MOCA VREAU DOAR SA LUCREZ SA AM O VIATA DECENTA CU FAMILIA MEA

va rog di suflet sa ma ajuta-ti si pe mine si familia mea sa mergem inainte am doua fetite frumoase si un sot bun,dar situtia financiara e foarte grea.eu nu lucrez desi vreau dar am mici piedici deoarece fetele sant la gradinita si nu-mi permit sa platesc pe cineva sa aiba grija de ele pt ca nu o sa primesc nicaieri un salaru in care sa platesc pe cineva si sa si ramana , si daca tot nu ramane atunci de ce sa le chinui?caci credeti-ma cu un copil mai sta cineva dar cu doua mici mai greu,iar sotu meu lucra la negru in constructii ,are o mana buna dar daca se angajeaza la vreo firma nu o sa primeasca meritele lui.El e de parere ca de cat sa lucreze o luna pt bani cre ii ia in doua saptamani atunci mai bine cele doua saptamani sta acasa si ma ajuta cu fetele pt ca eu umblu si la seral .Ma gandesc ca daca am putea sa plecam undeva pe dincolo intr-o alta tara sa ne ramana si ceva bani ,as dori sa le ofer fetitelor o alta soarta mai buna pt ca sant foarte destepte si nu vreau sa le chinui aici sa ajunga ca mine ca la 16 ani lucram din cauza financiara de acasa ,parintii nostri sau prapadit si ne simtim singuri si neajutorati .Mi-as dori sa plecam undeva unde sa muncim amandoi,si sa daufetele la gadi sa putem pune ceva bani deoparte sa traim fericiti.Va rog daca cititi si ma puteti ajuta cu un sfat mi-ar prinde bn .Nu stiu unde gresesc sau ce sa fac am 32 de ani si mie frica sa nu ma inboilnavesc din cauza dureri din suflet care ma apasa. Voi cum ati proceda sau daca stiti pe cineva care are nevoie de o familie sincera va rog sa ma anunta-ti la nr de tel 0753351910 sau la email clara78@freemail.hu. VA MULTUMESC
kudika180719
Postat pe 10 Mai 2010 11:01
Draguta sa nu crezi ca in afara tarii este mai usor si oricum daca nu cunosti limba tarii respective mori din fasa.este dificil sa gasesti o gradinita ,chirie nu mai spun ca aproape imposibil daca nu ai garant si alte cele,preturile la chirii in Europa sint foarte mari iar locurile de munca limitate cu prioritatea celor care au nationalitatea tarii respective! Daca vorbiti o limba straina cautati pe net oferte de munca pe la persoane in virsta ca sint oameni care contra menaj,gradinarit ,bucatarit ofera cazare si masa. ceea ce este dificil ca nu sint multi care accepta copiii mici .in general pentru muncile astea sint cautati pensionarii. Pe partea cealalta pune mina si cauta in RO sa ingrijesti copii la domiciliul tau,sa calci pentru persoane etc pentru a cistiga un banut . nu stiu ce virsta au fetele dar le poti duce la camin si te poti angaja deoarece fiecare leut conteaza si mai ales o vechime pe cartea de munca! Sotul tau daca lucreaza ocazional de unde o sa aiva pensie? Ma indoiesc ca toti patronii sint nenorociti si nu gaseste de lucru cit de cit bine platit! In vremurile astea toti muncim pe bani mai putini din cauza crizei iar unii dintre noi au mai multe locuri de munca! Nu mai plinge pe forum ci cauta solutii viabile ca exista!
kudika1993
Postat pe 10 Mai 2010 11:19
E mai usor sa-l ia pe nu in brate decat sa iasa din casa sa caute solutii
kitty_krieger
Postat pe 10 Mai 2010 11:25
eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 11:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-10 11:25:13E mai usor sa-l ia pe nu in brate decat sa iasa din casa sa caute solutii

pai da...ce vrei sa oboseasca?
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 11:28
O posibilitate care o poti face este de exemplu sa ai tu grija la tine acasa de 2-3 copii a altor femei care doresc sa munceasca si poti face asa un ban in plus. Ori o zi intreaga ori jumate de zi... Sa te joci cu ei, sa mergi in parc la plimbare, sa le citesti povesti, sa desenezi cu ei etc...Ca o gradinita sau camin privat...

Impediment ar fi ca nu ai nici o pregatire in domeniul pedagogic, si eu una nu mi-as lasa copii pe mana orcui.Dar nu fiecare gandeste fa fel si poate esti o persoana care inspiri altora incredere si poti avea succes cu asta.
Cum mai spunea cineva, cauta persoane care iti aduc hainele acasa sa le calci...
Idei as avea multe dar trebuie ca tu sa le doresti;-)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Mai 2010 11:39
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.
kudika1993
Postat pe 10 Mai 2010 11:43
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 11:43:41
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.

mare dreptate aveti
kitty_krieger
Postat pe 10 Mai 2010 11:45
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 11:43:41
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.

pai da..eu ma gandesc ca daca are copii la gradinita de la 8-9 sa zicem pana la 2-3 tot are timp sa lucreze undeva sau la cineva sa faca curat..da nuuu noi vrem in afara..sa ne stabilim...sa ne ajute cineva...
si vrajeala din asta am tot auzit ca n-are timp si n-are cine sa aibe grija da nici bani si nici incredere sa le lase cu altcineva...ehhh lasa draga ca sor-mea poate sa si munceasca si sa se descurce cu 2 copii...aia mica la gradinita...aia mare cl a 5 a ...deci daca vrei poti!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 11:51
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-10 11:45:56
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 11:43:41
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.

mare dreptate aveti

pisi
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 11:51
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!

Las ca umbla albanezi si alte natii cu covrigii in coada sa le dea joburi unde castiga bine, sunt protejate etc Si inca cum...
Cu mainile deschise sunt asteptate persoanele necalificate, fara sa cunoasca limba si fara acte sa munceasca la negru. Avantaj macar te trimite cand te prinde cu avionul via romania acasa si econmisesti un drum
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Mai 2010 11:55
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:51:07
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 11:43:41
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.

pai da..eu ma gandesc ca daca are copii la gradinita de la 8-9 sa zicem pana la 2-3 tot are timp sa lucreze undeva sau la cineva sa faca curat..da nuuu noi vrem in afara..sa ne stabilim...sa ne ajute cineva...
si vrajeala din asta am tot auzit ca n-are timp si n-are cine sa aibe grija da nici bani si nici incredere sa le lase cu altcineva...ehhh lasa draga ca sor-mea poate sa si munceasca si sa se descurce cu 2 copii...aia mica la gradinita...aia mare cl a 5 a ...deci daca vrei poti!
Sint de acord cu tine ca daca vrei poti si cred ca toti am trecut prin situatii grele dar am facut tot posibilul sa le depasim.Pe mine mai mult ma marcheaza el decit ea .......auzi sa prefere sa lucreze doua saptamini pe ici pe colo in loc sa caute de lucru stabil.......munceste la negru fara securitate medicala,fara nimic. Sotul meu este inginer dar ar cara si saci in gara daca ar fi nevoie sa asigure totul familiei si copiilor.acest barbat se vaita la nevasta si impreuna viseaza la visul strain .Iti dai seama domle strainii aia o sa-i primeasca cu bratele deschise fara sa munceasca decit doua saptamini pe luna si alea trase de par..........
kudika1993
Postat pe 10 Mai 2010 12:00
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-10 11:55:34
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!

Las ca umbla albanezi si alte natii cu covrigii in coada sa le dea joburi unde castiga bine, sunt protejate etc Si inca cum...
Cu mainile deschise sunt asteptate persoanele necalificate, fara sa cunoasca limba si fara acte sa munceasca la negru. Avantaj macar te trimite cand te prinde cu avionul via romania acasa si econmisesti un drum

nu fataaa ca ea vrea ceva sigur!nu doar sa se plimbe cu havionul!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 12:03
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 12:00:04
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:51:07
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 11:43:41
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!
Din pacate asa este romanul : se lamenteaza fara sa faca nimic si vrea totul pe tava. tot timpul are impresia ca trebuie sa il ajute cineva sau si mai grav trebuie sa faca pentru el. la cainii cu,covrigi in coada viseaza toata lumea care priveste lucrurile superficial si din exterior. nimeni nu realizeaza ca in afara daca nu te bati si nu muncesti pe brinci te maninca cainii.

pai da..eu ma gandesc ca daca are copii la gradinita de la 8-9 sa zicem pana la 2-3 tot are timp sa lucreze undeva sau la cineva sa faca curat..da nuuu noi vrem in afara..sa ne stabilim...sa ne ajute cineva...
si vrajeala din asta am tot auzit ca n-are timp si n-are cine sa aibe grija da nici bani si nici incredere sa le lase cu altcineva...ehhh lasa draga ca sor-mea poate sa si munceasca si sa se descurce cu 2 copii...aia mica la gradinita...aia mare cl a 5 a ...deci daca vrei poti!
Sint de acord cu tine ca daca vrei poti si cred ca toti am trecut prin situatii grele dar am facut tot posibilul sa le depasim.Pe mine mai mult ma marcheaza el decit ea .......auzi sa prefere sa lucreze doua saptamini pe ici pe colo in loc sa caute de lucru stabil.......munceste la negru fara securitate medicala,fara nimic. Sotul meu este inginer dar ar cara si saci in gara daca ar fi nevoie sa asigure totul familiei si copiilor.acest barbat se vaita la nevasta si impreuna viseaza la visul strain .Iti dai seama domle strainii aia o sa-i primeasca cu bratele deschise fara sa munceasca decit doua saptamini pe luna si alea trase de par..........


pai e grea munca ..mai ales zilnic efectuata..stii proverbul ala..."cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste!"
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 12:12
De la: one_size, la data 2010-05-10 12:03:22
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-10 11:55:34
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!

Las ca umbla albanezi si alte natii cu covrigii in coada sa le dea joburi unde castiga bine, sunt protejate etc Si inca cum...
Cu mainile deschise sunt asteptate persoanele necalificate, fara sa cunoasca limba si fara acte sa munceasca la negru. Avantaj macar te trimite cand te prinde cu avionul via romania acasa si econmisesti un drum

nu fataaa ca ea vrea ceva sigur!nu doar sa se plimbe cu havionul!

Fataaaaaaaa albanezii, rusii si alte nationalitati conlocuitoare intradevar umbla sigur cu covrigul in coada. Tre doar sa pui mana pe covrig. E sigura chestia. Hainele de munca, acoperis, bodyguard si sofer intre casa si loc de munca inclusiv...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Mai 2010 12:19
ma gandesc ca unii oameni chiar isi merita soarta....as munci dar cine sa stea cu copii si sa mi se dea si salar' acoperitor.....barbata-miu ar munci dar mai bine sta acasa sa ma ajute cu copii vreti viata decenta fratilor....la munca cu voi....orice fel de munca chiar si de femeie de serviciu sau muncitor necalificat
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 12:50
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-10 12:19:31
De la: one_size, la data 2010-05-10 12:03:22
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-10 11:55:34
De la: one_size, la data 2010-05-10 11:27:29eu nu stiu de ce toata lumea crede ca in afara umbla cainii cu covrigi in coada?
si daca tot ai net de ce nu cauti singura?vrei sa caute si sa iti dea altii mura in gura?
si crezi ca in afara te duci si gata repede da-i copii la gradinita..si gasesti de munca si casa si tot...alooo trezirea!

Las ca umbla albanezi si alte natii cu covrigii in coada sa le dea joburi unde castiga bine, sunt protejate etc Si inca cum...
Cu mainile deschise sunt asteptate persoanele necalificate, fara sa cunoasca limba si fara acte sa munceasca la negru. Avantaj macar te trimite cand te prinde cu avionul via romania acasa si econmisesti un drum

nu fataaa ca ea vrea ceva sigur!nu doar sa se plimbe cu havionul!

Fataaaaaaaa albanezii, rusii si alte nationalitati conlocuitoare intradevar umbla sigur cu covrigul in coada. Tre doar sa pui mana pe covrig. E sigura chestia. Hainele de munca, acoperis, bodyguard si sofer intre casa si loc de munca inclusiv...


mama ce viata...da cred ca unii nimeresc ca sa zic asa doar borta covrigului!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 12:52
sorry, da' m-am enervat!
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 12:52
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 12:50:40 ma gandesc ca unii oameni chiar isi merita soarta....as munci dar cine sa stea cu copii si sa mi se dea si salar' acoperitor.....barbata-miu ar munci dar mai bine sta acasa sa ma ajute cu copii vreti viata decenta fratilor....la munca cu voi....orice fel de munca chiar si de femeie de serviciu sau muncitor necalificat


tu miss..da munca-i buna...si cum adica femeie de serviciu?sa fie ea la munca de jos?du-te fata de aici!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 12:53
De la: one_size, la data 2010-05-10 12:53:15
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 12:50:40 ma gandesc ca unii oameni chiar isi merita soarta....as munci dar cine sa stea cu copii si sa mi se dea si salar' acoperitor.....barbata-miu ar munci dar mai bine sta acasa sa ma ajute cu copii vreti viata decenta fratilor....la munca cu voi....orice fel de munca chiar si de femeie de serviciu sau muncitor necalificat


tu miss..da munca-i buna...si cum adica femeie de serviciu?sa fie ea la munca de jos?du-te fata de aici!

da sigur, mai bine sa-ti planga copii de foame in loc sa muncesti oriunde si orice, numai sa scoti niste banuti
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 13:03
ia ca ma duc la beraria lui calin sa ma dreg cu o bere, sa-mi revin sper sa nu-mi puna astia la munca fiola
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 13:06
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:06:26ia ca ma duc la beraria lui calin sa ma dreg cu o bere, sa-mi revin sper sa nu-mi puna astia la munca fiola


one_size
Postat pe 10 Mai 2010 13:08
De la: one_size, la data 2010-05-10 13:08:39
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:06:26ia ca ma duc la beraria lui calin sa ma dreg cu o bere, sa-mi revin sper sa nu-mi puna astia la munca fiola



are baru' inchis
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 13:10
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:10:36
De la: one_size, la data 2010-05-10 13:08:39
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:06:26ia ca ma duc la beraria lui calin sa ma dreg cu o bere, sa-mi revin sper sa nu-mi puna astia la munca fiola



are baru' inchis

hai ca iti dau eu o ca mai mult ca sigur calin este sa bage in el si sa isi faca somnul de amiaza..stii vb aia fie porcul cat de mic dupa masa doarme un pic!
one_size
Postat pe 10 Mai 2010 13:12
De la: one_size, la data 2010-05-10 13:12:47
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:10:36
De la: one_size, la data 2010-05-10 13:08:39
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:06:26ia ca ma duc la beraria lui calin sa ma dreg cu o bere, sa-mi revin sper sa nu-mi puna astia la munca fiola



are baru' inchis

hai ca iti dau eu o ca mai mult ca sigur calin este sa bage in el si sa isi faca somnul de amiaza..stii vb aia fie porcul cat de mic dupa masa doarme un pic!

prietenul la nevoie se cunoaste
miss_darine
Postat pe 10 Mai 2010 13:14
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 13:03:54
De la: one_size, la data 2010-05-10 12:53:15
De la: miss_darine, la data 2010-05-10 12:50:40 ma gandesc ca unii oameni chiar isi merita soarta....as munci dar cine sa stea cu copii si sa mi se dea si salar' acoperitor.....barbata-miu ar munci dar mai bine sta acasa sa ma ajute cu copii vreti viata decenta fratilor....la munca cu voi....orice fel de munca chiar si de femeie de serviciu sau muncitor necalificat


tu miss..da munca-i buna...si cum adica femeie de serviciu?sa fie ea la munca de jos?du-te fata de aici!

da sigur, mai bine sa-ti planga copii de foame in loc sa muncesti oriunde si orice, numai sa scoti niste banuti
...........pai o doare burta cum sa munceasca orice Ma intreb oare nu poate sa vorbeasca cu imputernicitul sa spele dimineata cind sint fetele la gradi scarile la blocuri? asa este scutita de plata intretinerii si cistiga si un banut............dar nu cred ca este rusinica sa muncesti!
kudika1993
Postat pe 10 Mai 2010 13:15
De la: kudika1993, la data 2010-05-10 13:15:03 ...........pai o doare burta cum sa munceasca orice Ma intreb oare nu poate sa vorbeasca cu imputernicitul sa spele dimineata cind sint fetele la gradi scarile la blocuri? asa este scutita de plata intretinerii si cistiga si un banut............dar nu cred ca este rusinica sa muncesti!


ehhh si cu tine..da ea are fata de femeie de serviciu?plus ca nu castiga mult! mai bine sta degeaba si posteaza mesaje de ajutorare!
one_size
Postat pe 11 Mai 2010 13:07
Vin si eu sa pun niste paie pe focul aprins de voi.
In Spania o chirie intr-o locuinta decenta e cam 500 euro. Pentru cei care vin aici sperand sa gaseasca de lucru spaland, ingrijind batrani.. singura solutie de supravietuire este sa se stranga vreo 5 - 6 si sa imparta chiria frateste. Cunosc un caz de stau 9 femei in 2 camere in Madrid si nu-i nicio fericire. Altfel, nicio sansa. O familie cum este a ta cu doi copii ... este o aventura. Nici sa nu te gandesti la asa ceva.
Cat despre batranii de ingrijit, cel putin in Spania, nu stiu ce au sau ce nu au, dar 90% dintre ei sunt invalizi, in carucioare. Prin urmare trebuie sa-i cari, sa-i ridici, sa-i stergi la fund, sa te faci pres de-ti ordona. Ma indoiesc ca ai face ORICE pentru bani intr-o tara unde esti vazut ca un nenorocit de emigrant, no matter what.
Am spus si pe un alt topic legat de povestea asta cu plecatul afara la munca. Daca nu ai in mana un contract ferm, daca nu cunosti limba in proportie de 75% (si nu hola! gracias! si ce-o mai zice sarmana Maria in telenovele), e o prostie.
Cum o fi acasa, e ACASA! Auzi romaneste in jurul tau, vorbesti romaneste si dormi pe presul de la usa (ca-i tot romanesc) de-i cazul. Dar sa pleci cu doi copilasi intr-o alta tara crezand ca e UNICA ta sansa... nu e doar o loterie, e curata nebunie.
rashela
Postat pe 11 Mai 2010 15:52
Ai zis bine dai fetele la gradi an alta tara dar ai bani sa platesti gradi?. Sau te gandesti ca gradi e de-a moaca la stat e foarte greu noi asteptam de un an la cresa de stat.De munca nu gasesti asa usor dar stii limba?.Iti dau un exemplu sora si cumnatul merg la munca an Spania. La anceput au lucrat an agricultura la anceput au stat 2 familii antr-o camera fara curent electric de copil nici nu era vb sa al ia cu ei an asa conditii Gandestete ca gazda e scumpa daca vrei cu adevarat gasesti si an tara dar crede vreti sa fiti comozi si credeti ca an alta tara e raiul
ines34
Postat pe 12 Mai 2010 16:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help...situatie ciudata.... 19 De la: witcher 12 Iulie 2010 18:28
ce face o femeie sa fie atrasa de un barbat? 73 De la: r_girl 20 Mai 2009 15:06
decizie pentru viata 117 De la: -Allexa- 19 Februarie 2015 13:24
Unicul defect al Femeii 217 De la: Flowers 8 Mai 2011 15:54
conteaza daca partenerul este cu mult mai inalt decat tine? 33 De la: love_is_precious 14 Iunie 2010 09:18