Setari Cookie-uri

Prietenul meu este gelos fara niciun motiv

Buna,
Am o relatie de 4 ani cu o persoana care niciodata nu a dat nici cel mai mic semn ca ar fi suferit de gelozie. Totul a inceput insa acum 4 luni cand avenit acasa si a scos un reportofon de sub pat si a imceput sa asculte ce era inregistrat pe el.

Mi-a spus apoi ca simte ca il insel si ca de asta a recurs la aceasta metoda. Dupa ce a ascultat de vreo 4 ori tot ce era inregistrat acolo si si-a dat seama ca nu am nimic de ascuns si-a cerut iertare si mi-a promis ca niciodata nu va mai face asa ceva.
Din pacate dupa 1 luna povestea se repeta si mi-a spus ca a pus pe cineva sa ma urmareasca, ca intr-adevar persoana aceea nu m-a vazut cu cineva insa el simte ca eu il insel si ca vrea sa stie de la mine daca e adevarat sau nu.

Din acel moment in fiecare zi ma intreba daca am pe altcineva si apoi a inceput sa ma acuze ca il insel cu un prieten de al lui(pe care eu l-am vazut de 2 ori in 4ani!!!).
Noi trebuia sa ne casatorim anul acesta, dar am anulat nunta pt ca simt ca nu pot sa merg mai departe cu un astfel de om.

Momentan suntem despartiti insa el ma suna in fiecare zi si ma roaga sa ma intorc la el.

Ce ar trebui sa fac?
kudika189363
Postat pe 28 Mai 2010 14:18


sa pleci fara sa privesti inapoi!
touch_me
Postat pe 28 Mai 2010 14:22
De la: kudika189363, la data 2010-05-28 14:18:32Buna,
Am o relatie de 4 ani cu o persoana care niciodata nu a dat nici cel mai mic semn ca ar fi suferit de gelozie. Totul a inceput insa acum 4 luni cand avenit acasa si a scos un reportofon de sub pat si a imceput sa asculte ce era inregistrat pe el.

Mi-a spus apoi ca simte ca il insel si ca de asta a recurs la aceasta metoda. Dupa ce a ascultat de vreo 4 ori tot ce era inregistrat acolo si si-a dat seama ca nu am nimic de ascuns si-a cerut iertare si mi-a promis ca niciodata nu va mai face asa ceva.
Din pacate dupa 1 luna povestea se repeta si mi-a spus ca a pus pe cineva sa ma urmareasca, ca intr-adevar persoana aceea nu m-a vazut cu cineva insa el simte ca eu il insel si ca vrea sa stie de la mine daca e adevarat sau nu.

Din acel moment in fiecare zi ma intreba daca am pe altcineva si apoi a inceput sa ma acuze ca il insel cu un prieten de al lui(pe care eu l-am vazut de 2 ori in 4ani!!!).
Noi trebuia sa ne casatorim anul acesta, dar am anulat nunta pt ca simt ca nu pot sa merg mai departe cu un astfel de om.

Momentan suntem despartiti insa el ma suna in fiecare zi si ma roaga sa ma intorc la el.

Ce ar trebui sa fac?


SIncer? Urmareste Othelo. Finalul nu e chiar fericit... Asta e raspunsul meu. Imi pare rau, sincer...
Neamtu
Postat pe 28 Mai 2010 14:23
De la: Neamtu, la data 2010-05-28 14:23:14
De la: kudika189363, la data 2010-05-28 14:18:32Buna,
Am o relatie de 4 ani cu o persoana care niciodata nu a dat nici cel mai mic semn ca ar fi suferit de gelozie. Totul a inceput insa acum 4 luni cand avenit acasa si a scos un reportofon de sub pat si a imceput sa asculte ce era inregistrat pe el.

Mi-a spus apoi ca simte ca il insel si ca de asta a recurs la aceasta metoda. Dupa ce a ascultat de vreo 4 ori tot ce era inregistrat acolo si si-a dat seama ca nu am nimic de ascuns si-a cerut iertare si mi-a promis ca niciodata nu va mai face asa ceva.
Din pacate dupa 1 luna povestea se repeta si mi-a spus ca a pus pe cineva sa ma urmareasca, ca intr-adevar persoana aceea nu m-a vazut cu cineva insa el simte ca eu il insel si ca vrea sa stie de la mine daca e adevarat sau nu.

Din acel moment in fiecare zi ma intreba daca am pe altcineva si apoi a inceput sa ma acuze ca il insel cu un prieten de al lui(pe care eu l-am vazut de 2 ori in 4ani!!!).
Noi trebuia sa ne casatorim anul acesta, dar am anulat nunta pt ca simt ca nu pot sa merg mai departe cu un astfel de om.

Momentan suntem despartiti insa el ma suna in fiecare zi si ma roaga sa ma intorc la el.

Ce ar trebui sa fac?


SIncer? Urmareste Othelo. Finalul nu e chiar fericit... Asta e raspunsul meu. Imi pare rau, sincer...


sigur iti va urma sfatul!
touch_me
Postat pe 28 Mai 2010 14:26
Se poate, pentru ca nu am fost destul de explicit. EL o UCIDE pe ea. DIn gelozie. The End.
Neamtu
Postat pe 28 Mai 2010 14:30
Sa fugi! Fostul tau are o problema si trebuie sa si-o rezolve.
kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2010 16:20
fugi cat te tin picioarele ca o sa iti distruga viata ...langa asa ceva nu ai cum sa nu cedezi psihic..
SEmperIdem
Postat pe 5 Iunie 2010 14:29
crek are cv l cap.sfatul meu:FUGI!!!!!!!!!!!!!!!!MAINE POIMAINE O SATI DEA IN CAP.TOT DEGEABA K O S I SE PARA LUI CV SUSPECT
gb_byenkutza
Postat pe 5 Iunie 2010 16:24
crek are cv l cap.sfatul meu:FUGI!!!!!!!!!!!!!!!!MAINE POIMAINE O SATI DEA IN CAP.TOT DEGEABA K O S I SE PARA LUI CV SUSPECT
gb_byenkutza
Postat pe 5 Iunie 2010 16:24

daca tu simti ca nu ai nici o musca pe sub caciula , lasa-l in plata domnului , el este obseadat , lasa-l in plata domnului , daca tu stii ca i-ai oferit prilejuri , totul sta altfel.
banalulanonim
Postat pe 5 Iunie 2010 20:11
Asta este obsesie deja...nu mai este gelozie. Ar trebui sa-i spui ca nu il mai poti accepta atata timp cat dovedeste ca nu are incredere in tine. Si imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun, dar nu cred ca ii va trece orice ti-ar promite...Daca este atat de suspicios ar trebui sa zici merci ca ai apucat sa-i cunosti meteahna inainte de a te casatori..... Eu zic sa renunti la el definitiv si sa cauti pe cineva care crede in tine...
Artemis25
Postat pe 5 Iunie 2010 20:46
Renunta la el si sa iti vezi de viata ta. Nu are rost sa te intorci la el. Orice iti va promite, va face acelasi lucru. Gelozia asta e deja o boala de care nu va scapa niciodata. O sa-ti faca viata un calvar. Si daca o sa aveti si copii....asta vrei tu sa vada? Pe tata care o interogheaza vesnic pe mama pe unde si cu cine umbla, sau mai rau, poate vad si batai? NUUUU ! Asa cum au spus si ceilalti, fugi de el cat mai repede. Nu-ti distruge viata. Au fost 4 ani.... asta este. Bine ca s-a intamplat inainte de nunta si ai avut mintea cea buna sa o anulezi.
kijutza
Postat pe 6 Iunie 2010 10:12
De la: kudika189363, la data 2010-05-28 14:18:32Buna,
Am o relatie de 4 ani cu o persoana care niciodata nu a dat nici cel mai mic semn ca ar fi suferit de gelozie. Totul a inceput insa acum 4 luni cand avenit acasa si a scos un reportofon de sub pat si a imceput sa asculte ce era inregistrat pe el.

Mi-a spus apoi ca simte ca il insel si ca de asta a recurs la aceasta metoda. Dupa ce a ascultat de vreo 4 ori tot ce era inregistrat acolo si si-a dat seama ca nu am nimic de ascuns si-a cerut iertare si mi-a promis ca niciodata nu va mai face asa ceva.
Din pacate dupa 1 luna povestea se repeta si mi-a spus ca a pus pe cineva sa ma urmareasca, ca intr-adevar persoana aceea nu m-a vazut cu cineva insa el simte ca eu il insel si ca vrea sa stie de la mine daca e adevarat sau nu.

Din acel moment in fiecare zi ma intreba daca am pe altcineva si apoi a inceput sa ma acuze ca il insel cu un prieten de al lui(pe care eu l-am vazut de 2 ori in 4ani!!!).
Noi trebuia sa ne casatorim anul acesta, dar am anulat nunta pt ca simt ca nu pot sa merg mai departe cu un astfel de om.

Momentan suntem despartiti insa el ma suna in fiecare zi si ma roaga sa ma intorc la el.

Ce ar trebui sa fac?



Asta suna a paranoia deja... Bine ai facut ca l-ai lasat...


Micael
Postat pe 7 Iunie 2010 21:24
Ar trebui sa-ti vezi de viata ta.Iar pe el sa-l ignori.Un asfel de om nu te merita.Bravo tie ca ti-ai dat seama la timp si ai anulat nunta.Asa iti va fi intreaga viata, dupa ce te vei casatori daca vei voi cu el.Renuta pune capat.
kudika098645
Postat pe 7 Iunie 2010 21:32
Imi pare sincer rau pt situatia in care te afli,e mai bine ca ai pus punct acuma inainte sa se ajunga la chestii mai grave,gelozia e boala rea si i afecteaza pe toti din jurul acelei persoane,poate intr-o zi va intelege si el ca o relatie nu se poate construi pe astfel de sentimente si nu va mai repeta greseala care a facut-o cu tine in urmatoarea relatie pe care o va avea.
deiutza_deiutza
Postat pe 8 Iunie 2010 13:07
Daca ai putut sa anulezi nunta si sa te desparti chiar si temporar de el inseamna ca...se poate. Stii si singura ce ai de facut...desi e ca si "lasat" din punctul meu de vedere nu e numai la stadiu de intentie. Tu deja ai luat atitudine, cea potrivita as putea spune. Insa tocmai faptul ca ai renuntat asa usor la nunta si la tot parca ma face sa cred ca el saracu' avea ceva dreptate...nu neaparat ca-l inselai ci ca nu te mai satisfacea si erai oarecum in expectativa si nu cred ca nu l-ai fi inselat daca ai fi gasit ceva mai bun.
ocs
Postat pe 8 Iunie 2010 17:39
si eu ma nr printe vinovati k el,
in urma cu ceva timp mii sa intamplat sa am o relatie perfecta posibil si nunta mai tarziu
dar am stricato din cauza geloziei,sau a obsesiei
mam trezit tarziu .(daca ascultii de unii prieteni falsii crezi multe minciunii)
dar parerea mea e sal lasii nu e viata de trait cu asa persoana ,e un IAD,
cunosc .am trait asa ceva si nu e bine pt nici unu, totu e rau nimic bun,
iar ceel mai rau e k sau intamplat atatea cazuri de omor si suicid din cauza " geloziei "
degeaba va iubiti,vreti nunta ,dar nu asa .
daca mai potii ierta si sterge ,
eu unu nu ma pot ierta personal,dar tu pe el?..................................
alyn27
Postat pe 16 Iunie 2010 17:29
iti multumesc eu pt raspuns alin ca poate asa a realizat si ea ce altii spun doar prin parere proprie. tu chiar ai trait-o
kudika_bibi
Postat pe 17 Iunie 2010 11:57
pey daca tu spui ca nu ar avea nici un motiv sa aiba acest comportament....e psiho-pupo...si mai bine veze-ti de treaba...ca doar o simpla gelozie poate duce la cine stie ce nebunii...
jeanpierre
Postat pe 17 Iunie 2010 17:44
e boala rea gelozia...lasa-l !
roz5blue6lila7
Postat pe 27 Iunie 2010 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de sfaturi 5 De la: kudika_24263 28 Decembrie 2012 10:23
buna 13 De la: naturally 30 Septembrie 2010 01:19
Nu mai suport!!! 19 De la: andr004 31 August 2011 12:56
Relatie "fara obligatii". 39 De la: Barbie30_ 10 August 2011 20:43
este oare ilogic ca o fata sa faca primul pas? 19 De la: carabincatalinmanuel 12 Octombrie 2010 07:45