Setari Cookie-uri

pot sa-l mai schimb?????????

suntem impreuna de 5 ani. desi ne certam des, ne iubim mult si am reusit sa trecem intotdeauna peste toate... insa este un lucru peste care nu pot trece- tine de caracterul lui. El este o persoana, mai jucausa, toata ziua ne alintam, ne batem (in joaca), vorbim de toate.. totul ar parea perfect, insa eu am nevoie si de tandrete, as vrea sa-mi faca si mie cadouri, sa-mi spuna lucruri frumoase, dulci, sa ma mangaie usor.. insa el nu este asa... am vb cu el de foarte multe ori, dar degeaba... s-a straduit o perioada, dar se pare ca nu-i sta in caracter. intotdeauna i-am gasit o scuza si anume faptul ca el nu a avut mama, si prin urmare nu stie sa aprecieza aceste lucruri. Sincer nu pot sa-l parasesc doar pentru atat.. ce sfat imi puteti da??????
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 17:34
Am avut si eu un iubit care de asemenea a crescut fara mama de mic si care se comporta la fel,dar dak eu am fost tandra si atenta cu el a inceput si el sa fie la fel.Dar pe atuncea noi aveam 17-18 ani si caracterele mai puteau fi modelate.Ai putea sa incerci si tu sa faci la fel.Bafta!
annk48
Postat pe 30 Mai 2010 10:25
Ai in mare parte dreptate. si noi vorbim de la 16 ani, acum avem 21... am reusit sa-l schimb in unele privinte de exemplu sa ma ia in noaptea in brate. inainte fugea de mine prin pat ... ba spunea ca ii este cald, ba ca ii este frig (ceea ce nu avea nicio logica)... iar acum singur ma cauta in somn si ma ia in brate.. dar pentru mine care am fost mereu o alintata nu este suficient. este greu atat timp cat el nu a primit afectiune. Primul cuplu adevarat pe care l-a vazut in viata sa am fost noi... e barbat la filme romantice nu se uita...il vad ca se straduieste uneori, dar nu suficient....
kudika18000
Postat pe 30 Mai 2010 10:43
cea mai mare greseala este sa incerci sa schimbi un om!
mie nu mi-ar placea sa incerce cineva ..chiar sa fie si persoana pe care o iubesc...si eu sunt haotica in tot ce fac!
uneori sunt rea..alteori foarte rea...dar asa sunt eu si chiar de am incercat sa fiu blanda..parca nu-s eu!
one_size
Postat pe 30 Mai 2010 10:50
eu am reusit sa-l determin sa se schimbe in cateva privinte importante... la inceputul relatiei era un golanas, se dadea la alte fete, chiar de fata cu mine... nu avea de gand sa termine liceul, sa faca o facultate... vroia sa plece in italia (si nu la munca, intelegeti voi), dar de dragul meu si-a schimbat conceptiile de viata... si credeti-ma nu este deloc o persoana vulnerabila sau naiva... am avut foarte mult de munca cu el... dar eu spun ca a meritat.... insa imi doresc din suflet sa fie mai atent, mai dulce cu mine.... oare mai este posibil dupa 5 ani de relatie???
kudika18000
Postat pe 30 Mai 2010 11:00

da eu zic ca in astia 5 ani trebuia sa se intample sa vrea mai mult de la tine,nu crezi?
one_size
Postat pe 30 Mai 2010 11:02
[. Sincer nu pot sa-l parasesc doar pentru atat.. ce sfat imi puteti da??????[/quote]

E ff greu sa schimbi o persoana complet si definitiv . Inseamna efort, rabdare, timp din partea ta, tact, stapanire de sine si multa multa energie ( ca sa nu ti imaginezi ca el e o plastilina si nu reactioneaza la ideile tale ).
Tu hotarasti daca esti dispusa sa investesti atata in ceva ce nu -ti garanteaza nimeni ca va iesi asa cum vrei tu sau ca nu te va parasi mai tarziu pentru alta " mai puitn cicalitoare" .

Si ca sa l faci mai tandru si mai atent, trebuie sa fii tu un exemplu pentru el in fiecare moment , ceea ce e cam greu si cam riscant, pentru ca TU trebuie sa te adaptezi pt el,( si nu e usor sa fii draguta in orice moment) si nu ai nicio garantie ca el se va schimba in ritmul dorit de tine . in plus e posibil sa ii convina rolul de " student" si sa nu se mai schimbe.. sau e posibil ca odata ce schimba grupul de prieteni sa fie influentat de ei sa faca tocmai pe dos , spre disperarea ta.

Eu cred ca in viata nu este de datoria unei fete sa i faca educatie unui tip , pe motiv ca nu a avut acasa sau mai stiu eu ce.. o relatie nu e serviciu de asistenta sociala pentru diversi indivizi cu probleme care trebuie adusi la linia de normalitate ..si cine are o relatie in felul asta, isi asuma un mare risc, pentru nu-i asa , nu toate tratamentele si metodele de asistenta sociala dau rezultatele dorite ..

Cel mai simplu e sa gasesti o persoana care are 90 % din caracteristicile pe care le vrei si le consideri cele mai importnate pt tine ( nu in general , ce crede lumea ca e bine sa faca sau sa nu faca) si ce mai lipseste sa nu fie asa importnat pt tine sau sa te deranjeze ff mult. Cu alte cuvinte, daca te deranjeaza ff mult ce lipseste, mai degraba schimbi persoana decat sa i schimbi comportamentul .

Multa bafta !
kudika052198
Postat pe 18 Iunie 2010 04:45

in iubire nu se schimba..se construieste
si nu se consruiesc case si vile..ci o relatie trainica..nu e nevoie de schimbarea cuiva dak iubesti
chiar ai zis ca nu-l poti parasi doar pt asta..da, uneori nu sunt in stare sa vada ceva ce ai dori decat dak le zici pe de-a dreptul
vrei cuvinte tandre? zi-i si lui un compliment, se va intoarce cu siguranta inapoi
vrei o mangaiere? mangaie-l tu prima..si va intelege
oamenii sunt mici copiatori ai gesturilor..cand casti..casca si el...
mi-s clara?
usor usor, veti face ceva mai frumos
nu schimba daca iubesti...s-ar putea sa nu iasa cum vrei..poate se modifica cu altele, care deocamdata sunt ok
dragon_fly88
Postat pe 22 Iunie 2010 00:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fosta prietena i tot trimite mesaje 58 De la: Barbie30_ 22 Noiembrie 2010 10:45
buna seara 4 De la: ella_c 26 Februarie 2009 19:48
buna 30 De la: yumalai 17 Februarie 2010 08:51
Help pls 12 De la: sweetpink 6 Mai 2011 14:26
chiar am nevoie de un sfat!!! 5 De la: Elif22 20 Mai 2010 02:32