Setari Cookie-uri

va rog,sfaturi sincere!!.....

Buna,Irina!Sunt Diana si sunt in ultimul an la AMG.Noi semestrul acesta studiem Psihiatria (cu dr.)si Nursing in psihiatrie(cu asist.med.),unde suntem invatati ca,pt.siguranta noastra,NU TREBUIE SA NE SUBORDONAM PACIENTULUI CU PSIHOPATIE,ESTE SINGURA SECTIE UNDE ESTE INTERZISA EMPATIA,PT.CA NU E AFECTIUNE SOMATICA SI NICI LOGICA(nu poti spune-ma doare in hipocondrul drept pt.ca aseara am mancat friptura de porc si nu s-au eliminat sarurile biliare in duoden)!DA,TREBUIE SA RESPECTAM FIINTA UMANA
kudika331054
Postat pe 23 Noiembrie 2010 09:18
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!
eu spun sa luptatı pt ceea ce sımtıtı .....cred ca estı sıngura care ıl poate ajuta de acolo....un alt medıc poate ....e frumos cınd ıubestı sı te sımtı ıubıt...succes
kudika330764
Postat pe 23 Noiembrie 2010 09:42
Irina,profesional vorbind,eu si clientii,colaboratorii,sponsorii etc avem o relatie strict profesionala si crede ma ca sunt unele femei cu care iau contact extraordinar de frumoase si extraordinar de inteligente dar acum ce o sa fac? o sa ma indragostesc de fiecare in parte? mi plac? Si ce daca? Nu se termina lumea la ele. Ce i cu profesia,ramane al ei, ce e cu viata sentimentala e separat...Deci mai citeste o data codul deontologic al statutului vostru si vei gasi in el un bun indrumator
poker_shark
Postat pe 23 Noiembrie 2010 09:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu stii ce sa porti??Te ajut! 14 De la: callybra 6 Octombrie 2011 20:36
vizitati 2 De la: Shhh 20 Martie 2010 14:15
Este un pacat sa iubesti o persoana care nu iti apartine in totalitate??? 9 De la: roz5blue6lila7 23 Februarie 2010 12:22
ce sa fac?.... 13 De la: ObuburuzaRoz 2 Septembrie 2011 17:42
Hellp 6 De la: iacinta 24 Martie 2010 15:17