Setari Cookie-uri

va rog,sfaturi sincere!!.....

sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!

Postat pe 29 Mai 2010 15:46
recent a fost la mine in oras un caz(dat chiar si la tv) cu un schizofrenic ce si'a omorat iubita cu nu stiu lovituri de cutit. aparent nici el nu avea nimic, doar l'a deranjat ca tipa vroia sa'i dea zona. atunci s'a si aflat ca el e defapt bolnav psihic, si lunar isi lua doza de medicamente.
Shhh
Postat pe 29 Mai 2010 16:04
Imi pare rau ca va dezamagesc , dar chiar dvs ati spus ceva de o stare de depresie la persoana de care ,, credeti " ca v-ar lega ceva sentimental , aveti grija ! DEPRESIA intrati pe un site net si cititi ce inseamna, apoi mai poate fi si relatia PACIENT - CADRU MEDICAL, nu l-e incurcati poate fi FATALA in unele cazuri mai devreme sau mai tarziu!

CU STIMA !
kudika156201
Postat pe 4 Iunie 2010 12:27
da tu esti dispusa sa iti asumi riscurile?
daca maine poimaine devine paranoia ca vrei sa il omori ca doar esti cadru medical...
tu stii mai bine!
one_size
Postat pe 4 Iunie 2010 12:43
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru

si fazele astea nu-ti suna exact ca boala lui?
s-a internat de unu' singur, zici?

mai bine incerci sa afli daca e adevarat ceea ce spune, inainte sa crezi un paranoic pe cuvant. Las' ca si pe maica-mea o cauta Securitatea de vreo 20 de ani
kitty_krieger
Postat pe 4 Iunie 2010 13:32
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!


Mai iesi dintre bolnavi psihic si cunoaste si oameni normali, macar aparent normali.De atata lucru acolo ai inceput sa -i vezi normali si sa crezi balivernele lor ca adevarate.

Postat pe 4 Iunie 2010 14:09
se spune ca paranoicul e cel mai normal om in timpul internarii dar si cand iese criza se amplifica. Modul de evolutie al bolii difera de la un pacient la altul. Sunt persoane care au avut in antecedente episoade dar care in timp s-au integrat in comunitate si au dus o viata relativ normala. Problema in cazul acesta se pune cred de cum s-ar integra el in afara centrului, de cum si-ar putea asigura existenta , daca ar face fata sa lucreze sa mentina un servici. Nu cred ca se poate pune la cale un complot asa de mare incat un om matur si independent de 45 de ani sa fie internat intr-un centru impotriva vointei lui. Cred ca in dosarul lui se poate gasi o ancheta sociala , un istoric al vietii lui.
yasmina
Postat pe 4 Iunie 2010 15:15
E cam de telenovela povestea cu parintii care l-au internat ca sa scape de el.investigheaza mai mult trecutul lui
pusha2
Postat pe 4 Iunie 2010 20:17
parerea mea e k cu oameni k el iti pui viata in pericol.maine poimaine poate apari la stiri.DOAMNE FERESTE!mai bn singura dekt in companie nepotrivita.si povestea lui e k o telenovela n crezi?ffiind inchis acolo probabil urmareste si are impresia k de fapt e viata lui.dak nu teai saturat de viata eu zic sa iti cauti p cineva in toate mintiile
gb_byenkutza
Postat pe 4 Iunie 2010 23:11
Sunt sigura ca acest barbat este deosebit in comparatie cu ceilalti intalniti , insa incearca sa-ti domini sentimentele, daca nu vei dori complicatii ulterioare!!! Doamne fereste,face o depresie si-si ia viata si apoi sa vezi !!!! Cu pacientii trebuie sa ai relatii pur profesionale iar in cazul in care va fii ceva "de durata ",trebuie sa studiezi foarte bine problema si nu numai prin prisma lui !!! Se spune ca nu exista oameni perfect normali ,toti avem mici'ciudatenii",dar nu incerca sa te arunci intr-o relatie cu un pacient,nu trebuie sa-l faci sa-si faca iluzii !!! Ia-ti concediu,pleaca momentan din preajma si influenta lui,detaseaza-te,si bineinteles...informeaza-te !!! Iti doresc mult succes si fericire !!! Asteptam vesti !!!
kudika133347
Postat pe 5 Iunie 2010 07:26
totusi ca esti cadru medical...nu te lasa influentata de aparente...dupa umila mea parere....nu te-as sfatui sa ai o legatura cu el...totusi nu uita...este un om bolnav...sau ce iti trebuie pe naiba in casa?eu cred ca tii mila de el...si de unde stii ca iti spune adevarul...despre parinti?....nu uita...este un om bolnav....si nu incerca sa amesteci serviciul cu dragostea...nu are sanse...sunt atatea cazuri...bafta...poate ne mai auzim...pup ada
kudika137395
Postat pe 5 Iunie 2010 14:28
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!


verifica daca acel certificat e real,foloseste faptul ca esti cadru medical pentru a afla adevarul. ai toate resursele necesare pentru a afla daca este sau nu "dus "... bafta daca e bagat acolo de neamuri...orice e posibil
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 5 Iunie 2010 14:35
Si daca sufera intr-adevar de schizofrenie, ce?! Ei nu sunt tot oameni, la fel ca noi? Am citit comentariile celorlalti utilizatori si nu stiu...am senzatia... Parca as vedea un film despre nazisti: noi suntem rasa pura, ceilalti sunt impuri, prin urmare trebuie sa duca o viata mizerabila sau sa moara. Bolile psihice afecteaza foarte multi oameni (mai ales in epoca aceasta, cica moderna)... I se poate intampla oricui... Daca domnul in cauza isi ia tratamentul regulat, nu are manifestari violente sau halucinatii...de ce sa nu aiba dreptul sa duca si el o viata cat de cat normala? Nu stiu, uneori cred ca nu "nebunii" sunt bolnavi, ci "normaliii", care-si judeca cu atata usurinta semenii... Poate ca oamenii acestia au suferit niste traume sau au asistat la tragedii ce i-au dezechilibrat psihic... Nu e vina lor ca sunt bolnavi... Noi in schimb chiar suntem vinovati, pentru ca gandim stramb, despre niste persoane care ne-ar putea fi rude sau...poate prieteni.
Micael
Postat pe 5 Iunie 2010 16:19
Din cate povestesti tu,a prezentat cadrul ideal penru a fi diagnosticat cu aceasta boala.Nu uita ca toti indivizii cu probleme psihice adopta negarea.Daca vrei sa afli adevaraul,prezinta cazul unui alt psihiatru,ajuta-l sa faca un nou control,afla mai multe pareri.E cel mai sigur si usor lucru de facut.Din experienta ta,urmareste-i comportamentul si vezi daca prezinta cele mai mici simptome de schizofrenie( repeta cuvinte,il urmareste cineva,aude voci,are iluzii vizuale,are tendinat de autopersecutie si de a se crede persecutat-aparent da,inca multe-,agresiune si autoagresiune,tulburari de atentie,gandire si de memorie...asociatii bizare),urmareste-i evolutia in timp.I s-a recomandat o medicamentatie pe care o respecta sau a respectat-o?Exista momente in care boala nu se manifesta,dar nu se lasa indelung asteaptata.Deprimarea de care vorbesti trebuia sa se amelioreze in timp cu un tratament riguros,daca nu cumva acum ea e urmarea altor fapte.Daca e singur pana la aceasta varsta,trebuie sa-ti pui un semn de intrebare.Te face sa te simti femeie,nu uita ce deviatii de comportament sexual au acesti bolnavi.
Bine,tu stii mai bine cum se descurca,daca a reusit sa se angajeze,ca din cate inteleg s-a adaptat societatii.Asta trebuie sa vezi, cat timp sta internat si cum se comporta.
Dar sigur,problema cea mai grava e la tine...iti faci sperante ca un pacient sa nu prezinte eventuale probleme psihice grave pentru a avea o relatie cu el?!
kudika052871
Postat pe 5 Iunie 2010 19:19
Eu voi fi foarte sincera, asa cum ai cerut. Din pacate, eu am experienta cu asemenea persoane, in sensul ca mama mea sufera de aceasta boala si soacra mea, fie iertata, suferea tot asa. Dar.....si aici cred ca e foarte important: mama mea refuza tratamentul categoric (si sistemul nu te ajuta in situatia asta); din cauza asta a devenit un adevarat monstru(nu spun vorbe mari). Isi terorizeaza vecinii, a schimbat o multime de locuinte si peste tot a avut probleme cu vecinii, pe mine ma tot blestema si ma considera dusmanul ei, ca vreau sa o otravesc, sa o gazez si sa o iradiez.Se poarta....nu pot sa-ti spun cat de rau cu oricine. Pe de alta parte, soacra mea, care isi accepta boala, facea tratament si ne puteam intelege foarte bine cu ea in perioadele cand era ok. E adevarat, e o boala foarte perfida. Cu tot tratamentul, periodic au decompensari, care duc la acele crize. Crizele se manifesta diferit la fiecare persoana. Daca mama mea e foarte agresiva fata de cei din jur, soacra mea era aproape catatonica. Statea in pat si nu facea nimic. Era convinsa ca nu poate. Nici macar nu manca, nu se spala.... Se poate iubi un om schizofrenic, bineinteles, pt ca il iubesti asa cum e. Iubesti omul, nu boala sau sanatatea. Dar nu ai voie sa lasi garda jos nici un minut. Daca ajungi sa-l cunosti bine, iti dai seama care sunt manifestarile si cum trebuie sa procedezi. Dar nu te autolinisti ca el lupta impotriva bolii. Nu o poate invinge, odata declansata. Dar e un mare plus ca el face efortul asta. Daca ai ajuns sa-l iubesti, crede-ma ca ii face bine si lui. Il ajuta foarte mult. Dar sa nu confunzi niciodata iubirea cu mila. Daca e mila, la un moment dat ti se va parea prea greu si ai sa-ti faci mai mult rau. Si lui la fel. Si inca ceva. Nu crede chiar tot ce-ti povesteste. S-ar putea sa nu fie adevarat nici jumatate. Daca e cu adevarat bolnav, o mare parte din ce ti-a povestit poate fi doar convingerea lui, nu are legatura cu realitatea. Crede-ma. Iti doresc numai bine si sa reusesti sa faci asa cum iti dicteaza inima.
kijutza
Postat pe 6 Iunie 2010 09:59
BUNA! Stiun cum este chiar eu am fost internata din cauza unei depresii la mai multe spitale si fiecare medic spune diacnosticul in felul lui si este f posibil sa fie cumparati............parerea mea este sa mergi mai departe sa vezi cum este cu adevarat incearca la alti medici sa vezi ce iti spun iar dac il iubesti nu il lasa sa plece ptr ca dragostea se gaseste f greu...................la ce spital este internat??
poate iti recomand pe cineva dar sa imi spui de unde esti?
pop
yun86
Postat pe 8 Iunie 2010 12:49
Doamne fereste. Cu pacientii trebuie sa ai relatii pur profesionale iar in cazul in care va fii ceva "de durata ",trebuie sa studiezi foarte bine problema si nu numai prin prisma lui. Se spune ca nu exista oameni perfect normali ,toti avem mici'ciudatenii",dar nu incerca sa te arunci intr-o relatie cu un pacient,nu trebuie sa-l faci sa isi faca iluzii .Informeaza-te mai mult in privinta lui.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 8 Iunie 2010 17:01
Are probleme.Nu te implica mai mult decit iti cere profesia.In toti acesti ani de cind esti despartita, nu ai gasit nici un barbat , care sa te merite?
kudika098645
Postat pe 15 Iunie 2010 09:15
http://www.mirese-galati.ro
coffecream
Postat pe 18 Iunie 2010 12:38
mda...persoanele cu astfel de tulburari psihice au tendinta de a se victimiza. si din cate ai povestit, el este protagonistul unei drame de exceptie in acelasi timp, daca te-ai indragostit este destul de periculos pt tine, pentru ca nu vei mai putea renunta...sentimentele castiga in fata ratiunii, mai ales ca pe langa iubire, simti si un soi de mila pentru acest barbat batut de soarta...transforma-te din confidenta lui in detectivul lui si "scotoceste" absolut orice legat de el, de potentiala boala si de familia lui. bafta!
charlotte_sucks
Postat pe 18 Iunie 2010 18:22
Se spune ca:
-iubirea-i oarba
-in dragoste totul este permis
-timpul car enu-ll petreci iubind este unn timp pierut
-dragostea nu are limite

De aici poti trge mii de concluzii...dc crezi ca au fost spuse,asa la intamplare?
cine nu a cunosut iubirea...a trait degeaba!!!
alina_constantin88
Postat pe 18 Iunie 2010 18:30
Dear Irina ! Schizofrenia paranoida este o afectiune neuro-psihica extrem de complexa si care prezinta destul de multe faze si modalitati de prezentare ! Cine i-a pus "institutionalizatului"acest diagnostic, in nici un caz nu i-a pus-o aiurea sau c-ar avea ceva personal cu el ! Devierile de la normalitate pot interveni cand ti-e lumea mai draga (chiar si dupa o lunga perioada de timp)cand pot apare acele crize " visatoare,aeriene si de suprarealism " ... in cel mai bun caz !...Daca insa manifestarile sunt insotite de virulente in limbaj sau de violente comportamentale in care sunt prezentate de catre "sufletul neinteles" , nedreptatile si minimalizarile socio-profesionale la care a fost vesnic supus si vesnic neremarcat ,atunci nu prea stiu Irina draga cum in afara de a apela la serviciile ambulantei ,ce-ai mai putea face ?!... Lasa-te de astfel de "vesnici neintelesi " si gaseste-ti "fratiorul inimii tale" prin alte locuri !!!
crysis
Postat pe 18 Iunie 2010 19:37
Sunteti de varsta apropiata cu mama mea deci nu imi permit sa va da sfaturi,doar o mica sugestie!
Se stie ca femeile dupa o varsta le e mai greu sa reintre intro relatie si traiesc cu gandu ca lau prins pe dumnezeu de picior daca gaseste pe cineva care sa o inteleaga si sa o sprijine.Dar cred ca e foarte riscant sa faceti chestia asta,luati o pereche de ochelari ( in caz ca iubirea e oarba) si puneti lucrurile in balantza! poate omu joaca teatru pentru a pune mana pe bunurile dvs sau are vreun plan ascuns! Eu zic ca ar fi mai sanatos sa cautati pe alcineva!
PS stim cu totzi ca am vb degeaba si ca veti avea o relatie cu el indiferent de comentari,speram ca o relatie cu happy end! succes!
caddy21
Postat pe 22 Iunie 2010 23:49
BUNA nu vreau sa te judec si nici sa-ti zic ce sa faci....o sa-ti zic doar povestea mea si tu vei intelege cum stau lucrurile defapt cu gelozia si neincrederea.....inainte cu 10 zile sa implinesc 19 ani l-am cunoscut pe actualul (sot )eu eram singura acasa singura la mama(divortati)si ieseam zilnic cu prieteni...aveam si cunostinte mai rafinate cu familii dar si de virsta mea....toate bune si frumoase imi sarbatoresc ziua la un restauran bine inteles era si el la sf lui iulie (nu facusem 1 luna )ma invita la mare impreuna cu prietenii lui..........la intoarcere neam oprit la un peco sa alimenteze si am dat nas in nas cu un fost ....care bine inteles ma salutat si mia zis ca poate iesim toti 4 (eu sotu..prieten pe atunci el si prietena )si am facut schimb de numere -al meu se comporta foarte normal pe moment chiar zicea ca il stie din liceu....ajungem acasa si in fata blocului imi spune distractie placuta cu individul si dupa care ma lasa cu bagajele in fata blocului ..tot drumu nu mia vorbit....2 saptamini lam sunat si am incercat sa vb cu el sa vad ce se intimplase..si imi luasem aproape gindul de la el pina cind ma suna prietena mea si ma invita la un suc sa ma mai scoata din casa si dau peste RZV sai zicem sotului actual la masa cu prieteni de la mare si dupa ceva timp de cind ai salutasem pe ei si neam pus mai retrase apare si el si ma intreaba daca aveam de gind sal anunt si pe el ca io am fost cu al si discutia a degenerat ..cum sia permis ala sa vb cu mine si cine sa crezut de a zis sa iesim toti si faze de astea......
nu mai avea rost ca continuam deci prin octombrie imi zice mama sa ma mai duc la ea in italia 3 luni ...asa ca plec ;cum a reusit sa faca rost de nr meu de tel de acolo nici azi nu am aflat ...dar nu ma mai interesa desi ma suna el in fiecare zi si ma implora sa ne impacam ca ma iubeste ...si ca nu se va mai intimpla, de craciun am ramas acolo si in ianuarie am venit acasa sa dau pt carnet de soferi....pe 7 martie l-am luat si ma invitat la un suc ca tre sa vb cu mine serios eu fiind singura de ceva timp am zis ca nu mi_ar strica o iesire prietenii erau care la facultate care plecati si din ziua aia am decis sa ne mai dam o sansa ....io ieseam cu cite o fata si el ma urmarea cind ajungeam acasa ma suna si io ai ziceam ca am ajuns si ce facusem dar intro zi nu iam zis tot una din prietene venise cu varul ca nu era din oras si sa nul lase singur...la masa am inceput sa ridem sa vb dar chiar fara nici o atractie...ajuna acasa si incepe cearta la tel...io stateam singura el cu ai lui ...ma trezesc la 2 noaptea cu el la usa cu o fata de turbat si imi jura ca ma iubeste ca o sa se schimbe daca ne mutam impreuna si ca nu suporta sa ma vada cu altcineva rizind si glumind baiat fata nu conta doar el trebuia sa ma faca sa fiu fericita...dar de fiecare data ochi scosi ca iam ascuns si tot timplul ma banuia si daca stateam in casa pina la urma plecam in italia io la munca el la fel si eu nu prea stiam ce sa fac pt ca nu ma mai multumea idea sa fiu prietena dar nici sa ma marit cu el nu prea ca devenise din ce in ce mai posesiv gelos dar fara motiv...la aproape 22 de ani am aflat ca sunt insarcinata dupa ce intrerupsesem pilulele ca luam proportii...nu mai stia cei cu el...era schimbat tacut nu mai vb nu ma mai baga in seama...si intro zi il intreb ce are de gind ca io nu avortez si nici nemaritata nu stau cu el si cu bebe deci 3 luni mai tirziu neam casatorit...stiind cai gelos stiind cai posesiv stiind ca nu prea ma mai baga in seama -crezind ca se va schimba si ca o sa fie intradevar convins ca nu fac nimic nepotrivit ...am venit acasa si am facut nunta din momentul in care am nascut si pina acum (nunta am avuto pe 1 noi 2008 si am nascut pe 24 februarie 2009) eu nu am mai dormit cu sotul meu ..nu sa mai atins de mine nu ma intreaba nimic dar daca vb cu cineva la tel sau ies cu bebe si cu alte mamici iar am ochi scosi ...ca io ma duc si fac cu bebe de mina ...ca el nu poate sti cine vine in casa cit el e la servici sau unde ma duc io......o viata de merda intre timp am aflat ca el a fost cu o vecina dea unei foste colege de liceu care stia ca am fost cu el dar nu si ca sunt ...si tot timpul gaseam cite un obiect de dama care nu era al meu in masina dar avea raspuns imediat si daca indrazneam sa insist ma facea nebuna si paranoica si ca o sal fac sa se duca cu altele ..............tin sa mentionez ca nu eu sunt cea care la indepartat ci el mia zis ca mai bine dorm in sufragerie cu bebe ca e mic si ca el tre sa doarma noaptea si bebe plinge....apoi cind bebe a inceput sa doarma toata noaptea a zis ca nu poate sa doarma cu mine ca ma foiesc si ca nu are loc sa se intinda (pat de 190 latime )eu deocamdata nu am din ce sa imi cresc copilul singura mama nu are cum sa ma ajute deci trebuie sa mai indur jugniri si umiliri si toate macar pina creste bebe sal pot da la gradi si io sami gasesc ceva de munca .....sunt un fel de prizoniera in casa mea .......
TU CREZI CA AR MAI FI SANSE SA SE SCHIMBE FOSTUL TAU PRIETEN? IO NU SI DACA NU RENUNTI ACU INTERVINE OBISNUINTA....CHIAR FRICA DE A NU PUTEA FACE NIMIC FARA EL....DE FAPT EI AU O STRATEGIE FFF BUNA...NE INDEPARTEAZA DE TOTI CA SA NU AVEM CU CINE VB SI SA NE SIMTIM DEPENDENTE DE EI SI IN FELUL ASTA ISI ASIGURA MENAJERA SI MAMA LA COPII.....TU INCEARCA SA NU TE LASI CALCATA SI FLATATA DE IUBIREA ASTA A LUI MARE................SAU MACAR IATI UN SPATIU AL TAU SI NU LASA SA ITI FIE INCALCAT DE NIMENI ORICIT DE MULT AI IUBI.....
kudika148533
Postat pe 27 Iunie 2010 01:58
nu te sfatuiesc sa te implici emotional. la astfel de persoane , chiar daca si-au revenit, dintr-un soc puternic(pozitiv sau negativ) poate recidiva, si atunci este foarte grav. iti pui viata in pericol tie, sau sa presupunem ca te combini cu el si ai copii. ai curajul sa pleci si sa-ti lasi copii cu el? lumea este plina de nebuni si fara sa sti ca sunt, dar cand mai si sti.... gindestet-te la tine, la familia ta, si fereasca sfantul la copiii vostri. te sfatuiesc sa nu risti nici macar in vis.
kudika100215
Postat pe 29 Iunie 2010 09:34
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de
greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!

acum devin eu..paranoica
tu esti victor...alias cine ti-o place?
ca mai e unul..si surprise..era..un el
dak nu....nu ar trebui sa iei de bune unele cuvinte-iarasi paranoia:))
ar trebui sa verifici tu
..si totusi..tu esti victor, iubire imposibila..irina2002??????
dragon_fly88
Postat pe 29 Iunie 2010 09:40
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!
naturistul1
Postat pe 29 Iunie 2010 20:18
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-29 09:40:07
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de
greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!

acum devin eu..paranoica
tu esti victor...alias cine ti-o place?
ca mai e unul..si surprise..era..un el
dak nu....nu ar trebui sa iei de bune unele cuvinte-iarasi paranoia:))
ar trebui sa verifici tu
..si totusi..tu esti victor, iubire imposibila..irina2002??????

nu, este o eroare a kudicii
o sa te obisnuiesti
kitty_krieger
Postat pe 30 Iunie 2010 13:09
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-30 13:09:11
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-29 09:40:07
De la: , la data 2010-05-29 15:46:44sunt irina,lucrez ca asistent medical la un centru de recuperare a pers cu probleme psihice...de ceva timp s-a internat la noi un domn de 45 de ani,aparent perfect normal,fara devieri comportamentale,foarte dragut,curtenitor,maestru in arta seductiei,adevarat gentleman....din pacate a fost diagnosticat cu multi ani in urma cu schizofrenie paranoida,desi nu are internari dese iar in prezent este super ok,fara simptome,doar putin deprimat de faptul ca tatal adevarat si mama vitrega(dupa ce au fost''complici''la moartea mamei lui-adica erau amanti pe atunci,sotia a aflat,s-a imbolnavit si la scurt timp a decedat)se folosesc de diagnosticul poate''cumparat''cu bani grei(suntem in romania....)si l-au ''aruncat intr-un centru ca si cum era atat de dificil sa-i acorzi propriului fiu un mediu psiho-afectiv prielnic....Totusi barbatul institutionalizat lupta din rasputeri sa dovedeasca ca discernamantul nu ii este afectat,ca este un om absolut normal si ca nu reprezinta nici un fel de pericol pt cei de dinafara....M-a impresionat cazul lui...lucrez de 12 ani cu astfel de persoane si imi dau seama daca e sau nu ceva in neregula....de cand s-a internat ne-am apropiat,am discutat ore intregi,am constatat ca avem gusturi comune,idealuri la fel sau aproape(eu am 43 ani,divortata de ffff multi ani)....zilele trecute mi-a declarat dragostea lui...dar se resemneaza,stiind ca ''un schizofrenic nu are nicio sansa sa fie iubit''...sunt vorbele lui....m-a impresionat,dar nu mi-e mila de el...ba nutresc sentimente adevarate...sunt indragostita si eu...ma priveste cu dragoste si ma face sa ma simt femeie prin felul lui de a ma privi si a-mi vorbi...mi-as dori sa fie totul simplu si frumos...dar sta in calea mea spre el acest diagnostic...poate neadevarat...sa nu uitam ca traim in romania si se ''intampla'' atatea ERORI.....dati-mi un sfat ,ce sa fac?....mi-e atat de
greu!!....ajutati-ma,fiti sinceri cu mine!!...MERCI DIN SUFLET!!

acum devin eu..paranoica
tu esti victor...alias cine ti-o place?
ca mai e unul..si surprise..era..un el
dak nu....nu ar trebui sa iei de bune unele cuvinte-iarasi paranoia:))
ar trebui sa verifici tu
..si totusi..tu esti victor, iubire imposibila..irina2002??????

nu, este o eroare a kudicii
o sa te obisnuiesti

o sa vezi ca pana la urma e cum zic eu..
dragon_fly88
Postat pe 30 Iunie 2010 13:16
buna draga irina !! impresionanta poveste ta se vede ca pui mult suflet in cea ce faci si ca iti faci bine meseria ......deci ,stim cu totii ca o boala psihica destul de greu se poate diagnostica si greu se cunosc formele in care va evolua aceasta .....este un risc mult prea mare sa traiesti cu un astfel de om care la o criza de furie te poate lovi sau vatama fara ca sa fie constient ..nu poti incurca marfa cu ambalajul ,,eu nu as risca ....fa-ti meseria mai departe dar lasa pacientii acolo unde sunt .....daca o sa te apropii mai mult de el incet dar sigur te va molipsi si pe tine de aceasi stare depresiva si ve-ti ajunge amadoi doua epave eu zic ca inca esti tanara si poti sa iti gasesti pe cineva care sa te merite cu adevarat !!!!SUCCES!!
kudika134394
Postat pe 5 Iulie 2010 01:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help:cum sa scap de fostul meu sot? 5 De la: brunettalore_yahoo_com 27 Decembrie 2009 03:05
Va astept! 1 De la: Lyvyus 19 Aprilie 2010 13:47
Propunere dezbatere 23 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 12 Septembrie 2010 23:29
Limba italiana 99 De la: amelia_amelia 20 Ianuarie 2019 02:05
ma iubeste sau e doar o maimutza libidinoasa? 29 De la: lolitalola 19 August 2009 00:13