Setari Cookie-uri

Imi doresc din tot sufletul sa invat, dar nu reusesc!!!!!!!

Nu am reusit sa vorbesc cu nimeni despre problema mea. Si chiar am nevoie disperata de ajutor!!!!! sunt anul 2 la o facultate ft frumoasa, dar extrem de grea. Cand am fost admisa, era cel mai minunat moment din viata mea... simteam ca nimeni nu ma va putea impiedica sa fac ceea ce mi-am propus, mi-am dorit din tot sufletul sa invat cu adevarat, sa fiu buna in meseria mea... problema este ca ori nu ma ajuta memoria, ori nu am tehnica de invatat.. sincer la primele examene m-am straduit mult sa invat, insa dimineata cand ma trezeam nu mai stiam nimik din ceea ce invatasem... sunt foarte atenta la cursuri si incerc sa retin cat mai multe informatii, insa le uit imediat... aceste lucruri m-a descurajat complet... si atunci am inceput sa o iau pe partea cealalta, adica sa copii... si sa nu mai merg la cursuri, iar eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. nu vrea sa trec prin aceasta facultate ca si "gasca prin apa", apoi sa stau sa ma uit la diploma. Sesiunea a inceput iar eu nu stiu ce sa fac...astazi mi-am cumparat MemoPlus, insa stiu ca trebuia sa incep sa iau mai devreme... Var rog mult sa ma ajutati cu un sfat, orice. Chiar sunt disperata...
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 17:52
O vizita la un medic de spacialitate , nu crezi ca te-ar ajuta mai mult?
kudika098645
Postat pe 29 Mai 2010 17:56
ok, dar ce medic, ce specialitate??? psiholog??? sunt din Galati, puteti sa-mi recomandati pe cineva???
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 18:00
Poti sa te duci si la medicul de familie, sau la un medic bun la o clinica privata. un medic .internist
kudika098645
Postat pe 29 Mai 2010 20:35
Na=-i ce sa cauti la pisiholog ca nu esti cu capul. E doar o lipsa mare de calciu si de vitamine in corp.
kudika098645
Postat pe 29 Mai 2010 20:40
din pacate de ceva vreme observ ca trec si eu prin aceeasi chestie, uit repede, nu ma pot concentra iar eu nu eram deloc asa. numai ca eu am si motive, sunt super solicitata de copilul meu, am iesit din mediul de studentie, nu mai pun creierul la treaba cu invatatul cum era pe vremea aia... probabil ca si eu o sa trebuiasca sa fac o vizita la un med, initial la unul de fam sa imi fac analize la sange si dupa aia sa vedem unde ma trimite
Shhh
Postat pe 29 Mai 2010 20:47
.
Tazmanian
Postat pe 29 Mai 2010 20:51
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 17:52:53Nu am reusit sa vorbesc cu nimeni despre problema mea. Si chiar am nevoie disperata de ajutor!!!!! sunt anul 2 la o facultate ft frumoasa, dar extrem de grea. Cand am fost admisa, era cel mai minunat moment din viata mea... simteam ca nimeni nu ma va putea impiedica sa fac ceea ce mi-am propus, mi-am dorit din tot sufletul sa invat cu adevarat, sa fiu buna in meseria mea... problema este ca ori nu ma ajuta memoria, ori nu am tehnica de invatat.. sincer la primele examene m-am straduit mult sa invat, insa dimineata cand ma trezeam nu mai stiam nimik din ceea ce invatasem... sunt foarte atenta la cursuri si incerc sa retin cat mai multe informatii, insa le uit imediat... aceste lucruri m-a descurajat complet... si atunci am inceput sa o iau pe partea cealalta, adica sa copii... si sa nu mai merg la cursuri, iar eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. nu vrea sa trec prin aceasta facultate ca si "gasca prin apa", apoi sa stau sa ma uit la diploma. Sesiunea a inceput iar eu nu stiu ce sa fac...astazi mi-am cumparat MemoPlus, insa stiu ca trebuia sa incep sa iau mai devreme... Var rog mult sa ma ajutati cu un sfat, orice. Chiar sunt disperata...


lipsa de p..a...
Tazmanian
Postat pe 29 Mai 2010 20:52
De la: Tazmanian, la data 2010-05-29 20:52:55
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 17:52:53Nu am reusit sa vorbesc cu nimeni despre problema mea. Si chiar am nevoie disperata de ajutor!!!!! sunt anul 2 la o facultate ft frumoasa, dar extrem de grea. Cand am fost admisa, era cel mai minunat moment din viata mea... simteam ca nimeni nu ma va putea impiedica sa fac ceea ce mi-am propus, mi-am dorit din tot sufletul sa invat cu adevarat, sa fiu buna in meseria mea... problema este ca ori nu ma ajuta memoria, ori nu am tehnica de invatat.. sincer la primele examene m-am straduit mult sa invat, insa dimineata cand ma trezeam nu mai stiam nimik din ceea ce invatasem... sunt foarte atenta la cursuri si incerc sa retin cat mai multe informatii, insa le uit imediat... aceste lucruri m-a descurajat complet... si atunci am inceput sa o iau pe partea cealalta, adica sa copii... si sa nu mai merg la cursuri, iar eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. nu vrea sa trec prin aceasta facultate ca si "gasca prin apa", apoi sa stau sa ma uit la diploma. Sesiunea a inceput iar eu nu stiu ce sa fac...astazi mi-am cumparat MemoPlus, insa stiu ca trebuia sa incep sa iau mai devreme... Var rog mult sa ma ajutati cu un sfat, orice. Chiar sunt disperata...


lipsa de p..a...
pusyka11
Postat pe 29 Mai 2010 20:55
si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 21:02
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


n-a fost parerea mea ci a unor psihologi, psihiatri si medici care au ajuns la aceeasi concluzie
Tazmanian
Postat pe 29 Mai 2010 21:05
ok, dar repet nu aceasta e problema.....

in plus puteai fi mai finut in exprimare, nu era nevoie sa -ti dezvalui adevaratul carater
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 21:07
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:07:51ok, dar repet nu aceasta e problema.....

in plus puteai fi mai finut in exprimare, nu era nevoie sa -ti dezvalui adevaratul carater


ok. atunci sa reformulez: ai facut si o o singura data sex, acum vreo 2 ani si de atunci ai mai rarit-o ca te doare spatele
Tazmanian
Postat pe 29 Mai 2010 21:16
TU SIGUR ESTI CU CAPUL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cum poti afirma asa ceva despre o persoana pe care nu o cunosti????
daca nu ai dormit bine, te-ai certat cu cineva, sau mai stiu eu ce anume, nu este cazul sa ti descarci frustrrile in locuri in care stii ca nimeni nu te recunoste.
Chiar atat de bine te simti cand o faci????
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 21:25
*frustrarile
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 21:26
orice pastile pt memorie se i-au de obicei cu 1 luna ...2...inainte...
imi aduc aminte ca eu cand am luat prima si ultima oara pastile pt memorie am dormit asa de bine cam toata sesiunea!

apropo da la ce facultate esti?
oricum de obicei in primii ani faci ceea ce nu o sa iti trebuiasca in viitor!cel putin asa am patit eu
one_size
Postat pe 29 Mai 2010 21:54
De la: one_size, la data 2010-05-29 21:54:29orice pastile pt memorie se i-au de obicei cu 1 luna ...2...inainte...
imi aduc aminte ca eu cand am luat prima si ultima oara pastile pt memorie am dormit asa de bine cam toata sesiunea!

apropo da la ce facultate esti?
oricum de obicei in primii ani faci ceea ce nu o sa iti trebuiasca in viitor!cel putin asa am patit eu


Framacie fac asa. Asa este cea mai parte din materiile pe care le-am facut pana acum nu imi folosesc nu imi folosesc, insa sunt multe de care ar trebui sa am habar
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 22:01
totul este sa nu disperi...si sa fii foarte calma...daca se poate...oricum toti patim asa..invatam pana nu mai putem si apoi parca suferim de amnezie..stai linistita..ai sa iti amintesti
one_size
Postat pe 29 Mai 2010 22:18
De la: one_size, la data 2010-05-29 22:18:12totul este sa nu disperi...si sa fii foarte calma...daca se poate...oricum toti patim asa..invatam pana nu mai putem si apoi parca suferim de amnezie..stai linistita..ai sa iti amintesti


nu ai inteles!!! nu este vorba de o situatie particulara, este vorba de general.
Pur si simplu ma straduiesc sa invat, simt ca am reusit, dar peste cateva ore se sterge totul din memorie
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 22:24
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 22:24:29
De la: one_size, la data 2010-05-29 22:18:12totul este sa nu disperi...si sa fii foarte calma...daca se poate...oricum toti patim asa..invatam pana nu mai putem si apoi parca suferim de amnezie..stai linistita..ai sa iti amintesti


nu ai inteles!!! nu este vorba de o situatie particulara, este vorba de general.
Pur si simplu ma straduiesc sa invat, simt ca am reusit, dar peste cateva ore se sterge totul din memorie


ba eu am inteles perfect...ideea este sa stai linistita si sa nu te mai gandesti ca uiti..si cred ca prea le inveti ca papagalul..incearca sa le asociezi cu ceva!
one_size
Postat pe 29 Mai 2010 22:29
Poate ca ai dreptate, nu am tehnica buna de invatat, dar atunci cum se explica faptul ca nu reusesc sa retin nimic. Sunt cursuri in care se predau lucruri interesante, pentru viata, imi place... insa cand ajung acasa nu-mi mai amintesc nimic
In plus sunt momente in care nici calcule simple nu le pot face...
Si problema cea mai mare este ca asa am cam fost intotdeauna :(
kudika18000
Postat pe 29 Mai 2010 23:24
E cam descurajant ce citesc.. pt k si eu vreau sa dau la farma. am auzit k e ff grea dar imi place...
nu stiu dak pot sa te ajut cu ceva dar iti urez mult succes pe viitor!!
dydy92
Postat pe 30 Mai 2010 16:48
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 17:52:53Nu am reusit sa vorbesc cu nimeni despre problema mea. Si chiar am nevoie disperata de ajutor!!!!! sunt anul 2 la o facultate ft frumoasa, dar extrem de grea. Cand am fost admisa, era cel mai minunat moment din viata mea... simteam ca nimeni nu ma va putea impiedica sa fac ceea ce mi-am propus, mi-am dorit din tot sufletul sa invat cu adevarat, sa fiu buna in meseria mea... problema este ca ori nu ma ajuta memoria, ori nu am tehnica de invatat.. sincer la primele examene m-am straduit mult sa invat, insa dimineata cand ma trezeam nu mai stiam nimik din ceea ce invatasem... sunt foarte atenta la cursuri si incerc sa retin cat mai multe informatii, insa le uit imediat... aceste lucruri m-a descurajat complet... si atunci am inceput sa o iau pe partea cealalta, adica sa copii... si sa nu mai merg la cursuri, iar eu nu sunt deloc de acord cu asa ceva. nu vrea sa trec prin aceasta facultate ca si "gasca prin apa", apoi sa stau sa ma uit la diploma. Sesiunea a inceput iar eu nu stiu ce sa fac...astazi mi-am cumparat MemoPlus, insa stiu ca trebuia sa incep sa iau mai devreme... Var rog mult sa ma ajutati cu un sfat, orice. Chiar sunt disperata...


nu ai nimic draga mea,chestia e ca inveti mecanic ,nu logic....adica pe de rost fara a intelege logic ceea ce inveti.....si eu pateam la fel.....si toti profesorii mi'au spus asta bafta si succes la examene!
sweet_heart
Postat pe 10 Iunie 2010 00:32
Nu mai lua in seama toate rautatile.Stiu ca ti-e greu sa treci peste ele.Dr nu poti cere omului ce nu are.Eu te asigur ca daca te vei duce la un medic bun, generalist si vei face un tratament cu vitamine si calciu, ca asta iti trebue tie, va fi totul ok.
kudika098645
Postat pe 10 Iunie 2010 00:52
De la: kudika098645, la data 2010-06-10 00:52:52Nu mai lua in seama toate rautatile.Stiu ca ti-e greu sa treci peste ele.Dar nu poti cere omului ce nu are.Eu te asigur ca daca te vei duce la un medic bun, generalist si vei face un tratament cu vitamine si calciu, ca asta iti trebue tie, va fi totul ok.
kudika098645
Postat pe 10 Iunie 2010 00:53
bine..daca tu spui ca ai aceasta problema...atunci eu ma intreb cum ai reusit tu sa intri la farmacie(pt care trebuie sa inveti ff mult) daca nu prea reusesti sa inveti?
blondiewishes
Postat pe 10 Iunie 2010 01:57
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


prin asta chiar dovedesti ce spune el. el spune, eu sunt sigur. dar sa lasam la o pate.

chestia cu memoria... trebuie sa inveti creierul sa invete. tu sunt sigur ca nu inveti decat in sesiune. incearca sa inveti 4 ore pe zi minim si in weekend sa repeti ce ai invatat. la o luna repeti tot ce ai facut in luna respectiva. fa pasiune din ceea ce vrei sa faci si vei fi inclinata spre lucrul respectiv. in al doilea rand scrie pe un bilet cu culoarea preferata "vreau sa fiu un medic/arhitect (sau ce vrei sa fii) de succes" si pune hartia la intrerupatorul de lumina. in al doilea rand cumpara-ti un obiect care sa iti aminteasca de meserie. vrei sa fii medic? de ce nu iti iei un stetoscop. dupa ce inveti inca 2 capitole iti iei niste seringi etc. si tot asa. tine evidenta scrisa a ce ai facut in fiecare zi pentru meseria ta si penalizeaza-te pentru zilele in care ai mers sub barem. rasplateste-te cu ceva cand ai reusit sa tii trendul. in al treilea rand autosugestie pe tema retinutului de text.
sper sa te ajute metodele astea asa cum ma ajuta si pe mine. succes.
leo_
Postat pe 10 Iunie 2010 18:39
De la: one_size, la data 2010-05-29 22:29:10
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 22:24:29
De la: one_size, la data 2010-05-29 22:18:12totul este sa nu disperi...si sa fii foarte calma...daca se poate...oricum toti patim asa..invatam pana nu mai putem si apoi parca suferim de amnezie..stai linistita..ai sa iti amintesti


nu ai inteles!!! nu este vorba de o situatie particulara, este vorba de general.
Pur si simplu ma straduiesc sa invat, simt ca am reusit, dar peste cateva ore se sterge totul din memorie


ba eu am inteles perfect...ideea este sa stai linistita si sa nu te mai gandesti ca uiti..si cred ca prea le inveti ca papagalul..incearca sa le asociezi cu ceva!


asta cu asocierea merge cand ai un bagaj mare de cunostinte si imaginatie pe masura. eu as propune alta metoda. in fiecare seara inainte de culcare sa incerce sa rememoreze ce a facut in timpul zilei cu lux de amanunte. ce a spus mama de dimineata cand i-a servit dejunul. ce a spus tipul dragut de la colt care a abordat-o. ce a spus profesorul referitor la subiectul x. cum gesticulau respectivii. tot, ca intr-un film. e un exercitiu interesant si care trezeste memoria si imaginatia. mai ales daca incerci sa iti imaginezi si cea mai buna metoda de abordare a problemei, dar pe care nu ai gasit-o atunci cand ai facut lucrul respectiv.
leo_
Postat pe 10 Iunie 2010 18:43
va multumesc mult pt sfaturi... am sa tin cont si sper sa mearga....

la facultate am intrat pentru ca asta am facut in liceu: "am mancat pe paine" chimia, iar pt examen am avut multe exercitii si probleme de rezolvat, si in aceasta privinta nu stau deloc rau... adica nu mi s-a intamplat niciodata sa uit cum se rezolva o problema.... mai rau este la teorie....offf sper sa reusesc sa trec si este asta
kudika18000
Postat pe 11 Iunie 2010 15:48
De la: leo_, la data 2010-06-10 18:39:08
De la: kudika18000, la data 2010-05-29 21:02:48si ce???? vrei sa-mi oferi tu??? stai linistit ca nu duc lipsa... si daca as duce sunt femeie- pot iesi pe strada si sa-mi iau de unde vreau fara sa am probleme cu legea... in schimb u??? ce faci daca duci lipsa si nu ai nici bani pt prostituate, ???
gandeste-te de 2 ori inainte sa mai comentezi....


prin asta chiar dovedesti ce spune el. el spune, eu sunt sigur. dar sa lasam la o pate.

chestia cu memoria... trebuie sa inveti creierul sa invete. tu sunt sigur ca nu inveti decat in sesiune. incearca sa inveti 4 ore pe zi minim si in weekend sa repeti ce ai invatat. la o luna repeti tot ce ai facut in luna respectiva. fa pasiune din ceea ce vrei sa faci si vei fi inclinata spre lucrul respectiv. in al doilea rand scrie pe un bilet cu culoarea preferata "vreau sa fiu un medic/arhitect (sau ce vrei sa fii) de succes" si pune hartia la intrerupatorul de lumina. in al doilea rand cumpara-ti un obiect care sa iti aminteasca de meserie. vrei sa fii medic? de ce nu iti iei un stetoscop. dupa ce inveti inca 2 capitole iti iei niste seringi etc. si tot asa. tine evidenta scrisa a ce ai facut in fiecare zi pentru meseria ta si penalizeaza-te pentru zilele in care ai mers sub barem. rasplateste-te cu ceva cand ai reusit sa tii trendul. in al treilea rand autosugestie pe tema retinutului de text.
sper sa te ajute metodele astea asa cum ma ajuta si pe mine. succes.
kudika18000
Postat pe 11 Iunie 2010 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma insel sau nu? 1 De la: heleaa 31 Octombrie 2008 12:00
Cadou pt el 16 De la: Linda_Giulia 16 Iulie 2009 22:30
buna 1 De la: kudika227372 17 Iulie 2010 15:45
afacere profitabila sau nu? 6 De la: Damaris2009 20 Ianuarie 2015 13:37
Dragii mei deschideti bine ochii cit timp se mai poate! 74 De la: Valitza88 9 Octombrie 2009 20:09